Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.05.2010, 00:10:03
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Ce se mai poate intampla?am citit marturia unui om care s-a trezit ca era afara din corpul sau si pe pieptul sau statea o entitate,voia sa intre in corp.abia a putut sa intre in trup.de aici ami nteles ca uneori,poti fi dat afara din trup si anumite entitati iti iau trupul in posesie si doamne feri de ce pot face printr-un trup uman.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.05.2010, 09:48:25
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Doamne fereste!!!

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Voi chiar ati avut asemenea stari?
Am gasit pe wikipedia o ilustratie pertinenta la articolul Sleep paralysis: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis Cititi mai ales sectia folklore.



Eu n-am avut niciodata o asemenea stare. Insa a avut mama mea o data, si spune ca a disparut acea presiune dupa ce a facut semnul crucii cu limba. Probabil nu era un atac prea intens.

Oricat de ciudat ar putea parea, as dori sa simt si eu o data aceasta paralizie / cosmar, sa vad si eu pe vrajmasii astia nevazuti si sa vad efectele unei rugaciuni / cruci / amintiri de icoana asupra lor.
NU STII CE EXPERIENTA CUMPLITA CERI!!! Sa nu-ti doresti asa ceva!!!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.05.2010, 10:00:36
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit

ote=colaps;248934]Mie mi se pare amuzant sincer.

"Parinte! Ce sa fac ca ma bantuie duhurile necurate! Cauta a ma ispiti!"
"Nu-ti fa griji fiule, te duci frumusel la farmacie, ceri un Algocalmin si niste Septolete si nu o mai indrazni a te ataca".[/quote]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.05.2010, 10:11:17
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
da,dar un psihanalist crestin!ca sa poata face bine diferenta intre cauze!
foarte bine punctat!!!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.05.2010, 12:24:44
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
La mine, „presiunea” care mi se aseza pe piept nu pleca la nici un fel de rugăciune. Senzatia de imobilizare era atât de totală, încât nici în gând nu mai puteam spune rugăciunea cum trebuie. „Chestia” stătea - si acum, când se întâmplă să mai vină în stilul ăsta - si îmi dădea clar de înteles că îmi rămâne pe piept exact atât cât vroia ea si pleca când vroia ea. Evident, incidentele nu durează mai mult decât câteva minute.

Părerea mea este că e o tactică „la derută”; demonii nu pot face niciodată mai mult decât le îngăduie Dumnezeu. Senzatia mea, în cazul meu, e că stresul ăsta le e permis si deci, atunci când stau, stau în functie de cât le îngăduie Dumnezeu, nu de cât mă străduiesc eu să-i gonesc prin rugăciune.

Rugăciunea în timpul acestor „vise lucide”, cum le numesc eu, are forma unor strigăte disperate, mai mult. În restul zilei e important ce facem si cum ne tinem de pravilă si de o adevărată viată crestină. Si cum spunea si persoana de mai sus, e vorba si de ce păcate am acumulat, nu numai noi însine, ci si de la „cei din spate”, din neamul nostru - pentru că toate acestea ne fac vulnerabili si ne expun la nefericiti care au ideea să ne trimită vrăji.

Doamne-ajută si as fi curioasă să aflu cum ati scăpat de aceste lucruri, pentru că la mine durează de 5 ani si - iarăsi a fost bine zis - si-a schimbat registrul / tactica, acum pur si simplu nu mă mai îngrozeste, ci mă trezeste si nu mă lasă să dorm deloc...

Numai de bine să auzim.
Si eu tot "vise lucide" le spun din cauza ca imi este treaz creierul in momentele acelea si sunt deplin-constienta si simt "apasarea"; am vorbit cu mai multe persoane despre lucrurile astea si am cerut chiar si parerea unuia ce studiaza psihiatria; acesta m-a asigurat ca nu sunt singura patita si mi-a spus ca se numeste "paralizie post-somn". A ras cand i-am spus ca eu am simtit "ceva"(o entitate negativa si ffff. stresanta,terorizanta etc.) in camera; mi-a zis ca e totul in capul meu sau ca e defularea stresului si a emotiilor negative cumulate in timpul zilei. Totusi mie nu mi s-a intamplat sa "simt" dect de vreo trei ori (pana acum) si la intervale de timp departate(cam un an)...eu am des cosmaruri dar alea din cele trei nopti cred ca sunt incalificabile pentru mine si experienta mea.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.05.2010, 14:14:32
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Fii pe fază...

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
A ras cand i-am spus ca eu am simtit "ceva"(o entitate negativa si ffff. stresanta,terorizanta etc.) in camera; mi-a zis ca e totul in capul meu sau ca e defularea stresului si a emotiilor negative cumulate in timpul zilei.
Ăstia care râd, în general, nici nu oferă o solutie valabilă de iesire din impas, iar în acest caz, bineînteles, e tot problema pacientului; ce convenabil. E usor a scrie versuri... Intră la subthreadul „vrăji” si vezi cum a ajuns o colegă de-a mea, cu tot tratamentul de specialitate si spitalizare.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9442

Stiu foarte bine ce zici...
Dracul încearcă la oricine. Depinde de cât de tare îti e „scutul” (păcatele tale, cele din familie, viata ta de crestin). Eu as zice să mergi la biserică, să-ti faci un obicei de rugăciune, chiar dacă problemele tale au fost mult mai rare. Ca să fii protejată. Esti într-o situatie de „lux”, pe lângă mine. Încă te mai poti asigura. Nu pierde nici o secundă si apropie-te cât mai mult de o trăire ortodoxă... Fiecare clipă e pretioasă... E vorba de sufletul tău. Doamne-ajută.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.05.2010, 14:16:57
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Decorporalizare

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Ce se mai poate intampla?am citit marturia unui om care s-a trezit ca era afara din corpul sau si pe pieptul sau statea o entitate,voia sa intre in corp.abia a putut sa intre in trup.de aici ami nteles ca uneori,poti fi dat afara din trup si anumite entitati iti iau trupul in posesie si doamne feri de ce pot face printr-un trup uman.
Păi nu-i nevoie să citesti, întreabă-mă pe mine... Nu spun eu câte năzdrăvănii am pătit.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.05.2010, 16:09:43
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit experienta in domeniu a Sfantului siluan Athonitul

frati crestini... stiti ..spuneau un sfant candva ca cine intra in convorbiri cu diavolul cade negresit.. si cea mai frecventa convorbire e asta cand zicem noi ca "caut metode sa-i dau in cap" rugaciuni, posturi etc.. adica slava desarta.. am auzit pe cineva spunand ca pe masura ce se roaga mai tare pe atat se intetesc atacurile.. slava desarta... cititi mai mult scrierile sfintilor parinti si despre vise si despre mandrie sau slava desarta.. aceste vise si aceste stari apar celor care se cred pe cale, sau care se cred luptatori, pentru acea ravna -patima..cand se face o patima din lupta impotriva patimilor..il amintesc pe Sfantul Siluan care a avut 15 ani de-a randul aceats "ispita" aparitia dracilor pana si aievea! cauza? mandria dupa cum i-a spus insusi Mantuitorul" cei mandri sufera pururea din partea dracilor.. ce sa fac Doamne ca sa ma smeresc? tine mintea ta in iad si nu deznadajdui".. adica asa cum insusi Sfantul Siluan traducea mai exact.. unde vreau sa ajung? sunt al iadului? greseam cand vroiam sa ies din el.. acei draci erau trimisi de pronia si de mila lui Dumnezeu ca sa ma ajute sa ma smeresc la loc.. noi suntem ai iadului si ai lui vom fi pururea.. noi nu putem iesi sau parasi aceasta stare.. suntem paralizati aici.. "panica sau incercarea de a scapa din aceasta presiune este aceasta mandrie care ia aceasta infatisare.. noi vrem sa fim zicem noi mai buni.. ceea ce e o mandrie.. noi ne indepartam de Dumnezeu si niciodata nu a fost si nu va fi altfel.. un sfant spunea magistral" sfintii sunt pacatosi care isi vad pacatosenia iar pacatosii sunt pacatosi care nu-si vad starea de pacatosenie, de cadere.. iata ce invata Sfantul Siluan ca trebuie sa gandim in astfel de ispite: sa ne osandim singuri la iad si sa ne aruncam singuri mai vartos in flacarile iadului si nicidecum sa nu incercam sa scapam de compania dracilor.. ca sa plece sa-i arda trebuie sa ne smerim.. e un paradox.. intelegeti? sa zicem adica: ASTA MERIT? ca talharul din dreapta "pentru faradelegile mele sufar eu acum" si nu sa incercam sa iesim ca cel din stanga.. adica sa refuzam ispita venita sa ne ajute.. sa ne ajute sa ne smerim.. sa ne vindece.. dracii sunt medicamentul nostru cel amar.. ridica ispita si nimeni nu se va mantui spune un sfant..talharul de-a stanga cel hulitor a zis.. mantuieste-Te si pe Tine si pe noi!..
sa nu cerem izbavirea ci sa acceptam iadul ca unii ce suntem fii lui.. tot Sfantul Siluan zice asa" doua ganduri sunt de la diavol" ma voi mantui si sunt un sfant si nu ma voi mantui niciodata si sa deznadajduiesti.. si unul e dreptcredincios" nu merit sa ma mantuiesc si voi arde dupa merit in focul vesnic dar Dumnezeu e milostiv.". a-ti inteles fratilor?
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.05.2010, 17:51:51
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Thumbs up Corect

Citat:
În prealabil postat de innocentul Vezi mesajul
frati crestini... stiti ..spuneau un sfant candva ca cine intra in convorbiri cu diavolul cade negresit.. si cea mai frecventa convorbire e asta cand zicem noi ca "caut metode sa-i dau in cap" rugaciuni, posturi etc.. adica slava desarta.. am auzit pe cineva spunand ca pe masura ce se roaga mai tare pe atat se intetesc atacurile.. slava desarta... cititi mai mult scrierile sfintilor parinti si despre vise si despre mandrie sau slava desarta.. aceste vise si aceste stari apar celor care se cred pe cale, sau care se cred luptatori, pentru acea ravna -patima..cand se face o patima din lupta impotriva patimilor..il amintesc pe Sfantul Siluan care a avut 15 ani de-a randul aceats "ispita" aparitia dracilor pana si aievea! cauza? mandria dupa cum i-a spus insusi Mantuitorul" cei mandri sufera pururea din partea dracilor.. ce sa fac Doamne ca sa ma smeresc? tine mintea ta in iad si nu deznadajdui".. adica asa cum insusi Sfantul Siluan traducea mai exact.. unde vreau sa ajung? sunt al iadului? greseam cand vroiam sa ies din el.. acei draci erau trimisi de pronia si de mila lui Dumnezeu ca sa ma ajute sa ma smeresc la loc.. noi suntem ai iadului si ai lui vom fi pururea.. noi nu putem iesi sau parasi aceasta stare.. suntem paralizati aici.. "panica sau incercarea de a scapa din aceasta presiune este aceasta mandrie care ia aceasta infatisare.. noi vrem sa fim zicem noi mai buni.. ceea ce e o mandrie.. noi ne indepartam de Dumnezeu si niciodata nu a fost si nu va fi altfel.. un sfant spunea magistral" sfintii sunt pacatosi care isi vad pacatosenia iar pacatosii sunt pacatosi care nu-si vad starea de pacatosenie, de cadere.. iata ce invata Sfantul Siluan ca trebuie sa gandim in astfel de ispite: sa ne osandim singuri la iad si sa ne aruncam singuri mai vartos in flacarile iadului si nicidecum sa nu incercam sa scapam de compania dracilor.. ca sa plece sa-i arda trebuie sa ne smerim.. e un paradox.. intelegeti? sa zicem adica: ASTA MERIT? ca talharul din dreapta "pentru faradelegile mele sufar eu acum" si nu sa incercam sa iesim ca cel din stanga.. adica sa refuzam ispita venita sa ne ajute.. sa ne ajute sa ne smerim.. sa ne vindece.. dracii sunt medicamentul nostru cel amar.. ridica ispita si nimeni nu se va mantui spune un sfant..talharul de-a stanga cel hulitor a zis.. mantuieste-Te si pe Tine si pe noi!..
sa nu cerem izbavirea ci sa acceptam iadul ca unii ce suntem fii lui.. tot Sfantul Siluan zice asa" doua ganduri sunt de la diavol" ma voi mantui si sunt un sfant si nu ma voi mantui niciodata si sa deznadajduiesti.. si unul e dreptcredincios" nu merit sa ma mantuiesc si voi arde dupa merit in focul vesnic dar Dumnezeu e milostiv.". a-ti inteles fratilor?
Doamne ajuta!!
Asa este, innocentul. E un sfat foarte folositor. E foarte important ca în problemele astea să nu picăm în ispita de a crede că noi ne „luăm la trântă” în vreun fel cu vrăjmasul. Smerenia si îndelunga-răbdare sunt cheia, cu constientizarea deplină a neputintelor noastre si a faptului că nu suntem decât niste bieti păcătosi.

Doamne-ajută.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.05.2010, 18:10:54
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

ma oameni,mai lasati-l pe diavol in pace,el isi vede de oamenii indraciti, care fac raul la orice pas !
mai mergeiti si la medicul psihiaru, cei care aveti vise urate noapte de noapte, e un simptom, destul de ingrjorator,ce poate prefata sau semnala un inceput de boala psihica ,sau daca nu, totusi o vulnerabilitate psihica,un sistem nervos fragil !
eu de ce nu visez cu darci,sau urat ? si totusi am intalnit in viata reala de doua ori...moartea cu ochii !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57