Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2011, 14:15:44
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Post minunile Sfantului Nicolae

buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2011, 19:26:23
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc
Pentru mine Sfantul Nicolae, face minuni zilnic, sa nu mai spun ca an de an la ziua sfantului mi se intampla cate o bucurie....de exemplu acum 3 ani mi s-a dat vestea disparitiei tumorii de cancer pe care o aveam, chiar de ziua Sfantului.
Sfantul Nicolae mi-a fost si-mi este prietenul meu de nadejde in orice imprejurare a vietii, oriunde merg imi este alaturi,...mai mult, persoanele care mi-au fost alaturi in aceste incercari grele toate s-au numit Nicolae.
Cititi acatistul si veti vedea cate minuni neasteptate veti primi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2011, 11:10:27
rodoal rodoal is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2010
Mesaje: 2
Implicit

O sa ma repet ,40 de zile acatistul Sfintului Nicolae si Dumnezeu sa ne aiba in paza !
Daca locuiesti in Bucuresti, Miercurea si Vinerea se face slujba de maslu la biserica SF . GHEORGHE CEL NOU
unde se afla mina dreapta a SFINTULUI NICOLAE.
DUMNEZEU cuMAICA DOMNULUI SI CU TOTI SFINTII SA NE OCROTEASCA !

Last edited by rodoal; 05.08.2011 at 11:18:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2011, 09:51:40
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
buna ziua.v-as ruga pe toti cei care ati avut parte de ajutorul si minunile Sf Nicolae sa ni le spuneti si noua.multumesc
face minuni?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2011, 09:58:33
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
face minuni?
Roaga-te sfantului Nicolae si atunci vei vedea.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2011, 10:05:13
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Roaga-te sfantului Nicolae si atunci vei vedea.....
bine: Sf Nicolae, te rog, sa-mi trimiti un Lamborghini Reventon, si acopar eu costurile de livrare
*fingers crossed*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2011, 11:07:15
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Inteleg ca ai umor, inteleg ca vb prin rationamente dar daca crezi puternic in ceva si o ceri , se intampla...Asa ca..ai grija ce iti doresti, ca poate castigi masina si apoi n-ai monetar destul sa ii platesti ....asigurarea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2011, 11:39:04
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Inteleg ca ai umor, inteleg ca vb prin rationamente dar daca crezi puternic in ceva si o ceri , se intampla...Asa ca..ai grija ce iti doresti, ca poate castigi masina si apoi n-ai monetar destul sa ii platesti ....asigurarea...
Daca chiar imi da eu trec inapoi la ordoxism sau la ce religie vrea...sau macar un test drive daca imi face rost si tot e ceva...hehe
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.08.2011, 11:34:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa avem grija ca dorintele noastre sa fie placute lui Dumnezeu. Nu e bine sa fim ironici cand vorbim despre minuni ale sfintilor. Ei mijlocesc pentru noi ajutor daca si noi ne rugam si mai ales daca ceea ce am cerut ne este de folos spre mantuire. Dumnezeu nu ingaduie ca sfintii Sai sa fie batjocoriti.


Pedeapsa

[COLOR=#800000]Din cartea „Noi minuni ale Sf. Nicolae”[/COLOR]
[COLOR=#800000]Editura Cartea Ortodoxǎ, București, 2004[/COLOR]

[COLOR=#000000]Vreau să povestesc despre Biserica Sfântul Nicolae din satul Pelgora, raionul Tosnensk, în preajma căruia mi-am petrecut copilăria. La începutul războiului, în ea încă se mai slujea, însă din 1942, când s-a hotărât evacuarea populației, a fost închisă. După război, când m-am întors în sat, am găsit biserica întreagă și neatinsă: din depărtare i se vedeau crucile, care străluceau în soare. Erau foarte frumoase, din cristal înrămat în metal, reflectând razele soarelui. In biserică toate se păstraseră neatinse: icoanele, podoabele, obiectele de cult, pictura. Doar slujbe nu se mai ținuseră.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In anii ’50, în sat și-au făcut apariția niște necunoscuți, care au început să scoată tot din biserică și să încarce în mașini, plecând într-o direcție numai de ei știută. Noi, copiii, urmăream toate acestea de la geamurile școlii, care se afla vizavi de biserică. După lecții, alergam să strângem de pe jos iconițele și cruciulițele căzute din mașini. Bunicul meu, fost staroste, plângea. Nu a mai putut afla nimic despre soarta obiectelor de cult. Biserica a fost transformată în depozit și apoi în sală de dans. Mai târziu a fost lăsată în paragină și în batjocura oamenilor necredincioși.[/COLOR]
[COLOR=#000000]In altar, pe perete, rămăsese însă fresca având chipul Sfântului Nicolae, de mărime naturală. Credincioșii se rugau și se închinau în fața ei.[/COLOR]
[COLOR=#000000]Primarul satului, împreună cu fostul președinte de colhoz, un necredincios, la rugămintea unei învățătoare cărea îi era frică să treacă pe lângă biserică, au acoperit însă cu vopsea fresca. Peste un timp, fiul necredinciosului a murit într-un accident, chiar în fața bisericii. Familia i s-a destrămat, iar el a plecat din sat. După o congestie cerebrală, primarul a orbit. Restul vieții și l-a petrecut neajutorat, îngrijit de soția sa. Toți credincioșii afirmau: „Aceasta este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru că a pângărit lucrurile sfinte!”[/COLOR]
[COLOR=#000000]Imi este greu să privesc biserica. Părintele din Liubani a fost la noi. Ne-a spus că este greu de reconstruit biserica, pentru că nu sunt resurse.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Lidia Erohina,[/COLOR]
[COLOR=#800000] orașul Sankt-Petersburg[/COLOR]

Last edited by antoniap; 08.08.2011 at 11:38:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2011, 11:49:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In timp ce postam, eu am selectat doar link-ul ,,Pedeapsa'', iar pe celelalte (Acatistul, imagini etc.), le-am observat deja postate abia dupa ce am expediat mesajul anterior. Cred ca este si aceasta o minune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile Sfantului ARSENIE BOCA ghetsimani Generalitati 834 03.07.2015 13:18:11
Minunile Sfantului Ioan Rusul Oanna Intamplari adevarate 30 27.10.2012 20:07:28
Minunile Sfantului Nicolae silvy66 Intamplari adevarate 29 11.04.2012 20:43:01
Minunile Sfantului Ioan Rusul simona Stiri, actualitati, anunturi 1 24.10.2009 22:13:08