Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 15.06.2011, 15:48:04
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thor01 Vezi mesajul
Baiatul asta nu a auzit de acceleratia gravitationala ... Sau o fi si asta o facatura ??
Ce este luna ??? Cum apar mareele ?? Hai ca ma intereseaz teoriile lu' asta ...
Păi nu există gravitație, că ei au scos legea atracției universal că cică se atrag obiectele în spațiu cosmic și că e din pricna masei și tot felul de speculații. Nimic mai fals.

Totul conține apă, și apa sub cer a primit poruncă să se adune în adunările ei, aici jos sub cer, iar acolo sus în cer nu, acolo apa nu se adună și nu curge nicăieri, în cer ea stă.

Luna care este în cer, ea impune ascultarea ei, și când trece prin preajma pământului impune legea cerească în zona pe unde trece și apele de jos nu mai ascultă atât de tare de legea de sub cer ci de legea din cer acolo unde este luna și astfel nu se mai adună la fel, ci stau și ele mai relaxate.

Asta e tot. Luna impune legea Crească pe acolo pe unde trece, adică apa stă mai sus, parcă se ridică, și apare așa fluxul și refluxul.

Deci numai sub cer cad corpurile fiindcă ele conțin apă, și nu există gravitația asta în tot universul, pe lună nu există gravitație.

Și sigur că accelerația gravitațională e o făcătură fiindcă se bazează pe inerție, iar inerția e un idol. Sau poate ai văzut dumneata vre-un obiect care să nu fie influențat de nimic în timp ce-și păstrează mișcarea? Inerția... Numai Dumnezeu îi poate conferi unui obiect această proprietate Dumnezeiască de neîmbătrânire, in rest e o pură scorneală, căci toate îmbătrânesc și sunt influnețate din interior și exterior, deci la modul general inerția este o născoceală iluzorie. Și pe tâmpenia asta se bazează toată mecanica și fizica.

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 15:52:45.
  #142  
Vechi 15.06.2011, 15:50:53
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

DAr ce este luna ??? Ceeste soarele ???
  #143  
Vechi 15.06.2011, 15:52:29
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Iar daca nu exista gravitatie , de ce obiectele cad in jos ,pleonasm , si de ce nu cad in sus , sau sa nu cada deloc ??
  #144  
Vechi 15.06.2011, 15:55:48
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Omul asta chiar crede ce zice ... El chiar crede ca are habar de fizica si celelalte stiinte ... Chiar crede ca toti vom ajunge in iad iar el nu ...
N-am mai intalnit inca o asa aratare ...
  #145  
Vechi 15.06.2011, 15:59:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
REFLÉXIE . Fenomen de reîntoarcere parțială a luminii, a sunetului, a radiațiilor în mediul din care au venit atunci când întâlnesc o suprafață de separare a două medii.
REFRÁCȚIE Fenomen de abatere a direcției de propagare a unei unde, a unei radiații sau a unui corpuscul, când aceștia întâlnesc suprafața de separație a două medii diferite.

Atmosfera e unul si acelasi mediu. Nu e vorba de refractie sau reflexie.

Și care e mediul ăla același?

Are aceiași temperatură? Aceiași concentrație de gaz sau vapori de apă?

Chiar și cei ce vorbesc de pământ ca și glob susțin că sunt foarte multe straturi atmosferice.

Dar pământul e plat și ele sunt ca păturile pe un pat. Iar lumina prin ele suferă fenomenul de refracție, ca o curbură lină.

În lipsa gazelor, aerului sau vaporilor am vedea soarele mereu sus pe cer mergând spre apus și micșorându-se și dispărând acolo la un unghi deasupra pământului, ca o minge de pingpong și apărând din răsărit tot așa de mic și ar fi permanent lumină 24 de ore din 24 doar că ceva mai slabă cu cât soarele s-ar depărta de locul unde am fi noi.

Apusul și răsăritul văzut de noi se datorează refracției și reflexiei luminii.

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 16:02:28.
  #146  
Vechi 15.06.2011, 16:00:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thor01 Vezi mesajul
N-am mai intalnit inca o asa aratare ...
Dincolo de afirmațiile pe care le face, mi se pare că nu te-a jignit niciodată. Înțeleg că ești contrariat, însă încearcă să răspunzi atacând ideea, nu persoana.
  #147  
Vechi 15.06.2011, 16:05:19
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Ok scuze ca am spus ca omul asta nu are treaba cu stiintele exacte ...
Dar cum isi poate cineva explica ca tot ceea ce stim noi ... este fals ???

L-am intrebat ce este luna ??? L-am intrebat ce este Soarele ??? Sau ce sunt toate acele luminite de le vedem noi pe cer ??
El imi tot povesteste de apa de sus si apa de jos ...
Vreau sa aud concret ce este asta ... daca nu o alata galaxie ???
Attached Images
File Type: jpg images (1).jpg (3,7 KB, 4 views)
  #148  
Vechi 15.06.2011, 16:05:49
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thor01 Vezi mesajul
N-am mai intalnit inca o asa aratare ...
Dupa ce te obisnuiesti cu stilul pe care il practica, ai sa vezi ca-i chiar haios. Nu are sens sa te superi sau sa te sperii. Fiecare trebuie luat asa cum doreste sa ni se prezinte.:-)
Mie chiar mi-e foarte simpatic. Citesc cu placere postarile lui. E un fel de fitness al mintii sa faci treaba asta..:-)
  #149  
Vechi 15.06.2011, 16:07:38
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Wink

Se pare ca domnul Thor nu e doar contrariat. E pur si simplu naucit.Probabil de aceea jigneste.
Dupa marturisirea domniei sale:
Citat:
În prealabil postat de Thor01 Vezi mesajul
Sunt naucit ... nu mai am nici o idee ...

Last edited by rezadiniran; 15.06.2011 at 16:10:01.
  #150  
Vechi 15.06.2011, 16:08:07
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Si cum imi explica simie poza asta ... daca se poate ...
Attached Images
File Type: jpg pamant vazut de pe luna ...jpg (52,7 KB, 1 views)
Subiect închis

Tags
creatie, geneza, universul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 20:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48