Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2009, 16:40:11
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit Verigheta

buna ziua, am si eu o intrebare, se pot purta verighetele dupa cununia civila?
Noi am facut cununia civila, deci acum, legal, suntem sot si sotie si pana la nunta religioasa mai sunt 4 saptamani, am inceput sa purtam verighetele pe inelarul mainii drepti, este pacat? Un preot spunea: " daca e sa va cunun si doua fire de paie imi sunt de ajuns" ... deci ma gandesc ca nu e nici un pacat ... vroiam totusi sa aflu si parerea voastra.
Va multimesc, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2009, 17:23:16
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Nu vad nimic rau in asta tinand cont de faptul ca eu nu am primit inel de logodna iar viitorul sot si cu mine am purtat niste verighete ce le-am numit noi verighete de logodna si pe care le-am purtat pe mana dreapta. La nunta am avut alte verighete dar ma gandesc ca le puteam folosi tot pe acelea. Nu stiu exact daca e corect cand zic ca in timpul Cununiei parintele sfinteste verighetele dar oricum noi asa am considerat ca pana la nunta am avut pe degete niste bucati de metal ca acum sa avem ceva sfintit.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2009, 17:27:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

verigheta e simbol al logodnei. s-a incetatenit obiceiul ca oamenii casatoriti sa poarte verigheta.nu e pacat sa o porti.dar daca vrei sa o porti poti sa faci mai intai logodna, iar peste 4 sapt sa te casatoresti.logodna inseamna o garantie ca tinerii se vor casatori.la logodna se pune verigheta pe mana dreapta si apoi se schimba pe stanga.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2009, 18:17:06
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

la noi nu mai este nici o incertitudine ca nu ne vom casatori religios, deja suntem sot si sotie legal, avem certificat de casatorie si tot ce trebuie :)
intr-adevar acestea sunt simple inele pe care le purtam pe deget, devin cu adevarat importante dupa ce preotul le sfinteste la sfarnta liturghie, sunt superstitii care spun ca nu e bine sa putam verighete decat dupa casatorie, dar sunt doar superstitii din punctul meu de vedere...vroiam totusi sa stiu ce gandesc si ceilalti
va multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2009, 14:47:50
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

sunt multe persoane care ne spun ca nu e bine sa purtam verighetele inainte de cununia religioasa, unde se va oficia si logodna si ca se pot intampla multe lucruri neplacute in relatia noastra din cauza aceasta ... eu nu cred in asa ceva ... noi purtam verighetele pe mana dreapta la logodna vor si sfintite si preotul ni le va pune pe drewpta dupa care se vor pune pe stanga in timpul slujbei de cununie ... oare gandesc bine? oare chiar e pacat ca le purtam acum?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2009, 15:12:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De pacat nu cred sa fie. Dar de ce sa le purtati, nu prea inteleg. Pana la urma nu sunteti nici casatoriti, nici macar logoditi, atunci de ce sa purtati simbolul celor casatoriti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2009, 15:27:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Verigheta e semnul iubirii neincetate. NU poti spune despre o verigheta ca incepe din punctul x si se termina in punctul y.

Dar sa nu priviti verigheta ca pe ceva magic. Daca o port, am putere sa iubesc, daca nu, nu voi putea iubi. Ea e doar o marturie a faptului ca ati devenit un singur trup.

NU se abat rautatile asupra voastra daca o veti purta o vreme inainte de casatorie. Dar asa cum spunea si Noesiaa, e bine sa o porti dupa ce te-ai casatorit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2009, 15:31:46
gongutza gongutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De pacat nu cred sa fie. Dar de ce sa le purtati, nu prea inteleg. Pana la urma nu sunteti nici casatoriti, nici macar logoditi, atunci de ce sa purtati simbolul celor casatoriti?
Suntem casatorili legal...ii port numele, deja de mai mult de doua saptamani ... is deaia purtam verighetele pe mana stanga ... iar dupa ce vor fi sfintite de preot le vom purta pe mana dreapta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2009, 18:48:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratiim mei, VERIGHETA se da NUMAI LA LOGODNA, care este SLUJBA DE BINECUVANTARE A PURTARII INELELOR (verighetelor)!!! Numai atunci se da voie (binecuvantare) sa se poarte!!!
NU are treaba cununia civila cu binecuvantarea inelelor!!! Numai cand spune preotul "Se logodeste robul lui Dumnezeu (N) cu roaba lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin" apoi se pun de catre NASI impreuna cu PREOTUL pe degetele mirilor, numai de atunci se pot PURTA BERIGHETELE!!!

Va rog sa ma iertati!!!

Sa fiti binecuvantati!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2009, 20:13:31
laura28's Avatar
laura28 laura28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Question verighetele

desi Biserica Ortodoxa oficiaza casatoria , cununia religioasa dupa cea civila, trebuie sa se stie ca cea civila de fapt nu prea are nici o importanta,,,,,,,,,nu-ti da drepturi religioase de sot sau sotie, inca nu sunteti uniti in fata lui Dumnezeu..........nu are nici un rost sa le porti, nu au nici o importanta.........poate am gresit cand am zis ca nu are importanta, are dar doar civila........intr-o societate in care pe de alta parte.............avortul aste legal.deci urmarea fireasca a casatoriei poate fi distrusa simplu.........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Verigheta anti-infidelitate conjugala costel Stiri, actualitati, anunturi 7 31.07.2012 00:44:23