Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 16.02.2009, 11:08:31
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
HAI SA-TI SPUN :PASTORII LA O INMORMANTARE I-AU DE LA 500 ron IN SUS.
Incepeti sa va aratati adevarata infatisare. Si dvs. va plac minciunile.

Pastorii adventisti nu primesc nimic pentru oficierea slujbelor. Eu am fost botezat iar, mai tarziu, mi s-a oficiat casatoria, fara sa dau un sfant. Am sa va anunt daca la inmormantarea mea s-a platit ceva.

Din cate stiu, nici la baptisti, nici la penticostali nu se plateste nimic pentru oficierea unor slujbe (botez, cununie, inmormantare).

Am sa va prezint un personaj, drag dvs., din Sfanta Scriptura:

"Oridecateori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii" (Ioan 8:44)
  #502  
Vechi 16.02.2009, 20:01:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Incepeti sa va aratati adevarata infatisare. Si dvs. va plac minciunile.

Pastorii adventisti nu primesc nimic pentru oficierea slujbelor. Eu am fost botezat iar, mai tarziu, mi s-a oficiat casatoria, fara sa dau un sfant. Am sa va anunt daca la inmormantarea mea s-a platit ceva.

Din cate stiu, nici la baptisti, nici la penticostali nu se plateste nimic pentru oficierea unor slujbe (botez, cununie, inmormantare).

Am sa va prezint un personaj, drag dvs., din Sfanta Scriptura:

"Oridecateori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii" (Ioan 8:44)

Mai daca tu zici, asa sa fie, sa vezi cum sta treaba, si voi platiti anumite taxe la adunarile voastre, ar fi culmea sa zici ca totul e pe gratis si la voi vine pastorul din placere sa oficieze serviciile religioase, parca in invatatura adventista exista randuiala "zeciuielii", in ortodoxie nu este, ar fi culmea ca dupa ce contribui cu zeciuiala (care nu mi se pare un lucru rau in sine) sa mai platesti si alte taxe

Eu nu sunt in potriva taxelor bisericesti, si biserica trebuie intretinuta si preotii trebuie sa-si hraneasca familiile, nu cer de dragul banilor, ce frumos ar fi sa nu ne ceara nimic, dar asta in cazul in care i-ar cadea preotului banii si bunurile necesare traiului direct din cer, pana atunci cum zice Apostolul Pavel, "cei ce slujesc altarelor de la altar sa manance"
Sunt in potriva abuzurilor facute de unii preoti, dar sa nu generalizam

Trebuie sa cadem de acord ca Biserica suntem noi si inacelasi timp e a noastra deci trebuie sa o intretinem atat noi ortodocsii cat si restul cultelor si discutii pe tema asta mi se par la fel de intuile ca discutiile pe tema "oare sa imi intretin familia?'
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #503  
Vechi 17.02.2009, 08:55:38
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mai daca tu zici, asa sa fie, sa vezi cum sta treaba, si voi platiti anumite taxe la adunarile voastre, ar fi culmea sa zici ca totul e pe gratis si la voi vine pastorul din placere sa oficieze serviciile religioase, parca in invatatura adventista exista randuiala "zeciuielii", in ortodoxie nu este, ar fi culmea ca dupa ce contribui cu zeciuiala (care nu mi se pare un lucru rau in sine) sa mai platesti si alte taxe
Greseala. In biserica adventista nu exista taxe.
Iar "zeciuala" nu este o taxa. Dumnezeu nu a cerut taxe ci a cerut sa-I fim recunoscatori, intr-o mica masura, pentru binecuvantarile materiale pe care ni le-a dat. Darea zecimii nu este obligatorie ci este un act de credinta(Vezi: Maleahi 3:10; Matei 23:23-invataturile Domnului Iisus Hristos). Eu nu am dat zecimea, o perioada, si nu a fost nici o problema. Probabil, mai sunt persoane care nu dau zecimea. Dar nimeni nu stie si nici nu trebuie sa stie lucrul acesta. Este treaba fiecaruia.

Zecimea trebuie data numai cand esti incredintat de acest lucru. "Tot ce nu vine din incredintare, e pacat."(Romani 14:23). Este o problema intre tine si Dumnezeu. Nimeni nu te intreaba nimic despre zecime. Poti fi adventist, sa nu dai absolut nici un ban, si vei beneficia gratuit de tot ceea ce ti se cuvine, ca membru al bisericii.

"Mai daca zici tu,asa fie"-spuneti dvs. Va exprimati indoiala fata de spusele mele, si este corect. Dar, ma intreb de ce nu aveti nici o remarca la afirmatiile deplasate ale domnului Geony. Dimpotriva, ati devenit un fel de avocat al sau si vreti sa aratati, ca are oarecum dreptate, dar nu a pus bine problema. Si o puneti dvs. corect: numiti zeciuala ca fiind o "taxa".
  #504  
Vechi 17.02.2009, 13:23:29
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
"Mai daca zici tu,asa fie"-spuneti dvs. Va exprimati indoiala fata de spusele mele, si este corect. Dar, ma intreb de ce nu aveti nici o remarca la afirmatiile deplasate ale domnului Geony. .
DUMNEZEU SA VADA SI SA JUDECE PE CEL CARE MINTESTE!!!!
CREZI CA VORBESC DIN BASME,TE INSELI AMARNIC...cazuri concrete.
Comunitatilor mici nu i-au bani,evident,nu de alta numa ca atunci cand au patruns in acea localitate s-au legat de "lacomia preotului dupa bani",apoi sa stii ca nici zeciuiala nu se practica acolo...
TOATE ASTEA REPREZINTA RASPUNSURI LA PROBLEMELE CE VA DOR PE VOI IN LEGATURA CU FINANTARE PREOTULUI.
Tu vrezi ca PREOTII traiesc cu MANA CEREASCA? Daca ar mai pica din cer...poate ca nu le-ar mai trebui bani.
  #505  
Vechi 17.02.2009, 15:05:34
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
HAI SA-TI SPUN :PASTORII LA O INMORMANTARE I-AU DE LA 500 ron IN SUS. ASA ESTE IN PARTEA NOASTRA...UNUI PREOT ORTODOX FAMILIA II DA 50-100 ron.---VB DE CEI DE LA TARA;NICI NU VREAU SA STIU CAT I-AU CEI DE LA ORAS!!!!!! CE SALARII LE-AR MAI TREBUI,DACA AU DE LA 4 INMORMANTARI PE LUNA?????
daca vrei sa vb id.meu Pavel_0903
In comunitatile evanghelice nu exista taxe pentru serviciile de cult, asa cum este inmormantarea.
A conduce un frate sau o sora pe ultimul drum este slujire adusa tot lui Iisus Hristos. Sunt suficiente costurile administrative (loc in cimitir, sapatul gropii etc) pentru a mai pune o alta povara pe umerii familiei incercate de moartea rudei lor.

Sunt si preoti ortodoxi care procedeaza la fel, eu am avut bucuria sa cunosc unul la inmormantarea tatalui meu, l-am platit dar nu a cerut acesta. Mi-a spus doar daca gasesc eu necesar ... iar eu am gasit de cuviinta sa-l platesc, nu pentru oficierea religioasa ci pentru modul in care sa implicat ca acest eveniment sa fie dus cu bine la finalitate. Deci nu e neaparat doar o practica a evanghelicilor sunt si altii care o practica.

PS. Cred ca e necesar de venit cu exemple concrete, cu numele pastorului, satul in care sa intamplat si persoana careia sau cerut bani.
Cand vorbesti la general de fapt nu vorbesti despre nimeni sau despre toti si acesta nu duce la nici un rezultat (afirmatie) adevarata.

Pot enumera inmormantarile la care am participat si nu au fost nici un fel de costuri pentru serviciile spirituale.

Numai bine Birsan Florin
__________________
Masura iubirii Lui Dumnezeu e sa-L iubim fara masura ! sf. Bernard
www.birsan.ro
ID-yahoo:florin.birsan
email:florin@birsan.ro
  #506  
Vechi 17.02.2009, 16:30:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Greseala. In biserica adventista nu exista taxe.
Iar "zeciuala" nu este o taxa. Dumnezeu nu a cerut taxe ci a cerut sa-I fim recunoscatori, intr-o mica masura, pentru binecuvantarile materiale pe care ni le-a dat. Darea zecimii nu este obligatorie ci este un act de credinta(Vezi: Maleahi 3:10; Matei 23:23-invataturile Domnului Iisus Hristos). Eu nu am dat zecimea, o perioada, si nu a fost nici o problema. Probabil, mai sunt persoane care nu dau zecimea. Dar nimeni nu stie si nici nu trebuie sa stie lucrul acesta. Este treaba fiecaruia.

Zecimea trebuie data numai cand esti incredintat de acest lucru. "Tot ce nu vine din incredintare, e pacat."(Romani 14:23). Este o problema intre tine si Dumnezeu. Nimeni nu te intreaba nimic despre zecime. Poti fi adventist, sa nu dai absolut nici un ban, si vei beneficia gratuit de tot ceea ce ti se cuvine, ca membru al bisericii.

"Mai daca zici tu,asa fie"-spuneti dvs. Va exprimati indoiala fata de spusele mele, si este corect. Dar, ma intreb de ce nu aveti nici o remarca la afirmatiile deplasate ale domnului Geony. Dimpotriva, ati devenit un fel de avocat al sau si vreti sa aratati, ca are oarecum dreptate, dar nu a pus bine problema. Si o puneti dvs. corect: numiti zeciuala ca fiind o "taxa".
Nu am incercat sa-l apar, ziceam "Mai daca zici tu,asa fie" pentru ca banuiam ca tu sti mai bine , confruntandu-te cu astfel de probleme

Cum sta treaba, fie ca le numim taxe sau nu, e foarte clar ca toti trebuie sa contribuim la cheltuielile de intretinere a bisericilor si a slujitorilor lor, acuma daca un om nu are bani de taxa nu o sa fie nimeni absurd sa nu-l boteze, cunune, inmormanteze (au mai fost cazuri, dar nu putem generaliza, intr-un an sunt sute de mii de botezuri, inmormantari, cununii)

asa numitele taxe, pt servicii religioase le stabileste consiliul parohial la ortodocsi, nu preotul dupa capul lui, eu anul trecut am avut de platit o cununie si o inmormantare, cununia a fost 50 de ron, inmormantarea 30 , in schimbul banilor mi s-a eliberat o chitanta tipizata ( se pot reclama preotii care nu elibereaza chitante) taxele pe care le-am platit mi se par mai mult decat simbolice (intr-o dupamasa la supermarket, cheltuim mai mult)

Unde vreau sa ajung, nu trebuie blamati nici preotii de catre neo-protestanti pt ca cer bani si nici neo-protestantii de catre ortodocsi pt ca platesc zeciuiala sau ce mai platesc ei, (stiu ca platesc deoarece eram odata la o adunare la penticostali si dupa ce s-a incheiat serviciul religios, pastorul a rugat pe cei ce nu sunt membrii botezati ai bisericii sa paraseasca cladirea ca ei sa poata avea o discutie pe tema financiara , pe latura economica a bisericii) pentru ca biserica, adunarea, casa de rugaciune trebuie intretinute, la fel preotii, pastorii , reverenzii, etc. trebuie sustinuti financiar deoarece asta le este munca lor, inchei cu Apostolul Pavel "Cine merge la rasboi pe cheltuiala sa, cine sadeste o vie si nu mananca din rodul ei , cine paste o turma si nu mananca din laptele turmei? ..."Sa nu legi gura boului care treiera....Daca am semanat printre voi bunurile duhovnicesti mare lucru este daca vom secera bunurile voastre vremelnice?...nu stiti ca cei ce indeplinesc slujbele sfinte sunt hraniti din lucrurile de la Templu si cei ce slujesc altarului au parte de la altar, tot asa si Domnul a randuit ca cei ce propovaduiesc Evangelia sa traiasca din Evanghelie"" (fragmente din I Corinteni cap 9, de aceasta data dupa traducerea Cornilescu)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #507  
Vechi 18.02.2009, 09:43:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Unde vreau sa ajung, nu trebuie blamati nici preotii de catre neo-protestanti
Unde a fost blamat vre-un preot? Nu este problema mea cum sunt platiti preotii.

Era vorba despre minciunile fatise ale domnului Geony, la adresa pastorilor neoprotestanti.
  #508  
Vechi 18.02.2009, 09:49:08
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
DUMNEZEU SA VADA SI SA JUDECE PE CEL CARE MINTESTE!!!!
CREZI CA VORBESC DIN BASME,TE INSELI AMARNIC...cazuri concrete.
Asa sa fie (in legatura cu judecata lui Dumnezeu).
Dar, pentru noi, puteti da un caz concret? Noi nu suntem ca Dumnezeu, atotstiutori. Spuneti-ne, va rog, confesiunea religioasa si comunitatea din care face parte acel pastor care a luat bani pentru oficierea unui serviciu religios.
  #509  
Vechi 18.02.2009, 14:41:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Unde a fost blamat vre-un preot? Nu este problema mea cum sunt platiti preotii.

Era vorba despre minciunile fatise ale domnului Geony, la adresa pastorilor neoprotestanti.
Dragii mei, sa stiti ca nu sunt doar o simpla persoana care face parte din cultul Ortodox, sunt mai mult decat va imaginati....am de aface nu doar cu persoane de pe acest forum,discut cu persoane nu doar din localitatea mea,ci si din alte localitati...am participat la slijbe oficiate si de alte culte, am ascultat vorbind persoane de diferite culte, am de altfel si rudenii care sunt din alte culte.---in toate vorbele acestor pastori sta atacarea credintei ortodoxe, EXEMPLU :uitati-va pe CREDO tv si SPERANTA tv sa va lamuriti c predici de atacare a credintei au ,iar apoi va uitati pe TRINITAS tv sa vedeti ca nimeni nu-i pomeneste...cel putin atat de des.
Luati va rog toate postarile mele de pe topice,de la inceput si sa vedeti ca nu m-am legat de celelalte culte daca nu atacau ortodoxia (asa fac neoprotestatii de obicei cand vorbesc,...intreaga lor vorbire sa aiba la baza atacarea direct sau indirect a dogmelor ortodoxe)...sunt eu un pacatos dar nu accept atacarea ortodoxiei , eu cel putin am evitat sa numesc un cult anume neoprotestant...cu ce sunt de vina ca toti se numesc pastori,indiferent de confesiune.
Nume nu am sa dau la comunitate,va spun doar ca pastorii sunt BAPTISTI si PENTICOSTALI. Aaaaa pe langa banii respectivi, am uitat sa va spun ca la "pomana" de la casa decedatului pastorul(ii) prefera whisky si mancaruri fine.
CA PLACE SAU NU UNORA ,ACESTA ESTE ADEVARUL IN PARTILE ARDEALULUI.
  #510  
Vechi 18.02.2009, 16:40:49
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dragii mei, sa stiti ca nu sunt doar o simpla persoana care face parte din cultul Ortodox, sunt mai mult decat va imaginati....

in toate vorbele acestor pastori sta atacarea credintei ortodoxe, EXEMPLU :uitati-va si SPERANTA tv sa va lamuriti c predici de atacare a credintei au .
Faptul ca nu sunteti o simpla persoana nu va da dreptul sa spuneti vrute si nevrute.

Subscriu si eu la sugestia dvs. de a urmari postul de televiziune Speranta TV (post adventist). Sa vada si altii in ce masura este atacata ortodoxia.
Iata link-ul pentru receptionarea postului tv:
http://speranta.tv/content/speranta-...misie-on-line/
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00