Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.10.2009, 17:06:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Nu are prea multe de a face . Dar noua ne place sa ne dam rotunzi , atotstiitori si ne place sa batem apa in piua pana se satura lumea de noi .
Pana te saturi sa vezi acelasi mesaj incontinuu in rubrica Generalitati .
Hahahaha...pai sincer atata timp cat o persoana nu poate trece peste anumite lucruri facute in trecut de prietena/prieten, lucruri care intra in contradictie cu ale sale conceptii de viata in general...ar fi bine sa nu treaca ( ce legatura are iertarea cu acest mod de a simti?). Nu se fac compromisuri intr-o relatie de prietenie, si in opinia mea nu are sens sa se ajunga in fata altarului alaturi de o persoana careia simti ca nu ii poti acorda credit asa cum ti-ai dori.
  #42  
Vechi 13.10.2009, 17:09:05
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

[Dovada ar trebui sa fie in constiinta miresei...]
Ai dreptate, mireasa care se spovedeste la un duhovnic bun inainte de casatorie, este sfatuita de acesta sa renunte la rochia alba,(a nu se intelege ca e bine atunci sa se imbrace in roz sau in negru cu punctulete) dar daca este cinstita fata de constiinta sa si in fata lui Dumnezeu poate sa isi calce pe mandrie si sa poarte un costumas, o rochie .... dar iarasi bucuria de a fi mireasa la cele mai multe femei e a se imbraca in rochie de mireasa "pentru ca se casatoresc odata in viata"...si chipurile nunta nu ar avea farmec fara rochia de mireasa si domnisoarele de onoare. Asta arata faptul ca prea putin se pune accentul pe aspectul duhovnicesc al cununiei. Visam sa ne imbracam in rochii de mireasa, sa avem invitati multi, sa avem o nunta reusita, sa castigam de pe urma nuntii si ceva banuti iar incaractura duhovniceasca cu pogorarea Duhului Sfant la aceasta mare taina....iasa din calcul.
Rochia e un aspect secundar al nuntii, pregatirea sufleteasca este importanta.
Bineinteles nu e nici un rau in a-ti dori sa porti rochie de mireasa...dar trebuie sa o meriti.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
  #43  
Vechi 13.10.2009, 17:12:25
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Nu sting focul cu foc.

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Tocmai mi-ai confirmat teoriile,prea multa abstinenta duce la frustrari.
Lupul moralist loveste din nou!
Nu imi pare rau ca vreau sa invat pe cineva bine . Nu imi pare rau ca il marturisesc pe Hristos .
Cu-i nui convine sa nu citeasca . NU am obligat pe nimeni sa imi urmeze sfaturile .
Am explicat punctul de vedere din perspectiva Biserici Ortodoxe .
Nu de la mine de prin vreun buzunar secret .

Frustrat nu sunt . Voi renunta la a mai posta pe forum . Am lasat linistea interioara ca sa ajut pe cineva dar nu merita .
Totul degenereaza in semi-scandal pe aicea . Chiar nu merita
Doamne ajuta .
  #44  
Vechi 13.10.2009, 17:12:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Tocmai mi-ai confirmat teoriile,prea multa abstinenta duce la frustrari.
Lupul moralist loveste din nou!
Ei hai, pai asa sunt si adolecenti de 13 ani care considera ca cei 13 ani de abstinenta le-au ajuns...si trec la fapte pentru ca se simt frustrati, deci e mai mult autosugestie in cazul multora decat necesitate, cred eu =))
  #45  
Vechi 13.10.2009, 17:15:47
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Sophia, in ortodoxie este normala abstinenta pana la taina cununiei. Cei care nu se abtin de la relatii trupesti pana la cununie sunt in pacat si in afara invataturilor bisericii. Practica lumeasca de acum, cand toti isi gasesc justificare la escapadele sexuale, nu este altceva decat o inselare si o amenintare la adresa moralitatii si familiei, din aceasta cauza oamenii se casatoresc la varste nepotrivite, undeva peste 25 ani, se acrediteaza ideea libertinajului si "distractiei" pt. ca "esti tanar, etc.
Sophia, nu tot ce este modern este si folositor fiintei umane, chiar daca la prima vedere nu presupune un rau extraordinar........ cum este cazul pierderii unei bucati mici de tegument dintr-o anumita zona a corpului. :-)
  #46  
Vechi 13.10.2009, 17:16:42
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei hai, pai asa sunt si adolecenti de 13 ani care considera ca cei 13 ani de abstinenta le-au ajuns...si trec la fapte pentru ca se simt frustrati, deci e mai mult autosugestie in cazul multora decat necesitate, cred eu =))
La 13 ani incepe pubertatea,sexul devine cu adevarat o necesitate de pe la 16/17 ani,in functie si de cat de dezvoltat e aparatul reproducator.
__________________
Nihil sine Deo!
  #47  
Vechi 13.10.2009, 17:18:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
[Dovada ar trebui sa fie in constiinta miresei...]
Ai dreptate, mireasa care se spovedeste la un duhovnic bun inainte de casatorie, este sfatuita de acesta sa renunte la rochia alba,(a nu se intelege ca e bine atunci sa se imbrace in roz sau in negru cu punctulete) dar daca este cinstita fata de constiinta sa si in fata lui Dumnezeu poate sa isi calce pe mandrie si sa poarte un costumas, o rochie .... dar iarasi bucuria de a fi mireasa la cele mai multe femei e a se imbraca in rochie de mireasa "pentru ca se casatoresc odata in viata"...si chipurile nunta nu ar avea farmec fara rochia de mireasa si domnisoarele de onoare. Asta arata faptul ca prea putin se pune accentul pe aspectul duhovnicesc al cununiei. Visam sa ne imbracam in rochii de mireasa, sa avem invitati multi, sa avem o nunta reusita, sa castigam de pe urma nuntii si ceva banuti iar incaractura duhovniceasca cu pogorarea Duhului Sfant la aceasta mare taina....iasa din calcul.
Rochia e un aspect secundar al nuntii, pregatirea sufleteasca este importanta.
Bineinteles nu e nici un rau in a-ti dori sa porti rochie de mireasa...dar trebuie sa o meriti.
Prea putin????...ba chiar unele mirese habar nu au ce inseamna Cununia Religioasa, dar o fac pentru ca da bine, desi convietuiesc cu viitorii soti de n'spe ani si chiar sunt ofuscate cand se trezeste " popa demodat" sa le atraga atentia asupra faptului ca ar fi mai indicat sa ii cunune in pridvorul Bisericii =)). Rad, dar chiar asa am citit undeva ca s-a intamplat...si erau multe care erau scandalizate de atata " inchistare si demodare" in decizia Preotului care a luat aceasta decizie.
  #48  
Vechi 13.10.2009, 17:23:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
La 13 ani incepe pubertatea,sexul devine cu adevarat o necesitate de pe la 16/17 ani,in functie si de cat de dezvoltat e aparatul reproducator.
Eu ma refer la autosugestionarea celor care isi gasesc pretexte, iar acestea pot fi din cele mai variate, in functie de interesele fiecaruia. Eu personal nu cred ca se poate innebuni din cauza abstinentei...parerea mea.
  #49  
Vechi 13.10.2009, 17:27:40
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Nu duce la innebunire dar poate duce la nasterea unor frustrari,acumularea stresului+predispozitia la anumite afectiuni fizice(cancer la prostata de exemplu).Si aceste lucruri sunt recunoscute si de catre medici abilitati,nu sunt doar informatii culese de pe Internet cum crede aurel.
__________________
Nihil sine Deo!
  #50  
Vechi 13.10.2009, 17:38:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Nu duce la innebunire dar poate duce la nasterea unor frustrari,acumularea stresului+predispozitia la anumite afectiuni fizice(cancer la prostata de exemplu).Si aceste lucruri sunt recunoscute si de catre medici abilitati,nu sunt doar informatii culese de pe Internet cum crede aurel.
Am inteles...se prea poate sa ma insel, dar in cazul in care o persoana nu concepe sa isi inceapa viata intima cu oricine, doar pentru ca are 24-25 de ani, nu poate acumula frustrari. Si aici cred ca exista o componenta, ceva care se declanseaza pe fondul neimplinirii personale, facand comparatie cu ceilalti tineri din anturaj, din societate, citind diverse informatii ( si aici iarasi subliniez ca din punct de vedere medical, viata sexuala este ceva ce poate fi foarte bine delimitat de sentiment si moralitate).

Frustrarile nu pot aparea decat in cazul in care un individ nu isi incepe viata sexuala pentru ca nu are cu cine desi numai la acest aspect ii este gandul...dar este o diferenta intre cei care au partener/a si de asemenea si contexte favorabile, dar nu fac acest pas din n motive...e altceva
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33