Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 21.05.2009, 00:24:16
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

E lipsit de adevar acest text deoarece Sf. Pavel spune ,,Un Domn, o credinta si un botez... Oare S-A impartit Hristos?!,, Daca in timpul Sf. Pavel ar fi existat si ,,credinta (religia) adventista,, si miile de ,,credinte-religii,, existente in vremea noastra si toate ar fi fost bune si dupa adevarul Evangheliei (fapt imposibil caci nu este decat un singur adevar si o singura credinta-religie), poate ai fi credibil, dar asa.... cauta alte argumente! __________________
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #652  
Vechi 21.05.2009, 08:15:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Nu religia din care faci parte te mantuieste ci credinta in jertfa mantuitoare a Domnului Iisus Hristos. Vedeti vre-un neadevar in aceasta afirmatie? In plus, nu cred ca atac pe nimeni, pentru ca acest adevar este valabil pentru toate religiile (inclusiv cea din care fac parte). Si este confirmat de Sfanta Scriptura, in zeci de versete.

E lipsit de adevar acest text deoarece Sf. Pavel spune ,,Un Domn, o credinta si un botez... Oare S-A impartit Hristos?!,, Daca in timpul Sf. Pavel ar fi existat si ,,credinta (religia) adventista,, si miile de ,,credinte-religii,, existente in vremea noastra si toate ar fi fost bune si dupa adevarul Evangheliei (fapt imposibil caci nu este decat un singur adevar si o singura credinta-religie), poate ai fi credibil, dar asa.... cauta alte argumente!
Sfantul Apostol Pavel a fost "adventist":
- unul din punctele centrale ale credintei sale era revenirea Domnului. Sfantul Apostol nadajduia ca acest eveniment sa se petreaca in timpul vietii sale pamantesti. "noi cei vii care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna, cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi intotdeauna cu Domnul."(1 Tesaloniceni 4:17)
- Sfantul Apostol a pazit ziua a saptea (singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu)."In ziua sambetei am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune." (Fapte 16:13)
- si multe altele.

In schimb, Sfantul Apostol Pavel (si ceilalti Apostoli) nu s-a inchinat in fata icoanelor, nu a permis inchinarea in fata sfintilor, nu s-a inchinat Mariei, mama Domnului Iisus Hristos (nici macar nu a pomenit de ea in toate epistolelel sale) etc.

"va indemn sa luptati pentru credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna" (spunea Apostolul Iuda - vers.3) Asta inseamna sa ne ferim de adaugirile pagane infiltrate in religiile crestine (cu binecuvantarea unor Sinoade).
  #653  
Vechi 21.05.2009, 12:42:29
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
[u]

Intrati pe forumul baptist "Vox Dei". Veti gasi si acolo adventisti. Referitor la datul afara de pe forum: am urmarit o discutie, pe acel forum, intre un adventist si un baptist. Administratorul forumului l-a pus la punct de cateva ori chiar pe baptist si l-a avertizat ca-l "da afara" daca mai continua sa foloseasca expresii jignitoare. .

Si eu am fost pe un forum penticostal, si am avut 14 zile de MUTED pt ca am folosit un citat Biblic la un nolc nepotrivit.
Fratii sectari, au putut continua jignirile la adresa Ortodoxiei ...doar sunt sectari....atunci ce te mira, macar pe acest forum sa imi (ne) spun(-em) parerea.
  #654  
Vechi 21.05.2009, 16:33:21
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
In schimb, Sfantul Apostol Pavel (si ceilalti Apostoli) nu s-a inchinat in fata icoanelor, nu a permis inchinarea in fata sfintilor, nu s-a inchinat Mariei, mama Domnului Iisus Hristos (nici macar nu a pomenit de ea in toate epistolelel sale) etc.).
Ce infatiseaza icoanele...pe Avraam, pe Isaac, pe Iacob, pe David ...etc...? Sau pe Iisus, pe Maica Domnului, pe Sfinti Apostoli s.a.m.d. Apoi ocupatia de baza a Apostolilor era sa propovaduiasca, sa intareasca prin cuvant. Ori de cate ori se adunau pt a vb de Domnul frangeau painea.
Despre inchinarea la sfinti in perioada Apostolica nu se pune problema...erau in viata Sfintii...
Dar sa nu uitam ca asa cum bolnavii intindeau mainile spre Apostoli (catre Petru si Ioan spre ex) pt a cere vindecare asa si noi intindem mainile spre ei sa ne ajute...daca umbra lor facea minuni, de ce n-ar face minuni si rugaciunile pe care le adresam lor?
Despre Maica Domnului fece mentiune Luca, atat in Ev.cat si in Fapte. Despre inchinarea Apostolilor fata de ea ce sa-ti mai spun, POATE OR FI MAI PRESUS CA ARHAN. GAVRIIL, si de aceea ei nu i s-au inchinat...cred ca Ev. lui Luca asa cum o avem noi te-ar lamuri...dialogul dintre inger si Fec.Maria spune totul.
Ce ROL AVEAU EPISTOLELE ? sa vb despre o anumita prsoana?...de unde stii ca epistola catre Laodiceni nu ar fi un raspun potrivit pt. toate cultele NP.??? cred ca ar trebui sa lasam si credinta sa-si faca rolul , nu sa ne luam doar dupa ce scrie ...


Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"va indemn sa luptati pentru credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna" (spunea Apostolul Iuda - vers.3) Asta inseamna sa ne ferim de adaugirile pagane infiltrate in religiile crestine (cu binecuvantarea unor Sinoade).
Aceste cuvinte imi aduce aminte de postarea ta cu privire la ortodocsii care va numesc "diavoli"...sa nu va mirati, aici aveti raspunsul?
De ce n-am crede Hotararile Sinoadelor unde au fost prezenti nu 1 sau 2 oameni de rand (si astia bolnavi de nervi-epilepsie), ci numerosi episcopi (oameni alesi de Domnul care ne avand de aface cu NP la cea vreme , si traind dupa credinta cea adevarata ) au expus adevarul asa cum este el in Biblie, si au raspuns problemelor vremii asa cum a hotarat D-zeu.

Asta inseamna sa ne ferim de adaugirile unor oameni BOLNAVI DE NERVI, sau a unor oameni care sunt certati cu MORALA.
  #655  
Vechi 21.05.2009, 16:58:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Apoi ocupatia de baza a Apostolilor era sa propovaduiasca, sa intareasca prin cuvant.
Aici ati spus un adevar. Sfantii Apostoli faceau ceea ce au invatat de la Mantuitorul: propovaduiau, dadeau invatatura."Iisus invata invata in toate zilele pe norod in Templu"(Luca 9:47). Nu puneau accent pe slujbe, care nu folosesc la nimic.

Cred ca acesta "ocupatie de baza" a Sfintilor Apostoli ar trebui reluata, acolo unde s-a pierdut. Oamenii au nevoie de invatatura din care sa priceapa ceva si care sa le schimbe modul de gandire si viata.
  #656  
Vechi 21.05.2009, 20:24:36
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Cred ca acesta "ocupatie de baza" a Sfintilor Apostoli ar trebui reluata, acolo unde s-a pierdut. Oamenii au nevoie de invatatura din care sa priceapa ceva si care sa le schimbe modul de gandire si viata.

Ca d-voastra...mai bine ati spune direct nu cu cuvinte asa frumoase:treceti la orice secta numai ortodocsi sa nu fiti...aici bateti cu cuvintele acelea.


Asa de grea este ortodoxia , ca daca n-ar fi existat acest cult de cine s-ar mai lega sectarii.


Cred ca nu sunteti purtatorul de cuvant a ortodocsilor ca sa spuneti de ce ar avea ei nevoie...am avut Sf. Parinti care n-au avut crize de nervi (epile[sie) si au stiut cum sa ne faca sa ne manifestam si credinta =prin slujbe (acest termen atat de greu pt SECTARI).
  #657  
Vechi 22.05.2009, 14:27:53
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Dacă tot intră neoprotestanți pe aici... sunt și eu curios să intru pe forumurile lor. Are cineva adresele unor asemenea forumuri?
Rugămintea mea rămâne valabilă.
  #658  
Vechi 22.05.2009, 20:13:34
adinutzz adinutzz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 3
Implicit Gbu

NU JUDECA CA SA NU FII JUDECAT!!!!! asa ca io nu o sa zic decat DOMNUL SA VA BINECUVINTEZE !!!!!!!
  #660  
Vechi 25.05.2009, 21:08:58
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit Un raspuns cu intarziere

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
In privința botezului destinat exclusiv adulților pe care il practică grupările neoprotestante. Aceste secte (adventiste, baptiste, penticostale etc) care au apărut ca o ramură a anabaptismului se folosesc de următoarele versete (complet scoase din context) ca să susțină că botezul copiilor nu are valabilitate:
Fapte 16.31 "...
1 Petru 3.21 " ...
Marcu 16.16 " ...
Fara dorinta de a leza (pe dumneavoastra), sau convingerile dumnevoastra, doresc sa raspund eu postarii dumneavoastra.

Cu siguranta daca doresti cu toata puterea sa demonstrezi o anume teorie sau practica (folosind Scriptura ma refer) vei cauta si vei potrivi in favoarea ta versetele asa incat comentariul tau sa fie de fapt raspunsul la intrebare si nu textul citat din Biblie.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Raționamentul lor este următorul:
1.Un copil nu poate mărturisi credința în Domnul IIsus , ca atare nu poate fi botezat.
Adevarat este argumentul de baza pentru care copii mici nu sunt botezati in bisericile evanghelice. Marturia lor de credinta trebuie sa insoteasca intrarea lor in apa. Asa cum ati citat din 1 Petru 3.21 marturisirea nu sterge pacate dar este importanta pentru mantuirea sufletului.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Si celalat raționament al rătăcirii lor, strâns legat de primul :
2. In momentul mărturisirii și al Botezului, "credinciosul" este "născut din nou" (pt asta se folosesc de versetele de la Ioan cap. 3) și este MÂNTUIT !!!
Aici faceti o greseala, asociati (confundati) doua concepte diferite si anume nastere din nou si botez.
Botezati sunt acei deja nascuti din nou si NU cei botezati se nasc din nou prin apa botezului. versetele enuntate arata clar aceasta (si vorbesc despre botez, deci nu sunt scoase din context) 1 Petru 3.21 "... botezul, ... nu ca ștergere a necurăției trupului, ...
Iar in Marcu 16.16 "Cel ce va crede (prima etapa) și se va boteza (a doua etapa) se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (iar condamnarea osandei este pentru credinta nu si pentru botez). Credinta este generatoarea nasterii din nou (dar aceste este alt subiect, daca doriti poate fi tratat separat [/quote]
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
O să mă ocup de primul aspect al rătăcirilor lor, de celălalt mă voi ocupa cu altă ocazie.
asa voi face si eu folosind ca matrita fiecare argument al dumneavoastra.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
O să mă ocup de primul aspect al rătăcirilor lor -> Raționamentul lor este următorul:
1.Un copil nu poate mărturisi credința în Domnul IIsus , ca atare nu poate fi botezat.
Marcu 5. 22 ...Nu te teme. [COLOR=red]Crede numai[/COLOR]."[/quote]
acesta este versetul, acum argumentul dumneavoastra
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Asadar, Hristos nu o intreabă nimic pe fetiță, ci îl îndeamnă pe tatăl ei "crede numai" și o tămăduiește pe fetiță prin mijlocirea tatălui:
Deci ce inteleg eu din acest raspuns. Versetele 1 Petru 3.21 respectiv Marcu 16.1,6 citate ca argument al oamenilor adulti sunt scoase din context (desi contextul citat este botezul) dar Marcu 5. 22 este citat de dumneavoastra ca argument al copiilor mici (fara ca contextul sa vorbesca ceva despre botez [a se citi intreg capitolul si intreaga carte Matei pentru edificarea contextului citat] ).

Felul acesta de argument in logica se numeste "argument din lipsa" adica imi gasesc suport NU in ceva ce este scris ci in ceva ce banuiesc (sau vreau) sa fie scris.
Este posibil ca intelegerea (incredintarea) pe care o aveti cu privire la cest argument sa o fi auzit si sa o acceptati ca adevar, presupun ca nu este descoperirea dumneavoastra revelata din text.
[/quote]

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
41. "...
Iată alt exemplu in care niște creștini mijlocesc pentru un altul:
Marcu 16.4 "4. Și văzând Iisus [COLOR=red]credința lor[/COLOR], i-a zis slăbănogului:"
In adevar este vorba de mijlocirea altor crestini pentru vindecare, un adevar scriptural esential, dar este contextul vindecarii si mijlocirii nicidecum al botezului. Un nou argument in lipsa, o asociere de dragul asocierii.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Luca 7. 2 ...

Conextul vindecarii si al mijlocirii

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
L-a întrebat ceva Hristos pe cel pe care l-a vindecat?
NU. Ci doar mijlocirea pe care a avut-o prin stăpânul lui l-a făcut sănătos din nou.

Concluzie buna in contextul vindecarii si mijocirii.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Așadar un creștin poate să mijlocească pentru altul, așa cum o face nașul la botez.
Cocluzie bazata pe o practica deja existenta pentru care doriti sa aduceti argumente. Nu are ca si context botezul. Dumneavoastra amestecati lucruri diferite mijlocirea credinciosilor (unul pentru altul ) cu botezul care este (1 Petru si celelalte versete care vorbesc de botez )

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
11. Și după aceea, ...mamei lui.
acelasi raspuns: mijlocire si vindecare
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
L-a întrebat ceva Hristos pe copil înainte de a-l vindeca? Nicidecum!
Ci doar mijlocirea mamei copilului a fost de ajuns. Nu stie părintele de ce anume are nevoie copilul său?

Asadar creștinii pot să mijlocească unul pentru altul in fața Domnului la fel ca in exemplele de mai sus, la fel cum o face nașul la botez pentru copilul mic.
Argument in lipsa

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Fapte 16.15 "Iar după ce s-a botezat [COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]și ea ȘI CASA EI[/COLOR][/COLOR], ne-a rugat, zicând: De m-ați socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneți."
Fapte 16.33"Și el, luându-i la sine, în acel ceas al nopții, a spălat rănile lor și s-a botezat el și [COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]toți ai lui îndată[/COLOR][/COLOR]."
In sfarsit un verset care este in contextul botezului.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]In Antichitate casa unui om insemna si copii mici și servitorii.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]Unde scrie in [/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]cele două versete [/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]de mai sus că au fost excluși copii[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]i[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000] de la botez? Absolut nicăieri, nici aici nici în alte locuri.[/COLOR][/COLOR]
Argumentul in lipsa ramane : Unde scrie ca erau copii mici in acea familie?
Aduceti din nou ca si argument ceva ce nu este scris, ceva care banuiti ca ar trebui sa fie acolo, care dacac ar fi scris acolo nimic din postarea mea nu ar mai conta ... dar nu e scris ... asa ca acolo unde Scriptura tace tac si eu.

Imi cer iertare inca odata daca argumentele postate de mine va aduc ofensa, am observat in raspunsurile dumneavoastra ca va asteptati ca orice evanghelic care nu ataca are "cutitul sub haina"(impropriu spus) si are scopuri ascuse de a ataca , demigra biserica dumneavoastra. Va asigur ca nu am acest scop (o puteti vedea in postarile mele aici, sau in alte locuri). Este cred una din putinele mele postari care argumenteaza in contrast o practica a bisericii din care faceti parte, ma feresc de obicei sa fac aceasta ... am facut exceptie acum doar din dorinta de a fi mai putin "acid" cand este vorba de "argumente imbatabile in fata sectantilor" asa cum va place sa denumiti tot ce este neortodox (ca si religie nu ca si semantica).

Cu dragoste in Iisus Hristos acelasi Birsan Florin

PS: Am depasit 1000 caractere asa ca am sters versetele (pot fi vazute direct in postarea dumneavoastra) si am lasat doar referinta.
__________________
Masura iubirii Lui Dumnezeu e sa-L iubim fara masura ! sf. Bernard
www.birsan.ro
ID-yahoo:florin.birsan
email:florin@birsan.ro
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00