Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2012, 22:00:43
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit Analav = Crucea Tipica Ieroschimonahilor si Schimonahiilor

M-ar interesa sa vad modele dintr-acestea pe net in caz ca are cineva vreo vaga idee unde as putea gasi vreun anumit site sau linkuri in legatura cu acest subiect (Analab sau Analav = Crucea Ieroschimonahului / Schimonahiei) foarte interesant de altfel.
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.

Last edited by Sebastiana; 23.02.2012 at 22:58:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2012, 22:05:39
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Este ceva...daca te intereseaza

http://teosimhouseart.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2012, 22:13:20
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...te-123713.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2012, 22:17:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Multumesc frumos pentru acest link, dar eu ma refer la acea cruce tipica (Iero)Schimonahilor respectiv schimonahiilor, crucea fiind toata din din snur impletit si rotund (mercerizat sau, ma rog, din matase artificiala ori borangic), care are in combinatia ei mai multe alte cruciulite adunate toate la un loc mai mici, mijlocii sau mai mari si care sunt cusute pe acelasi snur, altele poate si impletite din acelasi snur, iar tot acest snur este dispus pe corp, fata verso, in forma de cruce a Sfantului Apostol Andrei, adica in forma de X.
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2012, 22:27:56
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Ceea ce intrebi,cauti tu se numeste polistavrion cred...asa stiu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2012, 22:38:24
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Ceea ce intrebi,cauti tu se numeste polistavrion cred...asa stiu
Am vazut mai demult, pe doua dischete de la cineva, care mi-a spus ca asa s-ar numi analav ori analab, dar am gasit ca este corect termenul de analav, de fapt si de drept.
Imaginile reprezentau un snur lung de matase naturala sau artificiala (asta nu mai stiu eu), cu multe cruciulite de diferite marimi si impletituri si cusaturi, toate aceste cruciulite fiind insirate sau dispuse, ma rog, pe acelasi snur lung de cativa metri si fiind aplicat pe corp fata-spate in forma de X.
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2012, 22:43:52
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Uite ce am gasit...scrie de ce spui tu

Schima mare

Schima mare (greacă: megaloschemos, slavonă: Схима, schima) — Călugării care deja au ajuns un nivel înalt de îmbunătățire spirituală pot fi ridicați la cel mai înalt rang al monahismului, numit schima mare. Tunderea întru schimonah sau schimonahie urmează același tipic ca și tunderea stavroforului, fiind făcute aceleași legăminte iar candidatul fiind tuns în mod similar. Dar, pe lângă veșmintele purtate de un stavrofor, candidatul primește analavul care este veșmântul monahal specific schimei mari. Din acest motiv, analavul însuși este adesea numit "schima mare". Acest veșmânt acoperă umerii și cade în față și în spate, cu porțiunea din față ceva mai lungă și brodată cu uneltele Patimilor Mântuitorului și cu Trisaghionul. Varianta greacă nu are o glugă, pe când cea slavă are o glugă și aripi pe umeri, astfel încât formează o cruce mare care acoperă umerii călugărului, pieptul și spatele lui. O altă piesă pe care o primește candidatul la schima mare este polistavrionul (lit. "multe cruci") care constă dintr-un șnur cu multe cruci mici împletite în el. Polistavrion-ul formează un jug în jurul călugărului și ține analavul în loc, reamintindu-i monahului că este dăruit lui Hristos și că mâinile lui nu mai sunt potrivite pentru activități lumești, că el trebuie să lucreze doar pentru Împărăția Cerurilor. Printre greci, la acest nivel se acordă și o mantie. Mantia schimei mari este mai largă decât cea a stavroforului, iar dacă el poartă clobuc, acesta are o formă diferită, de degetar, numită culion, iar vălul este de obicei brodat cu cruci.

De asemenea, schimonahul trebuie să rămână câteva zile să privegheze în biserică. În a opta zi după tundere, se slujește o slujbă specială numită "scoaterea culionului."

În unele tradiții monahale, schima mare se acordă doar călugărilor și măicilor aflate pe patul de moarte, în timp ce în alte tradiții se acordă după minim 25 de ani de călugărie.

Dacă purtătorul unor anumite titluri monahale primește schima mare, titlul său va încorpora particula "schi-" sau "schim-". De exemplu, un ieromonah cu schima mare este numit ieroschimonah, arhimandritul devine schim-arhimandrit, egumenul - schim-egumen, etc. În tradiția rusă, în aceste cazuri, în aceste cazuri particula "schim-" este abreviată, de obicei, la "схи" (schi), iar titlurile corespunzătoare devin схимонах, иеросхимонах, схиархимандрит, схиигумен.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2012, 22:48:27
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Aha, ai dreptate. Am citit mesajul tau si este exact asa cum zici tu mai bine. Multumesc mult de tot.

Doamne ajuta!
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2012, 22:54:39
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Pt putin!Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 03.03.2014 00:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 05:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 20:58:47
Cum este o zi tipica ateului? Panthera Generalitati 100 13.07.2010 09:52:41
Cum este o zi tipica crestinului? Panthera Generalitati 10 24.06.2010 16:00:54