Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2010, 19:34:29
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit uitatul la televizor-ucide sufletul!

mda, iertati-ma ,nu vreau sa va pierdeti timpul din cauza mea.. tv-ul ucide sufletul nostru si al copiilor nostri.. este unealta lui satan si ne ucide timpul lasat de Dumnezeu pentru pocainta si ca sa nu am aceiasi influenta ca si el va indemn fratilor pe aceasta cale la pocainta ,la plangerea pentru pacate ,la rugaciune si la o viata cat mai curata.. uitatul la tv este inchinare la satana si o continua tradare a lui Hristos si a Maicii Sale.. sa ne uitam asadar in icoana lui Dumnezeu si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile voastre!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa va pazeasca de cursele celui rau ale ucigasului de suflet vrajmas!

Last edited by GheronIosifIsihastul; 15.10.2010 at 19:44:48.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2010, 20:16:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
mda, iertati-ma ,nu vreau sa va pierdeti timpul din cauza mea.. tv-ul ucide sufletul nostru si al copiilor nostri.. este unealta lui satan si ne ucide timpul lasat de Dumnezeu pentru pocainta si ca sa nu am aceiasi influenta ca si el va indemn fratilor pe aceasta cale la pocainta ,la plangerea pentru pacate ,la rugaciune si la o viata cat mai curata.. uitatul la tv este inchinare la satana si o continua tradare a lui Hristos si a Maicii Sale.. sa ne uitam asadar in icoana lui Dumnezeu si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile voastre!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa va pazeasca de cursele celui rau ale ucigasului de suflet vrajmas!
Daca suntem selectivi ,cred ca putem sa privim la televizor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2010, 11:20:30
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Daca suntem selectivi ,cred ca putem sa privim la televizor.
e mult prea greu.. adica trebuie sa bei prea mult venin ca sa dai de cate o picatura de nectar.. asa faceam si eu .. cautam.. si ma agatam in ispite .. caci suntem slabi..in Pateric este o istorisire a unui Avva mare, imi scapa numele, in care cand au auzit ca vine o femeie in zona lor, acest avva batran si-a luat rasa si a dat sa fuga spre pustie, la care ucenicii l-au intrebat "si tu te temi avvo?" iar acesta le-a raspuns ca el este ca adam vede pofteste si nu se poate abtine caci este pamant pacatos.. asa si noi.. o data ce am deschis televizorul, nu ne mai putem infrana, ca ne ispiteste, culori sunete , trupuri, vorbe, ciudatenii.. hai sa o vad si p-asta si p-asta si uite asa se hranesc absolut toate patimile si fuge din suflet pomenirea mortii, a judecatii, intristarea pentru pacate, pocainta si tot ce e mai sfant si mai crestinesc si mai frumos.. si mai placut lui Dumnezeu si Maicutei Sale..
poate sa ai un tv setat numai pe Trinitas, dar si pe acel post sunt mai mult desertaciuni decat emisiuni duhovnicesti..vad totusi ca lumea nici nu vrea sa auda asa ceva si repede iese de pe acest thread..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2010, 11:39:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Deci uitatul la televizor ucide sufletul, dar navigatul pe internet este ok ?

La televizor nu va uitati, dar pe internet navigati ?

La televizor nu va puteti infrana, ca sunt "culori, trupuri, sunete etc", dar pe internet, unde sunt de un milion de ori mai multe si mai rele, va puteti infrana ?!

Nu toti sunt chemati sa fie pustnici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2010, 11:52:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Daca suntem selectivi ,cred ca putem sa privim la televizor.
Daca erati selectivi nu mai credeati orice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2010, 12:01:04
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit ai dreptate Rodica

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Daca suntem selectivi ,cred ca putem sa privim la televizor.
Precum afirmam in alte topicuri...trebuie luat din ORICE ceea ce este bun, daca este...Pb este ca realmente in ziua de azi la tv vezi multa prea multa violenta...decadere...parsivenie...murdarie...dar mai exista si raze de soare cand prindem un reportaj interesant despre civilizatie si cultura, despre animalute, despre religie, cate un film cu adevarat de exceptie....precum Andrei Rubliov...sau Ostrov...sau Zbor deasupra unui cuib de cuci....ori cand se trasmit spectacole de teatru deosebite , sau opere...
Deci cred ca tv-ul n-a fost si nu e conceput ca "instrument satanic"(prea se bucura dracii cand le oferim atribute ce nu le au de fapt)insa omul in bezna mintii lui il foloseste in general pt manevrarea mintilor umane...mizand pe "spiritul de turma uneori"...Concluzia...sa privim doar la ce face bine sufletului....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2010, 12:02:31
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca erati selectivi nu mai credeati orice.
Dacă n-am fi selectivi, am spune prostii, ca tine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2010, 12:07:50
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu nu prea mă mai uit la televizor. Nu prea am ce să mai văd. Și când te gândești că acum 10 ani stăteam și 5 ore pe zi în fața televizorului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.10.2010, 12:29:16
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă n-am fi selectivi, am spune prostii, ca tine.
Daca dupa tine nu e o prostie sa crezi indiferent de dovezi sincer nu e de competenta mea sa-ti arat ca gresesti. Spui ca eu spun prostii dar te deranjeaza cand criticam ce ai spus cu cateva zile in urma. Misto selectivitate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu ucide ??? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 55 23.01.2011 09:54:05
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38