Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1241  
Vechi 10.01.2014, 23:44:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tu, de fapt, nici nu cauti argumente cu adevarat, ci vrei sa dai o mana de ajutor la impunerea unor idei nihiliste. Daca ai fi cautat argumente stiintifice, le-ai fi gasit. Am citat, de exemplu, Apocalipsa 13. Sfarsitul libertatii umane, scrisa de inginerul Mircea Vlad. Daca dovezile aduse nu le iei in seama si continui sa bravezi chiar daca-ti demonstrez ca n-ai dreptate, e optiunea ta. Nu vei putea zice ca n-ai stiut.

Nelinistea cea buna este necesara in legatura cu toate aspectele vietii si cu toate aspectele ce tin de mantuire. Pe acest topic discutam despre acte biometrice si despre cipuri, dar intervenim si pe alte topice cu alte aspecte importante ce tin de viata duhovniceasca ori de viata sociala.
Dar ce nu am timp de pierdut decat sa citesc o carte abernata. Pot sa afirm asta fara sa o fi citit. Tinand cont ca (daca tu o aduci ca argument de bun simt ar fi sa o fi citit) tu nu poti sa aduci nici un argument plauzibil dupa ce ai citit cartea inseamna ca nu exista un astfel de argument in ea.
In plus, nici unul dintre voi nu a raspuns la obiect atunci cand vi s-au adus argumente. Citeste postarea lui Ovidiu, unde il citeaza pe parintele Rafail Noica. Contesta ceea ce spune parintele. Ai cu ce? Nu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #1242  
Vechi 11.01.2014, 00:41:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

No comment pentru replica "ortodoxă": "Nu vei putea zice ca n-ai stiut."
  #1243  
Vechi 11.01.2014, 00:50:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tinand cont ca (daca tu o aduci ca argument de bun simt ar fi sa o fi citit) tu nu poti sa aduci nici un argument plauzibil dupa ce ai citit cartea inseamna ca nu exista un astfel de argument in ea.
Stralucit :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1244  
Vechi 11.01.2014, 01:25:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pr. Rafail Noica - Cardul biometric de sănătate (mai 2013): http://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y

”Sus să avem inimile și să ne cunoaștem Scripturile. Creștinul nu este unul care se împotrivește rânduieilor lumii ăsteia, rânduielilor Cezarului. Mucenicii la început erau cetățeni care trăiau după toate legile Cezarului. Dar, dacă una legi cerea să se închine ca unui dumnezeu Cezarului, acolo nu erau de acord și mureau mai curând ca mucenici decât să primească un dumnezeu altul decât adevăratul Dumenzeu. Și acuma, ne așteapră cândva, înșelăciunea cea mare, de care vorbește Apostolul Pavel. Nu e cazul să ne împotrivim la tot felul de chestii dintr-astea.
Cu spovedanie, cu împărtășanie, cu toată viața bisericească, vânatul nostru este Hristos și trebuie ca toți să încercăm să ne întărim cât mai mult în Hristos, ca pe Hristos Adevărul să nu-L lepădăm în fața marii înșeluciuni. E mare și cumplită înșeluciune, deci n-are adevăr. Se va dezvălui la sfârșit spre nefericirea celor care s-au lăsat amăgiți.
Așa că asta este: Sus să avem inimile. Vânatul nostru este Hristos, de Hristos să nu ne despărțim.

Curând după Crăciun se pomenesc cei 20.000 de mucenici din Nicomidia. Dintre cei 20.000 se pare că unul care mergea la mucenicie a rupt decretul Cezarului care zicea să prigonești pe creștini. Numele lui Biserica nu l-a inclus cu cei 20.000. Numele celui care a protestat împotriva ordinului Cezarului, de ce nu a fost inclus cu cei 20.000? Că din clipa când a protestat...Ce înseamnă mucenic sau martir? Martir înseamnă martor, e același cuvânt în greacă martiros, adică cel care poartă mărturie. Și mărturia este că există o viață care este neîmpuținată și de chinuri și de moarte...Deci, mucenicul ăsta, dă Doamne să fie și el mucenic, însă, dacă a protestat împotriva Cezarului, de atunci Cezarul avea dreptul să-l pedepsească cum socotește Cezarul.

Să nu intrăm în luptă prea devreme. Nimeni să nu se înfricoșeze de noi, în calea nimănui să nu stăm, dar dacă va veni o zi când va trebui să mă lepăd de Hristos, în ziua aia să ne dea Dumenezeu puterea, blând, să nu o facem. Hristos este singurul Adevăr și ca Dumnezeu, singurul Dumnezeu, bineînțeles, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt.”
  #1245  
Vechi 11.01.2014, 01:42:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Multumim :)

Saracii cipofobi, trebuie sa fie tare amarati, pe la startul campaniei din 2009 au incercat sa-l coopteze si pe par. Noica, folosindu-se de niste afirmatii mai vechi de ale dumnealui, au incercat inclusiv sa obtina si ceva mai actual in favoarea lor dar se pare ca a sesizat capcana si nu le-a mers ca si cu altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1246  
Vechi 11.01.2014, 13:59:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stralucit :)
Sunteti straluciti amandoi. Parc-ati avea acelasi tata!
  #1247  
Vechi 11.01.2014, 14:10:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar ce nu am timp de pierdut decat sa citesc o carte abernata. Pot sa afirm asta fara sa o fi citit. Tinand cont ca (daca tu o aduci ca argument de bun simt ar fi sa o fi citit) tu nu poti sa aduci nici un argument plauzibil dupa ce ai citit cartea inseamna ca nu exista un astfel de argument in ea.
In plus, nici unul dintre voi nu a raspuns la obiect atunci cand vi s-au adus argumente. Citeste postarea lui Ovidiu, unde il citeaza pe parintele Rafail Noica. Contesta ceea ce spune parintele. Ai cu ce? Nu.
Am citit cartea, fii sigur.
Hai ca esti simpatic. Parca ai zice: ,,Arunca tu cartile tale si ia-le pe-ale mele!"

Pai iti gasesc si eu preot care spune ca-si pune cipul pe frunte, dar nu ma intereseaza astfel de preoti. Nu, multumesc. Vor cadea multi si dintre cei alesi sa ne povatuiasca, asa cum este scris.

Vezi ca ti-am dat si eu niste link-uri pe-acolo cu niste inregistrari audio ale unor duhovnici.
  #1248  
Vechi 11.01.2014, 17:29:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vezi ca ti-am dat si eu niste link-uri pe-acolo cu niste inregistrari audio ale unor duhovnici.
Care sunt argumentele în acele înregistrări?
Că argumente de genul ”cipul are cornițe” ține doar la fanii apologeticum, saccsiv...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 12.10.2010 00:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 19:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 03:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 12:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 21:23:30