Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.12.2010, 23:01:36
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fata draga, libertatea NU mi-ai castigat-o tu.
Ci este meritul a stramosilotr mei romani crestin ortodocsi care au suferit pentru libertatea de astazi.
Ei aveau curajul de a muri pentru credinta lor, noi batem din gura ca Sf. Traditie este anacronica, nu?
Un pic de respect pt tara in c are te-ai nascut.
te citez:
fata draga, eu cred ca profesorul de istorie ti-a fost extrem de antipatic, de vreme ce ai carente grave la acest capitol.
vezi tu mai bine care-i treaba cu exclusivitatea tiparului in principate si apoi mai vorbim.


si ma bucur ca imi dai lectii de patriotism, din ALTA tara.

cum te sfatuiam si pe alt topic, tacerea e de aur. o credincioasa ca tine (ce se considera deja mantuita), trebuie sa stie asta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.12.2010, 23:03:50
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Nu vreau sa polemizez ca vad ma bagi la puscarie . Dar daca erai ortodox nu acceptai mesajul reclamei. Eu ma adresez crestinilor ortodocsi.
nu am zis ca accept, dar nu ma afecteaza in nici un fel o gluma nesarata.
probabil credinta-ti este prea slaba si te temi de sminteala.


asta a cui mai e vina?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.12.2010, 23:34:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu trebuie sa ai cunostinte de marketing si publicitate pentru a-ti da seama ca acest tip de reclame - parodii la adresa unor persoane si evenimente din sfera religiosului - este din start sortit esecului. Este o zona mult prea sensibila si, in general, este gresit abordata de catre cei care concep aceste reclame, a caror imaginatie se pare ca nu cunoaste limite.

In cazul de fata, nu trebuie sa fi bigot si nici macar crestin practicant, ca sa constientizezi faptul ca aceasta reclama cade in derizoriu si penibil.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.12.2010, 23:43:39
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu trebuie sa ai cunostinte de marketing si publicitate pentru a-ti da seama ca acest tip de reclame - parodii la adresa unor persoane si evenimente din sfera religiosului - este din start sortit esecului. Este o zona mult prea sensibila si, in general, este gresit abordata de catre cei care concep aceste reclame, a caror imaginatie se pare ca nu cunoaste limite.

In cazul de fata, nu trebuie sa fi bigot si nici macar crestin practicant, ca sa constientizezi faptul ca aceasta reclama cade in derizoriu si penibil.
evident.
insa presupun ca unii-s prea fanatici sa-si aduca aminte de incendiile, scandalurile si crimele musulmanilor dupa publicarea acelor caricaturi sau a "versetelor satanice" ale lui rushdie. asta intr-o tara democrata.
puteti sa mutati programul daca ceva va zgarie retina. bucurati-va de aceasta Libertate. :D
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.12.2010, 23:48:53
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Cine da click pe link va observa un cuvant in titlul reclamei:,,Banned Funny Christmas Commercial".Si pe acest forum cand cineva nu mai are dreptul sa posteze,ca urmare a deciziei admin,veti vedea,sub nickul sau cuvantul ,,banned"=interzis.Acesta inseamna ca reclama a fost interzisa/retrasa de catre compania la al carui produs se facea reclama.Deci nu o veti vedea de Craciun.Cel putin asta este situatia in Italia.

O ultima intrebare ramine: pe cine a scos atat de tare din sarite reclama de a reusit sa obtina retragerea sa(fiind stiut faptul ca o companie,in ziua de azi,nu are nici tata si nici mama dpdv al reclamei si profitului).Ei bine,se pare ca un preot catolic italian a decis ca trebuie facut ceva in acest sens.Si a reusit.PS>Preotul este sicilian.Cei din acesta zona au metode proprii pentru a fi convingatori :)

,,An angry Italian priest has persuaded soft drinks company Red Bull to withdraw an advertisement setting its product in a nativity scene on the grounds it is disrespectful to Christianity.

Father Marco Damanti, from Sicily, wrote to the makers of the caffeinated energy drink denouncing their commercial as "a blasphemous act" and said yesterday he had received a prompt reply promising to remove it from Italian television.The ad depicted four wise men, instead of three, visiting Mary and the Baby Jesus in Bethlehem. The fourth wise man bore a can of the soft drink.

"The image of the sacred family has been represented in a sacrilegious way," Father Damanti told Corriere della Sera."Whatever the ironic intentions of Red Bull, the advert pokes fun at the nativity, and at Christian sensitivity".The priest also objected to the company's slogan, "Red Bull gives you wings", said by angels in the animated advert.

The commercial is by no means the first to fall foul of Italian religious sensibilities.Sony, fashion house Marithe et Francois Girbaud, and pop singer Madonna are among those whose adverts have been banned on the grounds of religion."

Update>aceiasi stire fusese postata,sub forma de link,si de Anna21.Sorry.

Last edited by Scotsman; 02.12.2010 at 00:08:54.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.12.2010, 09:26:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fata draga, libertatea NU mi-ai castigat-o tu.
Ci este meritul a stramosilotr mei romani crestin ortodocsi care au suferit pentru libertatea de astazi.
Ei aveau curajul de a muri pentru credinta lor, noi batem din gura ca Sf. Traditie este anacronica, nu?
Un pic de respect pt tara in c are te-ai nascut.
te citez:
Mai soro numele asta Anna scris cu doi de n nu e romanesc.Numele romanesc,care e scris in calendarul crestin ortodox roman e Ana.
http://www.mmb.ro/ro/media/calendar_ortodox_9.html
Pe data de 9 septembrie,"Sfinții și Drepții Părinți Ioachim și Ana".
(daca ai fi fost de neam romanca macar atat ai fi stiut)

Stramosii romanilor nu au mers la cruciade uita-te in istorie si vezi aceasta.
Cum zice la poezie ("Eu imi apar saracia si nevoile si neamul") si-au aparat tara (adica femeile,copii,batranii) cand unii inselati de draci veneau cu gand de razboi asupra tarii noastre,care razboaie ar fi avut efecte rele asupra celor neajutorati pomeniti mai sus (femei,copii,batrani).
Si asta s-a intamplat si cand unii inselati de draci care se ziceau crestini au venit sa atace Moldova sau Tara Romaneasca (a se vedea ca exemplu batalia Sfantului Stefan cel Mare si a ostii moldovene cu inselatii de draci cavaleri polonezi din codrii Cosminului).
http://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83...rii_Cosminului
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 02.12.2010 at 09:36:27.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.12.2010, 10:12:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit mesajul tau fiind... ? care?

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai soro numele asta Anna scris cu doi de n nu e romanesc.Numele romanesc,care e scris in calendarul crestin ortodox roman e Ana.
http://www.mmb.ro/ro/media/calendar_ortodox_9.html
Pe data de 9 septembrie,"Sfinții și Drepții Părinți Ioachim și Ana".
(daca ai fi fost de neam romanca macar atat ai fi stiut)

Stramosii romanilor nu au mers la cruciade uita-te in istorie si vezi aceasta.
Cum zice la poezie ("Eu imi apar saracia si nevoile si neamul") si-au aparat tara (adica femeile,copii,batranii) cand unii inselati de draci veneau cu gand de razboi asupra tarii noastre,care razboaie ar fi avut efecte rele asupra celor neajutorati pomeniti mai sus (femei,copii,batrani).
Si asta s-a intamplat si cand unii inselati de draci care se ziceau crestini au venit sa atace Moldova sau Tara Romaneasca (a se vedea ca exemplu batalia Sfantului Stefan cel Mare si a ostii moldovene cu inselatii de draci cavaleri polonezi din codrii Cosminului).
http://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83...rii_Cosminului

Ma contrazici, ma completezi, iti dai cu parerea.. nu inteleg ce vrei. Nici acum, nici la modul general.
Si in general ce rost are sa scrii ce scrii?

Argument ad hominem (si inca unul penibil de tot): numele tau e nu-s cum! Daca ai numele ala e de rau, esti lup in blana de oaie.

Ai citit tu pe wikipedia (a doua ta "dogmatica") ca anna nu e romanca?
ANNA WHO?
Google up "USERNAME"!! Poate te lamuresti.
Sau poate afli detalii despre mine prin gematrie. Ca vad ca-mi intorci username-ul pe toate partile sa ma "prinzi".

Te rog, ignora-ma.
Ignora-ma cel putin pana in momentul in care esti capabil sa concepi un mesaj care nu intra in categoriile stupid sau jignitor. (sau macar prima categorie).

Si cu partea a doua a mesajului, din nou, nu inteleg ce vrei sa demonstrezi.
Si nici de ce.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.12.2010, 11:24:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

A doua parte a mesajului zice ca romanii nu au luptat cu arma in mana impotriva altora pe motive religioase,pe motivul ca cei prigoniti ar fi fost "vrajmasi ai dreptei credinte".
A fost un episcop sau arhiepiscop roman (poate or fi fost si mai multi dar istoric se stie de un episcop/arhiepiscop roman) la Sfantul Sinod Ecumenic I unde a fost vadit arianismul ca erezie.
Au fost foarte multi Sfinti romani crestini ortodocsi,acesti au fost aparatori ai dreptei-credinte prin metode care tin de dreapta credinta iar nu prin metode cruciate (care sunt de insuflare draceasca).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.12.2010, 15:37:32
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

unde apare anna 21 ...iese circoteca .... scuze ca am fost out of topic :D, dar stramosii s-au luptat pentru dreptul fiecaruia dintre noi de a-si da cu parerea si a se exprima pe forum.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.12.2010, 15:49:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
unde apare anna 21 ...iese circoteca .... scuze ca am fost out of topic :D, dar stramosii s-au luptat pentru dreptul fiecaruia dintre noi de a-si da cu parerea si a se exprima pe forum.
Obsrv si eu si crede-ma ca nu o fac special.
Nu inteleg fenomenul. Nu inteleg de ce starnesc asa reactii..(adica nici macar user name-ul nu e bun!)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Reclama, sufletul cui ? andreicozia Generalitati 7 19.11.2010 17:42:37
Reclama cu covor rosu la AVORT cozia Generalitati 30 28.02.2009 17:43:33