Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.08.2010, 10:24:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Se pare ca cei care au scris Biblia nu stiau asta."
Mai Dumitru, cei care au scris Biblia (in speta, VT la care se tot face referire) au trait acum vreo 5000 de ani... E normal sa nu aiba cunostiintele noastre de astronomie, zoologie, botanica si ce mai vrei. Cum crezi ca ar gandi un om care ar citi peste 5000 de ani cele ce credem noi astazi despre domeniile repsective?
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, numai ca nu a scris-o Dumnezeu Insusi, au scris-o oamenii, a trecut prin filtrul gandirii oamenilor de atunci. Omul vede, percepe diferite lucruri, dar cand e nevoit sa le exprime, sa le teoretizeze, nu o poate face decat folosindu-se de bagajul sau de cunostinte si de notiuni. Sa nu imi zici ca tu razi de cei din antichitate si din evul mediu, care spuneau ca pamantul e plat, atat ii ducea capul pe ei, nu aveau tehnica... Sau ca unii se inchina si acum la pisici, caini si la alte cele, ca jertfeau copii... asta era mentalitatea epocii si punct.
Pe mine ce ma deranjeaza este ca unii nu inteleg corect la ce foloseste Biblia, ea te ajuta sa te apropii de Dumnezeu, or unii cu asiduitate cauta dovezi in ea pentru a-si alimenta indoielile. Tu chiar crezi ca in 2000 de ani nu si-a dat nimeni seama in afara de voi ca sarpele e carnivor sau mai stiu eu ce?! Parca ati fi descoperit America. Si vezi ca, dintre crestini, nu se cramponeaza nimeni de serpi si de sori, ca nu asta ne aduce mantuirea, sa stim ce e sarpele si ce e soarele... Problema este ca atunci cand incepi Biblia, trebuie sa ai de dinainte credinta. Daca nu ai credinta, degeaba citesti, ca vezi numai ce vrei tu sa vezi, neconcordante si prilejuri neincetate de indoiala.
Inteleg ce vrei sa spui.
Dar de ce Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu? Pentru ca a fost inspirata de Duhul Sfant?
Atunci cum se face ca unele scrieri nu au legatura cu realitatea?
Cei ce au scris, nu au inteles mesajele transmise?
Asta inseamna ca mesagerii au fost gresit alesi?
Nu rad ce cei ce spuneau atunci ca Pamantul este plat. Dar imi dai voie sa rad de cei ce spun asta si acum?
Problema apare atunci cand Biserica afirma asta.
Si stim bine ca Biserica a ucis pe cei ce op contraziceau.
"Problema este ca atunci cand incepi Biblia, trebuie sa ai de dinainte credinta" ... ce inseamna asta?
Ca trebuie sa fiu pregatit sa nu cred tot ce scrie acolo?
Sau sa cred exact invers doar pentru ca asa imi spun cei ce ne invata credinta?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.08.2010, 10:30:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:=)))) Mai, Duhul este atotstiitor, dar omul nu e! Omul inspirat de duhul Sfant primeste har, vedenii... dar nu primeste atoatastiinta, nu ajunge sa se confunde cu Duhul, ci primeste numai franturi de stiinta, pe care oricum le trece prin structurile lui mentale. Daca omul de acum 5000 de ani vede un avion cu reactie, asa cum arata astazi, cum crezi ca il va percepe si in ce cuvinte crezi ca il va exprima? Si nici nu are nevoie sa primeasca atoatastiinta, pentru ca nu se mantuieste daca o are.
Mie mi se pare atat de simplu de inteles...
Adica se transmite mesajul, omul intelege si transmite gresit, iar cel ce a transmis mesajul lasa totul asa?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.08.2010, 13:59:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.dervent.ro/biblia.php

Aici sunt si explicatii la multe din versete.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.08.2010, 14:07:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Inteleg ce vrei sa spui.
Dar de ce Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu? Pentru ca a fost inspirata de Duhul Sfant?
Atunci cum se face ca unele scrieri nu au legatura cu realitatea?

"Problema este ca atunci cand incepi Biblia, trebuie sa ai de dinainte credinta" ... ce inseamna asta?
Ca trebuie sa fiu pregatit sa nu cred tot ce scrie acolo?
Sau sa cred exact invers doar pentru ca asa imi spun cei ce ne invata credinta?
Care scrieri nu au legatura cu realitatea?

Cand incepi sa citesti Biblia e bine sa iti faci semnul Sintei Cruci inainte pentru ca sunt multe lucruri greu de inteles si ca sa nu cadem in interpretari dupa mintea noastra. Nu trebuie sa fii pregatit sa nu crezi ce scrie acolo, ci sa fii pregatit sa crezi si sa poti intelege tot ce scrie, iar ce nu intelegi mergi si intreaba preotul, sau cerceteaza scrierile Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.08.2010, 14:37:56
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
nu cred in Dumnezeu, si pentru mine Biblia este o carte ca oricare, poate mai valoroasa pentru ca este foarte veche.
Am inceput sa citesc, si uite domule, am gasit ceva ce nu inteleg, sau mi se pare straniu. Eu nu cred ca a pune in discutie aceasta carte inseamna a lua-o in ras.
Totusi si eu am o fire provocatoare, deci fiecare are defectul sau.
Concluzia mea, si nu ma insel, este ca pe tine te chinuie rau singuratatea. Si singurul mod de a vorbi cu cineva este pe un forum. Dar, nu pe orice forum ci pe unul in care intalnesti oameni de buna credinta si dispusi sa-ti traca cu vederea... lipsurile (sau rautatile?). E singurul loc unde iti raspunde cineva la postari gen: "Deci ce-i mai util? Soarele sau luna?
Luna, bineinteles...
Noaptea lumineaza pe intuneric, iar ziua soarele degeaba mai lumineaza lumina."
Nu cred ca ai scris asa ceva din prostie. Daca ar fi fost asa s-ar fi putut trece cu vederea caci numeni nu-i perfect.
Mie mila de tine si ma rog Domnului , chiar daca tu nu crezi in El, sa te vindece si pe tine si pe mine si pe toti de toata rautatea si viclesugul. Amin!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.08.2010, 15:05:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Am si eu o sugestie legata de citirea Bibliei. Ar fi bine ca cine o citeste sa inceapa cu Noul Tetament sau sa citeasca alternativ Noul Testament cu Vechiul.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.08.2010, 15:09:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Care scrieri nu au legatura cu realitatea?
Cam tot ce are legatura cu legile naturii, unori si cu istoria.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.08.2010, 15:36:44
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Concluzia mea, si nu ma insel, este ca pe tine te chinuie rau singuratatea. Si singurul mod de a vorbi cu cineva este pe un forum. Dar, nu pe orice forum ci pe unul in care intalnesti oameni de buna credinta si dispusi sa-ti traca cu vederea... lipsurile (sau rautatile?). E singurul loc unde iti raspunde cineva la postari gen: "Deci ce-i mai util? Soarele sau luna?
Luna, bineinteles...
Noaptea lumineaza pe intuneric, iar ziua soarele degeaba mai lumineaza lumina."
Nu cred ca ai scris asa ceva din prostie. Daca ar fi fost asa s-ar fi putut trece cu vederea caci numeni nu-i perfect.
Mie mila de tine si ma rog Domnului , chiar daca tu nu crezi in El, sa te vindece si pe tine si pe mine si pe toti de toata rautatea si viclesugul. Amin!
O.o, bhe prieteni mei au plecat in tara, eu am ramas aici si nu am nimic de facut de dimineata pana seara. Si nu te ingrijora, asta nu este singurul forum pe care stau.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.08.2010, 15:49:07
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
O.o, bhe prieteni mei au plecat in tara, eu am ramas aici si nu am nimic de facut de dimineata pana seara. Si nu te ingrijora, asta nu este singurul forum pe care stau.
te intreb si eu ceva: ce inseamna, ce semnificatie are acel "bhe" de la inceputul multelor tale postari?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 19.08.2010, 18:04:10
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
te intreb si eu ceva: ce inseamna, ce semnificatie are acel "bhe" de la inceputul multelor tale postari?
Îți răspund eu, că autoarea ezită. Înseamnă o prescurtare de la be-he-he, adică așa cum strigă oile rătăcite după asinul lor.

Last edited by AngelicaKroner; 19.08.2010 at 18:06:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din Biblie adunate apophis Generalitati 52 04.05.2012 18:41:19
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Identificare Biblie truthtostone Generalitati 1 30.12.2009 23:16:11