Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2010, 23:16:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sfaturi date altora...

''Niciodata sa nu dai sfat nimanui, pana cand nu l-ai trait tu! Cel ce da sfat, dar el nu l-a trait, este ca izvorul de apa pictat pe perete".

Parintele Cleopa
"

L-am gasit acum pe acest site.
Aici are multa dreptate. Asa ca sa avem grija cu sfatuitul...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2010, 23:21:42
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
''Niciodata sa nu dai sfat nimanui, pana cand nu l-ai trait tu! Cel ce da sfat, dar el nu l-a trait, este ca izvorul de apa pictat pe perete".

Parintele Cleopa
"

L-am gasit acum pe acest site.
Aici are multa dreptate. Asa ca sa avem grija cu sfatuitul...
este adevarat ca e un sfat de bun simt, insa cum se face ca taman cei care au fost monahi si fara neveste sau copii au gasit de cuviinta sa alcatuiasca un intreg set de reguli despre cum ar trebui sa isi duca viata doi, in cadrul casatoriei?

Iisus Hristos a fost singur, si probabil de aceea nu a lasat prea multe indicii despre viata de familie. poate ca toti ar fi trebuit sa-i ia exemplul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2010, 23:33:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu imi pun aceste intrebari.
Iisus nu a lasat lectii de natura personala (intima). Cum de au ajuns altii sa dea, nu stiu.

Citatul mi-a placut pentru ca prea se dau usor lectii si sfaturi aici pe forum, cand nu cunosti situatia, nu ai trait-o.
Si parintele Cleopa singur nu-si respecta ideea, ca da sfaturi, acolo unde nu ar trebui, nu le-a trait. Paradox.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2010, 00:24:46
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu imi pun aceste intrebari.
Iisus nu a lasat lectii de natura personala (intima). Cum de au ajuns altii sa dea, nu stiu.

Citatul mi-a placut pentru ca prea se dau usor lectii si sfaturi aici pe forum, cand nu cunosti situatia, nu ai trait-o.
Si parintele Cleopa singur nu-si respecta ideea, ca da sfaturi, acolo unde nu ar trebui, nu le-a trait. Paradox.
sfaurile parintelui eu le-am citit. probabil erau pentru oamenii simpli, de la tara, saraci cu duhul.
insa situatiile sunt multe si complexe.
tocmai de aceea cred ca Iisus nu a dat prea multe sfaturi legate de multe aspecte, ca nu poti rezolva toate problemele indiferent de natura si context, cu doua cuvinte spuse sforaitor.

daca atat s-a decis el sa spuna , sunt sigura ca atat a fost nevoie si potrivit. ma indoiesc ca a uitat sau a intentionat sa bage omenirea in ceata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2010, 00:43:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oamenii din manastiri fiind "saraci cu duhul", s-a indurat Duhul Sfant de ei si le-a dat toate cele de trebuinta lor si mirenilor, si anume: Intelepciune de la Dumnezeu.
Parintii sfinti din manastiri nu isi dau pur si simplu cu parerea, ci vorbesc din cele primite de la Dumnezeu.

Spre deosebire de acestia, sunt unii mireni, care se cred f intelepti, fara sa fie: si care isi dau cu parerea despre ceea ce nu cunosc. Nu ii includ aici pe cei, care prin meseria lor sunt in masura sa dea sfaturi altora.

Sfaturile parintilor sfinti sunt percepute de unii, ca fiind sabloane; in fapt acesti Parinti vorbesc la unison, caci sunt croiti din acelasi material si in consecinta se refera la acelasi Adevar.
Un Post binecuvantat va doresc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2010, 00:51:03
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oamenii din manastiri fiind "saraci cu duhul", s-a indurat Duhul Sfant de ei si le-a dat toate cele de trebuinta lor si mirenilor, si anume: Intelepciune de la Dumnezeu.
Parintii sfinti din manastiri nu isi dau pur si simplu cu parerea, ci vorbesc din cele primite de la Dumnezeu.
de unde stii tu de unde-s primite? ai stat la masa lor cand primeau mesajele din cer? n-a zis oare iisus ca multi vor vorbi in numele lui si multi se vor da drept mantuitori, dar sa nu-i credem?
si de ce ar mai primi? nu si-a desavarsit mantuitorul mesajul pe pamant?
iisus a spus ca nu exista diferenta intre femeie si barbat, altii, care vorbeau cica in numele lui, au spus ca nu, femeia este inferioara, are de facut aia si aia, ii este interzis ailalta, etc. nu o fi cumva o erezie?

cei din manastiri sa-si dea cu parerea despre ce cunosc si au experimentat, asa cum a zis parintele cleopa. sau nu crezi ca parintele cleopa are dreptate? :D

Last edited by eu_rationez; 02.12.2010 at 00:53:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2010, 00:59:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La manastire primesti sfaturi spre curatirea de pacate si dobandirea virtutilor. Ei nu discuta despre pacate, ca la acestea suntem noi mesteri...
Cat despre lucrarea Sfantului Duh, citeste si tu, ca e prea mult de scris. Dar pentru asta trebuie sa credem mai intai in Sfanta Treime.
P.S. <a experimenta> nu face parte din activitatea crestinului, ci mai degraba a New-Age-istului de astazi, care vrea sa nu-i scape nimic. Si in cazul in care te gandesti ca "totul e permis, dar nu tot ne este de folos", atunci iti spun, ca e mai bine sa ne abtinem de la rele, caci Dumnezeu nu ne-a dat libertatea ca acoperire a raului.

Last edited by Miha-anca; 02.12.2010 at 01:03:42.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2010, 01:07:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
si de ce ar mai primi? nu si-a desavarsit mantuitorul mesajul pe pamant?
iisus a spus ca nu exista diferenta intre femeie si barbat, altii, care vorbeau cica in numele lui, au spus ca nu, femeia este inferioara, are de facut aia si aia, ii este interzis ailalta, etc. nu o fi cumva o erezie?
Te-am mai intrebat si te faci ca nu auzi: unde a spus Iisus asta? Chiar ma gandesc si nu pot sa-mi amintesc asa ceva
Iti dau din nou si linkul, ca sa ai totul la indemana:http://www.bibliaortodoxa.ro/

(dar nu-mi vorbi despre starea de dupa moarte ca aia e altceva)

(si nu-mi cita nici din Pavel, ca Pavel a trasat clar diferente intre femei si barbati. Deci?)

Last edited by anna21; 02.12.2010 at 01:10:02.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2010, 01:29:42
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Te-am mai intrebat si te faci ca nu auzi: unde a spus Iisus asta? Chiar ma gandesc si nu pot sa-mi amintesc asa ceva
Iti dau din nou si linkul, ca sa ai totul la indemana:http://www.bibliaortodoxa.ro/

(dar nu-mi vorbi despre starea de dupa moarte ca aia e altceva)

(si nu-mi cita nici din Pavel, ca Pavel a trasat clar diferente intre femei si barbati. Deci?)
stii f bine la ce ma refer.

pavel din pacate a fost un frustrat, care a transat urat si foarte decisiv ce drepturi si indatoriri are fiecare, care a ars biblioteca din alexandria pe motiv ca stiinta e o erezie, la sfatul caruia au fost nenumarate crime si rascoale urate purtate de catre drept-credinciosi impotriva evreilor si arabilor din oras, si care a ordonat ca femeia sa fie tacuta si sa stea acasa pentru ca avea el o rafuiala personala cu hypatia, cea mai inteleapta si virtuasa femeie din lume la acea vreme,, dar care refuza sa treaca la crestinism. o crima oribila de care se dezice si biserica actuala.
mai era unul cu care facea echipa buna , chiril. toti oficialii orasului au fost fortati si santajati cu sabia sa se crestineasca.

pe astia mi-i dai tu exemplu de sfintenie si de urmat? acestia sunt oameni intru hristos? pe ce te bazezi?
fanaticii v-au distrus aparatul critic de tot?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2010, 01:46:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Cultura TV!!!

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
stii f bine la ce ma refer.

pavel din pacate a fost un frustrat, care a transat urat si foarte decisiv ce drepturi si indatoriri are fiecare, care a ars biblioteca din alexandria pe motiv ca stiinta e o erezie, la sfatul caruia au fost nenumarate crime si rascoale urate purtate de catre drept-credinciosi impotriva evreilor si arabilor din oras, si care a ordonat ca femeia sa fie tacuta si sa stea acasa pentru ca avea el o rafuiala personala cu hypatia, cea mai inteleapta si virtuasa femeie din lume la acea vreme,, dar care refuza sa treaca la crestinism. o crima oribila de care se dezice si biserica actuala.
mai era unul cu care facea echipa buna , chiril. toti oficialii orasului au fost fortati si santajati cu sabia sa se crestineasca.

pe astia mi-i dai tu exemplu de sfintenie si de urmat? acestia sunt oameni intru hristos? pe ce te bazezi?
fanaticii v-au distrus aparatul critic de tot?

Niste date:
Sf Apostol Pavel a murit martirizat in timpul imparatului Nero (daca nu gresesc), in anul 67!

Hypatia a murit prin anul 400, candva. Potrivit corespondentei (surse istorice) aprecia crestinismul si dorea sa se converteasca.

Biblioteca din Alexandria: nu se sctie exact cand s-a distrus. Cu o marja de eroare de 600 ani: vezi aici ca este mult de spus.


PS: Nu, nu stiu la ce te referi.
Faci afirmatii pe care nu le poti sustine decat prin atacuri la persoana.
Oricum, ultima postare m-a convins ca orice discutie nu are sens (decat daca vrei sa afli ceva despre ortodoxie, cu draga inima iti spun cat pot.. dar de vorbarie nu am chef, mai ales ca esti total neinformata.)

PS2: Unde sunt aceia care cred ca televiziunea poate fi instructiva!?? Poftiti de luati exemplu! (

Last edited by anna21; 02.12.2010 at 01:49:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi date altora... sophia Generalitati 1 01.12.2010 23:17:44
Sfaturi date altora sophia Generalitati 0 01.12.2010 23:17:42
ROMANII si razboiul altora... Trandafir_Alb Generalitati 0 05.01.2010 18:38:53
caut date contact guiumihai Stiri, actualitati, anunturi 5 02.09.2008 18:04:04
Minunatiile naturi date de Dumnezeu alexa.oni Generalitati 3 01.01.2008 15:58:15