Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.03.2008, 21:10:38
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Dragii mei, nu va temeti de cei ce cauta distrugerea Sfintei Biserici Crestine Ortodoxe si nu va indarjiti impotriva lor. Oare ati uitat ca Biserica Domnului nostru Iisus Hristos nu va fi ajunsa de portile satanei? Mai potrivit este sa fim tristi pentru cei care s-au ratacit si sa ne rugam pentru ei, ca Bunul Dumnezeu sa-si faca mila de ei si sa-i aduca pe Calea Adevarului Celui Viu, adica intru Ortodoxie. Treaba noastra este sa folosim arma marturiei Adevarului, asa cum a facut si Sfantul Arhanghel Mihail, de nu s-a mai gasit loc in cer pentru balaur. Daca ne pastram, CU ORICE PRET, in inimile noastre, Sfanta credinta crestina ortodoxa, nimeni si nimic nu ne-o va lua. Nu stiu daca vom prinde noi vremurile acelea infioratoare dar trebuie sa fim pregatiti in orice moment. Dumnezeu sa ne ierte de multele noastre pacate, sa ne ajute sa nu ne ratacim si sa ne apere de cel rau. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2008, 23:43:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

NOI NU STIM CE INSEAMNA turma mica nu te teme,CACI EA POATE SA FIE SI DIN CITIVA ORTODOCSI ,ca persoane ,sau bo rusa ,sau sirba, sau romana sau bulgara..sau citeva persoane din fiecare,caci multi vor cadea in eresul ecumenist!A sta asa cu miinile in sin einseamna A DA APA LA MOARA ecumenistilor si deci ereziei acestea cumplite!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2008, 13:41:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

:dozingoff:

Interesant simtul multor ortodocsi care se considera indreptatiti sa urasca, sa dispretuiasca, sa batjocoreasca credinta celorlalti avand impresia ca slujesc dreptatii!

Nu poti sluji lui Dumnezeu cu armele diavolului: ura, dispretul, vorbirea de rau, cleveteala, judecata, batjocura...etc!

Daca am citi Biblia cu luare aminte, am intelege atitudinea pe care Hristos a avut-o fata de alte neamuri si alte credinte! Nu cred ca a judecat pe nimeni! Dimpotriva, tot pe cei care credeau ca au dreapta credinta, pe fariseii care se dadeau intelepti si mari cunoscatori ai credintei .....asa cum se dau multi asa zisi ANTIECUMENISTI!

Iubesc anti-ecumenistii care au dragoste de adevar si de OAMENI in acelasi timp! Aici pe forumul acesta nu am vazut aceasta atitudine!

Atitutdinea voastra va vadeste ca nu sunteti in duhul dreptei credinte! Valabil pentru toti cei care se dau mari antiecumenisti dar nu au vazut niciodata lucrarea lui Dumnezeu in alte biserici! De fapt,...probabil nici macar in viata lor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2008, 15:07:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosif, preferi cumva atitudinea "si in car si in caruta si in teleguta"?
Anti-ecumenistii de pe acest forum sunt pentru Adevarul de credinta, nu impotriva oamenilor si a credintelor lor. Se pare ca ecumenistii nu inteleg acest lucru.
Cei in ofensiva sunt ecumenisti, iar cei in defensiva sunt anti-ecumenisti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2008, 19:14:47
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Nu vor sa inteleaga anca! Si n-au gasit argument mai destept decat ala cu dragostea frateasca pe care il flutura peste tot.Din acest motiv este pierdere de vreme sa argumentam pozitia noastra. Macar de ne-am fi declarat de la inceput apartenenta religioasa asa cum se practica pe alte forumuri. Asa ca, sub denumirea de ortodocsi, au postat multi care nu apartin de biserica ortodoxa. Ortodocsii de pe forum nu fac decat sa le dea apa la moara celorlalti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2008, 21:10:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu sunt un ortodox convins si iubesc ortodoxia, ea este izvorul vietii adevarate! Tocmai acest izvor de viata ma ajuta sa inteleg ca Dumnezeu lucreaza neincetat! Nu sunt de acord cu mesajele pline de rautate si minciuna....cati au stat in loc si s-au rugat Domnului sa-i invete cum sa se poarte vizavi de ceilalti??? Prea putini!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.03.2008, 21:21:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosif, nu ai de unde sti cati s-au rugat Domnului sa-i invete cum sa se poarte vizavi de ceilalti. Asta deja mi se pare a fi o judecata, si fiind in perioada de post, nu avem voie sa judecam.

Frate istoica, din cate am observat crestin ortodocsii vorbesc la unison, caci invatatura ortodoxa este unitara. Duhul Sfant si Sfanta Traditie ne invata ce e bine si ce nu e. Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne tina mintea limpede, caci sunt multi prooroci mincinosi, care cauta sa ne abata de la Dreapta Credinta.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2008, 10:47:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, eu nu judec! Faptele ne judeca si ne vadesc! Un om care traieste in Duhul lui Dumnezeu nu va uri pe fratele lui, indiferent cum ar fi! Si daca Sfintii se rugau chiar si pentru draci, pentru care nu mai exista cale de intoarcere, cu atat mai mult trebuie sa fim buni fata de frati ai nostri.

Sfintii nu au aparat credinta cu armele urii, ale dusmaniei! Antiecumenistii sunt in general patrunsi de ura, de revolta ca ceilalti nu sunt ca ei! Mai exista si exceptii de oameni care nu sunt de acord cu ecumenismul, dar care au o atitudine admirabil crestina!

Eu nu agreez ecumenismul la nivel inalt, traiesc insa ecumenismul la nivel practic, in vecinatatea mea, cu cei din jurul meu care impartasesc alta credinta! Marturia noastra trebuie sa fie modul nostru de viata ortodox...!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2008, 11:50:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Nu vor sa inteleaga anca! Si n-au gasit argument mai destept decat ala cu dragostea frateasca pe care il flutura peste tot.Din acest motiv este pierdere de vreme sa argumentam pozitia noastra. Macar de ne-am fi declarat de la inceput apartenenta religioasa asa cum se practica pe alte forumuri. Asa ca, sub denumirea de ortodocsi, au postat multi care nu apartin de biserica ortodoxa. Ortodocsii de pe forum nu fac decat sa le dea apa la moara celorlalti.
intreba Hristos:"cine sunt fratzii Mei?, cine este aproapele Meu?, pentru noi intreba ca El shtia, shi a zis, cel ce face voile lui Dumnezeu, adica cine mai iubeshte pe Mine, shi cine ma iubeshte pe Mine? cel ce face poruncile mele shi pazeshte tot Cuvantul Meu, Cuvantul lui Dumnezeu" asha ceva zicea Hristos...

ni intzelegam ca tot ereticul shi pacatosul shi borfashul e fratele nostru, nu e fratele nostru ci e vrajmashul nostru alaturi de vrashmashii diavoli, caci ei cred, shtiu asculta, se intzeleptzesc, sunt muncitori, dar nu fac ce le-a cerut Hristos, ci ei iubesc lumea, viatza lor, dar cel ce iubeshte viatza sa mearga la Hristos ca El e Viatza, la fel shi cei ce iubesc adevarul, shi cei ce doresc sa se desavarsheasca prin mortificare, prin jertfa lor, de sine, prin demnitate, prin curatzenie shi dreptate... ca zice: "Venitzi la Mine totzi cei impovaratzi shi ostenitzi shi va voi da voua odihna sufletelor voastre caci jugul Meu este ushor"

dar cum spune? spune sa nu statzi impotriva celui rau cum bine ne sfatuia Iosif, dar trebuie citit cuvantul a STA, caci asha ura shi mandria cresc in noi... ci ce ne invatza Hristos?

-de eshti lovit peste obrazul dreptatzii, intoarce-l shi pe celalalt, care se presupune ca e locul plin de mocirla din tine, ca macar daca te bate sa te bata peste multzimea de neobrazari shi nerushinari shi mai scapi de osandele grele...

-de itzi ia cineva Haina, nu sta ci da-i lui shi camasha, iar Haina este odihna este sfintzenia acumulata shi transformata in averea ta pentru bunastare, shi zice da-i lui shi camasha, adica sfintzeshte-i shi sufletul celui ce vine sa-tzi ia haina... shi asha vei spori in comoara din Ceruri

-cine te ia shi te obliga sa mergi un km tu nu sta impotriva lui ci mergi cu el 10km sau o suta daca te tzin picioarele descaltzate...

-shi celui ce n-are shi vine la tine shi-tzi cere da-i caci cui cere i se va da shi cui bate i se va deschide shi cine cauta gaseshte, caci daca fratele tau este in necaz Domnul, nu noi, Domnul, lasa toate celelalte oitze in staul, shi merge dupa cea cazuta in groapa shi intre lupi shi o aduce shi o tamaduieshte... shi e bucurie in staul cand o vad celelalte oi ca n-a pierit, shi e bucurie mai mare decat pentru toate cele ramase in staul...

Dar fratele nostru, oaia cazuta, aproapele nostru, NU ESTE ORICINE, nici ereticul, nici sectantul, nici pacatosul ortodox betziv shi fumator, care injura shi blestema, nici ingamfatul, nici preotul schizamtic, nici nemultzumitul shi cartitorul, nici desfranatul ori omul lumesc, ca nu asha se citesc scripturile, ci aproapele nostru este cel ce face voile lui Dumnezeu... ala e aproapele nostru, caci pacatosului sa i se ia shi dreptului sa i se dea... ca doar avem parte in noi doar de sluga care shi-a ingropat talantul, shi e lenesha shi ticaloasa shi slujeshte cu entuziasm de ochii lumii, dar defapt nu plineshte nicioporunca shi nu pazeshte Cuvantul lui Dumnezeu ca sa stea shi sa vietzuiasca in Proorocie...

deci verbul este A NU STA impotriva celui rau... ci vorbele sa fie nu, nu sau da da, caci tot ce depasheshte acestea, vine de la cel rau, ca sa ne juram, sa ne mandrim, shi spune Domnul, shi-a adugat cineva un centimetru inaltzimii sale? Shtie Dumnezeu de fiecare fir de par din cap shi ne sunt numarate shi socotite fiecare cuvant shi fapte shi este pozata orice lucru facem sau ascundem de Dumnezeu shi shtie Domnul deci unde te vei ascunde shi ce vei face? Nu va infricoshatzi ca sa fugitzi de Dumnezeu, ca nu se poate sa scapi shi sa nu treci pe la El shi sa capetzi Binecuvantare...

deci suntem fratzi cu totzi oamenii, shi trairea desavarshit ortodoxa in Hristos ne vadeshte caci suntem datori sa ne iubim unii pe altzii asha cum ne-a iubit Dumnezeu ca astfel shi neaproapele, pacatosul, ereticul, shi paganul, ori dracul adica vrajmashul sa vada, sa se lamureasca, sa shtie shi sa dea slava lui Hristos, lui Dumnezeu shi nu noua pentru duhovnicia noastra, pentru vietzuirea duhovniceasca in toate.

6x:( deci nu STATI impotriva celui rau... dar fara a te imprietenii sau te intzeleptzii in patimile shi pacatele lui, ci fugi ca de dracu ca vrajmashul prin el lucreaza sau prin tine-prinel-shi iar prin tine... ca sa te mandreshti shi sa cashti ranjete catre femia care ranjeshte... de ce te uitzi la ea creshtine?9x???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2008, 12:41:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Anca, eu nu judec! Faptele ne judeca si ne vadesc! Un om care traieste in Duhul lui Dumnezeu nu va uri pe fratele lui, indiferent cum ar fi! Si daca Sfintii se rugau chiar si pentru draci, pentru care nu mai exista cale de intoarcere, cu atat mai mult trebuie sa fim buni fata de frati ai nostri.

Sfintii nu au aparat credinta cu armele urii, ale dusmaniei! Antiecumenistii sunt in general patrunsi de ura, de revolta ca ceilalti nu sunt ca ei! Mai exista si exceptii de oameni care nu sunt de acord cu ecumenismul, dar care au o atitudine admirabil crestina!

Eu nu agreez ecumenismul la nivel inalt, traiesc insa ecumenismul la nivel practic, in vecinatatea mea, cu cei din jurul meu care impartasesc alta credinta! Marturia noastra trebuie sa fie modul nostru de viata ortodox...!
Frate, am impresia ca ne jucam cu cuvintele. Stii bine ca nu avem voie sa uram omul ci faptele lui. Caci la fapte se refera si Canonul 3, care interzice rugaciunea in comun. Asta nu inseamna ca am sa incep sa il urasc pe vecinul meu, doar pentru ca e muslim sau adventist, dar ma voi uita la faptele lui si voi vedea daca prin faptele lui se vede credinta lui.
Da-ne voie sa ne aparam credinta, caci s-a vazut de cata "dragoste" au dat dovada si catolicii, si musulmanii, atunci cand am fost la mana lor! Cu toate astea nu-i uram, dar faptele lor tot nu ne plac.
Se discuta despre o scindare a bisericii, in caz ca ecumenismul se impune. Tu ce vei face, frate draga, te vei ruga cu totii de-a valma, sau vei pastra credinta stramoseasca, avand in vedere ca esti ortodox convins?
Iar pe mine te rog sa ma ierti, ca nu sunt atat de diplomata, precum ti-ar place tie. Adevarul de credinta imi e mult prea important. CU TOATE ASTEA NU URASC PE NIMENI PE LUMEA ASTA.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17