Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2008, 02:56:22
radugherasim radugherasim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2008
Mesaje: 7
Implicit

Matei 5, 44. (citatul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2008, 07:29:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie imi place f. mult pilda cu aproapele celui cazut intre talhari
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2008, 15:05:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Mie imi place foarte mult pilda talantilor si pilda celor invitati la nunta.

Matei 25
14. Si mai este ca un om care, plecand departe, si-a chemat slugile si le-a dat pe mana avutia sa.
15. Unuia i-a dat cinci talanti, altuia doi, altuia unul, fiecaruia dupa puterea lui si a plecat.
16. Indata, mergand, cel ce luase cinci talanti a lucrat cu ei si a castigat alti cinci talanti.
17. De asemenea si cel cu doi a castigat alti doi.
18. Iar cel ce luase un talant s-a dus, a sapat o groapa in pamant si a ascuns argintul stăpanului sau.
19. După multă vreme a venit si stăpanul acelor slugi si a făcut socoteala cu ele.
20. Si apropiindu-se cel care luase cinci talanti, a adus alti cinci talanti, zicand: Doamne, cinci talanti mi-ai dat, iată alti cinci talanti am castigat cu ei.
21. Zis-a lui stăpanul: Bine, sluga bună si credincioasă, peste putine ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria domnului tău.


... imi place foarte mult ideea ca indiferent cat de saraci suntem pe plan spiritual, suntem chemati sa folosim acel putin pe care il avem. Practic noi oamenii suntem niste administratori sau manageri peste ceea ce ne-a dat Dumnezeu, si intr-o zi va trebui sa raspundem pentru cum am administrat multul s-au putinul pe care l-am avut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2008, 00:17:22
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Pe mine Revelatia Fericirilor adusa noua oamenilor de Mintuitorul nostru.
Cind o citesc sau o ascult mi se pune un nod in git si mi se taie respiratia.

Vreti exemplu de Lumina Necreata adusa din Cer? ascultati Fericirile si lasati sa va patrunda ... asa ceva nu a putut fi conceput pe pamint
http://youtube.com/watch?v=9_B9qZHZyRs
http://youtube.com/watch?v=Sceb6n45qsA
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2008, 02:06:58
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Fericirile:


1. Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este Imparatia Cerurilor.
2. Fericiti cei ce plang, ca aceia vor fi mangaiati.
3. Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
4. Fericiti cei flamanzi si instetati de dreptate, ca aceia se vor satura.
5. Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
6. Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
7. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
8. Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a acelora este Imparatia Cerurilor.
9. Fericiti veti fi cand va vor ocara si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind pentru Mine.

Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2008, 22:18:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

parabola cu via data lucratorilor si care l-au omorit pe fiu mi se pare cea mai ...autentica ..si implinita deja.Maii urmeaza ca aceasta vie ,care este pamintul ,sa se dea altora.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2008, 00:47:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Pilda fiului risipitor, dragostea de Tata a lui Dumnezeu care iarta tot si nu tine seama de vremurile de nestiinta celor ce se pocaiesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2008, 09:13:05
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toate imi plac dar daca ar fi sa aleg doar una as spune pilda celor 12 leprosi. De fiecare data mi se pune un nod in gat..cand intreaba Mantuitorul; Dar ceilalti 11 unde sunt? Au oare nu si ei s-au vindecat?..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2008, 11:39:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Acestea mi se par mie invataturi demne de urmat ,prin care dobandim imparatia Domnului:

19. Nu va adunati comori pe pamant, unde molia si rugina le strica si unde furii le sapa si le fura.
20. Ci adunati-va comori in cer, unde nici molia, nici rugina nu le strica, unde furii nu le sapa si nu le fura.
21. Caci unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta.
22. Luminatorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tau curat, tot trupul tau va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tau rau, tot trupul tau va fi intunecat. Deci, daca lumina care e in tine este intuneric, dar intunericul cu cat mai mult!
24. Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni, caci sau pe unul il va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va lipi si pe celalalt il va dispretui; nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona.
25. De aceea zic voua: Nu va ingrijiti pentru sufletul vostru ce veti manca, nici pentru trupul vostru cu ce va veti imbraca; au nu este sufletul mai mult decat hrana si trupul decat imbracamintea?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2008, 15:34:40
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim anita. Tare as vrea sa am rabdarea si credinta din pilda femeii cu fiica demonizata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 09:20:07
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 17:45:29
Invataturi biblice si respectarea lor de catre biserica AZS Lucian008 Secte si culte 282 22.12.2011 01:15:37
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 11:11:21
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41