Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2012, 19:46:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica?

Vreau sa stiu daca exista undeva scrise niste reguli cu privire la comportamentul unui preot de mir, sau a unui calugar intr-o biserica straina.
Deja astazi au fost unele neintelegeri si tulburari in biserica noastra.
Bine, la noi este in general o situatie mai speciala.

Deci revenind la subiect:
Cand un preot ortodox sau un calugar se duce la slujba intr-o alta biserica (romana, ortodoxa), ce reguli trebuie sa respecte?

- trebuie sa vorbeasca in prealabil cu preotul paroh de acolo, se prezinta?
- se duce in altar si slujeste cu el?
- se duce la strana si canta, citeste, cere anumite drepturi acolo?
- trebuie sa respecte comunitatea gazda?

Cum trebuie sa procedeze credinciosii cu el? I se cuvine ceva in mod special?
Eu nu stiu, poate ca exista asemenea reguli, dar cred ca trebuie sa fie totusi smerit si sa respecte comunitatea gazda.

Concret am avut astfel de vizite, s-au oprit direct la strana, au luat spre stupefactia colegilor de colo sa citeasca Apostolul, au preluat cantari, adica nu prea s-au smerit...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.07.2012 at 19:50:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2012, 22:05:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, nu cunosc care sunt aceste reguli. Ceva-ceva știu despre regulile din Biserica Catolică în astfel de situații. Dar vă întreb: nu credeți că aceasta este o problemă între preoți ? Dacă preotul care îl găzduiește pe cel care vine nu are nimic de zis, asta înseamnă că îl acceptă sau că va folosi canalele care trebuie folosite în asemenea situații, adică nu e o chestiune de ordin laical.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2012, 22:19:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vreau sa stiu daca exista undeva scrise niste reguli cu privire la comportamentul unui preot de mir, sau a unui calugar intr-o biserica straina.
Deja astazi au fost unele neintelegeri si tulburari in biserica noastra.
Bine, la noi este in general o situatie mai speciala.

Deci revenind la subiect:
Cand un preot ortodox sau un calugar se duce la slujba intr-o alta biserica (romana, ortodoxa), ce reguli trebuie sa respecte?

- trebuie sa vorbeasca in prealabil cu preotul paroh de acolo, se prezinta?
- se duce in altar si slujeste cu el?
- se duce la strana si canta, citeste, cere anumite drepturi acolo?
- trebuie sa respecte comunitatea gazda?

Cum trebuie sa procedeze credinciosii cu el? I se cuvine ceva in mod special?
...........................................
Nici eu nu cunosc acele reguli,insa din cate am observat in cazurile intamplate pe aici,preotii care vin in vizita sunt tratati cu mult respect,cu acelasi respect cu care tratezi un oaspete drag.
Acum,ca"vizitatorii"se comportau cu multa evlavie si sfiala(smerenie)este partea a doua.
In general,trebuie sa lucreze ca 2 colegi,care nu au de impartit orgolii sau sa aibe teama pierderii privilegiilor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2012, 22:35:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ah,am uitat de fraza subliniata...
Da,i se cuvine respect ca oricarui reprezentant al Bisericii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2012, 04:47:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
- trebuie sa respecte comunitatea gazda?

Eu cred ca nu, nu trebuie.
Evident ca trebuie sa dea buzna, sa se napusteasca in Sfantul Altar, sa tina predica, sa insulte comunitatea gazda iar la plecare sa tranteasca usa si sa blesteme locul si intrunirea.

Cum de-ati putut sa va imaginati ca un preot, un sfintit slujitor al Domnului, un purtator al harului Duhului Sfant trebuie sa respecte pe cineva...


Doamna, un crestin induhovnicit este un model de vietuire frumoasa, luminata de dragoste. O stiti prea bine...
Sa ne rugam pentru sfintitii preoti aflati in grele incercari si ispite!
Preotia-i haina grea, zice-o vorba din popor... Suntem datori sa ne aparam, sa ne sprijinim preotii, macar ca de n-o facem ramanem orfani, doamna...

Last edited by ioan cezar; 23.07.2012 at 04:51:01.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2012, 09:29:02
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu e nevoie de binecuvantare de la episcopul locului, dar depinde de la caz la caz, daca un preot din Ro vrea sa slujeasca de ex la Ierusalim trebuie binecuvantarea episcopului in engleza sau greaca, nu e cazul pt ca din ce spui tu e vorba de o alta biserica din Romania.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2012, 14:21:41
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Chiar de este preot mirean sau calugar aflat in vizita la orice biserica de mir sau manastire nu se cade sa slujeasca sau sa citeasca la strana fara acordul preotului care slujeste in altar,preotul paroh...In astfel de cazuri se observa prezenta lor in biserica si din bun simt sunt chemati la altar sau strana daca vor sa slujeasca.Nu stiu sa fie niste reguli scrise,totul se rezuma la smerenie,respect,cinste atat din partea vizitatorului cat si a celor din respectiva comunitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2012, 20:19:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Chiar de este preot mirean sau calugar aflat in vizita la orice biserica de mir sau manastire nu se cade sa slujeasca sau sa citeasca la strana fara acordul preotului care slujeste in altar,preotul paroh...In astfel de cazuri se observa prezenta lor in biserica si din bun simt sunt chemati la altar sau strana daca vor sa slujeasca.Nu stiu sa fie niste reguli scrise,totul se rezuma la smerenie,respect,cinste atat din partea vizitatorului cat si a celor din respectiva comunitate.
Un raspuns de bun simt , despre bunul simt si dreapta socoteala !
Multumiri Alicia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2012, 20:36:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sophia,mai in gluma mai in serios,dupa ce am raspuns la acest subiect ma gandeam la ce ne foloseste noua sa stim sau sa judecam care sunt regulile interne in cazul vizitelor preotesti?
Ne aduce un real folos?
Ne imbogateste spiritual?
De ce dorim sa stim asta?

Nu doresc sa afirm ca threadul tau este total lipsit de rost(multe din postarile noastre pe forum sunt,bineinteles si ale mele),doar ca de multe ori,ma gandesc de ce ar trebui sa se dezbata niste lucruri?!
Te rog sa ma ajuti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2012, 20:51:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Curiozitatea , este și ea un mic păcat al nostru , dar în combinație cu clevetirea și judecata , devine un real păcat ! Cred, dragă Yasmina, că asta-i problema aici , sau poate mă înșel eu . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
Exista reguli unice in B.C, sau tot la latitudinea preotului? sophia Biserica Romano-Catolica 27 21.06.2010 08:44:07
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10
Intrebare?-pentru reguli! alecsandru Reguli in Biserica 17 31.10.2008 04:04:25