Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2009, 18:53:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic)

Fiindca ne lovim de aceasta problema in toate discutiile de acest forum si nu numai, va propun sa incercam sa definim impreuna ce presupune a fi credincios ortodox practic, ce considerati voi ca tine de credinta:
Ca sa intelegeti ideea mea, incep eu:

1. Sa fii botezat
2. Sa crezi in toate cele prevazute in Crez.
3. Sa cunosti Noul Testament macar, sa ai cunostinte teoretice despre Ortodoxie si tot ce presupune ea (nu neaparat sa fii teolog, ci sa citesti cate ceva)
4. Sa mergi la biserica regulat, la slujbe inclusiv
5. Sa te spovedesti si impartasesti macar de 1-2 ori in an
6. Sa fii smerit in atitudine, comportament, imbracaminte (in limitele normalului)
7. Sa-ti iubesti aproapele si sa-l ajuti material (cat poti), spiritual, sufleteste
8. Sa te stradui sa nu faci pacate
9. Sa te rogi

Si mai puneti si voi.
Intentionat nu leg postul de credinta ci doar partial.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2009, 19:18:53
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

10. Sa stii sa taci atunci cand trebuie
11. Sa ii respecti mai ales pe cei care nu te respecta
12. Sa nu spui niciodata: nu pot, nu vreau, nu stiu, ci macar: INCERC !
13. Sa spui "multumesc Doamne!" si cand te doare capul si cand te simti excelent
14. Cum spunea par. Cleopa : sa ai in dreapta frica de Dumnezeu si in stanga frica de moarte (nu am retinut exact cuvintele, din cauza asta lipsesc ghilimelele)
...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2009, 13:34:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fiindca ne lovim de aceasta problema in toate discutiile de acest forum si nu numai, va propun sa incercam sa definim impreuna ce presupune a fi credincios ortodox practic, ce considerati voi ca tine de credinta:
Ca sa intelegeti ideea mea, incep eu:

1. Sa fii botezat
2. Sa crezi in toate cele prevazute in Crez.
3. Sa cunosti Noul Testament macar, sa ai cunostinte teoretice despre Ortodoxie si tot ce presupune ea (nu neaparat sa fii teolog, ci sa citesti cate ceva)
4. Sa mergi la biserica regulat, la slujbe inclusiv
5. Sa te spovedesti si impartasesti macar de 1-2 ori in an
6. Sa fii smerit in atitudine, comportament, imbracaminte (in limitele normalului)
7. Sa-ti iubesti aproapele si sa-l ajuti material (cat poti), spiritual, sufleteste
8. Sa te stradui sa nu faci pacate
9. Sa te rogi

Si mai puneti si voi.
Intentionat nu leg postul de credinta ci doar partial.
In primul rand sa avem credinta; apoi fapte bune si cunoastere (II Petru 1)
Spovedania se face de la inceputul si sfarsitul Posturilor de Craciun si Pasti, si o data in Postul Sf. Apostoli Petru si Pavel si adormirea Maicii Domnului. Deci in total de 6 ori pe an este minimum.
Iar smerenia noastra trebuie s-o a avem in primul rand fata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2009, 15:38:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Credinciosul nu poate exista decat in mod practic !!

Crestinul este acela care urmeaza [COLOR=darkred]dreapta credinta[/COLOR] si [COLOR=darkred]duce o viata de nevointa[/COLOR].

Iar dreapta credinta, unita cu o viata de nevointa, duce intotdeauna la o [COLOR=darkred]dragoste jertfelnica neincetata[/COLOR].
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2009, 14:47:41
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fiindca ne lovim de aceasta problema in toate discutiile de acest forum si nu numai, va propun sa incercam sa definim impreuna ce presupune a fi credincios ortodox practic, ce considerati voi ca tine de credinta:
Ca sa intelegeti ideea mea, incep eu:

1. Sa fii botezat
2. Sa crezi in toate cele prevazute in Crez.
3. Sa cunosti Noul Testament macar, sa ai cunostinte teoretice despre Ortodoxie si tot ce presupune ea (nu neaparat sa fii teolog, ci sa citesti cate ceva)
4. Sa mergi la biserica regulat, la slujbe inclusiv
5. Sa te spovedesti si impartasesti macar de 1-2 ori in an
6. Sa fii smerit in atitudine, comportament, imbracaminte (in limitele normalului)
7. Sa-ti iubesti aproapele si sa-l ajuti material (cat poti), spiritual, sufleteste
8. Sa te stradui sa nu faci pacate
9. Sa te rogi

Si mai puneti si voi.
Intentionat nu leg postul de credinta ci doar partial.
Conform cu ce ai scris, in Romania nu cred ca avem ma mult de 5% credinciosi.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2009, 15:21:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-mi plac astfel de definitii. E ca si cand as spune ca sunt fiul lui X pentru ca ii port numele, si ochii mei, gura si mersul chiar, sunt asemanatori lui X. Dar eu cu X nu vorbesc. Ma mai pot numi cu adevarat fiul sau? Sigur nu. Cu alte cuvinte degeaba ma rog, postesc, ma impartasesc, daca eu nu iert.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2009, 15:35:32
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cumadica ce inseamna sa fi credincios inseamna sa crezi in DUMNEEZEU!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2009, 15:36:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fiindca ne lovim de aceasta problema in toate discutiile de acest forum si nu numai, va propun sa incercam sa definim impreuna ce presupune a fi credincios ortodox practic, ce considerati voi ca tine de credinta:
Ca sa intelegeti ideea mea, incep eu:

1. Sa fii botezat
2. Sa crezi in toate cele prevazute in Crez.
3. Sa cunosti Noul Testament macar, sa ai cunostinte teoretice despre Ortodoxie si tot ce presupune ea (nu neaparat sa fii teolog, ci sa citesti cate ceva)
4. Sa mergi la biserica regulat, la slujbe inclusiv
5. Sa te spovedesti si impartasesti macar de 1-2 ori in an
6. Sa fii smerit in atitudine, comportament, imbracaminte (in limitele normalului)
7. Sa-ti iubesti aproapele si sa-l ajuti material (cat poti), spiritual, sufleteste
8. Sa te stradui sa nu faci pacate
9. Sa te rogi

Si mai puneti si voi.
Intentionat nu leg postul de credinta ci doar partial.
Partasia crestinului la viata lui Dumnezeu nu se rezuma la o lista de prescriptii, pe care acesta, intr-un final, va ajunge sa le urmeze intr-un mod legalist. Nu prescriptiile, in sine, definesc un crestin practicant. Nu are importanta cate din ele "bifam" fiecare dintre noi. Este foarte posibil ca printr-o raportare gresita la ele, sa ajungem a ne raporta gresit la semeni si Dumnezeu. Caici, de aici, nu mai este decat un pas pana la a ne vedea pe noi insine "drepti", iar pe ceilalti "pacatosi".

Crestinul practicant, mai presus de toate aceste randuieli ale Bisericii, iubeste cu adevarat Viata. Crestinii le vad pe acelea drept cai prin care pregatesc camara de nunta a sufletului lor, pentru a-L primi, pe Mire. Unii reusesc sa gateasca o camara mai modesta, altii locas imparatesc. Ma indoiesc insa, ca Mirele se va sminti, si nu va intra in cele modeste ca si in cele imparatesti. Nu. Nu se va sminti Acela care a ales a se naste intr-o pestera, si a coborat pana si in adancurile iadului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2009, 17:16:01
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

spun unii ca sunt credinciosi si mai dau si retete de dobandire sau intretinere a credintei...
dar vreau sa va provoc putin si sa va expun un aspect la care, daca binevoiti, stati putin si meditati...
uitati-va la fanii lui michael jackson... multi drogati, unii dezechilibrati, altii normali etc. uitati-va ca pentru el, pentru pierderea lui, unii si-au luat viata...
cati dintre noi Il avem ca idol pe Iisus Hristos? cati dintre noi ne-am da viata pentru El? la cati dintre noi ati vazut atata credinta cat au fanii lui michael? va spun eu ca la foarte putini...
nu mai incercati sa faceti sabloane... Dumnezeu e singurul care stie cat a cerut fiecaruia dintre noi sa dam... unul mai mult, altul mai putin, fiecare dupa puterile sale... ni se va socoti fiecaruia cand va veni ceasul...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2009, 00:02:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu cred ca ne putem umple de mandrie chiar vorbind despre credinta. Cei care au stiut cu adevarat ce-nseamna a fi credincios ne-au demonstrat-o prin viata lor. O viata de nevointa (post, rugaciune, milostenie duhovniceasca si/sau materiala), de lupta dura cu patimile si pentru a le inlocui cu virtuti, de cercetare permanenta a constiintei. O viata in care Dumnezeu este in centrul atentiei noastre. Fireste, fiecare ia din acest ospat duhovnicesc atat cat poate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinismul practic andravenache Morala Crestina 11 12.09.2012 02:36:02
eu mai credincios ca vecinu dianadi Generalitati 46 17.07.2011 00:13:20
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Credincios inseamna credul ? mq Generalitati 65 26.12.2007 02:47:15