Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2007, 13:02:30
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

cine suntem noi pacatosii? suntem mai presus decat Dumnezeu? cu ce drept ne luam de preoti, care sunt alesi de Dumnezeu, putem noi sa -i spunem la Dumnezeu pe cine sa aleaga ca preot?
De ce judecam fara sa gandim?
De ce nu vedem altfel lucrurile? De ce nu scoatem in evidenta cat bine ne-a mijlocit preotul de la Dumnezeu pentru noi pacatosii?
Aduceti-va aminte de vremea lui Moise cand Dumnezeu a vrut sa-l piarda pe poporul ales din cauza pacatelor si nu i-a pierdut pentru ca Moise, (pe care Dumnezeu la ales cum alege si pe preotii din zilele noastre) a mijlocit pentru ei catre Dumnezeu, sa -i ierte.
Asa si noi popor pacatos stim sa barfim dar nu stim sa multumim pentru tot binele care-l mijloceste Preotul , alesul Domnului de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 16:16:49
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

DA
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 22:51:43
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Sa ne rugam unii pentru altii ca asa ne-a invatat Domnul Iisus Hristos.Va redau in continuare o rugaciune pentru Parintele duhovnic:DoamneIisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu care pe desfranata si pe talharul i-ai primit, primeste si rugaciunea mea pentru robul Tau, duhovnicul meu...(numele)ales de tine sa poarte pacatele mele in fata Ta, asa cum Tu porti povara lumii intregi in fata Tatalui Ceresc.Iarta-i toate greselile lui, pentru dragostea si jertfa staruitoare ca sa pun inceput bun de pocainta , eu, oaia ratacita.Cerceteaza-l degraba si vezi nevoile lui.Vindeca-l de toata boala si intinaciunea trupeasca si sufleteasca si de slabiciunile firii celei cazute.Izbaveste-l de toti vrajmasii vazuti si nevazuti, de tot raul si ispitele ce i-au venit pentru pacatele mele.Sporeste-i intelepciunea, indelunga-i rabdare, linistea si pacea sufleteasca.Inmulteste-i puterea, sporeste-i blandetea si purtarea de grija si implineste-i toate cele de folos, lui.Da-i minte luminata si pricepere sfanta, care sa pogoare de la Tine, Imparatul luminii.Bine sporeste in el, Doamne, si daruieste-i sanatate, zile indelungate, drept invatand cuvantul adevarului Tau.Amin.(metanie)
Imparate ceresc , Mangaietorule, deschide slavile Cerului si ploua peste duhovnicul meu...(numele) belsug de har si bogata mila.Pogoara-Te asupra lui, odihneste in el pururea si revarsa peste el multimea indurarilor Tale.Amin(metanie)
Maica Domnului, acopera cu Atotputernicul tau acoperamant pe robul tau, duhovnicul meu...(numele)si roaga-te Bunului Dumnezeu, sa-l miluiasca pentru rugaciunele tale.Izbaveste-l de toata ispita cea trupeasca si sufleteasca, curata-l, tamaduieste-l, intoarce-l si sanatate deplina-i daruieste.Amin(metanie)
Cu noi este Dumnezeu !


Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2007, 22:54:16
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

corectez;este litera "D" si nu acel emoticon la care nu am apelat nici intr-un caz!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoarea de multumire a diavolului catre noi, pacatosii andrei_im Generalitati 39 13.01.2010 19:12:48
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 12.05.2008 00:50:11
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 21:29:18
Doamne Isuse ,miluieste-ma pe mine pacatosul bobby Pocainta 10 05.03.2008 17:00:24
Doamne iarta-ma si ma miluieste pe mine pacatoasa. serb_crina Preotul 1 03.12.2007 22:46:14