Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2013, 12:47:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Azi am urmarit toate comentariile si.... politistii au avut mandat. La fel a spus si Ministrul de Interne.
Mandat de ADUCERE, poate. De PERCHEZIȚIE, nu.
Și NU cum s-a făcut: la grămadă, fără nici o rușine, netinând cont de sexul celor percheziționați.

Tare îmi sună însă chestia asta a petardă pentru a se uita de:
1. firma nebuloasă a polițistului care a provocat accidentul din Muntenegru, conducând cu viteză excesivă un autocar FĂRĂ a avea drept;
și
2. rezultatele publicate ale referendumului care cam dau dreptate celor ce susțin că s-a întrunit cvorumul necesar anul trecut la referendumul de demitere al președintelui.
Cum România, din păcate, e (la nivel de joc politic) țara tuturor posibilităților, nu m-aș mira ca cel puțin una din cele două ipoteze ale mele să fie adevărate.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2013, 13:48:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu l-am auzit atunci pe parintele Iustin sa zica ceva. Dansul era mai preocupat de cipul din pasaport decat de abuzurile care se petreceau atunci, in acel moment concret al vietii romanilor. Va mai aduceti aminte ca exista chiar si o scrisoare a parintelui Iustin in care ii spunea lui Base ca sa-l maguleasca ca el e urmasul lui Stefan cel Mare si a altor voievozi.
De asta nu ne mai ridicam ca popor, ca protestam impotriva unor prostii imaginare gen cipuri, vaccinuri, dar cand un tembel de presedinte injoseste si prosteste in fata romanii ii spunem ca e urmasul lui Mihai Viteazul.
Eu vreau sa vad negru pe alb acea scrisoare in care Parintele Iustin Parvu ii spune lui Traian Basescu ca este urmasul lui Stefan cel Mare, altfel nu cred ca lucrurile au stat asa. Imi pare rau ca il amestecati pe Parintele Iustin in toate acestea. Nu cred nici ca duhovnicii de la manastirea Pentru Voda ii luau apararea lui Basescu, dar cu siguranta vedeau ca oamenii care au iesit in strada erau manipulati de adversarii lui ce nu mai aveau rabdare si doreau sa puna mana cat mai repede pe putere. Nu sunt sustinatoarea lui Basescu, ba din contra, dar nici guvernarea actuala nu mi-a demonstrat ca doreste sa faca ceva pentru cei pe care i-a scos in strada. Personal cred ca la binele nostru nu se mai gandeste nimeni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2013, 13:50:28
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Se gandeste Dumnezeu la binele nostru..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2013, 02:14:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mandat de ADUCERE, poate. De PERCHEZIȚIE, nu.
Și NU cum s-a făcut: la grămadă, fără nici o rușine, netinând cont de sexul celor percheziționați.
Nu ma pricep la mandate, dar l-am auzit pe Ministrul de interne spunand ca politistii au avut mandat.
Se stie, ca cel vinovat tinde sa exagereze, ca sa se faca in ochii altora basma curata.
Eleva, care a povestit la TV despre perchezitia din prima zi, nici nu a participat la acea perchezitie, ci a relatat ce i-au spus altii. Ideea a prins si a fost vanturata si de altii.
Este pacat ca s-a ajuns la aceasta situatie, in care doar politia mai poate face ordine.
Fetele si baietii de liceu ar trebui sa se ocupe mai mult de scoala, decat de moda, discoteca si altele, lucruri nepotrivite pentru tineri de scoala, minori si aflati in pragul BAC-ului si a examenului de admitere in facultati. Vad insa, ca lipseste seriozitatea necesara pregatirii pentru viata si pentru profesia, pe care o vor avea.
Parintii sunt in egala masura vinovati de aceasta situatie. Inainte, pentru faptele copilului minor raspundea parintele. Acum tot asa este?

Acum, ca pomenesti de rusine, cred ca mai mare rusine e sa iti platesti notele de la BAC, sa copiezi si sa dai spaga! Iar daca ai fost prins, suporti consecintele, ca sa stii mai bine pe viitor!

Trebuie sa remarc aici, ca am intalnit in Romania si tineri f bine pregatiti, educati, cu calitati de exprimare exceptionale. Acestia reprezinta cu adevarat Romania.

Last edited by Miha-anca; 11.07.2013 at 02:21:18.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2013, 03:44:20
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Iată avantajele unui sistem constituțional! Curat constituțional!

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

tineri f bine pregatiti, educati, cu calitati de exprimare exceptionale. Acestia reprezinta cu adevarat Romania.
Excepțional exprimat...:)))

Păi, de exprimare e vorba azi la noi? Altele nu se mai ivesc pe la tinerii contemplați?

Și pentru că îmi veni pohta de râs, vă ofer stimată Miha-anca un monument de exprimare excepțională, în dar:
http://www.youtube.com/watch?v=VuWa7HN5qe8
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.07.2013, 03:48:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Personal cred ca la binele nostru nu se mai gandeste nimeni.
Ei, cum așa?
De ce îi supărați pe domnii Pleșu, Liiceanu, Patapievici și mulți, mulți alți gânditori de bine, în cor cu admiratorii lor întru gândirea de bine?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2013, 08:04:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum, ca pomenesti de rusine, cred ca mai mare rusine e sa iti platesti notele de la BAC, sa copiezi si sa dai spaga! Iar daca ai fost prins, suporti consecintele, ca sa stii mai bine pe viitor!
Absolut, de acord cu dumneata: aia se numește furt și este o încălcare flagrantă și directă a poruncii a 8-a. Dar, poate n-ai observat: nu despre asta se discuta aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2013, 11:15:20
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Dragoș, statul polițienesc nu e un subiect nou. E un cancer vechi la noi, de când m-am născut am plăcerea să îl salut, zilnic.
Tu nu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2013, 11:20:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Poate ar trebui intai sa definim mai concret ce inseamna "stat politienesc""!
Politia trebuia sa-si faca datoria conform legii, pentru combaterea infractiunilor si mentinerea ordinii si linistii publice.
Acei politisti care incalca legea sau comit abuzuri evident ca trebuie sanctionati.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.07.2013, 11:42:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai, dacă tot ai adus vorba, definește tu.
Că te mănâncă buricele degețelelor, pun pariu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare