Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.05.2010, 12:57:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multe femei din ziua de azi nu uita de smerenie, ci doar isi cauta locul si menirea si nu le gasesc.
Femeile din trecut, Maica Domnului, Mironositele etc. au avut o menire, un rol, un loc in credinta.
Dar noi, in ziua de azi? Numai maicile (calugaritele) au mai ramas...
Si smerenie? Si sfintele au fost in fond luptatoare pentru cauze considerate de ele bune.
N-au stat acasa cu mainile in san.
Cate sfinte au fost maritate si au avut copii?
Din păcate numai smerenie nu au femeile în ziua de azi! Nu înseamnă smerenie să stai acasă sau cu mâinile în sân,doar ca activitatea femeii să fie una specifică ei.
Știu că sfintele au fost luptătoare pentru susținerea credinței,atunci când era amenințată.Cunoști altfel de cauze?
La tine deocamdată nu se vede smerenia.Mai rămâne să aflăm pentru ce cauze nobile lupți....
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.05.2010, 12:59:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cate sfinte au fost maritate si au avut copii?
Cu ce te impiedica un copil sa fii sfanta?

Iar daca vrei sa faci ceva, in jurul casei tale sunt destui oameni cu nevoi, poti face ceva pentru ei. Cel mai practic e sa faci lumina lui Hristos sa razbata prin tine si nu vei fi trait degeaba.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.05.2010, 13:37:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Doriana - spun unii ca numai nasterea de prunci este pentru femei si mantuirea lor, ca asta ar fi singura lor menire in credinta. La asta ma refer.

Da, pe langa casa, la tot pasul fac, deci in afara bisericii (cladire si institutie). In biserica insa...nu pot.

@Daniel - pai exact asta caut si eu, pentru ce sa lupt incredinta, ce vrea Dumnezeu de la mine. Daca as avea copii as spune da, asta mi-e menirea, asta am (de) dat lui Dumnezeu si as sta in banca mea, ocupandu-ma de ei. Atunci as avea smerenia aceea de retragere, izolare si automultumire.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.05.2010, 13:49:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Doriana - spun unii ca numai nasterea de prunci este pentru femei si mantuirea lor, ca asta ar fi singura lor menire in credinta. La asta ma refer.
Da` de unde...Povesti...

"Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârșească, fă cu hotărâre, căci în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune."


Citat:
Da, pe langa casa, la tot pasul fac, deci in afara bisericii (cladire si institutie). In biserica insa...nu pot.
.
Ia uite ce frumos spune despre cum se face slujba in Biserica:

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
„Biserica lui Hristos traieste si este libera.
In ea ne miscam si vietuim, intru Hristos Cel care este Capul ei.
In El avem libertate deplina.
In Biserica cunoastem adevarul si adevarul ne va face liberi (Ioan 8:32).
Esti in Biserica lui Hristos de fiecare data cand il ridici pe cel cazut in intristare, ori cand faci milostenie celui sarac, si il vizitezi pe cel bolnav.
Esti in Biserica lui Hristos cand esti bun si intelegator, cand refuzi sa te manii pe fratele tau, chiar si atunci cand ti-a ranit sentimentele.
Esti in Biserica lui Hristos cand te rogi: Doamne, iarta-l! Cand muncesti cinstit la slujba ta, intorcandu-te obosit seara acasa, dar cu zambetul pe buze; cand rasplatesti raul cu dragostea - esti in Biserica lui Hristos.

Nu vezi, asadar, tinere prieten, cat de aproape este Biserica lui Hristos?

Tu esti Petru si Dumnezeu si-a cladit Biserica Sa pe tine. Tu esti piatra Bisericii Sale impotriva careia nimic nu poate izbandi...

Sa cladim biserici cu credinta noastra, biserici pe care nici o putere omeneasca nu le poate dobori, o biserica a carei temelie este Hristos...

Simte-l pe fratele tau langa tine.
Nu intreba niciodata: Cine e el?
Mai degraba zi: Nu e un strain; este fratele meu. Este Biserica lui Hristos la fel ca si mine.”

(Pr.Serafim Rose - Perspectiva ortodoxa asupra lumii)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.05.2010, 13:58:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Doriana - spun unii ca numai nasterea de prunci este pentru femei si mantuirea lor, ca asta ar fi singura lor menire in credinta. La asta ma refer.

Da, pe langa casa, la tot pasul fac, deci in afara bisericii (cladire si institutie). In biserica insa...nu pot.

@Daniel - pai exact asta caut si eu, pentru ce sa lupt incredinta, ce vrea Dumnezeu de la mine. Daca as avea copii as spune da, asta mi-e menirea, asta am (de) dat lui Dumnezeu si as sta in banca mea, ocupandu-ma de ei. Atunci as avea smerenia aceea de retragere, izolare si automultumire.
Cred că smerenia se aplică tuturor oamenilor,indiferent de situația lor.Eu spun că sfintele și sfinții aveau multă smerenie,chiar dacă luptau pentru credință,cum îți place ție să spui.
Dar smerenia desăvărșită este ultima treaptă pe care o atingi în drumul spre sfințire.
Oricum eu știu că cea mai mare luptă trebuie s-o dai cu tine insuți,și după aceea poți să o dai și în exterior.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.05.2010, 13:58:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar noi, in ziua de azi? Numai maicile (calugaritele) au mai ramas...
Si smerenie? Si sfintele au fost in fond luptatoare pentru cauze considerate de ele bune.
N-au stat acasa cu mainile in san.
Cate sfinte au fost maritate si au avut copii?

Sfanta Ana, mama Nascatoarei de Dumnezeu.
Sfanta Inparateasa Elena - http://articole.famouswhy.ro/sfanta_...lui_constantin
Sfanta imparateasa Teodora - http://tainacasatoriei.wordpress.com...a-imparateasa/

Ai aici foarte multi sfinti casatoriti - http://ro.wordpress.com/tag/sfinti-casatoriti/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.05.2010, 18:18:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cate sfinte au fost maritate si au avut copii?
Ajunge un singur exemplu: Sf Maria.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.05.2010, 21:25:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ajunge un singur exemplu: Sf Maria.
Mihnea, sa nu o zapacim si mai tare pe Sophia... Ea este ortodoxa si stie ca Nascatoarea de Dumnezeu nu a fost maritata niciodata, ci logodita cu Dreptul Iosif si a avut un singur copil, pe Hristos, ramanand fecioara toata viata. Am mai intors problema pe toate fetele, sa nu o dezgropam acum, sa nu o zapacim de tot...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.05.2010, 08:02:06
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit "Despre femei atata se intelege: ca sunt neintelese"

un subiect de meditat: "Sufletele delicate au nevoie de principii ferme ca sa ajunga acolo unde le este locul." (P.Constantinescu)

Draga sora Sophia, numele tau inseamna intelepciune dar ceea ce spui tu aduce mai degraba a sofism. Am intrat in discutie pt. ca subiectul era important si ar fi grav ca articole precum cel de care erai asa incantata sa sminteasca si pe altii. In primul rand, ce deranjeaza prin stridenta si spirit anti-ortodox e paranteza adaugata titlului de thread, adica: "merita ea mai mult?" Am aratat f.clar ca tocmai femeile (si inca multe de rang inalt) au fost cele care L-au ascultat si urmat pe Hristos; chiar Maica Domnului era din familia regala, iar Maria Magdalena se zice ca era de neam imparatesc. Am dat o lista de sotii si fiice de imparati sau guvernatori romani care au fost martirizate sau au ajuns sfinte in calendarul ortodox: oare le lipsea ceva in lumea asta de au hotarat unele sa moara in chinuri pentru credinta? Ar fi putut primi Sf.Elisabeta ceva mai mult pe lumea asta, dupa ce imparatul ii oferise jumatate din Imperiul Roman, cand ea dorea sa fie mireasa lui Hristos si sa ia cununa stralucita a muceniciei?? Oare de aceea i-a ras in fata imparatului, zicandu-i sa nu mai piarda timpul degeaba si sa treaca la executie, pentru ca voia mai mult de jumate de imparatie ???

Femeia care cauta implinirea suprema si anume indumnezeirea prin Iisus (asta inseamna a fi mireasa lui Hristos: unirea cu Dumnezeu, asa cum a trait-o Sf.Ap.Pavel care a zis "Nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste în mine") va dispretui orice alta marire sau oferta lumeasca, trecatoare. Dar chiar daca ar fi sa judecam la nivel trecator, cei care au gustat fericirea divina prin Hristos aici pe Pamant ar renunta la orice si ar suporta chinuri sau umiliri ca sa regaseasca acea stare, cu atat mai mult a o dobandi definitiv. Era si un proverb: "Cine a auzit cantecul privighetorii nu mai poate fi fermecat de ciripitul mierlei"-adica toata cautarea asta aiurea a "fericirii" lumesti e pt. ca oamenii nu au intalnit inca Fericirea; de aceea Sf.Pavel, care a cunoscut-o pe deplin zice: "Bucurati-va pururea, rugati-va neincetat" (daca nu te rogi nici nu poti pastra fericirea, pt. ca duhurile rautatii au atata invidie pe cei care se bucura de ceva complet inaccesibil lor si incearca sa ne distruga fericirea prin cei care se fac uneltele lor docile si inconstiente). Calea femeii catre Fericire si mantuire e cea randuita de Sf.Ap.Pavel (smerenie, cuviinta, tacere, dragoste, rugaciune); evident insa ca diavolii arhiconi vor veni cu tot felul de argumente si sofisme sa amageasca pe cei ce n-au patruns esenta ortodoxiei ci doar litera, exteriorul ei (chiar si intre preoti). Iata ce scria Pr.Arsenie Boca unui preot la 11 oct.1989:

<< Parinte

Ar trebui sa-ti scriu “Cuvioase”, dar îti voi scrie când vei fi asa, daca în zilele viitorului vei ajunge si “cuvios parinte”: Patericul l-ai citit si studiat; Sf. Isaac Sirul, Sf. Simeon Noul Teolog de asemenea. Filocalia iarasi.

Studiul e una - îl pot face toti. Acoperirea cu viata însa o pot face din când în când abia câte unii, unde si unde, câte unul într-o suta de ani. N-ai avut parte de studiul, care odata era miezul si splendoarea Teologiei: Mistica, definita “stiinta îndumnezeirii omului”.

Nu-i destul sa stii calugaria; trebuie sa-i si înveti calea, sa-ti deprinzi o fire noua, fire de “fiu al lui Dumnezeu” între fiii oamenilor.

Ai ajuns tu asa devreme ca vârsta, convingere si evidenta a trairii în Hristos, în atotprezenta dogmatica a lui Dumnezeu, ca sa rezisti la ispitirile mestesugite si uneori simple de tot, ale vicleanului vrajmas, care în atâtea prilejuri te-a dovedit slab?

Sa stii ca el nu se multumeste cu biruinte mici si nebagate în seama de tine, ci-ti pregateste o neobservata slabire a credintei si o revenire la modul “natural” al vietii, fara “exagerarile” vietii mai presus de fire, sau supranaturale. Ori tu tocmai viata cea mai presus de natura esti juruit sa o dovedesti reala si posibila între fiintele nepricepute între care ar fi sa traiesti viata ta pamânteasca.

(referitor la femeile carora preotul le era duhovnic): Nu le lasa sa te îngramadeasca cu dragostea lor, care mult mai are pâna sa fie toata numai dupa Dumnezeu. Nu le lasa sa-ti intre în chilie; vorbeste cu ele numai în biserica. De-ar fi cu putinta nici sa nu te vada decât în biserica.

În cazul când vei fi propus pentru Prislop, sa stii ca nu-i o treaba usoara si simpla pentru un calugar ca tine “simplu” si “usor” întru toate ale unei cai mai presus de fire. Toate vor trage de tine în jos, ca n-au alta putere. Sunt pline de nestiinta, de uitare si de nebagare de seama asupra mintii si fara grija de propria lor mântuire. Nici una nu poate învata razboiul nevazut si ca urmare nu progreseaza duhovniceste; nu le intereseaza parca.

Deci daca tu nu-ti vei vedea cu toata sinceritatea si seriozitatea de propria ta izbavire din încercuirea vicleanului vrajmas, lovindu-l neîncetat cu rugaciunea neîncetata “Doamne Iisuse”, nu scapi teafar si te poti trezi - Doamne fereste - cazând în pacat si scos din preotie.

Nu vorbi mult si nu te împrastia ca pierzi adâncimea si dai în superficialitate. Te stiu neascultator, desi te lauzi cu nu stiu ce ucenicie; dar numai ucenic nu mi te-ai dovedit de câte ori te-am rugat, câte bine stii.

Ca atare banuiesc ca vei pati multe necazuri si înfrângeri tocmai pentru ca nu te pricepi sa urmaresti cele vesnice în locul celor vremelnice; nu prinde Adevarul putere de viata în viata ta, ci numai rele de care este plina lumea si locul unde, sa zicem ca vei fi.
Ai grija!

Iata, îti dau aceasta ascultare: sa ispravesti cu râsul; deoarece acolo, cu râsul tau de toate tragi tu în jos si nu mai esti ce trebuie sa fii. Iisus n-a fost vazut niciodata râzând în aceasta lume care-l va rastigni. Verifica-te cât mai des cu Predica de pe Munte. Învat-o, adânceste-o, traieste-o, ca dupa normele ei înseteaza, flamânzeste “omul cel nou, cel venit din cer”, pe care-l ai în tine arvuna a Împaratiei lui Dumnezeu dinlauntrul tau. >>

Referitor la Parintele Cleopa: poate nu stii, dar e considerat ultimul Avva asemenea celor din Pateric; probabil (cu modernizarea actuala) n-o sa mai avem in lumea ortodoxa unul ca el... un simplu "cioban" (asa erau si Avraam, Moise, David) care vorbea cu Dumnezeu si incerca sa tina credinta asa cum a fost mii de ani, pana sa vina "teologii" cu fumuri de Paris si Geneva sa ne invete ratarea mantuirii (ca in asta sunt experti, doar au reusit-o pe ei insisi).

Apoi Avva Cleopa nu tipa la nimeni si nu se mania decat pe pacat, nu pe om; pt. fata aia fii sigura ca s-a rugat el destul dupa ce intai a mustrat-o... De unde si pana unde expresia "dispari de aici", ca n-a zis asa? Cand un sfant vazator in duh foloseste cuvinte mai dure pt. a opri un ratacit gata sa faca o crima, fii sigura ca asta era singura solutie si asa l-a indrumat Dumnezeu. In timp ce vorbea cu fata Cleopa avea rugaciunea inimii, deci a avut timp sa intrebe si sa primeasca raspuns de sus cum anume sa procedeze cu ea.

Cine merge la manastire sa ceara sfat unui monah ca Cleopa - veteran al razboiului nevazut si sfant in viata, in legatura cu intentia de a ucide un prunc, e o persoana care si-a pierdut nu numai rusinea dar poate si mintile. In mandria si ratacirea ei s-a considerat vrednica sa calce pragul unei sihastrii unde nici macar carne nu s-a mancat vreodata si sa-l ispiteasca pe acest sfant cu o cerere de "binecuvantare" pt. omor! (chiar a indraznit sa-l si contrazica, aducand "argumente" psihiatrice ca de fapt crima ei merita aprobata si inca de un Avva) Dupa o viata de rugaciune, lacrimi de pocainta, infometare, ani lungi de sihastrie singur in padure, vine o ucenica a diavolului la Cleopa sa-l ispiteasca si sa piarda mantuirea: un singur cuvant de ingaduinta sau iertare de-ar fi scapat Cleopa si se osandea! Degeaba toata lupta lui cu patimile, cu diavolii si comunistii, degeaba rugaciunea neincetata, daca ar fi cazut in asa o cursa: isi pierdea cununa prin aprobarea sau macar tolerarea unei crime.

Sf.Simeon Stalpnicul doar a intins piciorul spre carul inselator care chipurile urma sa-l duca la cer (apoi si-a facut cruce si amagirea s-a risipit) dar pt. asta a ramas cu piciorul putrezit, plin de viermi: << Diavolul, nesuferind o nevointa ca aceea, a lovit piciorul cuviosului cu o rana cumplita si a putrezit de pe el carnea si curgea din rana puroi cu viermi pe stalp spre pamant. Iar el, ca un alt Iov rabdand, punea viermii pe rana, zicand: "Mancati, ceea ce Dumnezeu v-a dat voua!" >> ( http://www.crestinortodox.ro/calenda...esc-36002.html)

Poate chiar si dupa sapuneala lui Cleopa fata a ucis copilul, darmite daca-i mai si aproba scuzele invatate de la medic! Cat de departe sunt asemenea femei (si cei care le aproba) de ortodoxie si de mantuire... Au impresia ca diavolii din vazduh (mai ales cei de la vama omorurilor) se vor induiosa si poate vor varsa o lacrima cand vor lua in primire femeia si-i vor citi ca si-a ucis pruncul la sfatul medicului, ca sa-si menajeze sanatatea sau sa evite nasterea unui copil sarac cu duhul... Sau ca dreptatea de la Judecata de Apoi e un fel de targuiala ("mai dati-mi o sansa, promit sa fiu fata cuminte de data asta")

Imaginea ta despre duhovnicul bland, sfatos, glumet si ingaduitor cu pacatele cele mai grave, politic corect daca se poate, e complet gresita (vezi scrisoarea de mai sus a Pr.Arsenie)... Un duhovnic e un razboinic si un barbat dintr-o bucata, calit in zeci de ani de nevointe si temnita, nu o muiere careia sa-i planga toti indracitii pe umar. Maine-poimaine o sa-L cenzureze caldiceii si pe Hristos, cum de-a indraznit sa spuna catre canaaneanca: "Nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor". Iar ea ar fi trebuit sa aiba macar un pic de demnitate feminista si sa nu admita asemenea ocara...
__________________
Vai noua cand vorbele noastre vor fi mai presus decat faptele
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.05.2010, 09:28:31
unumaka unumaka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2007
Mesaje: 7
Implicit Ravolta!!!

Doamne ajuta.m-am saturat sa citesc tot felul de prostii despre femei.cine sunt acesti calugari care se cred atot stiutori?ce stiu ei despre casatorie?despre copii?despre cum sa cresti si sa educi copii?da,apostolii au poruncit multe...dar iisus nu poruncit nicaieri ca femeile sa fie mai prejos decat barbatii.eu cred numai cuvintele lui iisus.chiar daca voi supara pe multi,eu cred numai in ceea ce a spus mantuitorul.si atat.restul...scuze...sunt total in afara problemelor.e usor sa dai sfaturi cand nu esti tu pus in situaite.am mai intrebat si mai intreb:ce a facut si ce face biserica pentru femei?le injoseste,le denigreaza,le jigneste si atat.spune cineva ca unele se cred maica domnului.dar acesti calugari ce se cred?cine se cred?mi-e lehamite deja de ceea ce citesc.sa va fie rusine tuturor celor care sunteti misogini.urmati biblia?care biblie?pe care dumnezeu il urmati?femeia ucide pruni?dar barbatul?nu este la fel de partas la aceasta crima?cum?abandonand femeia si copilul.ei se cred f.cinstiti.de ce?a....inca o itrbare:de ce ,,sfintii,,parinti il pomenesc f. Des pe satana?pentru ca il iubesc pe hristos?sa-l pomeneasca pe hristos.si sa nu mai dea sfaturi cand habar nu au cum se traieste in lumea din afara.le-as dori sa stea inchisi cu cineva cre sa le traga palme de 100 ori pe zi.as dorii sa le ascult apoi parerea.dar,daca au ales calugaria sa isi vada de ea.sa nu fie misogini .ei singuri au ales sa nu aiba acces la femeie.atunci de ce o urasc pe femeie?cititi evangheliile si ascultai numai de sfaturile lui iisus.sunt cele mai bune si este cel mai bun duhovnic.in rest suntem numai oameni...fiecare cu pacatel lui.iar dumneavoastre dragi duhovnici fiti mai intai preoti si pe urma barbati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 05:44:25