Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2010, 02:06:51
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit Ce alegeti intre comunism si capitalism?

Capitalismul a adus cu el mai multe nenorociri pare-se decat comunismul este parerea mea, din cz unei libertati gresit intelese si care pe foarte multi daca nu pe majoritatea i-a contaminat cu tot felul de pacate mai ales lacomia, cel putin in comunism eram cat de cat egali. Voi ce parere aveti? Parca eram mai aproape de dzeu pe vremea lui ceausescu si nu era asa multa destrabalare ca acum, curve, samd
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2010, 02:30:14
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pentru mine nu conteaza...atata timp cat pot sa am o viata linistita...si am avut si in comunism si dupa revolutie (capitalism inca nu pot sa spun ca exista in Romania...este ceva confuz ceea ce este acum, dar sigur nu este capitalism)
Pentru mine ambele variante sunt la fel...cel putin in Romania...exemple concrete sunt si pro si contra iar balanta atarna cam la egalitate.

Atata timp cat nu este razboi eu zic ca este bine.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2010, 08:45:43
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Varianta camilei

Regalismul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2010, 10:59:36
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Capitalismul a adus cu el mai multe nenorociri pare-se decat comunismul este parerea mea, din cz unei libertati gresit intelese si care pe foarte multi daca nu pe majoritatea i-a contaminat cu tot felul de pacate mai ales lacomia, cel putin in comunism eram cat de cat egali. Voi ce parere aveti? Parca eram mai aproape de dzeu pe vremea lui ceausescu si nu era asa multa destrabalare ca acum, curve, samd
Comunismul pentru mine a insemnat doua ore pe zi de program tv,stat la rand la lapte de la 4 dimineata,apoi mers la scoala,1 kg de carne pe luna,doua sticle de ulei si o punga de faina,calorifere inghetate,detergent si sapun cumparat dupa ore de stat la rand.Eram egali ce-i drept.Destrabalare era si atunci,mai putina,dar din cauza saraciei,nu a regimului politic,iar locuri de munca nu se gaseau nici atunci chiar asa usor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2010, 11:55:54
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Comunismul pentru mine a insemnat doua ore pe zi de program tv,stat la rand la lapte de la 4 dimineata,apoi mers la scoala,1 kg de carne pe luna,doua sticle de ulei si o punga de faina,calorifere inghetate,detergent si sapun cumparat dupa ore de stat la rand.Eram egali ce-i drept.Destrabalare era si atunci,mai putina,dar din cauza saraciei,nu a regimului politic,iar locuri de munca nu se gaseau nici atunci chiar asa usor.
Asa este...acum spune-ne ce inseamna si capitalismul pentru tine :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2010, 13:36:17
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Comunismul pentru mine a insemnat doua ore pe zi de program tv,stat la rand la lapte de la 4 dimineata,apoi mers la scoala,1 kg de carne pe luna,doua sticle de ulei si o punga de faina,calorifere inghetate,detergent si sapun cumparat dupa ore de stat la rand.Eram egali ce-i drept.Destrabalare era si atunci,mai putina,dar din cauza saraciei,nu a regimului politic,iar locuri de munca nu se gaseau nici atunci chiar asa usor.

Subscriu!
Pe langa asta comunismul a insemnat si moartea la canal sau in lagare a multor capete luminate ale tarii. E logic ca dupa ce ne-am omorat mare parte din elita intelectuala, acum sa ne scaldam in promisiuni electorale facute de persoane de joasa speta pe un ritm imbatator de manele.
Comunismul a incurajat lenea si hotia. De ce sa te spetesti cu munca daca esti platit la fel ca cel care nu munceste? Daca iau de la stat, nu afecteaza pe nimeni, ca doar statul nu e persoana sa ma traga la raspundere, nu?

Capitalismul nu e nici pe departe un sistem perfect, intr-adevar duce la mari discrepante intre bogati si saraci dar macar nu ti-e frica ca daca ai spus ceva considerat de unii mai deplasat ai sa te trezesti la carcera.
Capitalismul te solicita sa gandesti si sa cauti modalitatea de a-ti asigura un trai decent. Daa, e f posibil sa ajungi somer, dar daca iti pui capul si credinta la contributie, iesi si din impasul asta.
Din pacate in Romania capitalismul a fost inteles gresit, iar sistemul de valori s-a intors cu susul in jos. Multi cred acum ca daca esti "smecher", n-ai nevoie de scoala, de Dumnezeu etc. De fapt daca esti smecher esti tu insuti un mic Dumnezeu, nu?

Traiesc in Norvegia, care e o tara cu adevarat civilizata. Aici daca te apropii de trecerea de pietoni soferii opresc si-ti fac semn sa treci, daca uiti ceva in magazin si te duci a 2-a zi, vanzatoarea iti restituie ce-ai uitat cu zambetul pe buze, daca ai cumparat ceva (defect sau nu) il poti restitui in termen de 30 de zile. Au si norvegienii hibele lor, dar per ansamblu sunt un exemplu de urmat de multi altii.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2010, 13:58:55
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Si inca ceva: am obsevat ca norvegienii desi isi permit, nu epateaza cu masini scumpe, bijuterii sau mai stiu eu ce excese. Raaar vezi cate o masina de lux a vreunui excentric si putini isi permit ambarcatiuni de lux. In ceea ce priveste impozitele si taxele, acestea sunt f mari, si cresc direct proportional cu marimea venitului. Cu cat castigi mai mult, cu atat dai mai mult la stat. Astfel, nimeni nu e lasat sa se imbogateasca prea tare, iar cei mai saraci sunt ajutati. Deci tot o forma de comunism, nu? Dar e capitalism, totusi.

In Romania s-a pus taxa unica astfel incat sa le faciliteze celor bogati ascensiunea mai rapida. De ce oare? Va raspund tot eu: din cauza sistemului de valori dus de rapa. Oare cu bani poti cumpara orice? Hmmm... ma indoiesc. Mantuirea cu siguranta nu o poti cumpara.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2010, 14:27:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În timpul comunismului a fost o oarecare egalizare, dar o egalizare în jos. Asta e hiba oricărui sistem egalitarist. Cu matematică precizie, factorul comun e mai mic decât oricare dintre termeni.
Comunismul mi-a nenorocit tinerețea mie, iar părinților și bunicilor mei viața. Iarna mi-o petreceam dârdâind și în tot timpul anului principala preocupare era cum să facem rost de mâncare. Biserica mea a fost scoasă în afara legii, capii ei au putrezit în închisoare. Materia de liceu era îmbibată de filozofia materialistă, numită pompos "materialism dialectic și istoric". Îmi era frică chiar și să ascult bancuri cu cei care conduceau țara. Nici prin cap nu-mi trecea să spun cu adevărat ce gândesc despre Dumnezeu sau despre Rege: aveam deținuți politici în familie (inclusiv tatăl meu) și știam la ce mă expun. Ascultam Europa Liberă sub pătură, acolo am auzit că papa a numit comunismul "domnie a răului pe pământ" și an după an a dezlegat pe catolicii din România de obligația postului, precum pe prizonieri. Era criză nu numai de alimente, ci și de orice fel de categorie de bunuri: și pentru cărți mai ca lumea, alea puține și cenzurate care mai apăreau, îți trebuiau "pile" la librării.
Bine că s-a terminat ! Sau nu s-a terminat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.08.2010 at 14:30:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2010, 15:54:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Regalismul.
De ce , ti-e dor de iobagie?
..sau nu stim noi, iar tu esti poate nobil si vei fi automat privilegiat?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2010, 16:51:31
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Interesant mi se pare ce am citit pe enciclpedia de pe net, ca tovarasul ar fi vrut sa dea o lege ca sa nu se mai faca vreodata imprumuturi de la Banca Mondiala, ca cele mai bune alimente din Romania se vindeau la preturi de dumping pentru supermarketuri, ceea ce m a facut sa mi amintesc de o ferma din America de Sud, unde se muncea si traiau in conditii de subzistenta, iar fermierul nu si pute permite tratamentul pentru tuberculoza...

Interesante mi se par si ideile din capitolul despre agricultura biologica a lui Pavel Chirila, mai putin solutia legata de Steiner, ca omul cu cat devine mai academician, alege sa si hraneasca orgoliul, si prea putini isi recunosc greselile, ori ar alege o viata cat mai simpla, dar grea si nu comoda si cu Dumnezeu...

Foarte multi chiar si din calugari s ar parea ca nu aleg o viata cu Dumnezeu, iar mantuirea atunci ar veni din ispite...nu stiu cum vi se pare profetia lui Sundar Singh, dar unul din lucrurile bune de acolo mi a parut a fi in legatura cu simplitatea vietii, stiu si eu, mai mult sau mai putin asemanatoare cu cea a parintelui Tihon din Zadonsk...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Comunism¡? CristArg Generalitati 32 07.01.2011 14:51:01
Socialsim si comunism crestin Stefan500 Generalitati 7 11.10.2010 00:54:10
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09