Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2012, 03:02:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista.

"
  • Aktines:
Video cu seara de rugaciune ecumenista din Tesalonic. Ce spun participantii

Rezumatul videoclipului 2 [vezi mai jos]: In videoclip toti cei care au luat parte la rugaciunea in comun isi exprima sentimentele “pozitive” fata de aceasta initiativa. Se spun clisee de genul: “Dumnezeu este unul”, “toti suntem crestini “, “trebuie sa fim uniti ” etc.
Asistentul profesorului de Noul Testament de la Scoala Teologica (din cadrul Universitatii Aristotelis) din Tesalonic, dl Haralambos Atmatzidis, spune ca aceasta manifestare este o amintire a timpurilor in care crestinii erau uniti si ca dezbinarea care a avut loc ulterior se datoreaza unor motive care, dupa parerea sa, “nu sunt chiar atat de intemeiate” (?! n.n.). De asemeni, mai spune domnia sa ca aceasta manifestare are loc cu binecuvantarea “conducatorului” Bisericii Ortodoxe, adica a Patriarhului Ecumenic, a Papei, a Ep[COLOR=#ff0000][/COLOR]iscopilor anglicani si Patriarhul armean intr-o incercare de a gasi puncte comune de comunicare.
[COLOR=#ff0000]De asemenea se spune ca singura Biserica care nu a participat la aceasta manifestare a fost cea ortodoxa a Greciei si referitor la acest refuz de a participa, Mitropolitul Antim a facut urmatoarea declaratie:[/COLOR]
[COLOR=#ff0000] “Nu face parte din practicile Bisericii Ortodoxe sa participe la slujbe religioase sau rugaciuni in comun cu eterodocsii si cu atat mai mult impreuna cu reprezentanti ai altor religii”.[/COLOR]
Provocare: In timpul sarbatorilor marilor Sfinti anti-papali, rugaciune in comun ecumenista la Tesalonic
Intr-un moment in care profesorii Scolilor Universitare Teologice sunt datori sa lupte pentru intarirea moralei Ortodoxe, in loc sa-si invete studentii ca epoca in care traim este similara cu cea de dinaintea pseudo-sinodului din Florenta in care s-a facut falsa unire a “bisericilor“, fac propaganda ecumenismului…
In acest context, profesori ai Scolii Teologice ai Universitatii Aristotelis din Tesalonic vor lua parte la manifestarile ecumenice care se vor desfasura in Tesalonic. Manifestarile vor avea si “ o seara ecumenica de rugaciune in comun sambata pe 21 ianuarie, in a saptea seara in Catedrala Catolica din Tesalonic, Imaculata Conceptie a Maicii Domnului, care se gaseste pe strada Fragon, 19. In seara rugaciunii in comun vor participa catolici, ortodocsi, armeni, anglicani, iar principalul vorbitor va fi asistentul profesorului de Nou Testament, al Scolii Teologice a Universitatii Aristotelis din Tesalonic. Dl Haralambos Atmatzidis. Este vorba de o manifestare care face parte din saptamana mondiala de rugaciune a crestinilor, care se desfasoara de pe 18 pe 25 Ianuarie”. (Ziarul Agelioforos, 11 Ianuarie 2012)
Οικουμενιστική συμπροσευχή στη Θεσσαλονίκη


http://www.youtube.com/watch?feature...&v=jQKF21jWKR4
Συμπροσευχή στη Θεσσαλονίκη (TV100 - 22/01/12)

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=xkRGf3U4P2M

Nota noastra:
Iata ce am primit pe mail, si la comentarii, de la cineva din Grecia:
La rugaciunile in comun NU au participat ortodocsii, Sinodul Greciei interzicand participarea. Arhiepiscopul Tessalonikului a spus ca este interzisa participarea clerului la rugaciuni cu eterodocsii:
http://aktines.blogspot.com/2012/01/blog-post_66.html
In comentariul de mai jos chiar se exprima parerea de rau ca Biserica Greciei nu a participat. A participat doar un profesor ateu de la Facultatea de TEOLOGIE DIN SALONIC, DIN PROPRIE INITIATIVA.
[COLOR=#ff0000]Dupa ce veti derula filmuletul apare filmuletul cu stilistii care se duc sa urle la catolici, ca de ce fac rugaciune in comun:)[/COLOR]
Intr-adevar, observam ca in primul video seara de rugaciune ecumenista a fost intrerupta de niste stilisti greci.[COLOR=#ff0000] Partea oarecum nostima a povestii este ca stilistii s-au dus la acest eveniment ecumenist total… defazat de realitatea institutionala: Biserica Greciei nu a participat la respectivul eveniment![/COLOR] Asadar, protestul, pe langa forma sa extremista, era si complet inutil, gratuit si adresat exact cui trebuie mai putin: unor eterodocsi (eretici) sau unor particulari care nu reprezentau Biserica acolo.
Morala?
[COLOR=#ff0000]Cea mai buna metoda de combatere a zelotistilor si stilistilor este respectarea canonanelor ortodoxe. Biserica Greciei este, si in aceasta privinta, pe calea cea buna. Si din ce in ce mai mult, cam in toate subiectele esentiale, reprezinta MODELUL de urmat. [/COLOR]"
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...#comment-70073
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2012, 09:35:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Rusia a picat testul.
Inregistrarea e de acum 2 ani, daca are cineva informatii de vreo schimbare de atitudine..
O interesanta fata a ecumenismului:
http://www.youtube.com/watch?v=6O7sVsvrZas&feature=fvsr

Asta e directia in cares e vrea sa se mearga? Doar ca unii o fac mai mascat si altii mai fatis?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2012, 10:14:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Rusia a picat testul.
Inregistrarea e de acum 2 ani, daca are cineva informatii de vreo schimbare de atitudine..
O interesanta fata a ecumenismului:
http://www.youtube.com/watch?v=6O7sVsvrZas&feature=fvsr

Asta e directia in cares e vrea sa se mearga? Doar ca unii o fac mai mascat si altii mai fatis?
ioooi
Simbolurile celorlalte religii unindu-se cu Sf.Cruce!? Ortodocsii cantand "Salva Tatalui" in acelsi timp cu rugile evreilor,hindusilor,musulmanilor, samailor, budistilor si ce mai erau acolo?
Sper sa fie doar un grupulet restrans de "ortodocsi". Bine macar ca Sinodul Greciei ramane ferm pe pozitie.
Doamne, da-ne minte !

edit: http://aktines.blogspot.com/search/l...99%CE%91%CE%A3 - ce spun grecii despre BOR --un articol de acolo e f.suparator, cel cu poza care il infatiseaza pe Iisus si cei 3 patriarhi..nu o postez aici ca e urata rau

Last edited by Laura19; 05.02.2012 at 10:40:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2012, 15:37:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Altfel zis Biserica Ortodoxa a Greciei este singura care respecta canoanele Sinoadelor care interzic rugaciunea impreuna cu ereticii.
Cei care fac asta vor da socoteala. Din pacate asta inseamna si Biserica din care facem noi parte.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2012, 13:27:34
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Altfel zis Biserica Ortodoxa a Greciei este singura care respecta canoanele Sinoadelor care interzic rugaciunea impreuna cu ereticii.
Cei care fac asta vor da socoteala. Din pacate asta inseamna si Biserica din care facem noi parte.
Mda... bine spus Biserica... dar pana la urma hotararea pentru aceste erezii a fost luata de inaltii ierarhi ai bisericilor..... lucrurile astea nu ne reprezinta pe noi, credinciosii... ar trebui ca sa fim si noi intrebati, cei care mergem la biserica sa ascultam numai slujbe ortodoxe, cei care sprijinim biserica si preotii prin donatii, taxe, achitarea serviciilor bisericesti.... noi suntem Biserica... noi si cei care de doua mii de ani respecta canoanele Sinoadelor.... inca o dovada ca diavolul e neobosit, ca intuneca mintile prelatilor.... daca Dumnezeu dorea ca toate bisericile sa se uneasca ei nu cred ca o putea face in astia 2000 de ani??? cum putem sa tradam sacrificiul suprem al Mantuitorului, dand mana la rugaciune cu cei care spun ca el nici nu exista??? cum putem sa batjocorim lacrimile Maicii Domnului stand in biserica la rugaciune cu ereticii care spun ca ea e doar o iluzie, ca e o ratacire???? cum pot sa vina sa ne invete sa ne rugam cei care fac parte din secte infiintate acum o suta, doua de ani, pe noi cei care de doua mii de ani stam neclintiti la rugaciune??? cum putem sa uitam de sangele varsat de Stefan ce Mare, Mihai Viteazu, chinurile lui Constantin Brancoveanu care si-a vazut copii ucisi pentru credinta sa??? oare un inalt prelat ar putea sa sufere astfel de chinuri fara cartire, pentru Dumnezeu???? Sa speram ca cei care conduc BOR, o sa tina seama de toate astea, nu o sa se lase inselati, nu o sa dea credit masonilor si celor care vor sa instaureze o noua ordine mondiala, bazata pe o singura Biserica...... si chiar daca acest lucru o sa fie dus la indeplinire, o sa fie facut doar la nivel inalt, pentru ca noi, cei mici, nu il vom parasi pe Mantuitor, nici pe Sfanta Fecioara si nici toti sfintii care ne protejeaza zi de zi....... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2012, 15:47:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
noi, cei mici, nu il vom parasi pe Mantuitor, nici pe Sfanta Fecioara si nici toti sfintii care ne protejeaza zi de zi....... Doamne ajuta!!!
Asa a spus si Petru... ca "daca toti Te vor parasi eu nu" si ca "pana la moarte voi merge cu Tine" (am citat din memorie). Mai stie cineva sa ne zica urmarea? Iertare.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2012, 17:33:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asa a spus si Petru... ca "daca toti Te vor parasi eu nu" si ca "pana la moarte voi merge cu Tine" (am citat din memorie). Mai stie cineva sa ne zica urmarea? Iertare.

Doamne-ajuta!
asa zic si eu.
Atunci cand spunem ca sigur nu il vom parasi pe Domnul, atunci vom cadea garantat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2012, 19:08:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Rusia a picat testul.
Inregistrarea e de acum 2 ani, daca are cineva informatii de vreo schimbare de atitudine..
O interesanta fata a ecumenismului:
http://www.youtube.com/watch?v=6O7sVsvrZas&feature=fvsr
Genul asta de concerte reflecta starea actuala a societatii. Cand exista probleme de rasism, imediat apar scenete cu albul + negrul+ asiaticul dandu-si mana, cantand despre pace si fraternitate. Azi sunt de actualitate conflictele religioase, auzim tot mai des de persecutii indreptate impotriva unor comunitati religioase. Cred ca s-a dorit promovarea intelegerii intre oameni, iar intoleranta religioasa sa ramana la nivelul teologic,nu faci rabat de la crezul tau, nu manifestata fata de oamenii cu alte conceptii religioase.

Citat:
Video cu seara de rugaciune ecumenista din Tesalonic. Ce spun participantii
Oamenii se vor uni in rugaciune, atunci cand simt ca trebuie sa o faca, caci e imposibil sa nu ne fi rugat pentru cineva aflat in suferinta, la necaz sau sa fi mers la o inmormantare, chiar daca persoana respectiva n-a fost ortodoxa. Este firesc sa o faci, doar e aproapele tau. Toata lumea n-a uitat de japonezi si de suferintele lor, n-a contat ce religie au, s-au rugat pentru ei in primavara asta, fiecare in legea lui. Insa sa ajungi sa regizezi rugaciunea, sa faci dintr-un gest natural o serata organizata, mi se pare exagerat. Imi aduce aminte de scoala, cand mergeam cu clasa la teatru. Te roade curiozitatea sa vezi ce se intampla la musulmani, budisti,evrei sau alte culte? Vino la serata 5 in 1 :) Bineinteles ca ortodocsii vor fi priviti ca "oaia neagra", care nu vrea sa participe, insa personal mi se pare o sarada, la care e bine sa ne pastram ca spectatori, nu actori.

Mi-am adus aminte de o intamplare din timpul manifestatilor din piata Tahir, Egipt. In mijlocul protestelor, coptii au facut perimetru in jurul musulmanilor, care si-au spus rugaciunea acolo, in strada, la ora lor fixa, ca nu cumva acestia sa fie deranjati sau raniti in timpul rugaciunii, fiind prosternati si practic nevazand ce se intampla in jur. Gestul acela a facut mai mult decat orice rugaciune comuna organizata la data fixa pentru a spune ce frumos fraternizam noi.

Last edited by ioanna; 06.02.2012 at 19:53:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2012, 22:17:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Genul asta de concerte reflecta starea actuala a societatii. Cand exista probleme de rasism, imediat apar scenete cu albul + negrul+ asiaticul dandu-si mana, cantand despre pace si fraternitate. Azi sunt de actualitate conflictele religioase, auzim tot mai des de persecutii indreptate impotriva unor comunitati religioase. Cred ca s-a dorit promovarea intelegerii intre oameni, iar intoleranta religioasa sa ramana la nivelul teologic,nu faci rabat de la crezul tau, nu manifestata fata de oamenii cu alte conceptii religioase.


Oamenii se vor uni in rugaciune, atunci cand simt ca trebuie sa o faca, caci e imposibil sa nu ne fi rugat pentru cineva aflat in suferinta, la necaz sau sa fi mers la o inmormantare, chiar daca persoana respectiva n-a fost ortodoxa. Este firesc sa o faci, doar e aproapele tau. Toata lumea n-a uitat de japonezi si de suferintele lor, n-a contat ce religie au, s-au rugat pentru ei in primavara asta, fiecare in legea lui. Insa sa ajungi sa regizezi rugaciunea, sa faci dintr-un gest natural o serata organizata, mi se pare exagerat. Imi aduce aminte de scoala, cand mergeam cu clasa la teatru. Te roade curiozitatea sa vezi ce se intampla la musulmani, budisti,evrei sau alte culte? Vino la serata 5 in 1 :) Bineinteles ca ortodocsii vor fi priviti ca "oaia neagra", care nu vrea sa participe, insa personal mi se pare o sarada, la care e bine sa ne pastram ca spectatori, nu actori.

Mi-am adus aminte de o intamplare din timpul manifestatilor din piata Tahir, Egipt. In mijlocul protestelor, coptii au facut perimetru in jurul musulmanilor, care si-au spus rugaciunea acolo, in strada, la ora lor fixa, ca nu cumva acestia sa fie deranjati sau raniti in timpul rugaciunii, fiind prosternati si practic nevazand ce se intampla in jur. Gestul acela a facut mai mult decat orice rugaciune comuna organizata la data fixa pentru a spune ce frumos fraternizam noi.
Canoanele sunt clare si neinterpretabile: rugaciunea impreuna cu ereticii este interzisa. Ca noi, ca buni crestini, ne putem ruga pentru binele celor cazuti de la dreapta credinta si pentru indreptarea lor e cu totul altceva. Miscarea ecumenista este eretica. Si participarea la ea ne face si pe noi eretici. Nu exista jumatati de masura. Si nu putem scuza, sub masca tolerantei, pangarirea credintei adevarate asociindu-o cu ceea ce este uraciune in fata lui Dumnezeu. Asa zisa toleranta si toate religiile care promoveaza iubirea intre oameni vin de la Dumnezeu este prefatarea platformei cu care va "candida" Antihristul. Asta inainte de a incerca sa ne convinga ca toti suntem de fapt dumnezei. Si nu e nici o aberatie in afirmata acesta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2012, 10:27:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Canoanele sunt clare si neinterpretabile: rugaciunea impreuna cu ereticii este interzisa. Ca noi, ca buni crestini, ne putem ruga pentru binele celor cazuti de la dreapta credinta si pentru indreptarea lor e cu totul altceva.
Ce intelegeti prin rugaciuni impreuna cu ereticii? Rugaciuni in cadrul unei slujbe religioase comune, cum a fost si exemplul din Grecia? Nici nu trebuie sa citesti dreptul canonic, ca-ti dai seama ca e un non sens ce au facut, precum si o abatere ecleziologica. Daca participantii la eveniment considera ca Hristos ne cuprinde pe toti crestinii prin insasi universalitatea si transcendenta sa ce depaseste orice forma de manifestare a credintei si ne cheama la aceeasi stare de nestricaciune si nemurire facuta posibila in El, atunci sa marturiseasca asta prin comportament, in viata lor zilnica, (asa areti efectiv unitatea crestinilor) nu prin gesturi inutile, strict de imagine, ce pot cauza scindari in cadrul comunitatilor religioase.

Last edited by ioanna; 07.02.2012 at 11:23:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamana de rugaciune comuna pentru unitatea Bisericii antoniap Generalitati 23 31.01.2011 14:46:49
Saptamana de "rugaciune" Ecumenica windorin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 196 02.02.2010 12:52:27
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
Moastele Sfantului Nectarie, din intreaga tara kslcatalin Moaste 1 11.06.2008 23:53:52