Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2012, 19:24:07
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit Din Biblie adunate

Pentru inceput vreau sa rog adminii sa aiba bunavointa sa nu stearga topicul si nici sa ma baneze pentru ceea ce postez aici, asa cum au mai patit altii, doar suntem pe forumul crestin ortodox, bunavointa si milostenia e la ea acasa aici. Sunt simple intrebari si nelamuriri si astept explicatii de bun simt, explicatii logice.

Am rasfoit un pic vechiul si noul testament si am gasit pe acolo niste lucruri care, zic eu, nu-si au locul.

Iata cateva dintre aceste exemple, exemple de imoralitate as zice, atat am avut timp sa gasesc pana acum, dar probabil sunt mult mai multe.

1.cruzime, barbarism, nedreptate

a.D-zeu a condamnat o lume intreaga pentru pacatele a doua persoane, Adam si Eva.

b.Cand David a efectuat recensamantul populatiei din Iudea impotriva vointei lui D-zeu, acesta nu l-a pedepsit pe David ci pe popor, exterminand 70 000 de persoane.

c. Cand David a savarsit o crima grava trimitandu-l la moarte moarte pe Urie ca sa-i ia nevasta, Batseba, D-zeu a pedepsit pentru aceasta fapta nu pe David, ci pe copilul nevinovat nascut de Batseba.

Mai sunt si plagile Egiptului.
2.Preacurvie
a.Avraam a intretinut relatii cu Agar, roaba sotiei sale iar apoi a alungat-o in pustiu, la moarte sigura impreuna cu fiul ei, Ismael.

b. Lot, pe care D-zeu l-a salvat de la urgia impotriva Sodomei si Gomorei, a avut relatii sexuale cu fiicele sale.

Un alt citat ar fi:

22. Fiecare femeie va cere de la vecina ei și de la cea care locuiește în casa ei, vase de argint, vase de aur, și haine, pe care le veți pune pe fiii și fiicele voastre. Și veți jefui astfel pe Egipteni.

Indemn la jefuirea aproapelui ? - pare destul de nasoala treaba.

(Geneza 19:7-8)Povestea lui Lot, in care acesta era dispus sa isi dea fetele pentru a fi violate in locul oaspetilor sai...

Un om normal nu ar face asa ceva.

Cuvantarea lui Moise dupa ce da israelitilor un celebru decalog:

Numerii 31

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oștirii, pe căpeteniile miilor și pe sutașii care se întorseseră de la război, și le-a zis Moise:
15. "Pentru ce ați lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obștii Domnului.
17. Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.

SCLAVIE:

Levitic 25:

44. Dacă vrei să ai robi și roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpărați robi și roabe.
45. Veți putea să-i cumpărați și dintre copiii străinilor care vor locui la tine, și din familiile lor, pe care le vor naște în țara voastră; ei vor fi averea voastră.
46. Îi puteți lăsa moștenire copiilor voștri după voi, ca pe o moșie; și puteți să-i țineți astfel robi pe veci. Dar cât despre frații voștri, copiii lui Israel, nici unul din voi să nu stăpânească pe fratele său cu asprime.
Si pentru ca toate au un pret, iata-l...

Levitic 27:

1. A grăit Domnul cu Moise și a zis:
2. "Vorbește fiilor lui Israel și le spune: De va făgădui cineva să-și afierosească sufletul său Domnului, prețuirea ta să fie așa:
3. Prețul pentru un bărbat, de la douăzeci până la șaizeci de ani, să fie cincizeci de sicli de argint, după siclul sfânt.
4. Iar dacă este femeie, prețul să fie treizeci de sicli.
5. De la cinci până la douăzeci de ani, prețul să fie pentru bărbat douăzeci de sicli, iar pentru femeie zece sicli.
6. Iar de la o lună până la cinci ani, prețul să fie pentru bărbat cinci sicli de argint, și pentru femeie trei sicli de argint.
7. De la șaizeci de ani în sus prețul să fie pentru bărbat cincisprezece sicli de argint, și pentru femeie zece sicli.
8. Iar dacă este sărac și nu e în stare să plătească prețul, atunci să fie adus la preot și să-l prețuiască preotul; potrivit cu starea celui ce și-a dat făgăduința să-l prețuiască preotul.
9. Dacă însă va fi un dobitoc, ce se aduce jertfă Domnului, tot ce se aduce Domnului trebuie să fie sfânt.


Acum, ce parere aveti voi despre chestiile astea, zic eu destul de naspa pentru adeptii religiei, pentru credinciosi in general ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2012, 20:25:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Alții vă vor răspunde mai bine decât mine și mai în detaliu. Eu vă spun un singur secret: Dumnezeu ia nu 70 000 de vieți. El ia TOATE viețile. Și pe ale drepților, și pe ale păcătoșilor. El este acela care va lua și viața dv. El v-a dat-o, El are să v-o ia. El este secerătorul. Seceră și grâul, seceră și neghina. Le desparte abia după aceea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2012, 20:31:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Acum, ce parere aveti voi despre chestiile astea ...


Poporului ales i-au trebuit mii de ani pana s-a „curatit”, astfel incat sa fie posibila nasterea lui Iisus Hristos in mijlocul lor. Vechiul Testament prezinta istoria poporului evreu, necosmetizata, cu bune, cu rele, asa cum a fost, o istorie a abaterii de la credinta, a suferintei, a razvratirii impotriva lui Dumnezeu, a revenirii la credinta etc, ne arata o lume extrem de cruda cu propriile cutume vechi de mii de ani. Inca din cartea Genezei (4: 23-24) aflam de razbunarile teribile care se practicau in perioadele primitive. Intr-o epoca in care nu exista o autoritate centrala care sa faca ordine in societate, teama de aceste razbunari crunte, puteau descuraja crimele si violenta sau din contra, dadeau nastere la noi violente, care se terminau frecvent in razboaie si exterminari de triburi si clanuri intregi ( Geneza 34: 1-31). Promiscuitatea si incestul faceau ravagii in antichitate, nu doar la evrei, la toate popoarele. (sa nu uitam ca faraonii se casatoreau cu fiicele sau surorile lor si li se parea "firesc") Oamenii aveau o alta mentalitate decat a noastra.

In acest context, a aparut Legea lui Moise, care, chiar daca noua ni s-ar putea parea destul de dura, la vremea respectiva era o norma binevoitoare fata de ceea ce exista atunci in cadrul triburilor lipsite de organizare judiciara, a constituit un progres enorm pentru a modera violenta personala si sociala, moralitatea, pentru a intelege relatia cu Dumnezeu, un progres spre convietuire si progres al relatiilor umane. Sub legea lui Moise adulterul se pedepsea cu moartea, de aceea fiicele adulterine ale Moabului ( Numeri 31:15-18) au fost pedepsite.

Cat priveste sclavia, aceasta era o realitate in toate societatile antice, in mentalul colectiv ea era fireasca. Bilblia ne prezinta sclavia ca o stare de fapt a societatii vetero-testamentare. Trebuie sa intelegeti ca Bilblia nu e o analiza a practicilor sociale si economice in scopul schimbarii sau modificarii oranduirii sociale, ci scopul ei e unirea cu Dumnezeu, ce presupune unirea intre oameni, deci Biblia se ocupa de relatiile dintre oameni, indiferent de statutul lor social. Veti gasi instructiuni cum ar trebui sa fie tratati sclavii (Deuteronom 15:12-15), cum ar trebui sa fie relatia intre membrii familiei, relatia dintre rege si supusi etc.

Last edited by ioanna; 01.05.2012 at 20:39:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2012, 20:38:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

E bine ca ai avut rabdare sa rasfoiesti Sf Scriptura. Ptr ca doar asta ai facut: ai rasfoit-o. Mult mai bine ar fi fost daca nu ai fi facut-o cu intentia cu care ai facut-o, adica sa cauti greseli. Si mai bine ar fi fost, tocmai ptr ca este un forum ortodox, ca atunci cand nu ai inteles ceva sa te informezi din surse abilitate si nu sa iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti.
Toate exemplele sunt cin VT. VT se baza pe legea talionului: "ochi ptr ochi si dinte ptr dinte". Dumnezeu dupa caderea omului l-a lasat il lume si i-a dat o lege potrivit asteptarilor lui (adica a omului). Dar legea a avut rol educativ nu mantuitor, pentru ca nimeni nu putea respecta legea in totalitate. Tocai de acolo exemplele de pacatosenie si a unor drepti ai vechiului testament.
In ceea ce priveste pedepsirea intregii omeniri pentru pacatele a doi oameni lucrurile sunt putin mai complexe. Neascultarea singurei porunci pe care le-a dat-o Dumnezeu primilor oameni nu a constituit un pacat personal al celor 2. Neascultarea a dus la caderea firii umane si de acolo "mostenirea" pacatului catre urmasi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2012, 20:49:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
EToate exemplele sunt cin VT. VT se baza pe legea talionului: "ochi ptr ochi si dinte ptr dinte"i.
Legea talionului a fost foarte buna atunci, fata de ceea ce exista inainte, a stopat numeroasele abuzuri si in pofida cruzimii, ea a stabilit un principiu de mare milostivire: razbunarea nu trebuie niciodata sa fie mai mare decat ofensa.

Cum era inainte de legea talionulului? Razbunari extrem de sangeroase: "Am ucis un om pentru rana mea și un tâlhar pentru vânătaia mea. Dacă pentru Cain va fi răzbunare de șapte ori, pentru Lameh, de șaptezeci de ori câte șapte" (Gen 4,23-24).

Legea talionului era adresata judecatorului (Deuteronomului (19,16-21), singurul care o putea aplica, deci nu s-a dat pentru a fi aplicata de fiecare persoana in parte. "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" nu a fost inteleasa in mod literal, era vorba numai de un mod de a exprima ca nici o pedeapsa nu trebuie sa fie superioara ofensei primite, insa era lasata la aprecierea judecatorului alegerea pedepsei juste, pentru a nu exista nedreptate. Iisus Hristos a fost cel care a introdus spiritul iertarii, care a incercat sa-i faca pe oameni sa constientizeze ca razbunarea, oricat ar fi de justa si controlata, da nastere la noi resentimente si implicit, nu are loc in viata crestina. Legea talionului se adresa judecatorului, invatatura lui Iisus era adresata omului ofensat si ranit, deci el n-a abolit legea talionului, ci a aratat ca ea poate fi depasita de comportamentul omului.

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Pentru inceput vreau sa rog adminii sa aiba bunavointa sa nu stearga topicul si nici sa ma baneze pentru ceea ce postez aici, asa cum au mai patit altii, doar suntem pe forumul crestin ortodox, bunavointa si milostenia e la ea acasa aici.
La al catelea cont sunteti pe acest forum sau de unde stiti ce au patit "altii"? In loc de copy-paste al unui text ce circula pe diverse site-uri, ati fi putut sa cititi sectiunea Vechiul Testament, unde sunt discutate multe din punctele pe care le-ati evidentiat. Nu ati avut curajul sa postati si titlul "Bilia nu e un model de moralitate", pe care l-ati dat atunci cand ati postat textul pe alte site-uri? :) Eu cred ca n-ati rasfoit deloc Biblia, ci doar v-a incantat parerea materialistilor francezi ce numeau Bilblia o calauza de imoralitate si le-ati copiat textul. Daca ati fi citit-o, ar fi fost imposibil sa nu faceti unele conexiuni.


Last edited by ioanna; 01.05.2012 at 21:25:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2012, 21:45:41
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Nu am postat pe alte siteuri, stiu de ele si de parerea materialistilor francezi, e chestie de cultura generala. Am vazut pe net si am cautat si eu, spre uimirea mea chiar se gasesc in biblie, de asta am si zis ca am rasfoit-o.

Am zis sa nu fiu banat pentru ca au fost banati alti useri care au scris despre extraterestri, fara a aduce jigniri cuiva, erau doar discutii si totusi cuiva nu i-a placut discutia, cenzura nefiind o practica normala in zilele noastre, mai ales pe un forum ortodox unde lumea intra sa afle raspunsuri sau pareri ale celor credinciosi.

Dvs nu credeti bine ce credeti, chiar am cautat in Biblie. Cat despre a cauta si citi pe forum, e destul de dificil, este un forum stufos, ca sa zic asa, sunt multi useri si multe discutii, mi-ar trebui ore intregi sa citesc.


O alta nelamurire este partea cu arca lui Noe. Din cate stiu se dau chiar si dimensiunile arcei, fapt care ma aduce in situatia in care nu inteleg cum au putut incapea cel putin sute de mii de specii intr-un spatiu relativ mic.


Inteleg faptul ca in vremurile alea era nevoie de niste legi scrise si puse in practica in asa fel incat sa-i sperie sau sa-i pedepseasca pe cei care le incalcau, fiind vremuri salbatice, ca sa zic asa. Totusi, ca cineva sa dea ordin sa fie omorati toti copiii de parte barbateasca si femeile ce au cunoscut barbat iar cele care nu cunoscusera barbat sa le pastreze pentru ei, mi se pare barbarism acceptat de Dumnezeu. Pentru mine chestia asta este inacceptabila.

Last edited by apophis; 01.05.2012 at 21:51:39.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2012, 21:55:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Nu am postat pe alte siteuri, stiu de ele si de parerea materialistilor francezi, e chestie de cultura generala. Am vazut pe net si am cautat si eu, spre uimirea mea chiar se gasesc in biblie, de asta am si zis ca am rasfoit-o.
D-voastra nu ati citit Biblia, doar ati verificat daca unele pasaje chiar exista in Biblie. Daca ati fi citit-o, ati fi inteles-o, insa n-aveti cum sa o faceti din moment ce v-ati limitat la extragerea unor pasaje, izolandu-le de context. Studiati Scriptura cu intentii curate si toate dilemele vi se vor risipi. Daca va limitati la gasirea de (aparente) contradictii, nu veti depasi stadiul asta.

Last edited by ioanna; 01.05.2012 at 21:58:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2012, 22:04:01
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
D-voastra nu ati citit Biblia, doar ati verificat daca unele pasaje chiar exista in Biblie. Daca ati fi citit-o, ati fi inteles-o, insa n-aveti cum sa o faceti din moment ce v-ati limitat la extragerea unor pasaje, izolandu-le de context. Studiati Scriptura cu intentii curate si toate dilemele vi se vor risipi. Daca va limitati la gasirea de (aparente) contradictii, nu veti depasi stadiul asta.
Deci credeti ca poate exista vreun context in care uciderea a zeci de mii de copii (precum in povestea cu Moise) sau masacrarea intregii populatii a unei regiuni sa fie actiuni justificate si corecte moral?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2012, 22:37:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Deci credeti ca poate exista vreun context in care uciderea a zeci de mii de copii (precum in povestea cu Moise) sau masacrarea intregii populatii a unei regiuni sa fie actiuni justificate si corecte moral?
"Justificate și corecte moral", când vorbim de Dumnezeu, este absurd. Dumnezeu nu trebuie să se justifice față de nimeni, inversul este adevărat: toți au de justificat în fața Lui. La fel este și "corect moral". Dumnezeu nu este ținut a fi corect moral. El este Binele.
El a ucis nu zeci de mii de copii, precum în "povestea" cu Moise. A ucis pe TOȚI copiii cu ocazia Potopului. Niciunul nu a scăpat. Așa a considerat El: este în rolul Lui aici. Cum poate Binele să ucidă ? Cum poate să răspândească molime, să pedepsească cetăți cu foc și tot pământul cu apă ? Judecându-l pe Dumnezeu, dv plecați de la o prezumție: aceea că viața în trup e valoarea supremă. Egalizați răul cu suferința și moartea, aici este eroarea. Când Dumnezeu pedepsește cu boli și cu moarte, cu molimi și venirea altor neamuri, El urmărește un bine. Un altfel de bine decât își închipuie materialiștii, cu mintea orientată exclusiv spre vizibile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2012, 22:50:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@FlaviusM

Legea talionului:

22. Atunci Faraon i-a poruncit intregului sau popor: "Tot copilul de parte barbateasca ce li se va naste Evreilor sa-l aruncati in Nil, pe fete insa, pe toate, sa le lasati in viata".

Si a zis Moise : "Asa graieste Domnul: - Pe la miezul noptii voi trece prin Egipt. Si'n tara Egiptului va muri tot cel intai-nascut, de la intai-nascutul lui Faraon, cel ce-i urmeaza la tron, pana la intai-nascutul roabei de la rasnita si pana la tot intai-nascutul dobitoacelor.

Faraon avea o responsabilitate fata de poporul sau, in calitate de suveran absolut si “zeu”, cum era privit de popor, iar abuzul se plateste uneori aspru, caci doar asa omul poate sa constientizeze si sa-si asume in mod responsabil consecintele actelor sale.

Last edited by ioanna; 01.05.2012 at 22:57:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de o Biblie Erethorn Despre Sfanta Scriptura 15 29.06.2015 00:45:43
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
De prin lume adunate.... patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 23.03.2009 00:36:38