Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.01.2021, 16:27:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

https://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-...liu-ciocan.htm

https://www.catacombeleortodoxiei.ro...aciri-nr-01-04

Despre sectele de astazi din BOR
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.01.2021, 20:28:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Chiar nu pricepi ca nu sunt nici preot si nici teolog? Sunt doar un mirean ortodox.

Ma mustra un coleg de forum ca nu-i dau dreptate la afirmatiile aiuritoare despre mine si despre Teoria scrisa de mine si in care cred. Cum as putea sa ascult de un calugar raspopit care se erijeaza pe forum in autoritatea BOR? Avem aceleasi drepturi si obligatii stimabile si aici pe forum si in BOR.
Vezi tu aici este problema si se vede de departe.

Eu sunt teolog si stiu cum sa abordez o problema teologica. Tu nu stii cum sa abordezi asa ceva. De asta o dai din greseala in greseala in greseala.
Te lauzi ca esti mare teolog si afirmi ca ce sustin este o gresala si ca eu dau din gresala in gresala (pana la victotria finala) pentru ca nu stiu sa abordez o problema teologica. Cred ca abordarea problemelor la care fac referire printro teorie postata pe un forum de discutii e una foarte buna si corecta.

Citat:
Si nu intelegi ca ai ajuns la nivelul unui sectar - exact asa procedeaza sectarii. Si ca iesi si ai iesit din Biserica prin ce spui tu - prin metoda, afirmatii.
Nu am nicio metoda si niciun procedeu ci am explicat ceva printro teorie iar asa ceva n-am auzit la sectari. Ei sunt mereu cu Biblia in mana nu cu teorii. Iti arata unde gresesti punand degetul pe locul din Biblie, pe citatul respectiv. Dupa multe discutii iti dai seama ca nu ai cu cine sta de vorba caci au fost prelucrati de catre alti sectari cum sa citeasca si cum sa inteleaga si altceva nu folosesc decat Sola Scriptura. Fiind lipsiti de Har si rastalmacind intelesurile textelor Biblice, sectarii te amagesc sa te rupi de ortodoxie si sa-ti lepezi hainuta ortodoxa pentru a te reboteza la ei. Nu eu ci tu dai dovada ca ai un nivel sectar de a dialoga incat repeti aceleasi lucruri exact ca ei socotindu-te superior si infailibil in afirmatiile tale dovedindu-mi ca esti refractar la orice argument vrand mereu dovezi, minuni si semne, sau confrmarea Sfantului Sinod ca sa crezi ca ceea ce scriu nu sunt minciuni, eresuri, sectarisme, ruperi, etc.

Prin acesta teorie nu ies din Ortodoxie sau din Biserica ci ies din teoriile false ale lumii care neaga existenta Lui Dumnezeu si care explica gresit mediul natural inconjurator in care ne aflam.


Citat:
Dragule:

1. Este o teorie aburistica - nefondata, infara Bisericii.
2. Nu ai o metodologie a Bisericii pentru consturiie.
3. Nu ai binecuvantare.
4. Autoritaeta mea este autortiatea tuturor din Biserica, a celor care folosim LOGICA BISERICII:
- ascultare de Biserica, de invatatura, de sfintii parinti, de episcopi - nu am spus nimic de la mine, am spus doar ce spune Biserica - si pot dovedi asa ceva.
1. Este o teorie a unui mirean ortodox ce contine adevaruri primite prin Har.
2. Nu am nicio metodologie sau procedeu de a spune ce cred ci prin teoria publica pe forum explic anumite adevaruri ce se refera la locul in care ne aflam asa cum sugereaza si numele teoriei.
3. Fireste ca sunt binecuvantat insa textul teoriei PacMan3D-Nd nu are o forma si un continut redactat in format electronic sau printat ca sa poata sa fie indosariat si prezentat pentru a fi analizat ca propunere teologica ci este scris doar aici pe forum unde oricine poate intra si citi. Prin binecuvantarea de la Dumnezeu primita de mine este binecuvantat si ceea ce scriu pe forum.
4. Aceiasi autoritate am si eu in BOR ca orice mirean si ca orice ortodox cu deosebirea ca eu nu fac abuz de autoritate ca tine.

Citat:
Nu ai curaj sa mergi cu erezia propusa de tine la Biserica !!! Esti
Teoria fiind pusa pe un forum ortodox, pe un site ortodox cu cea mai mare vizibilitate, inseamna ca oricine din BOR interesat poate intra si citi si poate adauga comentarii. Prin acest demers am mers cu Teoria PacMan3D-nD nu numai in ortodoxie sau in biserica ortodoxa unde activez dar si in intreaga lume caci oricine are acces pe acest site public incat poate sa citeasca ce sustin. Acesta e demersul meu. De ce ar trebui sa implinesc initiativa ta, voia ta, aceea cu emailul catre toti inaltii ierarhi din BOR? Daca crezi ca ar fi cineva interesat sa dea o binecuvantare si n-are acces pe forum de ce nu-ti implinesti tu initiativa ta? De putoare, din lasitate? Pentru ca esti pui de... ??????????

Citat:
Este doar vorba de tine, nu esti capabil nici sa iti sustii nici sa duci pana la capat demersul tau.
Cum sa nu, iata ca sustin si cred in continuare atat cat ne da Dumnezeu.

Citat:
Te-a apucat teologia si pe tine, ai citit 2 boabe din scriptura si te-ai facut teolog...
Nu sunt teolog, nu am terminat Teologia. Oricum sunt un mai bun teolog decat tine din moment ce prin teoria mea explic mai corect decat tine unde ne aflam.

Citat:
Dragule, teologia e mai mult de atat. Si se vede ca nu ai aparatul necesar pentru a face nici teologie dar nici inginerie.
Fireste ca Teologia e mult mai mult de atat. Se vede altceva, ca tu ma umilesti in timp ce te lauzi si se mai vede ca esti confuz si fara discernamant deoarece prin teoria PacMan3D-nD nu-mi propun sa fac o lucrare de doctorat in Teologie sau in Inginerie sau sa introduc o noua dogma ca sa am nevoie de un aparat necesar si de o metodologie speciala pentru a trata aceste probleme ci prin teoria lansata pe forum aduc doar niste explicatii prin care sa putem simplu sa intelegem mai bine lucruri legate de universul creat de Dumnezeu in care ne aflam.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.01.2021, 21:11:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Esti SECTAR si faci parte din SECTA NOUL IERUSALIM.


Din nou, OCOLESTI si EVITI sa raspunzi exact la punctele care nu iti convin.


Tu teolog? Sectar cu patalama la mana. Esti SECTAR intr-o secta. Doar atata poti.


Din pacate nu ai raspuns nimic despre Noul Ierusalim.

Nu ai raspuns nimic despre dovezile factuala.

Nu ai raspuns nimic despre nimic. In fapt ai EVITAT toate raspunsurile importante pentru ca NU AI RASPUNSURI PENTRU NIMIC.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.01.2021, 21:20:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
1. Este o teorie a unui mirean ortodox ce contine adevaruri primite prin Har.

2. Nu am nicio metodologie sau procedeu de a spune ce cred ci prin teoria publica pe forum explic anumite adevaruri ce se refera la locul in care ne aflam asa cum sugereaza si numele teoriei.

3. Fireste ca sunt binecuvantat insa textul teoriei PacMan3D-Nd nu are o forma si un continut redactat in format electronic sau printat ca sa poata sa fie indosariat si prezentat pentru a fi analizat ca propunere teologica ci este scris doar aici pe forum unde oricine poate intra si citi. Prin binecuvantarea de la Dumnezeu primita de mine este binecuvantat si ceea ce scriu pe forum.

4. Aceiasi autoritate am si eu in BOR ca orice mirean si ca orice ortodox cu deosebirea ca eu nu fac abuz de autoritate ca tine.


Teoria fiind pusa pe un forum ortodox, pe un site ortodox cu cea mai mare vizibilitate, inseamna ca oricine din BOR interesat poate intra si citi si poate adauga comentarii. Prin acest demers am mers cu Teoria PacMan3D-nD nu numai in ortodoxie sau in biserica ortodoxa unde activez dar si in intreaga lume caci oricine are acces pe acest site public incat poate sa citeasca ce sustin. Acesta e demersul meu. De ce ar trebui sa implinesc initiativa ta, voia ta, aceea cu emailul catre toti inaltii ierarhi din BOR? Daca crezi ca ar fi cineva interesat sa dea o binecuvantare si n-are acces pe forum de ce nu-ti implinesti tu initiativa ta? De putoare, din lasitate? Pentru ca esti pui de... ??????????

Fireste ca Teologia e mult mai mult de atat. Se vede altceva, ca tu ma umilesti in timp ce te lauzi si se mai vede ca esti confuz si fara discernamant deoarece prin teoria PacMan3D-nD nu-mi propun sa fac o lucrare de doctorat in Teologie sau in Inginerie sau sa introduc o noua dogma ca sa am nevoie de un aparat necesar si de o metodologie speciala pentru a trata aceste probleme ci prin teoria lansata pe forum aduc doar niste explicatii prin care sa putem simplu sa intelegem mai bine lucruri legate de universul creat de Dumnezeu in care ne aflam.


1. Olog cu mintea, incompetent ce esti. Dupa 2000 de ani de teologie nu poti sa adaugi un varf de ac in teologie. Mare nepriceput mai esti..... Adevar??? Dragule, sunt pline cartile sfintilor parinti cu ORICE VREI IN TEOLOGIE.


2. Harul ti-a zis? Ce har ti-a dat tie altceva decat a dat sfintilor parinti?? Dracul ti-a dat...


3. Cine ti-a dat binecuvantare, SECTA TA NOUL IERUSALIM??? Ei te-au binecvuvantat? Lup in piele de oaie pe forumuri crestine care induce in eroare cu erezii pe crestinii drepcredinciosi???


4. Incurci autoriatea teologica - aceasta vine din autoritate teologiei Bisericii si din inviocarea si justiricare propunerilor cu - demnitatea personala.
Ai autoriate doar daca iti construiesti folosind teologia Bisericii.

Esti zero in autoritate, petnru ca nu ai citat nici un sfant partine.

Nu esti teolog, este doar un olog mental care nu a citit o carte de teologie la viata lui si care nu stie sa lege 2 boabe din scriptura - de fapt nici scriptura nu stii sa o citezi.

Autoritatea "mirenilor" vine ca orice autoriate din ascultare.


5. Ce usor iti scuze ineptiile, cum ca BOR-ul este interesat de orice teorie idioata pusa de orice... pe orice site. Ca nu au alta ocupatie.

Cata importanta de sine iti dai. Ca baga ierarhii in seama toti ****

Daca ai avea ceva de zis ai zice in fata Bisericii. Paduche in teologie ce esti nu esti capabil sa iti sustii propriile argumente in fata Bisericii.


6. Din pacate dogmele si propunerile trebuie argumentate in stilul asta, lucrare stiintifica - argumentata, cu scriptura, sfinti parinti..


7. Apartenenta la SECTA Noul Ierusalim pe care ai confirmat-o in semnatura spune totul despre tine !!!!

Sectar imbracat in piele de oaie venit la pescuit naivi...

Asa fac toti sectarii, ca nu esti primul aparut pe forum, vin, pretind ca sunt oi, cand sunt lupi imbracati in piele de oaie...

Ai procedat exact ca un sectar tipic. De asta nu pot sa te numesc altfel decat sectar ordinar.

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 21:24:39.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.01.2021, 21:25:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Pai nu esti dumneata biserica pentru ca sa constati ca ascult sau nu de povata bisericii.


Faci niste afirmatii fara acoperire. Biserica nu accepta teoriile lumii. Biserica functioneaza cu creationismul cum este descris la Facerea si nu cu cu creationismul cum este inducand prin asta ca ar acepta ortodoxia sa marturiseasca teoriile creationiste ale lumii.
Te aberezi intr-o splendoare de-ti pui mainile in cap...

Biserica nu accepta teoriile lumii ??? Ai auzit de dialogul intre teologie si stiinta ??? La ce anume te referi, ca Biserica accepta toata stiinta medicala, fizica, chimia, descoperirile facute.

Biserica nu contrazice ce exista doar petnru ca nu intelege sau pentru ca are un text sacru exprimat simbolic sau metaforic...

Dragule creationismul - pamantul este acceptat de Biserica asa cum este dat de stiinta.
Dumneata nu pricepi nici macar faptul ca un dialog nu este o forma de lasitate si de acceptare a minciunilor si teoriilor din stiinta ci este o forma pasnica de marturisire a Adevarurilor de Credinta sprea mantuirea celor ce se amagesc.

De ce ar mai exista un dialog intre cei ce marturisesc existenta Lui Dumnezeu si Adevarul de Credinta si intre cei ce marturisesc adevarul stiintific al unei lumi a unor oameni care nu cred in existenta lui Dumnezeu? Daca ar exista o acceptare a teoriilor lumii ar fi o unitate in minciuna si nu un dialog.

Te iei cu mainile de cap nu cand citesti ce scriu eu ci cand citesti ce afirmi dumneata. Pai daca Biserica ar accepta creationismul stiintific inseamna ca ar accepte inexistenta lui Dumnezeu.

Toate teoriile stiintifice ale lumii, formarea universului prin BigBang si sistemul solar heliocentric cu forma pamantului sferic ca planeta ce se roteste in jurul axei sale si in jurul soarelui sferic, aparitia vietii si teoria stiintifica a evolutiei si a omului din maimuta si multe altele au la baza ipoteza inexistentei lui Dumnezeu.

Daca Biserica ar marturisi si ar accepta adevaruile si lucrurile asa cum sunt date de stiintele lumii inseamna ca ar accepta sa creada in inexistenta Lui Dumnezeu asa ca toti oamenii de stiinta care nu cred in Dumnezeu si sustin teoriile respective prin care explica o realitate fara Dumnezeu.

Biserica poarta un dialog pasnic si cinstit cu oamenii de stiinta ai lumii pentru ca nu vrea sa impuna prin forta si teroare silnica Credinta in Dumnezeu iar purtarea unui dialog nu inseamna nicidecum acceptarea ideilor si teoriilor pe care le sustine stiinta ci Biserica marturisind Adevarul de Credinta neaga minciunile si nu este de acord cu teoriile false ale lumii in mod pasnic printrun dialog cinstit viu si roditor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.01.2021, 21:27:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Biserica poarta un dialog pasnic si cinstit cu oamenii de stiinta ai lumii pentru ca nu vrea sa impuna prin forta si teroare silnica Credinta in Dumnezeu iar purtarea unui dialog nu inseamna nicidecum acceptarea ideilor si teoriilor pe care le sustine stiinta ci Biserica marturisind Adevarul de Credinta neaga minciunile si nu este de acord cu teoriile false ale lumii in mod pasnic printrun dialog cinstit viu si roditor.

Biserica accepta ca avioanele zboara in jurul unui pamant rotund.

Toti ierarhii zboara cu avioanele...

Biserica accepta stiinta in marea ei majoritate cu exceptia catorva puncte care sunt tratate de stiinta DREPT TEORII.

Din nou incerci sa anulezi generalul prin particular.

Nu te pricepi la argumentare nu esti capabil sa urmaresti si nici sa construiesti un argument.

Un sectar nu poate sa isi dea cu pararea in Biserica si despre Biserica...

Un sectar din Noul Ierusalim NU este parte din Biserica sa poata vorbi ceva despre aceaasa...

Repeti fraze pe negandite nu stii ce este Biserica si nu pronuntat un singur cuvant din teologia Bisericii. Doar emiti si debitezi chestii fara suport din partea Bisericii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.01.2021, 21:29:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Secta Noul Ierusalim nu are ce sa isi promoveze pe acest forum debitatiile si prostiile.

Te-a trimis secta la propovaduit???

Asta ati produs recent, ca pamantul este plat?

Teoria asta este a SECTEI sau a TA ???


Eviti raspunsul, asa cum ai evitat sa dai o poza pentru debitatiile tale anterioare...

Toata numita ta teologie este sectarism curat.

NU AI MENTIONAT O SINGURA FRAZA DIN TEOLOGIA BISERICII - este de o gravitate si de condamnare imediata, ca iesire din Biserica penru ca tot ce vorbesti vorbesti dinafara Bisericii.

Iar colegii de forum ti-au tinut isonul nevazand lipsa teologiei ortodoxe, girand un sectar care dinafara Bisericii a iesit la pescuit... Din pacate ai venit cu slogane si vorbe goale, fara teologie.

TOT CE VORBESTI ESTE DINAFARA BISERICII !!!

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 21:54:35.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.01.2021, 21:57:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deci in semnatura ta, tu indemni toti ortodocsii sa citeasca noua carte sectara

Asta vinzi tu de fapt? O carte eretica rupta de Biserica? De unde citesti rupt de Biserica???

"Cetatea Sfanta Noul Ierusalim

Cuvantul lui Dumnezeu in Romania"


http://noul-ierusalim.ro/cuprins.html

Cuprins

Notă asupra ediției
Cuprins
Studiu introductiv
Cuprins
Înaintea Cuvântului
Cuprins
Viața sfintei Virginia
Cuprins
Mărturisirile creștinilor la data de 25 martie 1995
Cuprins
1. Cuvântul lui Dumnezeu între anii 1955-1980
Cuprins
Testamentul sfintei Virginia
Cuprins
2. Cuvântul lui Dumnezeu între anii 1982-1994
Cuprins
3. Cuvântul lui Dumnezeu între anii 1990-2005

1990 Cuprins
1998 Cuprins
1991 Cuprins
1999 Cuprins
1992 Cuprins
2000 Cuprins
1993 Cuprins
2001 Cuprins
1994 Cuprins
2002 Cuprins
1995 Cuprins
2003 Cuprins
1996 Cuprins
2004 Cuprins
1997 Cuprins
2005 Cuprins



Asta este teologia ta in fapt, de fapt tu esti un sectar care are o singura carte de teologie, care nu stie altceva si care ai venit la pescuit poate iti tine isonul vreunul de pe forum si il tragi si pe el in Noul Ierusalim...

Este tare erezia asa, si milenarism si cu de toate... Tocanita de erezii..

Hai ca esti tare tu o tii cu credinta si esti un ERETIC UMFLAT DE CATE EREZII SUNT IN MISCAREA TA...

http://noul-ierusalim.ro/capitole.html

Ai venit sa ne expui capitolele credintei tale intre care gasesti si suficiente erezii precum milenarismul?

Capitolul 1: Facerea lumii

La început era Cuvântul și toate prin El s-au făcut
Zidirea omului; grădina raiului
Căderea omului; căderea îngerilor
Noe. Pământul renăscut din ape
Poporul Israel cel după trup
Prooroci
Împlinirea legii prin Hristos

Capitolul 2: Istoria de 2000 de ani după Hristos
Nașterea după trup a bisericii
Împărăția de 1000 de ani a sfinților
Sfâșierea trupului bisericii (anul 1054)
Trâmbițele apocaliptice
Strămutarea sărbătorilor sfinților
Războiul cel nevăzut al lui anticrist
Judecata proorocului mincinos
Ofensiva ecumenismului

Capitolul 3: Chemarea neamurilor și a bisericii lumii
Înțelepciunea cerească și deșertăciunea științei omului
Lucrarea poruncilor lui Dumnezeu
Chemarea omului spre nașterea din nou
Îndemn și mustrare peste slujitorii bisericii României

Capitolul 4: România - țara strălucirii
Nașterea și botezul României
România : Țara Strălucirii, Noul Ierusalim, Noul Canaan, Noul Eden
Leagănul omenirii: zidirea omului din pământul român
Trezire peste România și conducătorii ei
Regele Mihai al românilor și arhiereul Irineu

Capitolul 5: Sfânta Sfintelor Noului Ierusalim
Localizarea Cetății și a grădiniței Cuvântului
Anunțarea construirii bisericii
Punerea pietrei de temelie
Zidirea bisericii; Împotrivirea autorităților bisericești
Târnosirea bisericii
Lucrarea bisericii: slava Noului Ierusalim

Capitolul 6: Poporul nou ales (Noul Israel)
Viața poporului cel nou ales: sfințenia, temelia vieții creștine
Misiunea lui; împlinirea proorociilor pentru sfârșitul veacurilor
Tainica împărăție a Domnului cu poporul ales; învățăturile Sale, în duhul ascultării

Capitolul 7: Învierea morților. A doua venire a Domnului
Adevărata înviere a morților și demascarea slugilor lui anticrist, care o vor imita
Glasul celor din morminte
A doua venire a Domnului

Capitolul 8: Împărăția cerurilor. Cer nou și pământ nou
România - pilda împărăției cerurilor
Cetatea Sfântă Noul Ierusalim
Nașterea din nou a lumii
Nașterea din nou a poporului Israel cel după trup
Hristos împărățind pe pământ cu fiii lui Dumnezeu



Citii si eu cum recitati voi toate precum sectarii protestanti si cum folositi in desert numele lui Hristos.
Cum puteti sa vorbiti voi in numele lui Hristos ???

Citat:
Iată cum se împlinesc cele rostite de Mine prin cuvânt, căci cei ce au bani fac turn de piatră alături de piatra Mea cea nouă de nou Ierusalim. Fac împărăție pământească cei ce au bani. Mai face omul încă o dată un turn ca turnul Babel (Centrul Internațional Ecumenic – Vulcana Băi, n.r.), și se va da în el drept Dumnezeu. Omul cu bani a luat o cărămidă cunoscută, a cumpărat-o cu bani, și lângă ea zidește cărămizi necunoscute, și iată, se folosește omul de numele lui Dumnezeu, de cărămida cea cunoscută că ar fi a lui Dumnezeu, și se va da omul drept Dumnezeu. Dar Eu am aici izvor din cer, și omul care va veni va fugi de lângă turnul omenesc și va da să guste din izvor și va face omul alegerea, iar tu, poporul Meu, vei fi lumină și te va alege omul de cărare spre Dumnezeu; numai tu să fii pregătit și așezat înaintea Mea. Voi face din tine călăuză, și îți voi da cuvântul nădejdii vieții veșnice, ca să-l dai omului cel pământesc, căci turnul ce îl face omul va avea izvor de băuturi îmbătătoare și de mâncăruri păgânești, dar la tine va sticli izvorul vieții veșnice, izvorul nădejdii și mâncarea cuvântului lui Dumnezeu, care este ruptă din cele cinci pâini și doi pești, înmulțite prin cuvânt.

extras din Cuvântul lui Dumnezeu către poporul creștin din 22-10-1995

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 22:13:46.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.01.2021, 22:31:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-ai sustinut mare si tare ca pamantul este plat farfurie moneda zeci de posturi.

Te-ai apucat sa si minti acum? Vezi afirmatiile tale de mai jos amice...



Astae sunt posturile tale din threadul pentru pamant plat - se gasesc foarte usor cautand cuvantul plat cand il folosesti.[/b][/u]
Domnule sunt de mult pe forum chiar daca am fost bannat de cateva ori pe nedrept. Poti cauta si dumneata si oricine in toate mesajele scrise de vsovi sau de vsovivi sau de vsovivivi sau de Trimisul pe acest subiect si nu vei gasi ca sustin teoriile lumii referitor la forma pamantului plat moneda-farfurie zburatoare printre stele. Am invatat la scoala teoriile heliocentriste ale stiintei si am crezut in ele pana am terminat facultatea si mult timp dupa aia pana am inteles ca explicatiile din teoriile stiintifice sunt absurde. Apoi din ortodox nepracticant am devenind ortodox practicant si am incercat sa inteleg Adevarul si in Har am inteles ca nu ne aflam pe o sfera-planeta ce se roteste in jurul soarelui si in jurul axei sale. Am sustinut pe forum despre Cer si Pamanat ca nu sunt asa cum am invatat la scoala si nici asa cum sustin unii geocentrismul sferic ci sunt asa cum explic in Teoriea PacMan3D-nD si cred ca asa se intelege si din Scriptura.

In aceasta teorie pamantul este un strat gros de pamant ce sta pe Interitura lui si dincolo de ea sunt alte straturi de pamant. La suprafata straturilor in ambele parti fata de intaritura pamantului aflata la mijlocul straturilor de pamant gasim o suprafata plana a marilor si un pamant insule-continente inconjurat de ape. Dedesubtul nostru nu se afla niciun continent cuonscut asa ca in teoria pamantului sferic ci dedesubt se afla pamant, straturi groase,
apoi Intaritura Pamantului, apoi iarasi straturi groase ce apasa pe intaritura pamantului in sens invers si apoi iarasi o suprafata plana a unor mari si pamantul insule-continente inconjurat de ape. A nu se confunda pamantul de dedesubt inconjurat de ape cu pamantul de deasupra inconjurat de ape caci noi toti oamenii locuim pe pamantul si marile de deasupra.

Ca forma ar putea arata asa ca un ceva gros cu doua fete, una sus si una jos, nu ca o moneda-farfurie intre stele. Cerul nu este de jur imprejur ci doar deasupra si dedesubt incat pamantul si marile sunt cu fata in ambele parti spre Cer. Pe lateral daca esti in pamant sub nivelul marilor nu exista pe lateral decat pamant si mari si nu poti iesi la suprafata decat mergand in sus contra greutatii sau mergand in jos pana la Intaritura Pamantului si apoi continuand pe aceiasi directie si in acelasi sens urcand contra greutatii pana la suprafata.

Mai cred ca pe suprafata de deasupra a pamantului si marilor porti merge tot drept ca laserul si ajungi de unde ai plecat si nu dai de niciun zid de ghiata la polul sud asa cum sustin adeptii teoriei pamantului plat. Cred ca Antarctica este un continet ca toate celelalte pe care poti sa-l survolezi cu avionul trecand peste polul sud exact asa cum poti trece peste polul nord.

Intelegi acum ca n-am crezut niciodata si ca nu cred in teoria pamantului plat asa cum cred cei ce sustin teoria pamantului plat-farfurie aflat intre stele ca o planeta intrun univers infinit?

In citatele date in care ai data cautare dupa cuvantul plat de ce nu ai gasit si afirmatia
Citat:
Asta spun, nu este nici sfera si nici farfurie plata ci Creatia este conform scripturilor ca in teoria PacMan3D-nD
E PLAT ca in teoria PacMan3D-nD si nu ca in teoriile lumii, deci nu e plat-farfurie-moneda inconjurat de un zid de ghiata impenetrabil de jur imprejur. Nu sunt adeptul teoriilor lumii gasite pe net sau pe FaceBook.

Poti pricepe diferenta?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.01.2021 at 22:40:34.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.01.2021, 22:48:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Bai amaratule

Te mirosii de la o posta ca esti sectar.

Vezi ce zici mai jos ca userul vsovi? Ca iti cautai posturile...

Citat:
Dar eu ca susținător neplătit și dezinteresat al celor de la Pucioasa, n-am cum fi stilist din moment ce sf. Verginica a fost o credincioasă din BOR care a fost iubită de Dumnezeu și care a lucrat prin ea după momentul schimbării ceasurilor... până azi prin urmașii ei la trâmbițare

Dragul meu, din 1955 Domnul Iisus grăiește prin trîmbițe neîntrerupt către BOR și către fiii lui Dumnezeu care Îl cred și către români și către creștini și către toți oamenii de pretutindeni, dar a venit mai devreme de 1955 trimis iarăși de Tatăl, a ars locul în lanul de porumb acolo unde a aterizat... deci a fost împreună cu noi chiar și în cele mai grele timpuri comuniste și chiar mai înainte de război căci ciobănașul de la Maglavit, trîmbița nr. 2 a vorbit de la El chiar mai înainte de război și în timpul lui, așa că nu am fost singuri și orfani ci am fost mereu împreună cu Dumnezeu, iar Părintele Arsenie Boca, trîmbița nr.3, poate oricînd mărturisi că Dumnezeu a fost, este și va fi cu noi, cu toți păcătoșii care căutăm scăpare strigînd în dureri către El.
.
https://www.crestinortodox.ro/forum/...t=10271&page=8

https://www.crestinortodox.ro/forum/...=10271&page=14

Pai tu esti eretic de 10 ani de zile, esti ERETIC CU STATE VECHI CE MAI.

Pacat de copilasii astia mai noi de pe forum ca nu te-au mirosit de la o posta... Si ei neexperimentati ce sa facem.. Din cate vad ti-ai mai luat aceeasi sapuneala de la AlinB, un infocat si drept aparator al normalului teologic. Si la fel nu te-ai cumintit.

Vad ca ti le-a zis cam la fel si el... de ai plecat cu coada intre picioare.

TERMIN-O CU ELUCUBRATIILE !!! De 10 ani de zile elucubrezi pe forum sub nenumarati useri.

Iar pentru copilasii duhovnicesti care nu au recunoscut satana care se plimba pe forum pe viitor sa stea mai linistiti in dialogul cu sectarii daca nu se pricep sa ii vada...

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 22:53:35.
Reply With Quote
Răspunde