Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2009, 14:43:11
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt de acord ca ascultarea se face pana la erezie. Dar daca ajungi sa crezi ca episcopul tau este eretic, nu mai esti in comuniune cu el, basta!

Am inteles deci: tu si ceilalti care spuneti ca episcopul vostru si alti episccopi sunt eretici, nu mai faceti parte din Biserica ortodoxa canonica. Sunteti schismatici. Nu ar trebui sa va mai impartasiti la ei, ci la alti schismatici care zic la fel si zic ca ei sunt adevarata biserica.

Sa ma iertati, nu vreau sa va jignesc, este aplicarea logica a spuselor voastre!

Ma ierti, insa complici inutil lucrurile. Ar trebui vazut in primul rand ce inseamna "Biserica ortodoxa canonica". Cum definesti, Fane, aceasta notiune? Ce inseamna "canonic"? Iar daca nu esti in comuniune cu "biserica canonica" e obligatoriu sa fii schismatic? Oare "biserica canonica" , ma refer la conducatorii ei, este infailibila? Asemenea Papei?
Iar ceea ce definesti tu drept "canonic" ma duce cu gandul ca tot ceea ce nu este in comuniune cu Patriarhia Ecumenica de Constantinopol este necanonic. Si drept Patriarhia de Constantinopol a fost prima care a cazut sub propriile anateme de la 1583, 1587, 1756 si 1848 in ce priveste urmarea calendarului papal, gregorian, urmata la scurt timp de toate "bisericile canonice" [te referi aici probabil la Bisericile Ortodoxe Autocefale aflate in comuniune cu Patriarhia de Constantinopol]. Cu alte cuvinte, ceea ce numesti tu "biserici canonice" sunt de fapt "biserici cazute sub anatemele Patriarhiei de Constantinopol [incepand cu ea insasi], si deci departate de la credinta in acord cu invataturile apostolice si Sfintele Canoane ale Bisericii. Iar simplul fapt ca insista in promovarea ecumenismului ma face sa cred ca sunt la fel de "drepte" precum si alte "culte crestine" implicate in acest sens.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2009, 14:56:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ma ierti, insa complici inutil lucrurile. Ar trebui vazut in primul rand ce inseamna "Biserica ortodoxa canonica". Cum definesti, Fane, aceasta notiune? Ce inseamna "canonic"? Iar daca nu esti in comuniune cu "biserica canonica" e obligatoriu sa fii schismatic? Oare "biserica canonica" , ma refer la conducatorii ei, este infailibila? Asemenea Papei?
Iar ceea ce definesti tu drept "canonic" ma duce cu gandul ca tot ceea ce nu este in comuniune cu Patriarhia Ecumenica de Constantinopol este necanonic. Si drept Patriarhia de Constantinopol a fost prima care a cazut sub propriile anateme de la 1583, 1587, 1756 si 1848 in ce priveste urmarea calendarului papal, gregorian, urmata la scurt timp de toate "bisericile canonice" [te referi aici probabil la Bisericile Ortodoxe Autocefale aflate in comuniune cu Patriarhia de Constantinopol]. Cu alte cuvinte, ceea ce numesti tu "biserici canonice" sunt de fapt "biserici cazute sub anatemele Patriarhiei de Constantinopol [incepand cu ea insasi], si deci departate de la credinta in acord cu invataturile apostolice si Sfintele Canoane ale Bisericii. Iar simplul fapt ca insista in promovarea ecumenismului ma face sa cred ca sunt la fel de "drepte" precum si alte "culte crestine" implicate in acest sens.
Bun, Razvan! (vezi ca numele meu in forum este Fani71, nu Fane71 ;-) si sunt femeie, nu barbat) Am inteles, noi nu suntem in aceeasi Biserica!

Eu tin de un episcop care tine de Constantinopul aici unde stau. Ma impartasesc si la celelalte biserici care sunt in comuniune cu Constantinopolul, cea Romana, Rusa, Sarba, Bulgara, de Antiohia, etc - toate bisericile locale mari, de altfel. Unele folosesc calendarul nou, altele pe cel vechi.

Da, la ele ma refeream. Evident, cei care nu sunt in ele se considera pe ei insisi canonic, cee ce e foarte logic. Pentru noi, voi (ca banuiesc ca esti stilist) sunteti schismatici, pentru voi, noi suntem, si nu cred ca are sens sa discutam aici prea mult despre asta ;-) Nici tu nu poti, asa cum nu pot eu, sa dovedesti ca biserica ta e cea canonica si ca noi suntem schismaticii.
Schismatic inseamna cel care se rupe, se desparte.

Acum e clar, cand tu spui 'Biserica ortodoxa' te referi la altceva decat mine!!! Si noi doi nu suntem in comuniune. Eu nu pot sa ma impartassesc acolo unde te impartasesti tu si viceversa. E bine de stiut pentru continuarea discutiei. ;-)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2009, 00:21:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunt trista. Am lansat un subiect si nu am primit pana acum practic nici un raspuns - constructiv. As fi vrut sa scrie aici si cei care au ceva pozitiv de spus despre relatiile ortodoxiei cu alte confesiuni.
Nu este chiar nimeni? sau nu aveti timp..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2009, 00:48:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt trista. Am lansat un subiect si nu am primit pana acum practic nici un raspuns - constructiv. As fi vrut sa scrie aici si cei care au ceva pozitiv de spus despre relatiile ortodoxiei cu alte confesiuni.
Nu este chiar nimeni? sau nu aveti timp..
Eu sunt printre ultimii veniti pe acest forum si speram sa invat despre ortodoxie aici.
Observ cu uimire ca pot fi lejer incadrata in categoria bigot! Dar cand vedem zorii unei noi ere (new age, adica), mi se pare f riscant sa accepti ecumenismul. Ecumenismul este un punct important pe agenda noii ordini (alaturi de credinta in extraterestii, acceptarea "magiei" si ocultismului, reincarnare si alte minciuni!!)

Care sunt argumentele PRO???
Ca ne intrebam noi ce se intampla cu cei de alte confesiuni si ni se pare "injust" ca ei sa nu se mantuiasca??? Pai am inventat noi dreptatea??!
Cel mult poti spune ca NU STIM ce se intampla cu cei care nu sunt ortodocsi.
Cred ca "deschiderea ecumenica" vine din mandrie, nu din iubire fata de altii.

Daca nu putem sa convingem pe altii de adevarul ortodoxiei, asta inseamna ca avem noi credinta putina!! Nu inseamna sa ne plecam urechea la erezii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2009, 12:46:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit parintele Staniloae nu era antiecumenic

(copiez aici ce am scris pe alt topic unde nu s epotrivea)

As vrea sa mai adaug ca am vorbit duminica cu parintele meu care pe vremuri, inainte de a fi ortodox, acum vreo 30 de ani, era student la universitatea catolica din Köln si acolo l-a cunoscut personal pe p. Staniloae care venea de multe ori acolo, unde era gazduit, si discuta cu teologii catolici de la universitate (=contacte ecumenice). Era bun prieten cu teologul catolic W. Nyssen, care era prieten cu orotodoxia (a scris multe carti despre arta bizantina, intre altele una despre manastirile din Moldova, care a fost tradusa pe romaneste de fiica parintelui Staniloae) Acest Nyssen a ramas catolic insa.

Ca p. Staniloae a zis ca la adunarile ecumenice nu se vorbeste de Hristos, cum au zis cativa pe acest forum, eu stiu ca a zis de UNA la care a participat el si l-a dezamagit (deci, a participat!), si din pacate este adevarat ca multi din teologii occidentali o cam iau razna si uita de esenta. El NU a zis ca ortodocsii care participau la aceasta intalnire nu vorbeau de Hristos. Tocmai, asta ar fi rolul ortodocsilor pe acolo, sa le vorbeasca celorlalti de El.

EU insa incerc, ca parintele Staniloae (suna a mandrie, dar vreau sa zic ca il iau drept exemplu aici), sa ma concentrez pe ce este pozitiv. Ca daca m-as concentra pe ce este negativ, maiculita, cum as mai fugi si de ortodoxia de astazi cateodata.. Sa ma iertati!

Altii spun ca ar fi zis ca ecumenismul vine de la masoni. Parintele meu, care este un teolog foarte bun si profund, si erudit (si care vede foarte bine defectele catolicismului din care a iesit si ne tot vorbea de ele), spunea ca nu se potriveste de loc cu parintele Staniloae asa cum il stie el de atunci aceasta afirmatie.

Daca intr-adevar a facut-o, ori e scoasa din context (se poate sppne ca in Biblie scrie ca nu exista Dumnezeu, nu?? 'nebunul a zis in inima lui: Nu este Dumnezeu!' - psamlmul nu mai stiu care), ori a avut un moment de exasperare sau de slabiciune (in timpul comunismului prea multe contacte cu strainatatea erau vazute prost, dupa cum bine stii, iar p. Staniloae a mai zis el si alte chestii criticand 'capitalismul' fiind obligat; aminteste si Steinhardt de asta in Jurnal)

Postez asta nu ca sa relansez polemica, ci pentru ca nu este coect sa fim dezinformati.
Deci, cine are urechi de auzit, sa auda!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.05.2009, 13:17:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Fany ,ce rost are sa intoarcem pe toate partile ce a zis par.Staniloaie.
Aceste discutii ecumenice ,dupa mine nu isi au rostul.
Ma ajuta cu ceva in mantuirea mea ?
Spun si eu ca par.Calistrat de la man.Barnova :
"Pe mine ma intereseaza mantuirea mea "
Pentru multi suna paradoxal aceasta afirmatie aparent egoista.
Insa stiut este faptul ca noi ajungand la o smerenie si o credinciosie sporite putem schimba si pe altii din jur.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2009, 13:22:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Fany ,ce rost are sa intoarcem pe toate partile ce a zis par.Staniloaie.
Aceste discutii ecumenice ,dupa mine nu isi au rostul.
Ma ajuta cu ceva in mantuirea mea ?
Spun si eu ca par.Calistrat de la man.Barnova :
"Pe mine ma intereseaza mantuirea mea "
Pentru multi suna paradoxal aceasta afirmatie aparent egoista.
Insa stiut este faptul ca noi ajungand la o smerenie si o credinciosie sporite putem schimba si pe altii din jur.
Iti dau si tie dreptate.
Atunci insa sa nu mai discutam nici despre antiecumenism, ca asta chiar nu ne ajuta la mantuire..
Dar daca dialogul ecumenic ajuta la:
- mantuirea altor crestini
- mantuirea necredinciosilor care altfel isi zic ca daca crestinii se scuipa intre ei, nu pot fi o religie a dragostei si nu pot avea nimic de-a face nici cu Dumneezeu sau cu adevarul
- mantuirea noastra, pt ca ne ajuta sa nu fim asa de mandri
atunci este bun si folositor!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2009, 13:33:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu cred ca mandria isi arata coltii la o altfel de discutie.
Atitudinea trebuie sa ne-o schimbam ,sa fim blanzi .
Par.Porfirie spunea sa nu deschidem la servici discutii cu teme de religie decat daca suntem intrebati.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.05.2009, 13:43:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cred ca mandria isi arata coltii la o altfel de discutie.
Atitudinea trebuie sa ne-o schimbam ,sa fim blanzi .
Par.Porfirie spunea sa nu deschidem la servici discutii cu teme de religie decat daca suntem intrebati.
Sigur.
Eu nu ziceam sa ne ducem toti la aceste dialoguri. Exista oameni chemati sa faca asta, exista multi altii care nu sunt. Dar sa respectam harisma celor care pot sa o faca, sa nu-i demonizam zicand ca ne tradeaza. Daca mai fac si greseli, sa le aminteasca cei competenti, cu blandete.
Parintele Porfirie este foarte intelept. Bineinteles ca nu are sens sa deschidem polemici daca oamenii nu intreaba si sa nu dam celui care nu cere.
Insa daca ceilalti intreaba? daca cer? Daca noi suntem intr-o pozitie fireasca pt aceasta, ca singurul ortodox intre neortodocsi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.05.2009, 14:09:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur.
Eu nu ziceam sa ne ducem toti la aceste dialoguri. Exista oameni chemati sa faca asta, exista multi altii care nu sunt. Dar sa respectam harisma celor care pot sa o faca, sa nu-i demonizam zicand ca ne tradeaza. Daca mai fac si greseli, sa le aminteasca cei competenti, cu blandete.
Parintele Porfirie este foarte intelept. Bineinteles ca nu are sens sa deschidem polemici daca oamenii nu intreaba si sa nu dam celui care nu cere.
Insa daca ceilalti intreaba? daca cer? Daca noi suntem intr-o pozitie fireasca pt aceasta, ca singurul ortodox intre neortodocsi?
Mi se pare un lucru bun acest lucru sa discutam ,chiar si pentru atei sau cei mai caldicei o intalnire cu un ortodox induhovnicit este un dar binecuvantat.
Bineinteles ca se pot da lamuriri ,pina la urma ce este mila lui Dumnezeu catre noi decat revelatia ,care se poate manifesta intr-o astfel de intalnire.
Dar mare atentie ,mi se pare ca prea mult zel strica.
O prietena imi spunea ca se afla in situatia semanatorului ,spune ,explica iar cei care vor sa inteleaga ,sa inteleaga.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 22:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 15:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 18:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 14:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 21.06.2008 00:42:10