Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2009, 15:22:15
eduandra eduandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2009
Mesaje: 3
Implicit De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri....

Dragi credinciosi...
Sunt intr-o profunda cadere si disperare...mama mea a plecat pe drumul catre Domnul...iar eu am ramas pustiita fara ea!
Oare ce ar trebui sa fac eu in data de 14 octombrie(ATUNCI ARE 40 DE ZILE ) pentru sufletul ei....vreau sa fac tot ce se poate...dar nu stiu ce!
Parastasul l-am avut acum sambata !
DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2009, 15:29:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca cu dreptii.

Sa te rogi pentru ea, asta trebuie sa faci. Nu trebuie sa ai sufletul pustiu. Sigur, nimeni nu o poate inlocui, dar mai sunt persoane care iti pot darui un cuvant, un gest, ... iar cu un suflet pustiu nu poti primi aceste daruri. Ne vom ruga si noi pentru ea. Sa ne comunici numele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2009, 15:34:52
eduandra eduandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2009
Mesaje: 3
Implicit doamne...

Sincer ...si in acest moment plang...plang si nu-mi pot reveni... si ascult in timp ce scriu ,,ACATISTUL CATRE DUMNEZEU TATAL PENTRU CEI ADORMITI ,,multzumesc din suflet pentru bunatatea ta...Dumnezeu te va rasplati pentru ea!
Mamea mea se numea MARIA-MAGDALENA!
Si am dat liturghii la mai multe biserici..iar la o manastire i se face zilnic coliva!
DUMNEZEU SA O ASEZE CU DREPTII!ERA UN SUFLET EXTREM DE NOBIL!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2009, 15:46:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu esti singura care primeste aceasta durere. Insa, spirijindu-ne unii pe altii, le primim cu mai multa putere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2009, 06:01:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca in pace !

Mi-a placut f. mult ce a zis Costel... ca nu poti primi daruri cu un suflet pustiu. Sa avem grija sa nu deznadajduim cand trecem prin incercarile vietii. Nadejdea este una din marile virtuti crestine, alaturi de credinta si dragoste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2009, 10:03:26
horiasuceava horiasuceava is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2009
Mesaje: 1
Implicit Dumnezeu s-o odihneasca!!!

Stiu ca acum e o perioada foarte grea pentru tine Eduandra...si tatal meu a murit in iulie... a fost foarte greu si pentru mine...m-am simtit pustiit.
Abia atunci am realizat ca nimic nu conteaza in viata asta decat momentul cand "vom trece dincolo" si cum ne vom infatisa in Fata Lui.
In aceste momente cel mai mare sprijin este familia si cei apropiati tie...dar prin rugaciunea adevarata ai sa-ti revii mult mai repede...eu asa am procedat. Ai sa vezi, ca daca te rogi cu inima ai sa simti sprijinul Lui....si ai sa vrei sa te rogi si mai mult! Eu in momentele acelea de rugaciune m-am regasit si am inceput sa ma schimb in bine (zic eu)....dar si sa simt cat de mare pacatos sunt!!!
Poate asa a vrut Domnul ....prin incercari de genul asta sa ne vedem fata noastra pacatoasa si sa ne intoarcem la EL!!!
Roaga-te, roaga-te, roaga-te.....si ai sa treci mult mai usor peste aceasta pierdere provizorie ....o sa va revedeti candva!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2009, 10:05:44
victory_vv
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Domnul a dat , Domnul a luat ...

... fie numele Domnului laudat !
In urma cu 13 ani am trecut si eu printr-un moment asemanator : a murit tatal meu , in urma unui accident de masina ( el in postura de pieton , la o trecere pentru pietoni ) . Socul a fost puternic pentru ca nimeni nu se astepta la asa ceva , dea abia iesise la pensie , nu fusese bolnav , incepuse sa se apropie de Biserica si de credinta . Am tinut foarte mult la el , de altfel am tinut foarte mult la amandoi parintii , am trecut toti trei prin ceea ce ne-a oferit viata , impartind si momentele bune si pe cele mai putin bune .
Ma simteam gol , nu puteam vorbi , privirea era fixa , aproape uitam sa mai clipesc . Oamenii vorbeau cu mine si parca nu-i intelegeam . Apoi mi-am adus aminte ca in aceasta lume nu avem , de fapt , nimic al nostru . Ceea ce numim proprietati sunt de fapt FUM si CENUSA , putrezesc , sunt inutile daca ne raportam la vesnicia vietii in Dumnezeu . Tot ceea ce vedem sau nu vedem sunt ale Celui ce le-a creat , ale Tatalui nostru ceresc si daca El le-a creat , tot El are dreptul sa le si ia atunci cand considera de cuviinta . Nu numai ca nu putem sa decidem noi dar nici nu trebuie , nu este bine sa decidem noi . De aceea le este refuzata sinucigasilor slujba Bisericeasca . Au luat o decizie care nu li se cuvenea .
Prin urmare , daca Dumnezeu Tatal a hotarat ca tatal meu cel pamantesc sa dispara atat de devreme inseamna ca a avut un motiv bine intemeiat si eu trebuie sa ma limitez doar la al slavi pe El pentru asta , pentru marea Sa putere si intelepciune . Mi-e dor de tatal meu , as fi vrut sa traiasca , sa se joace cu nepotul sau , sa-l invete ceea ce m-a invatat si pe mine , dar ... fie numele Domnului laudat ! Odihneste-l Doamne , in ceata dreptilor !
Deznadejdea nu este buna , te face sa te simti ca si un pom in bataia vantului , nu te misti cum vrei tu , ci cum vrea vantul . Indreapta-te in Domnul , puneti toata nadejdea in El , doar El este vesnic , doar El ne poate veghe si ajuta tot timpul , fara el fiecare gand al nostru va fi napadit de vrajmasul neobosit care ne va da tot felul de idei care mai de care mai ciudate , care sa ne faca sa ne simtim tot mai inutili , noi , viata noastra , trecerea noastra pe pamant , sa ni se para ca de fapt odata cu moartea , cu despartirea , s-a terminat si viata .
Daca mama ta a crescut un copil cu frica de Dumnezeu , bucura-te pentru mama ta : Bunul Dumnezeu ii va rasplati efortul , va avea parte de frumusetea Imparatiei Lui , va locui sub blanda Sa lumina , te va privi si se va ruga Tatalui sa aiba grija de tine in continuare .
Iar noi , aici pe pamant ne vom ruga Tatalui sa-i ocroteasca pe ai nostri cei in viata , sa ne curateasca pe toti de tot ce-i rau , iar la sfarsitul zilelor noastre sa ne dea si noua odihna Sa cea buna . Sunt sigur ca Bunul Tata Ceresc va face intocmai pentru ca mila Lui este fara margini , puterea Lui este nemasurata , in El imi pun toata nadejdea mea " ...caci a Lui este Puterea si Imparatia si Slava in veci . Amin " .
Dumnezeu sa-ti dea putere si mangaiere !

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2009, 10:43:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne miluieste!

Dumnezeule Bun, Milostiv primeste cu bucurie in imparatia Ta sufletul Mariei-Magdalena si asaza-l in randul dreptilor! Amin!

Sunt convinsa ca mama ta nu si-ar fi dorit sa te simti pustiita, ci, dimpotriva, bogata in roadele de dragoste si credinta ale caror seminte ti le-a udat cu grija in suflet intreaga ei viata.

Dumnezeu s-o ierte!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2009, 13:37:13
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Cu Sfintii odihneste Hristoase sufletele adormitilor robilor tai .

Inca noi nu realizam un lucru . Trebuie sa ne veselim , sa nu fim tristi pentru cel ce pleaca de langa noi caci pleaca la bucurie vesnica . Merge sa fie alaturi de Hristos .
Mai vartos trebuie sa plangem pentru cel care nu a petrecut in viata aceasta dupa leaga Lui .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2009, 13:59:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduandra Vezi mesajul
Dragi credinciosi...
Sunt intr-o profunda cadere si disperare...mama mea a plecat pe drumul catre Domnul...iar eu am ramas pustiita fara ea!
Oare ce ar trebui sa fac eu in data de 14 octombrie(ATUNCI ARE 40 DE ZILE ) pentru sufletul ei....vreau sa fac tot ce se poate...dar nu stiu ce!
Parastasul l-am avut acum sambata !
DOAMNE AJUTA!
Dumnezeu sa o ierte si s-o odihneasca cu drepti.
Ne ramane Sfanta Liturghie - slujba comuniunii dintre cei vii si cei morti, dintre cei drepti si cei pacatosi. Sa participi la Sfanta Liturghie si sa o pomenesti ptr ca mult poate rugaciunea cand este unita cu Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru copiii ( mamici, viitoare mamici, tatici, bunicute, matusici ) cristiboss56 Rugaciuni 83 31.05.2022 11:16:25
Va iau cu mine la Cuvioasa Paraschiva! dorinastoica14 Rugaciuni 92 15.10.2012 22:21:28
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta Cuvioasa Parascheva mihele_m Intrebari utilizatori 0 07.06.2010 16:06:21
Cuvioasa Paraschiva mara2008 Generalitati 7 16.10.2008 08:35:02