Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2010, 16:42:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc pentru precizare. Eu asa citisem in cartea lui Kniazev despre Maica Domnului, dar poate ma insel.
Deodebirea este, adunci, ca in BO nu a fost declarata dogma urcarea cu trupul la cer, dar este o 'traditie venerabila', care se exprima in cantarile liturgice si scrierile unor parinti.
Așa este. De fapt, așa este cu toate dogmele catolice despre care unii ortodocși spun că sunt "inovații". Sunt tradiții venerabile, care fie se exprimă în cântări liturgice, fie în scrierile unor părinți. De aceea, regăsirea va fi ușoară, dacă există bunăvoință și submisiune față de Duhul Sfânt.

De aceea, când mai aud pe cineva că nu Petru este piatra credinței și temelia Bisericii, nu mă mai obosesc să citez din surse catolice, non-denominaționale și nici chiar din Evanghelie, ci trimit direct la Acatistierul Ortodox.

Sursele liturgice și patristice care susțin ridicarea cu trupul la cer a Sf Fecioare (=Asumpția) sunt covârșitoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2010, 16:49:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nașterea fără păcat originar nu presupune neapărat imortalitatea, fiindcă păcatul originar a alterat natura umană (și natura toată), iar Sf Fecioară a împărțit cu noi aceeași natură umană, în stare obiectivă căzută. Nici Cristos nu S-a născut cu păcat originar, și totuși Cristos a murit.
Fecioara Maria a avut aceeasi fire umana, asemenea noua, iar asta inseamna ca s-a nascut cu pacatul stramosesc. Ori catolicii nu afirma asta, iar acest lucru are consecinte grave - ea se poate mantui fara unirea cu Hristos, iar Hristos a adus mantuire doar firii mamei sale si nu firii omenesti. Dar sa nu ne abatem de la subiect. Catolicii cred in Braul Maicii Domnului?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2010, 19:58:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fecioara Maria a avut aceeasi fire umana, asemenea noua, iar asta inseamna ca s-a nascut cu pacatul stramosesc.
Și Isus a avut aceeași fire umană, asemenea nouă. Dar asta nu înseamnă că S-a năcut cu păcatul strămoșesc.


Citat:
Dar sa nu ne abatem de la subiect.
De acord, să nu ne abatem. Când, însă, ridicați o problemă, este potrivit să primiți un răspuns.

Citat:
Catolicii cred in Braul Maicii Domnului?
Desigur: http://www.greco-catolic.ro/rugaciun...tor=calea&id=8
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2010, 21:52:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
cu placere! pt tine mi-am facut cont pe acest forum.am simtit ca "iubirea" este prezenta
Atunci nu-mi ramane decat sa-ti spun cu toata iubirea "Bine ai venit!" si sa te invit permanent sa gusti din paharul IUBIRII...insa nu te superi cand mai dai si de gust sarat...nu uita ca si sarea are rostul ei...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.08.2010, 12:18:49
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iubirea Vezi mesajul
atunci nu-mi ramane decat sa-ti spun cu toata iubirea "bine ai venit!" si sa te invit permanent sa gusti din paharul iubirii...insa nu te superi cand mai dai si de gust sarat...nu uita ca si sarea are rostul ei...
adevarat ca si sarea are rostul ei dar totusi sa nu punem prea multa,ca nu mai putem gusta
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.08.2010, 15:03:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
adevarat ca si sarea are rostul ei dar totusi sa nu punem prea multa,ca nu mai putem gusta
Ai dreptate...dreapta socoteala in toate....iar eu recunosc cand exagerez si imi cer iertare, nu sunt aici decat pentru un schimb de pareri si pentru a ma informa atat cat se poate...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.08.2010, 16:10:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și Isus a avut aceeași fire umană, asemenea nouă. Dar asta nu înseamnă că S-a năcut cu păcatul strămoșesc.
Pierdeti din vedere ca Fecioara Maria nu este identica cu Fiul. El este Dumnezeu prin El insusi, in vreme ce Fecioara Maria ajunge la indumnezeire prin participare. Asa ca nu e cazul sa spunem ca ce s-a intamplat cu Fiul se poate intampla si cu Fecioara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si icoana Sfintei Fecioare Maria de Guadalupe Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 12 09.12.2016 13:46:43
Cateva din aparitiile Sfintei Maria in ortodoxie spre_rasarit Generalitati 0 05.02.2012 13:54:21
Mantia sfintei fecioare maria de guadalupe andreicozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 31.12.2009 02:11:45