Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.05.2010, 23:49:12
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să înțeleg că aveți ceva împotriva coafurii ? Sau credeți că nu se cuvine ca femeile să se parfumeze ? Ori poate că purtarea unei rochii care ar sublinia grația și frumusețea trupului este păcat ?

Eu cred că trupul este, ca și sufletul, dar al lui Dumnezeu. Faptul că trupul are o poziție secundă față de suflet nu înseamnă că trebuie să îl tratăm cu indiferență. Nici nu trebuie să credem că aceste două daruri ar fi asemenea talerelor unei balanțe, încât dacă am da importanță trupului ar însemna automat că nu mai dăm sufletului. Neuitând nici o clipă să dăm întâietate sufletului, fiindcă acolo unde va fi sufletul va fi și trupul, să ne îngrijim și trupurile ca pe temple ale Duhului Sfânt.

Binecuvântează, Doamne, cele dinlăutrul meu !
Draga prietene, daca-mi permiteti sa va spun asa, stau si ma minunez cum de nu reusesc nici la a doua postare sa ma fac pe deplin inteleasa. Vorbeam, bunaoara, despre atitudine, tinuta si locul nostru al femeilor IN BISERCA, STRICT IN BISERICA, LA RUGACIUNE, IN MOMENTELE SOLEMNE, DIVINE, ACOLO UNDE SI CAND HRISTOS SE DA SPRE JERTFIRE PENTRU A NOASTRA MANTUIRE considerand ca ar fi prea mult pentru firea noastra
sensibila, cocheta si iubitoare de frumos sa extindem regula si pentru celelalte locuri pe unde umblam / lucra / distram.
Pai DA! consider ca parfumul, COCOSCHANELUL si TAMAIA nu-s o combinatie prea DIVINA.
Gratia si a frumusetea trupeasca o etalam destul pe strada, la munca, la chefuri, nunti si botezuri. Acolo am fi chiar caraghioase daca ne-am imbrobodi.
Pentru fiecare loc sau eveniment se cere o anumita tinuta potrivita, locului, momentului. La mine la serviciu (lucrez la dep. protocol si relatii cu publicul) sunt OBLIGATA sa ma imbrac decent, elegant, fara decolteu adanc si cu fusta nici lunga nici scurta, machiata neaparat discret, parfumata, musai, discret.
Da , frumusetea trupului este de la Dumnezeu.este un dar si nu este pacat ca ne imbracam frumos. Dar frumusetea trupului nostru nu ne-o expunem la vedere, asa, ca doar Dumnezeu mi-a dat-o , nu umblam goi si frumosi pe strada, ca este rusine, nu? Dar care e limita? Cat sa aratam? Cine poate spune? Fiecare are masura lui. Masura mea este cea pe care am aratat-o mai sus.
Draga domnule, ingrijirea trupului are mare insemnatate. dar este cale lunga de la ingrijire la exhibitionism. Igiena riguroasa, controlul medical si tratarea bolilor trupesti sunt indispensabile omului civilizat. Dar eu nu astea le combat. Ci exagerarile gatelilor inutile.
Cu discenamant, cu dreapta socotela si cu bun simt, noi femeile putem fi si frumoase si destepte si virtuase.
Sufletul si trupul sunt mereu in atentia noastra dar din pacate dam prea mare atentie exteiorului/trupului nostru in detrimentul sufletului.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 27.05.2010, 00:06:00
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hai sa dau o solutie cu adevarat practica la aceasta nemaipomenita problema a coafurii, hainelor, basmalei, etc. Cine stie ca nu isi poate tine ochii, cine stie ca nu se poate concentra, sa vina cu o carte cu Sf Liturghie si sa urmareasca slujba cuvant cu cuvant de acolo. Asa nu mai vezi cine este langa tine, cine trece pe langa tine si asa mai departe. Din proprie experienta (nu, nu in Romania, nu, nu in biserica ortodoxa), metoda asta functioneaza foarte bine. Numai ca la noi nu exista Missale sau ceva de genul, plus ca or crede oamenii ca esti vreun fel de protestant. Dar asta e. Cred ca este o solutie mai realista decat sa ceri la toata lumea sa s eimbrace nu stiu cum, ca tu nu poti sa iti pui frana ochilor.
Coafura, hainele, basmalel, etc. nu sunt o problema nemaipomenita nici pentru mine, nici pentru altii, cred. Era doar un exemplu de distragere a atentiei din timpul rugaciunii. Evident ca problema este a "neatentului" nu a doamnelor elegante si solutia ta este practica, multumesc... Si nici nu ma gandeam sa pretind doamnelor si d-soarelor sa se imbrace"nu-stiu-cum". Au facut-o altii mai smeriti decat mine. Ca sa nu vad si sa nu mor de ciuda ca eu nu-s asa frumoasa ca ele o sa inchid ochii si o sa zic in gand "Doamne Iisuse........". Nici o problema. Imi pun frana ochilor, ce sa fac?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 27.05.2010, 00:10:13
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Femeia in biserica ortodoxa (merita ea mai mult )

Eu cred ca toti suntem de-o potriva,daca mergem la biserica ,mergem sa ne rugam sa ne purificam sufletul sa ne incarcam cu energie pozitiva ,nu mergem sa tinem "conferinte , nici sa facem politica ,nici sa denigram pe nimenea . Ca est femeie sau barbat ,fata sau baiat ,bartrina sau batrin avem acelas tel rugaciunea facuta din inima catre Dumnezeu . Nu stiu daca se pune pe un "cintar" ce merita o femeie in Biserica Sau ce merita un barbat.Suntem crestini si avem acelas scop RUGACIUNEA SI CREDINTA FATA DE DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 27.05.2010, 00:12:09
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
N-as folosi chiar cuvantul "porcarie", dar ceva asemanator. Nici mie nu mi-a placut articolul... Cred ca a fost scris "la cererea unui numar de telespectatoare"... cum se spunea candva.
Ai dreptate. Mi-a parut rau ca am zis porcarie... Poate "stupizenie" ar fi fost mai potrivit si oricum, mult mai politicos...
Reply With Quote
  #135  
Vechi 27.05.2010, 01:23:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Pentru fiecare loc sau eveniment se cere o anumita tinuta potrivita, locului, momentului. La mine la serviciu (lucrez la dep. protocol si relatii cu publicul) sunt OBLIGATA sa ma imbrac decent, elegant, fara decolteu adanc si cu fusta nici lunga nici scurta, machiata neaparat discret, parfumata, musai, discret.
Da , frumusetea trupului este de la Dumnezeu.este un dar si nu este pacat ca ne imbracam frumos. Dar frumusetea trupului nostru nu ne-o expunem la vedere, asa, ca doar Dumnezeu mi-a dat-o , nu umblam goi si frumosi pe strada, ca este rusine, nu? Dar care e limita? Cat sa aratam? Cine poate spune? Fiecare are masura lui. Masura mea este cea pe care am aratat-o mai sus.
Să știți că eu nu am susținut că femeile ar trebui să umble goale (sau hai, fie, cu chiloții la vedere) nici măcar pe stradă, cu atât mai puțin la biserică. Dar, de aici și până la a condamna coafarea sau folosirea parfumului nu e cam mare distanță ? Vasăzică, găsiți normal ca o femeie să se coafeze dacă merge la masă invitată de prostul satului, pe când dacă merge duminica la masă invitată de Cristos nu mai e normal să se coafeze ? Eu, în zi de sărbătoare caut să merg la cina Regelui meu cu cele mai bune haine pe care le am. Dacă aș fi femeie și aș avea păr lung, mi-aș îngriji podoaba capilară și aș fi foarte fericit să șterg cu pletele mele, picioarele Lui. Ipoteza că o femeie s-ar putea coafa și parfuma nu ca să atragă bărbații sau să arate cu fudulie că ea sau soțul ei o duce bine, ci că ar face-o în onoarea Mirelui nostru de ce să o excludeți ?

Ridicați problema limitelor, adică puneți întrebarea "cum deosebim cochetăria de impudoare". Eu cred că știți mai bine ca mine că există cărți de protocol și există un consens general al bunului simț asupra acestor probleme. La biserică precum și în împrejurări uzuale (la serviciu, pe stradă), lungimea fustei trebuie să fie astfel încât, în picioare, să nu fie mai scurtă de jumătatea genunchiului. Vederea coapselor este bine să fie rezervată pentru ștrand sau, seara, pentru soț. Decolteul este permis dacă nu coboară până la jumătatea sânului. Un număr rezonabil bijuterii de calitate sunt permise (dar nu și pentru bărbați, în afară de acul de cravată ori de butoni), iar acoperirea capului este necesară în biserică, mai ales în prezența Sfântului Sacrament, după cum descoperirea capului este necesară la bărbați.

În vremea tinereții lor, bunicele noastre știau atât de bine să-și sublinieze feminitatea, fără a fi impudice !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.05.2010 at 01:35:31.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.05.2010, 01:57:14
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Aici fiecare cu parerea proprie.
Sunt femei care sunt obisnuite ca tot timpul sa fie aranjate, parfumate, dichisite, chiar si cand ies sa duca gunoiul, daramite cand ies pe strada. Mie una mi se pare un lucru bun atata timp cat nu se ajunge la limita vulgaritatii.
O femeie cu parul ingrijit, parfumata discret, imbracata decent, ingrijita din toate punctele de vedere care se straduie sa-si ingrijeasca si sufletul, nu cred ca este neplacuta Domnului.
Neplacuti sunt aceia ce privesc cu ochii lacomi ,plini de patimi.
Neplacute sunt acelea ce pline de invidie privesc in stanga si in dreapta la femeile mai aranjate ca ele.
Ce importanta are daca o femeie este mult mai atragatoare ca restul femeilor dintr-o biserica?
Toti intram in sfanta biserica cu un singur gand: sa ne rugam, sa vorbim cu Dumnezeu, sa ascultam sfintele slujbe, sa fim mai aproape de Dumnezeu.
Cei/cele ce din fire sunt mai "pofticiosi", respectiv invidioase sa faca un efort si cel putin in biserica sa-si stapaneasca aceste patimi.
Eu cand sunt in biserica nici nu vad lumea din jurul meu.
Adica vad... si totusi ...
Niciodata nu am fost ispitita in biserica de vreo femeie cu mai stiu eu ce coafura, cu batic sau fara, parfumata scump sau ieftin sau de vreun barbat cu muschi, aratos sau cu fundul nu stiu cum.
Ba mint(sa ma ierte Dumnezeu), o singura data am fost ispitita, eram in biserica Zlatari si asteptand la rand sa ma rog la moastele Sfantului Ciprian am vazut o doamna strident machiata si imediat in gandul meu am judecat-o.
Dar in acelasi timp m-am intrebat: cu ce sunt eu mai buna decat ea?
Poate ca in timp ce eu o judecam, ea se ruga din tot sufletul si era mai aproape de Dumnezeu...iar eu foarte departe de Domnul ,cu gandurile mele.
Poate ca acea persoana avea sufletul mult mai curat ca sufletul meu.
Nu machiajul, nu parfumul, nu cocul elegant, nu pantalonul, nu tocurile de 10cm spun totul despre SUFLETUL unei persoane.
Ce folos daca te imbraci cu fusta pana-n pamant si batic in cap, iei o fata posomorata ca sa nu ispitesti barbatii iar sufletul ti-e macinat de invidie, si incepi si judeci fiecare femeie ce iese din tiparele tale si ale bisericii in privinta aspectului?
Nu stie nimeni ce suflet poate avea. Nici chiar preotul.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.05.2010, 08:52:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să știți că eu nu am susținut că femeile ar trebui să umble goale (sau hai, fie, cu chiloții la vedere) nici măcar pe stradă, cu atât mai puțin la biserică. Dar, de aici și până la a condamna coafarea sau folosirea parfumului nu e cam mare distanță ?
Biserica Catolica pune mare accent pe tinuta. Biserica Ortodoxa prefera smerenia si in ceeea ce priveste tinuta. Cam asta e problema.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.05.2010, 08:55:38
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să știți că eu nu am susținut că femeile ar trebui să umble goale (sau hai, fie, cu chiloții la vedere) nici măcar pe stradă, cu atât mai puțin la biserică. Dar, de aici și până la a condamna coafarea sau folosirea parfumului nu e cam mare distanță ? Vasăzică, găsiți normal ca o femeie să se coafeze dacă merge la masă invitată de prostul satului, pe când dacă merge duminica la masă invitată de Cristos nu mai e normal să se coafeze ? Eu, în zi de sărbătoare caut să merg la cina Regelui meu cu cele mai bune haine pe care le am. Dacă aș fi femeie și aș avea păr lung, mi-aș îngriji podoaba capilară și aș fi foarte fericit să șterg cu pletele mele, picioarele Lui. Ipoteza că o femeie s-ar putea coafa și parfuma nu ca să atragă bărbații sau să arate cu fudulie că ea sau soțul ei o duce bine, ci că ar face-o în onoarea Mirelui nostru de ce să o excludeți ?

Ridicați problema limitelor, adică puneți întrebarea "cum deosebim cochetăria de impudoare". Eu cred că știți mai bine ca mine că există cărți de protocol și există un consens general al bunului simț asupra acestor probleme. La biserică precum și în împrejurări uzuale (la serviciu, pe stradă), lungimea fustei trebuie să fie astfel încât, în picioare, să nu fie mai scurtă de jumătatea genunchiului. Vederea coapselor este bine să fie rezervată pentru ștrand sau, seara, pentru soț. Decolteul este permis dacă nu coboară până la jumătatea sânului. Un număr rezonabil bijuterii de calitate sunt permise (dar nu și pentru bărbați, în afară de acul de cravată ori de butoni), iar acoperirea capului este necesară în biserică, mai ales în prezența Sfântului Sacrament, după cum descoperirea capului este necesară la bărbați.

În vremea tinereții lor, bunicele noastre știau atât de bine să-și sublinieze feminitatea, fără a fi impudice !
DAR EU NU CONDAMN COAFAREA. EU MA INSAMI MA COAFEZ, chiar si duminica pt biserica, dar pe frumosul meu cap si pe pretioasa mea coafura IMI PUN O ESARFA, UN BATIC IN SEMN DE RESPECT PENTRU HRISTOS. Asa cum barbatii in semn de respect isi descopera capul, eu, femeia, mi-l acopar IN BISERICA.
Cat priveste tinuta vestimentara, n-am sustinut ca ati sustinut dumneavoastra ca femeile ar trebui sa umble goale. Ma refeream la adoptarea UNEI TINUTE MAI DECENTE DECAT IN ALTE OCAZII, ce-i asa de extraordinar de ciudat in asta ?, Doamne fereste!
Parfumatul EXCESIV, draga domnule, MA DERANJEAZA PE MINE, DOAR PE MINE, in aceeasi masura ca mirosul de JEG si transpiratie. Eu aici, pe forum spuneam PAREREA MEA, DOAR PAREREA MEA PERSONALA, nu fac eu o lege.
Dar, ajunge cu vorbaria. Ne invartim in cerc fara rost. Ocup spatiu virtual fara sa zic ceva nou. Asa ca eu am spus ce am avut de spus. Voi trece la alt subiect de pe forum.
Va salut si Domnul sa ne binecuvinteze pe toti!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.05.2010, 09:01:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Ce folos daca te imbraci cu fusta pana-n pamant si batic in cap, iei o fata posomorata ca sa nu ispitesti barbatii iar sufletul ti-e macinat de invidie, si incepi si judeci fiecare femeie ce iese din tiparele tale si ale bisericii in privinta aspectului?
Nu stie nimeni ce suflet poate avea. Nici chiar preotul.
Aceste cuvinte au devenit laitmotiv pe acest forum. Dar cine spune ca sub haina modesta se ascunde un suflet mandru si invidios?!? Daca nu o judecam pe cea "cu machiaj, cu parfum, cu coc elegant", sa o lasam si pe cea, care considera sa se imbrace mai modest, si sa nu o facem neaparat fatarnica, doar pentru ca exteriorul spune altceva...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.05.2010, 09:03:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ce stiu e ca indreptarul de spovedanie critica lucrurile acestea (machiaj, parfum, gablonturi... scuze, bijuterii ) si duminica eu personal, prin prisma celor citite, consider ca e mai bine sa ma duc la cina Imparatului *fara*. Altele s-or fi ducand cu pentru ca nu au citit indreptarul sau au citit si au interpretat relativ. Chiar ma uitam acum cateva zile si toate femeile si fetele aveau fusta lunga, basma, erau lipsite de orice impopotonare si m-am gandit ca uite ca parintele a reusit sa-si educe enoriasele in cele din urma.

Ingrijirea trupului se refera la a-l tine curat si sanatos. Deja o tusa de perfumme, un fixativ discret, o umbra de gloss tine de vanitate, la care noi, femeile suntem experte. Putem sa ne mintim cat vrem, pot sa ne incurajeze barbatii cat vor, putem relativiza si justifica pana murim, asta este. Si efectiv nu vad de ce ar trebui sa isi puna cineva in valoare 'feminitatea' in prezenta ingerilor si a lui Hristos? E mai de valoare o lacrima scursa asa, diafan, din varful genei rimelate?

Si domnul Mihnea, rugati-va sotia ca dupa ce se coafeaza sa va spele dvs picioarele, ca sa vedeti cam ce parere o sa aiba despre chestia asta. Pentru ca eu cred ca tot ce nu putem face pentru aproapele, nu putem face nici pentru Rege. Sa se coafeze asa, ca pentru Liturghie, sa ia un lighean si sa arate putina dragoste agape picioarelor dvs, ca sunt tare curioasa de cum va decurge evenimentul. Sau vorbeati poate simbolic, dar in NT nu era doar simbolic si nici cand Hristos a spalat picioarele ucenicilor Sai nu a facut-o numai simbolic.

Ci si cat se poate de concret.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 05:44:25