Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2008, 22:23:27
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit Domnul sa te ajute!

draga Giulia,

Musulmanii nu se inchina aceluiasi Dumnezeu ca si ortodocsii.Ei nu cred in Sfinta Treime,pentru ei Iisus Hristos nu este Dumnezeu,deci nici Mintuitor...ori viata vesnica,fara de moarte a omului tocmai aceasta este...unirea cu Iisus Hristos Dumnezeu,care a biruit moartea pentru noi.

Ce veti face cu copiii vostri,le veti oferi viata vesnica ?

"Întru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viață să avem.
În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi și a trimis pe Fiul Său jertfă de ispășire pentru păcatele noastre. "

...botezindu-i si crescindu-i in credinta in Iisus Hristos Dumnezeu sau le oferiti moartea vesnica,in schimbul unei scurte vieti aici,aparent poate mai buna sau mai rea .

Dar oare nu se mintuiesc si musulmanii ?

Uite ce ne spune Duhul Sfint Dumnezeu:

"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos (adica Dumnezeu-nota mea) a venit în trup, este de la Dumnezeu.
Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume. "

Daca musulmanul este bun,si iubeste,si ar fi in stare sa isi dea viata pentru tine si copiii vostri,atunci ,daca ii vorbesti despre Iisus Hristos,si viata Lui,si cine este El,imposibil ca musulmanul nostru sa nu inteleaga,caci asa este si Hristos....si cine se aseamana,se aduna...asa e vorba.

La judecata lor,atunci cind si musulmanii se vor duce in fata lui Iisus,constiinta li se va deschide si aceasta ii va judeca sau condamna....ori un lucru bun al credintei lor este acela de a-i impiedica la savirsirea pacatelor( se spune ca Hristos se ascunde si in porunci ) si a le usura constiinta.Ce vor face insa cu gindurile de hula sau necredinta in dumnezeirea lui Iisus ( pentru cei care afla ),sau cu uciderile,desfrinarile,minciunile,goana dupa bani si averi,miniile,certurile...etc...toate acestea se aduna in constiinta lor si nu se pot usura ( sterge ) prin taina Sfintei Spovedanii.

In credinta ortodoxa cred ca numai netrebnicii nu se pot mintui,cei care nu vor,nu stiu sau nu le pasa de viata vesnica,pe cind la musulmani,cred ca si cei mai curati ai lor sint cu semnul intrebarii.

Deci nu cu ei Giulia,ci cu tine avem noi ce avem...caci daca il pierzi pe Iisus Hristos Dumnezeu care a biruit moartea pentru tine ca viata vesnica sa ai...atunci ce iti mai ramine ? (tie,sau copiilor vostri sau chiar lui )

PS.aaaaa,daca te iubeste si renunta din iubire pentru tine la un allah pe care oricum nu-l va vedea in vecii vecilor,nici in cer,nici pe pamint (asa zic ei,deci ca si cum n-ar exista...)....atunci,casa de piatra!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #12  
Vechi 05.11.2008, 01:42:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....
Pai draga mea Giulia, chiar pastrandu-ti religia cum spui, iti dai seama ca nu vei mai putea NICIODATA in viata ta cat vei fi casatorita cu un musulman sa te impartasesti cu Preacuratele si de Viata facatoarele Taine???? nu vei mai putea gusta vecii vecilor din Sfantul Trup su Sange al Domnului Iisus Hristos!!!!!!!, NU te vei putea casatori RELIGIOS in SFANTA BISERICA ORTODOXA NICIODATA cu un musulman... LA ASTA MA REFEREAM... oare dupa trecerea timpului nu te va mustra constiinta ca traiesti in curvie, necununata???????????Daca vei dori copii si sunt singura ca vei avea si prunci, iti dai seama ca nici vorba nu va fi ca acei copii sa fie BOTEZATI???????? In calitate de MAMA, crezi ca ai sa poti dormi,la gandul ca ai langa tine un copil nebotezat?????????????????
Astea ar fi doar cateva intrebari pe care as dori sa le analizezi..... in caz ca nu te deranjeaza nimic din tot ce am exprimat mai sus, atunci e perfect ok.
Eu nu cred ca te certi, stiu asta, tu il aperi ptr ca il iubesti, si te inteleg, ca orice ti-ar spune oricine de pe pamantul asta ACUM tu nu vei asculta din experientele altora, spunand ca tu stii mai bine... este flacara de moment a atractiei fata de acest om, ardere care nu te lasa sa poti privi obiectiv desi tu crezi ca poti.... te inteleg, nu te judec,am doar amaraciune in suflet caci vad cate sperante iti pui si iti simt sulfetul inaripat si tare mi-e teama ca fiind asa de entuziasmata acum, caderea va fi si mai mare ... socul mult mai puternic, atunci cand lucrurile se vor schimba intr-o pozitie nefavorabila tie... Deci, ca sa raspund la ceea ce doreai, sa te fac sa intelegi de ce atata opozitie fata de musulmani, raspunsul meu asta este: ACUM, NICI EU NICI ALTA FIINTA OMENEASCA NU TE POATE FACE SA VEZI SI CEALALTA FATA A SITUATIEI.... numai Bunul Dumnezeu! TE imbratisez Giulia si Domnul sa te ajute sa iei decizia cea mai buna ptr sufletul tau.AMIN
  #13  
Vechi 05.11.2008, 13:39:12
ellysgiulia ellysgiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2008
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspuns..sunt constienta de ceea ce presupune o eventuala casatorie cu el.mai intai trebuie sa vina in tara sa ne cunoastem,,,sa stabilim ce avem de facut.Si atat timp cat eu sunt inca crestina voi continua sa merg la Biserica, sa tin posturile si sa ma impartasesc.Imi voi respecta religia mea,si totusi o voi respecta si pe a lui,pentru ca asa ar fi corect. El este dispus sa invete despre crestinism,si traditiile mele,si sa le respecte.Va fi un acord intre noi doi.Si atat timp cat astea se vor respecta,nu vad de ce relatia noastra nu ar functiona.Si nu as trai in curvie,cum afirmi tu...chiar daca o sa ne casatorim intr-o mosquee musulmana,tot as primi binecuvantare de la Dumnezeu.Pentru ca,inca o data spun,ei se inchina aceluiasi Dumnezeu,ca si noi.Stiu ca un preot nu ar accepta sa oficieze un astfel de gen de cununie.si mai stiu ca copiii mei nu vor fi botezati......dar ...nu stiu...nu sunt 100 % sigura ca ma voi casatori cu el..noi vrem dar asta mai depinde si de alte lucruri.Si totusi,daca nu risc,nu am de unde sa stiu...sa merg doar pe sfaturi de genul asta FUUUUUUUUGGGGGGGIIIIIIIIIIIIIIIIII si cine stie..sa imi para rau mai tarziu.....Sincera sa fiu judecand dupa felul lui de a fi,dupa caracter,nu as renunta la el,doar din motiv ca el este musulman.Oricum va multumesc pentru parerile voastre si astept in continuare.
  #14  
Vechi 05.11.2008, 22:22:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Si atat timp cat eu sunt inca crestina voi continua sa merg la Biserica, sa tin posturile si sa ma impartasesc.
Prin casatoria ta cu un musulman, catolic sau protestant NU TE VEI MAI PUTEA IMPARTASI.
  #15  
Vechi 06.11.2008, 00:19:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Si atat timp cat eu sunt inca crestina voi continua sa merg la Biserica, sa tin posturile si sa ma impartasesc.
Nu cred ca gresesc cand spun ca si necasatorita fiind cu el, daca tu te duci la orice preot ortodox din Romania, la spovedanie si spui ca iubitul tau e MUSULMAN..... nu iti va da dezlegare ptr impartasanie!!!
Sa incercam sa nu ne imbatam cu apa rece!
Si chiar daca in cel mai neasteptat caz, vei gasi un preot care sa nu fie cu bagare de seama si sa iti da totusi dezlegare, vei avea atata incosntienta in tine sa te IMPARTASESTI IN NEVREDNICIE??? IMIPARTASANIA ACEEA ITI VA FI SPRE OSNDA!!!!Poate pe oameni ii putem pacali adeseori dar pe D-zeu nu!!!! Cu Dumnezeu nu te joci!!
  #16  
Vechi 07.11.2008, 19:50:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nu cred ca gresesc cand spun ca si necasatorita fiind cu el, daca tu te duci la orice preot ortodox din Romania, la spovedanie si spui ca iubitul tau e MUSULMAN..... nu iti va da dezlegare ptr impartasanie!!!
Sa incercam sa nu ne imbatam cu apa rece!
Si chiar daca in cel mai neasteptat caz, vei gasi un preot care sa nu fie cu bagare de seama si sa iti da totusi dezlegare, vei avea atata incosntienta in tine sa te IMPARTASESTI IN NEVREDNICIE??? IMIPARTASANIA ACEEA ITI VA FI SPRE OSNDA!!!!Poate pe oameni ii putem pacali adeseori dar pe D-zeu nu!!!! Cu Dumnezeu nu te joci!!
Marina draga, s-au varsat atatea randuri despre acest subiect si pana la urma, despre acest pacat , incat si un copil ar intelege incompatibilitatea acestor casatorii raportat la credinta Ortodoxa. Nimeni cu nimic nu poate fi oprit in libertatea data, dar multi vor sa auda cat de cat un "okei" din partea noastra, cat de mic, dar sa-l auda. Este mare amagire in mintea celor ce cred ca pot sta impreuna si cu Hristos si cu hulitorii Lui . Este exact cum ai cere permisiunea ca sofer sa mergi in ambele sensuri pe un drum cu sens unic. Nu va amagiti dragi crestine ca pomul gaunos si putred, va da vreodata roade bogate si frumoase!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #17  
Vechi 13.11.2008, 23:27:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca acest subiect este greu de abordat. In primul rand, cand ne raportam la divinitati diferite si deosebirile sunt majore cred ca nu se poate ajunge la unitate in cuplul respectiv. La o rugaciune din cadrul cununiei (a IIIa) chiar se cere ca Dumnezeu sa intinda mana Sa din locasul Sau cel sfant si sa-i uneasca pe cei doi intr-un gand, intr-un trup, etc. Deci daca nu avem aceeasi divinitate de unde unitate?
  #18  
Vechi 14.11.2008, 22:00:03
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Scopul principal al casatoriei este ca cei 2 sa se ajute unul pe altul pe calea mantuirii. Cum sa te ajute el cand nu este crestin? Nici macar casatoria unui ortodox cu un protestant sau catolic nu este permisa.
Nu, sub nici o forma.
  #19  
Vechi 14.11.2008, 23:09:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit maritis

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns..sunt constienta de ceea ce presupune o eventuala casatorie cu el.mai intai trebuie sa vina in tara sa ne cunoastem,,,sa stabilim ce avem de facut.Si atat timp cat eu sunt inca crestina voi continua sa merg la Biserica, sa tin posturile si sa ma impartasesc.Imi voi respecta religia mea,si totusi o voi respecta si pe a lui,pentru ca asa ar fi corect. El este dispus sa invete despre crestinism,si traditiile mele,si sa le respecte.Va fi un acord intre noi doi.Si atat timp cat astea se vor respecta,nu vad de ce relatia noastra nu ar functiona.Si nu as trai in curvie,cum afirmi tu...chiar daca o sa ne casatorim intr-o mosquee musulmana,tot as primi binecuvantare de la Dumnezeu.Pentru ca,inca o data spun,ei se inchina aceluiasi Dumnezeu,ca si noi.Stiu ca un preot nu ar accepta sa oficieze un astfel de gen de cununie.si mai stiu ca copiii mei nu vor fi botezati......dar ...nu stiu...nu sunt 100 % sigura ca ma voi casatori cu el..noi vrem dar asta mai depinde si de alte lucruri.Si totusi,daca nu risc,nu am de unde sa stiu...sa merg doar pe sfaturi de genul asta FUUUUUUUUGGGGGGGIIIIIIIIIIIIIIIIII si cine stie..sa imi para rau mai tarziu.....Sincera sa fiu judecand dupa felul lui de a fi,dupa caracter,nu as renunta la el,doar din motiv ca el este musulman.Oricum va multumesc pentru parerile voastre si astept in continuare.
OF tu nici nu l-ai cunoscut in fata si deja te gindesti la maritis, of ca maninci un sac de sare cu aproapele tau si tot nu reusesti sa-l cunosti, asta ti-o spune cineva cu experienta, tu nu intelegi ca daca te casatoresti cu musulman nu mai poti lua Sfinta Impartasanie? mai asteapta nu te pripi au mai facut-o si altele si au dat in bara. Si ai grija ca astia se ocupa cu comert cu camillele si mai stii ce il duce capu ca ei nu dau pe femeie nici doi bani.
Ai grija
  #20  
Vechi 19.11.2008, 10:08:51
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Draga mea, nu stiu daca sunt in masurasa te sfatuiesc ce sa faci. Pot doar sa iti marturisesc ceva din care sa intelegi ce am vrut sa zic. Sotul meu provine din familie de protestanti(penticostali).El a fost doar binecuvantat si s-a botezat la noi pentru a ne putea casatori la preot. Desi a facut lucrul acesta, tot are in cap apucaturi de "pocait", in sensul ca nu vrea sa isi faca cruce, nu vrea sa inteleaga rolul sfintilor, al moastelor, zicand ca sunt"oase". Imi cam da bataie de cap, dar cred si ma rog ca bunul Dumnezeu sa il lumineze. Gandeste-te ca desi credem amandoi in Dumnezeu, in Sfanta Treime, imi e greu cateodata cu ideile lui si ma gandesc cum ar fi fost daca aveam un sot ortodox practicant. Nu ma plang, e un om minunat care ma iubeste si ma respecta, doar ca nu este de acord cu multe dintre invataturile date de BOR.Chiar daca se vaboteza de dragul tau, vei avea de lucru cu el. Daca nu se va boteza, nu vaveti putea castori la preot si asta inseamna sa traiti in curvie. Daca nu te va lasa sa mergi la biserica si sa faci cele necesare pentru sufletul tau si pentru mantuire?
Stiu ca nimeni nu poate decide in locul tau, dar eu te rog sa te mai gandesti, sa analizezi bine optiunile si sa nu te grabesti sa faci un pas pe care sa il regreti mai tatrziu.
Dumnezeu sa te ajute.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 21:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 02:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14