Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2015, 21:51:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Invatamintele unei nebunii

De curand, un pilot s-a sinucis. Atragandu-i in moarte pe toti cei 149 de pasageri pe care trebuia sa-i duca la timp si in siguranta.
"Un nebun" a decretat presa, straduindu-se sa caute cu lumanarea indicii, antecedente, diagnostice, tratamente.
Si totusi, omul nu fusese niciodata diagnosticat cu vreo scranteala. Iar pilotii germani nu duc lipsa de controale. Nimic din ce a urmat nu a fost prevazut de nimeni. Omul nu se incadra in clasicul tablou al sinucigasului depresiv. Nu era tot mai neglijent cu indatoririle de serviciu. Nu era posac. Nu era neinteresat de lucruri de care fusese pana atunci. Nu si-a scris testamentul. Nu si-a lustruit pantofii negri. Nu avea neglijente vestimentare. Nici insomnii.

Ma tem ca Andreas Lubiz, fiindca asa se numea acel sinucigas criminal, suferea de o problema spirituala. Mai mult, ma tem ca, departe de a fi o exceptie, acest caz extrem este o oglinda a ce se intampla cu Germania. Cu Europa. Cu lumea. Cu noi.

Germanii nu mai cred in Dumnezeu. De fapt, nu mai cred nici in ei insisi, in grandoarea destinului lor. Desi Europa, civilizatia, lumea toata le datoreaza atat de mult. Dar nu lor, ci parintilor si bunicilor lor. Ei sunt piloti muti, care o iau incet in jos, carora nu li se mai aude decat respiratia. Ei nici copii nu mai vor sa faca, in schimb se revolta impotriva strainilor pe care i-au momit sa munceasca. Ca si Andreas Lubiz, ei sunt morti vii, care ii antreneaza in moarte si pe tineri. Fara o trezire de ultim moment, viitorul Germaniei nu stiu daca va fi neaparat sumbru, dar stiu ca nu va fi german. Peste putine generatii, germanii arieni de susa vor reprezenta cam 20 la suta din populatie. Si vor fi batranii aceia care asteapta seringa eutanasiei, ai carei sustinatori sunt inca de acum.

Si sa nu ne bucuram ca asta se intampla caprei vecinului, nici sa nu ne iluzionam: daca asta se va intampla in Germania, se va intampla si la noi. Avem aceeasi natalitate. Acelasi dispret pentru oameni. Aceeasi necredinta aducatoare de moarte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2015, 22:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cica semne erau, dar au fost neglijate.

Ca daca ar mai fi fost antecedente de piloti sinucigasi, altfel erau abordate lucrurile.
Probabil asa si va fi de acum inainte si putin probabil sa se repete.

In schimb, sinucigasii vor sari in continuare de pe poduri, vor lua pastile, se vor droga, se vor spanzura si toate astea nu vor impresiona pe nimeni daca nu cumva e cine stie ce VIP sau mai ia cu el macar o duzina de nefericiti.

Ca lumea era/este si acum plina de sinucigasi, dar numai unii mai speciali, ca asta sunt bagati in seama.

La noi au fost vreo 2 cazuri in care sinucigasi au intrat cu masina pe contrasens si au omorat familii intregi.

Dar na, 5-6 oameni nu sunt 149 sa scriem proza spiritualista pe marginea intamplarilor astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2015, 22:42:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

De acord și cu unul, și cu altul.

Are dreptate Alin că nu e un caz izolat, nebuni care se sinucid și îi omoară și pe alții sunt destui, dar situația în care omoară mai mulți, ca pilotul german, îi face buni de "cap de afiș" pentru dizertații jurnalistice/moralizatoare/etc.

Are dreptate și d-l Dragomir că Germania, România etc. se duc ușor pe copcă, iar natalitatea negativă, resemnarea în fața invaziei unor populații vizibil inferioare ca morală/civilizație, rabatul de la valorile pe care le-au impus vreme de secole sut un semnal mai mult decât îngrijorător.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2015, 23:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu daca se duce de copca..economic o duc cei mai bine din Europa.

Au si o reputatie destul de buna ca tara, ca este romano-catolicismul si protestantismul in scadere e o alta chestiune..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2015, 00:05:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.nytimes.com/2015/03/31/wo...bitz.html?_r=0

New York Times zice ca avea istoric de tendinte sinucigase.

Iar azi dimineata la stiri au zis ca"prietena sa gravida i-a dat papucii cu o zi inainte de sinistrul eveniment"-dar nu am gasit nimic oficial care sa confirme stirile americane...

Oricum ceea ce s-a intamplat este inacceptabil pt un crestin.
Daca avea un background crestin nu proceda asa in fata unei probleme majore.
Toate ororile astea s-at fi putut depasi numai prin plan spiritual,ori oamenii care nu sunt formati in spiritul crestin,care nu dau 2 bani pe viata lor (dar mai grav,nici pe viata altora) ajung aici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2015, 10:54:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Oricum ceea ce s-a intamplat este inacceptabil pt un crestin.
Dar nu era crestin. Unele informatii care circula pe net sustin ca s-ar fi convertit la Islam in 2014. Daca stirea se va confirma, dona se schimba complet. O recenta aderare la "Religia Pacii" ar explica lucrurile mult mai bine decat ideea trasa de par cu scranteala. Ajungem la ceea ce am zis de la inceput: aici e vorba nu de tulburare psihica, ci de tulburare spirituala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2015, 11:26:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar nu era crestin. Unele informatii care circula pe net sustin ca s-ar fi convertit la Islam in 2014. Daca stirea se va confirma, dona se schimba complet. O recenta aderare la "Religia Pacii" ar explica lucrurile mult mai bine decat ideea trasa de par cu scranteala. Ajungem la ceea ce am zis de la inceput: aici e vorba nu de tulburare psihica, ci de tulburare spirituala.
Ok, deci avem următoarea situație, presupunând că se confirmă zvonurile privind aderarea la Islam a pilotului:

1. Un om se convertește la Islam.

2. După un an, se sinucide, aparent fără motiv, ucigând și câteva sute de oameni.

Acuma, în lipsă de alte informații (deși, tot așa cum există zvonuri că s-ar fi convertit, există și zvonuri că s-ar fi găsit antidepresive în apartamentul său) care este explicația cea mai plauzibilă pentru gestul său, explicația care corespunde cel mai bine briciului lui Occam:

a. S-a sinucis pentru că era nebun;
b. S-a sinucis pentru că era musulman ?

Mie mi se pare că logica și bunul simț ne impun ca în acest moment să acceptăm nebunia ca fiind cea mai plauzibilă explicație.

Nu se "schimbă dona" decât pentru cei care au deja niște prejudecăți împotriva Islamului și sunt predispuși să vadă în orice musulman un potențial terorist sinucigaș.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2015, 12:13:36
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu Mihai.

http://antiviral.gawker.com/the-evid...-is-1694063626
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2015, 12:17:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul

a. S-a sinucis pentru că era nebun;
b. S-a sinucis pentru că era musulman ?
Mai intai, trebuie observat ca cele doua propozitii sunt nondisjuncte. Cineva poate fi, in acelasi timp, nebun si convertit la Islam. Mai mult, sunt de parere ca, pentru a te converti la Islam, trebuie sa fii ori nebun, ori sa suferi de o grava criza spirituala (precum René Guénon, bunaoara).

Citat:
Mie mi se pare că logica și bunul simț ne impun ca în acest moment să acceptăm nebunia ca fiind cea mai plauzibilă explicație.
O parere a dv, pe care, deocamdata, nu ati sustinut-o prin nimic.

Citat:
Nu se "schimbă dona" decât pentru cei care au deja niște prejudecăți împotriva Islamului și sunt predispuși să vadă în orice musulman un potențial terorist sinucigaș.
Eu nu am mai auzit de nebuni sinucigasi care sa prabuseasca avioane cu pasageri la bord.
Dv ati auzit ?
In schimb, am auzit de mai multe cazuri de musulmani care au prabusit avioane cu pasageri la bord.
Dv nu ati auzit de ele ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2015, 12:36:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Haide, Mihnea, e prea de tot. Deci, daca sa zicem ca un saman din Ciad devine musulman, inseamna ca avea procesoru' bulit? Sau, in general, convertitii la islam, mai numerosi in "lumea a treia" decat in "miezul UE", sunt nebuni?!
La fel s-a spus despre crestini. Despre manihei. Despre oricine si orice (numeste grupul, religia si/sau ideologia) se poate spune de catre oricine, orice. Asta nu e un argument, e doar o mostra de subiectivism eurocentric si cristocrat dus la extreme.
OK, poti spune "fanatic". Da, anume ramuri ale islamului sunnit sunt fanatice, de un fanatism vecin cu insanitatea. Dar nu mai echivala insanitatea cu alta religie.
Baba care a mai pus un vreasc la rugul lui Jan Huss cum era, clinic, dupa tine? e normal sa ucizi? Pai eu stiu pe Unul Care a dat ceva porunci. A cincea parca suna "sa nu ucizi". Oi fi visat ca am citit o Carte in care scrie asa, cine stie...
Pe baba aia o vad ca simbol si arhetip al credinciosului-cu-creier-mucegait. Nu am pocnit in viata mea o fata/femeie, mai mult, nu concep asa apucaturi de neanderthalian. Dar pe baba aceea, daca as fi trait atunci si acolo, cred ca as fi pandit-o pe o straduta medievala intunecoasa si ingusta, ca toate de atunci, si as fi dat un pumn scurt in nas. De ce? Pentru ca tocmai isi adusese contributia la omorarea unui semen uman pentru delict de...opinie. Instigase Huss la omor grav si deosebit de grav? Nu, nici macar la cafteala, nu zic la mutilare.
De ce am adus-o pe o fanatica anonima in discutie? simplu, pentru ca tocmai ai pus semnul egal intre lucruri intre care nu se pune acest semn.
Orice credinta sau ideologie este vecina cu nebunia, daca e dusa pana la extreme. Si chiar in sine, fara "aripi extremiste", poate fi astfel. Ce se zicea de crestini pe vremea lui Nero?
Sunt sigur ca ati inteles toti ideea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare