Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2007, 16:22:29
secummartor secummartor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2007
Mesaje: 3
Implicit

eu cred k biserik ortodoxa a aparut din dorinta de a da puterea episcopului constantinopolului!totul a fost pt putere!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2007, 16:45:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Biserica ortodoxa nu e mandra de ea .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2007, 18:51:48
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Eu cred ca de multe ori suntem mandrii si nici macar nu ne dam seama de asta...??? Mandria se concretizeaza nu doar prin vorbele noastre, ci mai ales prin atitudinile noastre.:( A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu. :) Daca ne analizam atitudinea noastra fata de celelalte denominatiuni ale crestinismului (ma refer exclusiv la crestinism:): catolici, protestanti etc.) tare ma tem ca am putea identifica semne care nu o sa ne placa.???
Potrivit in acest context cred ca este pilda pe care Domnul nostru Iisus Hristos o spune: pilda vamesului si a Fariseului, pe care am citat-o la topicul Oastea Domnului (daca doriti sa o cititi :) ).

Dumnezeu sa ne lumineze cu privire la toate lucrurile, caci " De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har." Pildele lui Solomon III.34. ;)
Multa pace!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2007, 16:06:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandra-ioana. "A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu.

Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti orodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc. In ceea ce Biserica Ortodoxa ne invata Sfintii Parinti ce sa credem si ce nu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2007, 17:31:42
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de secummartor
eu cred k biserik ortodoxa a aparut din dorinta de a da puterea episcopului constantinopolului!totul a fost pt putere!
Biserica catolica a aparut pt a da putere deplina papei,adica a avea control mai mare politic,uitant sfanta traditie.Cred ca incurci faptele istorice...Deci care e treaba cu puterea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2007, 17:41:30
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Eu cred ca de multe ori suntem mandrii si nici macar nu ne dam seama de asta...??? Mandria se concretizeaza nu doar prin vorbele noastre, ci mai ales prin atitudinile noastre.:( A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu. :) Daca ne analizam atitudinea noastra fata de celelalte denominatiuni ale crestinismului (ma refer exclusiv la crestinism:): catolici, protestanti etc.) tare ma tem ca am putea identifica semne care nu o sa ne placa.???
Potrivit in acest context cred ca este pilda pe care Domnul nostru Iisus Hristos o spune: pilda vamesului si a Fariseului, pe care am citat-o la topicul Oastea Domnului (daca doriti sa o cititi :) ).

Dumnezeu sa ne lumineze cu privire la toate lucrurile, caci " De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har." Pildele lui Solomon III.34. ;)
Multa pace!
Parintele Cleopa spunea despre cei care poarta sitemul catolic,baptist,protestant etc ca sunt in veci in iad.Arata-mi mie un preot de orice "religie",exceptant bineiteles religia dreapta,ortodoxa, care poate sa scoata draci din oameni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2007, 19:41:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de secummartor
eu cred k biserik ortodoxa a aparut din dorinta de a da puterea episcopului constantinopolului!totul a fost pt putere!
B.O. a existat ca prima biserica si asta se poate prin urmarirea numirii arhiereilor prin punerea miinilor , filiera care exista din primul secol ,incepind de la numirile de catre apostoli . Biserica catolica este cea care s-a despartit anatemizind biserica de rasarit. Rezultatul se vede azi ,al greselilor catolicismului ,adica bisericile catolice sint goale in occident,pe cind bisericile ortodoxe sint mult mai pline.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2007, 13:51:15
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandra-ioana. "A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu.

Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti orodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc. In ceea ce Biserica Ortodoxa ne invata Sfintii Parinti ce sa credem si ce nu.
daca nu este mandrie este prostie. asta pentru ca unde este rau este si bine, iar unde-i bine este si rau. mandria este pretutindeni. judecam pe altii mai mult din mandrie, fara sa vedem barna din ochiul nostru. ne mandrim cu hainele ce le imbracam, cu masina pe care o avem sau cu telefonul mobil, sau cu multe altele, uitand insa de modestia Domnului Iisus Hristos. suntem pregatiti pentru a doua venire noi credinciosii ? inclin sa cred ca nu. apostolii si prorocii oameni cu adevarat credinciosi, cu adevarat oameni ai lui Dumnezeu cum erau imbracati ? simplu, cat mai simplu. oamenii bisericii de azi cum sunt imbracati ? sunt asa cum vedem cu totii. haine scumpe, pline de paiete, pietre si sireturi, aur si argint. mandria depaseste limitele. Doamne iarta-ma daca judec pe cineva anume. vorbesc la modul general. oare sentimentul mandriei nu este cumva molipsitor. bolile molipsitoare stiti cum sunt. feriti-va de ispite ! nu lasati modestia afara ! aratati-o prin purtarea voastra, prin vorbirea voastra, prin fiinta (trupul) voastra. caci trupul nu este al vostru, este al celui ce v-a facut dupa chipul si asemanarea Lui. dragoste lui Dumnezeu Tatal sa va lumineze sa renuntati la mandrie, iar mila Fiului sa va ierte, ca liberi de pacat sa cantati Domnului cantece de slava spre iertarea pacatelor tuturor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2007, 18:58:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

mindria,CEL MAI MARE PACAT PRIN CARE A CAZUT lucifer, si impotriva caruia tre sa luptam pina in ultima clipa a vietii uzind de toate armele razboiului nevazut.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2007, 22:07:53
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Eu cred ca de multe ori suntem mandrii si nici macar nu ne dam seama de asta...??? Mandria se concretizeaza nu doar prin vorbele noastre, ci mai ales prin atitudinile noastre.:( A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu. :) Daca ne analizam atitudinea noastra fata de celelalte denominatiuni ale crestinismului (ma refer exclusiv la crestinism:): catolici, protestanti etc.) tare ma tem ca am putea identifica semne care nu o sa ne placa.???
Potrivit in acest context cred ca este pilda pe care Domnul nostru Iisus Hristos o spune: pilda vamesului si a Fariseului, pe care am citat-o la topicul Oastea Domnului (daca doriti sa o cititi :) ).

Dumnezeu sa ne lumineze cu privire la toate lucrurile, caci " De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har." Pildele lui Solomon III.34. ;)
Multa pace!
Parintele Cleopa spunea despre cei care poarta sitemul catolic,baptist,protestant etc ca sunt in veci in iad.Arata-mi mie un preot de orice "religie",exceptant bineiteles religia dreapta,ortodoxa, care poate sa scoata draci din oameni.
Dragul meu,
se pare ca am devenit un "sitting duck" pentru tine, dar nu ma supar.:)
Esti dezinformat!:)

Multa pace!:p
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 22:59:20
Astăzi 15 februarie Biserica face pomenirea Sf. Apostol Onisim cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 15.02.2009 15:00:31
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24