Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.01.2008, 20:45:22
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

SFANTA TREIME

"Invatatura despre Sfanta Treime exprima caracterul personal si intreit al Lui Dumnezeu. Mai presus de toate, Existenta Suprema si atotputernica este absoluta pt ca este personala. Din caracterul personal al Lui Dumnezeu reiese de fpat caracterul Lui intreit-personal. Caracterul de persoana iubitaore atrage cu necesitate exsitenta tri-personala, adica deplin iubitoare. Evident ca Dumnezeu ca persoana nu poate fi conceput decat ca Iubire, Iubirea Suprema. Iubirea intr-o singura persoana este insa egoista, iubirea numai intre 2 persoane nu este egoista insa este inca inca inchisa si deci subiectiva. Numai prin a treia persoana, iubirea ceolr doi se deschide si se obiectiveaza. Este ca si un schilibru geometric care nu poate fi realizat, nu e stabil decat prin trei puncte de sprijin. Caracterul obiectiv, complet, autentic al iubirii numai prin trei persoane reiese si din exemplificarea cu iubirea familiala; sotii realizeaza cel mai deplin, mai complet si mai obiectiv iubirea care-i leaga, prin copilul lor. Prin el, insasi iubirea sotilor se schimba, se deschide, se concretizeaza.

SFANTA TREIME IN VECHIUL TESTAMENT

In aceasta perioada avem, prin Revelatia divina, descoperir ale Sfantei Treimi intantionate, directe. Sfanta treime s-a descoperit in Vechiul Testament treptat,progresiv, incepand de la simple aluzii pana la formulari concrete, precise, personale si pana la revelatia personala directa.
Astfel, in VT, la Facere, numele Lui Dumnezeu este formulat la plural, sub forma "Elohim", cuvant evreiesc la nr. plural. De exemplu: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" ( Facere 3, 25). Cuvantul Lui Dumnezeu si Duhul Lui Dumnezeu sunt infatisate ca persoane distincte: " Prin Cuvantul Lui Dumnezeu s-au intemeiat cerurile si prin Duhul gurii Lui toata podoaba lor". (Ps. 32, 6). Mesia, trimisul Lui Dumnezeu, este prezentat ca persoana divina: " Fiul meu esti TU, Eu astazi Te-am nascut". (Ps. 2, 7); si in acelasi sens, "Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al pacii, parinte al veacului ce va sa fi" ( Isaia 9, 5).

SFANTA TREIME IN NOUL TESTAMENT

In aceasta etapa, Sfanta Treime se decopera deplin, clar si definitiv, nu numai ca un adevar de credinta toretic si ca si ca o Treime de persoane care s-au arata "fizic" si simultan oamenilor.
La inceputul activitatii Mantuitorului, la botezul in Iordan, se reveleaza toate persoanele Sfantei Treimi: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. In timpul activitatii sale, Mantuitorul si-a afirmat de mai mult eori identitatea de Divinitate cu Tatal: " Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu" (Matei 11, 27) si "Toate cate are Tatal sunt si ale Mele" (Ioan 16, 15) si mai ales: "Eu si Tatal una suntem" ( Matei 10, 30).
Dupa Invierea Sa, El a trimis pe Apostoli sa invete si sa boteze prin formula expresa: "in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei 28, 19).

INSUSIRILE SI DISTINCTIILE PRESOANELOR TRINITARE

Persoanele Sfantei Treimi deosebite una de alta, au fiecare insusiri proprii, pin care se deosebesc si nu se confunda. Intrucat ele poseda aceeasi unica esenta divina, reiese ca ele se deosebesc dupa modul in care poseda aceasta esenta divina. De la inceput, trebuie stabilit fpatul elementar ca Persoanle Trinitare nu sunt manifestari deosebite sau trei Centre independente in care se repeta sau se imparte esneta divina, ci sunt cu adevarat persoane reale cu identitare si specificul propriu, chiar daca au aceeasi esenta
Datorita faptului ca au aceeasi esenta divina, se intelege ca ele sunt egale si este exclusa orice subordonare intre ele. Deosebirea intre ele este, deci, personala si nu fiintiala. Insusirile personale in sanul Sfantei Treimi, insusirile interne, sunt urmatoarele: Tatal naste din vesnicie pe Fiul si purcede pe Duhul, fiind nenascut si nepurces; Fiul se naste din vesnicie din Tatal, iar Duhul purcede din vesnicie din Tatal. Tatal este considerat, prin excelenta, Creatorul lumii, Fiul e considerat Mantuitorul lumii, iar Duhul Sfant, Desavarsitorul lumii. In lucrarea extratrinitara, intotdeauna lucreaza toate trei simultan, intrcat sunt nedespartite. Cand supnem ca Tatal este Creatorul Lumii,intelegem de fapt ca El iese in evidenta mai mult, dar nu ca lipsesc celelalte doua.


INVATATURA PRINCIPALA DESPRE SFANTA TREIME ESTE ACEEA CA DUMNEZEU ESTE UNIC, UNUL SINGUR CA ESENTA DIVINA, DAR IN ACELASI TIMP INTREIT CA PERSOANE. CU ALTE CUVINTE DUMNEZEU ESTE REALITATEA PERSONALA, UNICA SI SUPREMA DAR SI INTREITA. INTRUCAT ESENTA DIVINA ESTE UNICA, INDIVIZIBILA SI IMUABILA, FIECARE PERSOANA A SFANTEI TREIMI ESTE DUMNEZEU ADEVARAT, EGAL SI NEDESPARIT DE CELALATE, FARA SA SE CONTOPEASCA, DAR SI FARA SA SE SEPARE VREODATA."

"DOGMATICA ORTODOXA", Pr. conf. dr. George Remete, ed. Reintregirea, Alba Iulia 2000
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.01.2008, 23:41:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Botezul Domnului este numit, de catre Biserica, Teofanie, pentru ca la Botezul Domnului a avut loc descoperirea Sfintei Treimi. Cuvantul Teofanie inseamna "aratarea lui Dumnezeu". Sa reamintim faptele relatate de Evanghelie : Hristos vine la Iordan sa pri*measca botezul de la Ioan. Imediat dupa acest botez, la iesirea lui Hristos din apa, se aude vocea Tatalui numindu-L "Fiul Meu preaiubit", in timp ce Sfantul Duh, "in chip de porumbel, ne adevereste acest cuvant" (Tro*parul sarbatorii). Acesta este un temei scripturistic pentru invatatura Bisericii si anume ca Dumnezeu este Unu, dar in Trei persoane.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.04.2008, 22:22:15
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaemanuel
Let God Arise - Paul Wilbur, link corect
de la 3:50 - the best part!
Superba piesa
am preluat-o pentru site-ul meu
Evreii mesianici au ceva special ce intrece intelegerea mea, cu adevarat sunt poporul sau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.05.2008, 18:35:07
tetea tetea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
SFANTA TREIME

"Invatatura despre Sfanta Treime exprima caracterul personal si intreit al Lui Dumnezeu. Mai presus de toate, Existenta Suprema si atotputernica este absoluta pt ca este personala. Din caracterul personal al Lui Dumnezeu reiese de fpat caracterul Lui intreit-personal. Caracterul de persoana iubitaore atrage cu necesitate exsitenta tri-personala, adica deplin iubitoare. Evident ca Dumnezeu ca persoana nu poate fi conceput decat ca Iubire, Iubirea Suprema. Iubirea intr-o singura persoana este insa egoista, iubirea numai intre 2 persoane nu este egoista insa este inca inca inchisa si deci subiectiva. Numai prin a treia persoana, iubirea ceolr doi se deschide si se obiectiveaza. Este ca si un schilibru geometric care nu poate fi realizat, nu e stabil decat prin trei puncte de sprijin. Caracterul obiectiv, complet, autentic al iubirii numai prin trei persoane reiese si din exemplificarea cu iubirea familiala; sotii realizeaza cel mai deplin, mai complet si mai obiectiv iubirea care-i leaga, prin copilul lor. Prin el, insasi iubirea sotilor se schimba, se deschide, se concretizeaza.

SFANTA TREIME IN VECHIUL TESTAMENT

In aceasta perioada avem, prin Revelatia divina, descoperir ale Sfantei Treimi intantionate, directe. Sfanta treime s-a descoperit in Vechiul Testament treptat,progresiv, incepand de la simple aluzii pana la formulari concrete, precise, personale si pana la revelatia personala directa.
Astfel, in VT, la Facere, numele Lui Dumnezeu este formulat la plural, sub forma "Elohim", cuvant evreiesc la nr. plural. De exemplu: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" ( Facere 3, 25). Cuvantul Lui Dumnezeu si Duhul Lui Dumnezeu sunt infatisate ca persoane distincte: " Prin Cuvantul Lui Dumnezeu s-au intemeiat cerurile si prin Duhul gurii Lui toata podoaba lor". (Ps. 32, 6). Mesia, trimisul Lui Dumnezeu, este prezentat ca persoana divina: " Fiul meu esti TU, Eu astazi Te-am nascut". (Ps. 2, 7); si in acelasi sens, "Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al pacii, parinte al veacului ce va sa fi" ( Isaia 9, 5).

SFANTA TREIME IN NOUL TESTAMENT

In aceasta etapa, Sfanta Treime se decopera deplin, clar si definitiv, nu numai ca un adevar de credinta toretic si ca si ca o Treime de persoane care s-au arata "fizic" si simultan oamenilor.
La inceputul activitatii Mantuitorului, la botezul in Iordan, se reveleaza toate persoanele Sfantei Treimi: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. In timpul activitatii sale, Mantuitorul si-a afirmat de mai mult eori identitatea de Divinitate cu Tatal: " Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu" (Matei 11, 27) si "Toate cate are Tatal sunt si ale Mele" (Ioan 16, 15) si mai ales: "Eu si Tatal una suntem" ( Matei 10, 30).
Dupa Invierea Sa, El a trimis pe Apostoli sa invete si sa boteze prin formula expresa: "in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei 28, 19).

INSUSIRILE SI DISTINCTIILE PRESOANELOR TRINITARE

Persoanele Sfantei Treimi deosebite una de alta, au fiecare insusiri proprii, pin care se deosebesc si nu se confunda. Intrucat ele poseda aceeasi unica esenta divina, reiese ca ele se deosebesc dupa modul in care poseda aceasta esenta divina. De la inceput, trebuie stabilit fpatul elementar ca Persoanle Trinitare nu sunt manifestari deosebite sau trei Centre independente in care se repeta sau se imparte esneta divina, ci sunt cu adevarat persoane reale cu identitare si specificul propriu, chiar daca au aceeasi esenta
Datorita faptului ca au aceeasi esenta divina, se intelege ca ele sunt egale si este exclusa orice subordonare intre ele. Deosebirea intre ele este, deci, personala si nu fiintiala. Insusirile personale in sanul Sfantei Treimi, insusirile interne, sunt urmatoarele: Tatal naste din vesnicie pe Fiul si purcede pe Duhul, fiind nenascut si nepurces; Fiul se naste din vesnicie din Tatal, iar Duhul purcede din vesnicie din Tatal. Tatal este considerat, prin excelenta, Creatorul lumii, Fiul e considerat Mantuitorul lumii, iar Duhul Sfant, Desavarsitorul lumii. In lucrarea extratrinitara, intotdeauna lucreaza toate trei simultan, intrcat sunt nedespartite. Cand supnem ca Tatal este Creatorul Lumii,intelegem de fapt ca El iese in evidenta mai mult, dar nu ca lipsesc celelalte doua.


INVATATURA PRINCIPALA DESPRE SFANTA TREIME ESTE ACEEA CA DUMNEZEU ESTE UNIC, UNUL SINGUR CA ESENTA DIVINA, DAR IN ACELASI TIMP INTREIT CA PERSOANE. CU ALTE CUVINTE DUMNEZEU ESTE REALITATEA PERSONALA, UNICA SI SUPREMA DAR SI INTREITA. INTRUCAT ESENTA DIVINA ESTE UNICA, INDIVIZIBILA SI IMUABILA, FIECARE PERSOANA A SFANTEI TREIMI ESTE DUMNEZEU ADEVARAT, EGAL SI NEDESPARIT DE CELALATE, FARA SA SE CONTOPEASCA, DAR SI FARA SA SE SEPARE VREODATA."

"DOGMATICA ORTODOXA", Pr. conf. dr. George Remete, ed. Reintregirea, Alba Iulia 2000
Citește, te rog, ce spune Isus cel înviat în Apocalipsa/Revelația lui Ioan, cap.3, vers. 12: Pe cel ce va birui, îl voi face un stâlp în Templul Dumnezeului Meu și nu va mai ieși afară din el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu și numele cetății Dumnezeului Meu, noul Ierusalim, care are să se coboare din cer de la Dumnezeul Meu și Numele Meu cel nou. !

Acum puneți următoarea întrebare: pot fi eu dumnezeul meu?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.05.2008, 18:37:19
tetea tetea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Asta ca să nu mai revin asupra triliardelor de imbecilitati pe care le-ai expectorat mai sus.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.05.2008, 20:24:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tetea
Asta ca să nu mai revin asupra triliardelor de imbecilitati pe care le-ai expectorat mai sus.
O postare rautacioasa. Ceea ce ai spus in postarea anterioara dovedeste ca faci parte din cultul Martorii lui Iehova, unde agresivitatea se pare ca este cea mai potrivita forma a dialogului. Daca tot recomnzi ce sa citim, iti recomand sa citesti Evanghelia dupa Ioan, insa nu cu prejudecati.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.05.2008, 21:18:28
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

vai vai vai...cati experti in Sfanta Treime...avem Heruvimi care citesc Biblia si deslusesc omenirii tainele universului..avem o persoana care vorbeste numai despre zei....avem martori ai nu stiu cui...numai experti, zei si martori...vai vai vai, vai de pacatele noastre..nu ne vedem nici pacatele si privim spre Sfanta Treime...vrem sa-i intelegem taina....
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.05.2008, 21:33:35
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tetea
Asta ca să nu mai revin asupra triliardelor de imbecilitati pe care le-ai expectorat mai sus.
dar chiar as vrea sa reveniti si sa detaliati putin
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.05.2008, 21:38:50
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
vai vai vai...cati experti in Sfanta Treime...avem Heruvimi care citesc Biblia si deslusesc omenirii tainele universului..avem o persoana care vorbeste numai despre zei....avem martori ai nu stiu cui...numai experti, zei si martori...vai vai vai, vai de pacatele noastre..nu ne vedem nici pacatele si privim spre Sfanta Treime...vrem sa-i intelegem taina....
Nimeni nu se da expert, dar nu vad ce este gresit in a incerca a imi intelege propria religie. Daca eu ca si crestin-ortodox nu pot sa inteleg Sfanta Treime atunci cum pot eu sa-i explic unui necrestin aceasta taina fara ca respectiva persoana sa inteleaga gresit?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.05.2008, 22:35:53
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Am o intrebare...Dumnezeu in viziunea crestinismului e acelasi cu cel al evreilor? Avand in vedere ca o religie s-a nascut din alta, si ca ati preluat cateva carti sfinte de la ei...
Daca da inseamna ca aveti ceva neintelegeri cu parinti vostri mozaici... adica ei percep Dumnezeu ca un singur zeu fara subdiviziuni, si vad Sfantul Duh ca pe o metafora pentru puterea divina. Despre Iisus au opinii mai proaste...dar totusi nici viitorul lor Mesia nu e privit ca parte din Dumnezeu... Cum se explica chestiuni de genul asta?
Este acelasi Dumnezeu ca al evreilor. Este problema lor (a evreilor) ca nu au inteles existenta lui Dumnezeu ca Tata, Fiu si Duh Sfant. In Vechiul Testament, in cartea profetului Isaia la cap. 63:7-11 sunt prezentate cele trei persoane ale Dumnezeirii: tatal, Fiul(Mantuitorul) si Duhul Sfant. Tot profetul Isaia la cap. 53 scrie cat se poate de clar despre Mantuitorul si lucrarea Sa. Exista zeci de profetii, in Vechiul Testament, referitoare la Mesia. Evreii nu au vrut sa le inteleaga, sau le-au talmacit dupa voia lor (mandria i-a impiedicat sa inteleaga ce Dumnezeu le-a vestit).

Cum poate Dumnezeu sa fie Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Putem face doua comparatii. Soarele: astrul in sine este Tatal, razele sunt Fiul iar caldura este Duhul Sfant. Nu putem concepe soarele fara una din aceste trei.

Timpul: este compus din trecut, prezent si viitor. Nu putem da o definitie a timpului fara una dintre aceste trei "componente". Tot asa, cand vorbim de Dumnezeu ne gandim la Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 16:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 19:42:28