Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2011, 13:19:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am auzit multe învățături care spun să dăm bani, fără a-l judeca pe cerșetor. Era și o pildă, un sfânt tot dădea bani aceluiaș cerșetor, ca nu cumva să fie Iisus care îl încearcă. Însă și eu îmi pun problema dacă astfel nu încurajez lenea și minciuna. Eu mă uit totuși cui îi dau, deși nu știu dacă fac bine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.02.2011, 13:36:42
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona-marilena Vezi mesajul
deci, eu cand merg la biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
banii care ii dam cersetorilor nu raman la ei noi nu facem decat sa alimentam o retea de infractori.o sa va convigeti cand o sa vedeti din ce masini scumpe sunt aruncati. Din banii nostri isi cumpara masini,case si bijuterii.mai bine dam ceva de mancare
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.02.2011, 14:06:36
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
banii care ii dam cersetorilor nu raman la ei noi nu facem decat sa alimentam o retea de infractori.o sa va convigeti cand o sa vedeti din ce masini scumpe sunt aruncati. Din banii nostri isi cumpara masini,case si bijuterii.mai bine dam ceva de mancare
Gresit si total necrestinesc felul tau de a vedea lucrurile.Asta poate sa spuna un ateu,dar in nici un caz un om al lui Dumnezeu.

Cat despre masini si case,te asigur eu ca adevaratii bani se fac din cu totul alte jmecherii si inselaciuni si nu din cersit....Iare daca intr-adevar insala,apoi sa stii ca pe Dumnezeu il inseala in primul rand si nu pe noi....Daca ne raportam la Hristos si invataturile Sfintei Scripturi o sa iti dai seama ca felul tau de a gandi e total opus Scripturii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.02.2011, 14:11:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am auzit multe învățături care spun să dăm bani, fără a-l judeca pe cerșetor. Era și o pildă, un sfânt tot dădea bani aceluiaș cerșetor, ca nu cumva să fie Iisus care îl încearcă. Însă și eu îmi pun problema dacă astfel nu încurajez lenea și minciuna. Eu mă uit totuși cui îi dau, deși nu știu dacă fac bine.
Daca "te uiti" cui ii dai inseamna ca automat si JUDECI pe acel om....dupa fatza...dupa imbracaminte...dupa varsta...si iti faci impresia TA de om...adica gresita.....si total opusa cu perceptele Scripturii. Pentru ca Hristos spune "Nu judeca pentru ca sa nu fii si tu judecat..." Si asa cum am mai spus..daca "triezi" oamenii dupa aspect si alte criterii de departajare LUMESTI atunci si Dumnezeu te va "tria" si pe tine la Judecata de Apoi..dar de data asta dupa criteriile LUi...care sunt intotdeauna DREPTE. Aspre,dar drepte.

Deci parerea mea: Nu faci bine,pentru ca JUDECI iar judecata inseamna AUTOMAT judecata.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.02.2011, 17:35:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Daca "te uiti" cui ii dai inseamna ca automat si JUDECI pe acel om....dupa fatza...dupa imbracaminte...dupa varsta...si iti faci impresia TA de om...adica gresita.....si total opusa cu perceptele Scripturii. Pentru ca Hristos spune "Nu judeca pentru ca sa nu fii si tu judecat..." Si asa cum am mai spus..daca "triezi" oamenii dupa aspect si alte criterii de departajare LUMESTI atunci si Dumnezeu te va "tria" si pe tine la Judecata de Apoi..dar de data asta dupa criteriile LUi...care sunt intotdeauna DREPTE. Aspre,dar drepte.

Deci parerea mea: Nu faci bine,pentru ca JUDECI iar judecata inseamna AUTOMAT judecata.
Nu după aspect, ci după sinceritate.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.02.2011, 18:57:07
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Eu le dau, mereu. Daca te minte e treaba lui.
Daca vreodata o sa il mustreze constiinta si-o sa se duca sa munceasca, iar e treaba lui.

M-am gandit multa vreme daca sa dau sau nu la cersetori, si am ajuns la concluzia ca pentru mine sumele pe care le dau lor sunt total neglijabile in raport cu toate prostiile pe care cheltui banii.

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Deci, eu cand merg la Biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...Mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.02.2011, 18:58:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
M-am gandit multa vreme daca sa dau sau nu la cersetori, si am ajuns la concluzia ca pentru mine sumele pe care le dau lor sunt total neglijabile in raport cu toate prostiile pe care cheltui banii.
Asta e adevărat.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.02.2011, 18:59:19
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Ma scuzi ca te intreb, da' banuiesc ca dai minim cateva mii de euro la fiecare cersetor, altfel nu vad cum si-ar putea cumpara case si bijuterii.

Sau, ai senzatia ca sunt atat de multi donatori?

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
banii care ii dam cersetorilor nu raman la ei noi nu facem decat sa alimentam o retea de infractori.o sa va convigeti cand o sa vedeti din ce masini scumpe sunt aruncati. Din banii nostri isi cumpara masini,case si bijuterii.mai bine dam ceva de mancare
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.02.2011, 19:11:27
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Milostenia nu consta numai in bani, Iisus spune : "Insetat eram si Mi-ati dat sa beau, infometat si Mi-ati dat sa mananc, dezbracat si M-ati imbracat, in temnita si M-ati cercetat".
Daca vi se pare ca banii pot fi folositi in scopuri gresite, avem multe alte cai pentru milostenie si fapte bune.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.02.2011, 19:13:55
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
banii care ii dam cersetorilor nu raman la ei noi nu facem decat sa alimentam o retea de infractori.o sa va convigeti cand o sa vedeti din ce masini scumpe sunt aruncati. Din banii nostri isi cumpara masini,case si bijuterii.mai bine dam ceva de mancare
Nu sunt impotriva la a da ceva de mancare.
Dar dvs. cand faceti un dar urmariti ce face persoana care l-a primit cu el? Imi imaginez ca il dati cu draga inima.
Inseamna ca nu trebuie sa facem milostenie ca alimentam o retea.
Ce ma intereseaza pe mine ce face cu banii, mi-a cerut, am avut, am dat si punct. Ce face cu banii depinde de cel ce i-a primit, iar pacatul va sta asupra capului sau.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27