Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2010, 08:38:13
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Sanatatea cu cardul cu cip

Am auzit o stire azi de dimineata (20.07.2010) la ora 8.00 la Radio Infopro, care pe mine m-a frapat. Cica o sa ne faca carduri de sanatate, cu aceste carduri vom fi luati in evidenta CAS-ului, vom merge cu aceste carduri la medicul de familie, vom merge cu ele la farmacie pentru medicamente, si Doamne fereste daca ai vre-un accident, cei de la UPU iti vor scana cardul si vor vedea la ce medicamente esti alergic.
Prezentatorul stirilor spunea ca fara acest card nu vom putea merge la medic, nu vom putea lua medicamente, intr-un cuvant nu vom avea parte de ingrijire medicala.
Acum vine intrebarea, va veti face acest card obligatoriu? DA sau NU.

Astept parerile voastre caci sunt tare curios.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2010, 12:15:17
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Am auzit o stire azi de dimineata (20.07.2010) la ora 8.00 la Radio Infopro, care pe mine m-a frapat. Cica o sa ne faca carduri de sanatate, cu aceste carduri vom fi luati in evidenta CAS-ului, vom merge cu aceste carduri la medicul de familie, vom merge cu ele la farmacie pentru medicamente, si Doamne fereste daca ai vre-un accident, cei de la UPU iti vor scana cardul si vor vedea la ce medicamente esti alergic.
Prezentatorul stirilor spunea ca fara acest card nu vom putea merge la medic, nu vom putea lua medicamente, intr-un cuvant nu vom avea parte de ingrijire medicala.
Acum vine intrebarea, va veti face acest card obligatoriu? DA sau NU.

Astept parerile voastre caci sunt tare curios.
Da, nu vad care e problema si in privinta celor alergici e chiar util. Ce te faci daca unu e alergic si face un accident departe de casa? de unde stiu medicii ca el e alergic la anumite substante?
Ceea ce imi da de gandit totusi e faptul ca acest sistem informatizat va costa statul roman f mult si mai degraba se va face acest card pentru a fi umflate conturile unei firme, ca doar in romania suntem experti in a plati de 4-5 ori mai scump un produs.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Un alt pas al fiarei: cardul de sanatate cu cip va fi introdus de la 1 ianuarie 2011 colaps Generalitati 42 07.01.2011 18:41:51
Sanatatea, mai buna decat toate? alexandrucoca Intrebari utilizatori 19 08.10.2010 10:49:47
sanatatea taisiamaria Intamplari adevarate 2 27.05.2008 11:35:17