Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2010, 13:46:34
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Doar o Apocalipsa mai poate salva Terra

Un raport al Acadamiei Naționale de Științe din Statele Unite ale Americii anunță că procesul încălzirii globale a devenit aproape ireversibil, reparațiile pe care omul le mai poate aduce fiind extrem de dificile. În fapt, același raport anunța că ar fi nevoie de o erupție vulcanică majoră la fiecare 18 luni, un veritabil Armageddon pentru Pământ, pentru ca temperatura să se reducă iar calotele glaciare să înceteze a se mai topi.
Unele dintre solutiile propuse de specialiști pentru reducerea încălzirii globale par de-a dreptul fanteziste, în timp ce altele necesită zeci de ani pentru a putea fi puse în aplicare. Cel mai realist scenariu ar fi acela în care toate națiunile lumii ar recurge la împăduriri majore, reducând până aproape de 0 defrișările, un scenariu care, însă, cu greu va putea fi transformat în realitate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2010, 13:51:36
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Un raport al Acadamiei Naționale de Științe din Statele Unite ale Americii anunță că procesul încălzirii globale a devenit aproape ireversibil, reparațiile pe care omul le mai poate aduce fiind extrem de dificile. În fapt, același raport anunța că ar fi nevoie de o erupție vulcanică majoră la fiecare 18 luni, un veritabil Armageddon pentru Pământ, pentru ca temperatura să se reducă iar calotele glaciare să înceteze a se mai topi.
Unele dintre solutiile propuse de specialiști pentru reducerea încălzirii globale par de-a dreptul fanteziste, în timp ce altele necesită zeci de ani pentru a putea fi puse în aplicare. Cel mai realist scenariu ar fi acela în care toate națiunile lumii ar recurge la împăduriri majore, reducând până aproape de 0 defrișările, un scenariu care, însă, cu greu va putea fi transformat în realitate.
. .
Nu cred.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2010, 14:09:04
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu cred ca Terra trebuie salvata, ci specia umana ! Degradarea mediului ne va ucide, iar Terra se va reface ...Si cred ca-i va fi mai bine fara oameni !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2010, 14:18:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit "Doar Dumnezeu mai poate salva Terra".

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Un raport al Acadamiei Naționale de Științe din Statele Unite ale Americii anunță că procesul încălzirii globale a devenit aproape ireversibil, reparațiile pe care omul le mai poate aduce fiind extrem de dificile. În fapt, același raport anunța că ar fi nevoie de o erupție vulcanică majoră la fiecare 18 luni, un veritabil Armageddon pentru Pământ, pentru ca temperatura să se reducă iar calotele glaciare să înceteze a se mai topi.
Unele dintre solutiile propuse de specialiști pentru reducerea încălzirii globale par de-a dreptul fanteziste, în timp ce altele necesită zeci de ani pentru a putea fi puse în aplicare. Cel mai realist scenariu ar fi acela în care toate națiunile lumii ar recurge la împăduriri majore, reducând până aproape de 0 defrișările, un scenariu care, însă, cu greu va putea fi transformat în realitate.
Nici eu n-am crezut, dar acum cred. Titlul, insa, ar trebui sa fie:
"Doar Dumnezeu mai poate salva Terra".
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2010, 14:54:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nici eu n-am crezut, dar acum cred. Titlul, insa, ar trebui sa fie:
"Doar Dumnezeu mai poate salva Terra".
Har, smerenie si jertfa de sine.
Pai asta e si sensul Apocalipsei: interventia divina in momentul in care raul din lume va fi atat de mare incat numai Dumnezeu il la putea separa de creatia Sa.

Era si o gluma: Apocalipse please!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2010, 15:06:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pai asta e si sensul Apocalipsei: interventia divina in momentul in care raul din lume va fi atat de mare incat numai Dumnezeu il la putea separa de creatia Sa.

Era si o gluma: Apocalipse please!
Da, draga Florine, dar tocmai asta vroiam sa spun: sa n-o chemam noi!
Sa lucreze Bunul Dumnezeu altfel, dar mie teama ca noi nu dorim asta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2010, 15:23:04
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Noi neamurile crestine o pierdem prin necredinta, ceilalti prin demografie ..Un sfant spunea ceva de genul: demografia devine un blestem la neamurile pagane..Si se vede ! China si India pierd lumea prin demografie !
O sa ma luati cu texte biblice privind dorinta Domnului de inmultire a omului...Eu o sa va pomenesc de infranare cand situatia o cere!

Last edited by IonelS; 02.09.2010 at 15:32:10.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2010, 16:58:09
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Un raport al Acadamiei Naționale de Științe din Statele Unite ale Americii anunță că procesul încălzirii globale a devenit aproape ireversibil, reparațiile pe care omul le mai poate aduce fiind extrem de dificile. În fapt, același raport anunța că ar fi nevoie de o erupție vulcanică majoră la fiecare 18 luni, un veritabil Armageddon pentru Pământ, pentru ca temperatura să se reducă iar calotele glaciare să înceteze a se mai topi.
Unele dintre solutiile propuse de specialiști pentru reducerea încălzirii globale par de-a dreptul fanteziste, în timp ce altele necesită zeci de ani pentru a putea fi puse în aplicare. Cel mai realist scenariu ar fi acela în care toate națiunile lumii ar recurge la împăduriri majore, reducând până aproape de 0 defrișările, un scenariu care, însă, cu greu va putea fi transformat în realitate.
Eruptiile vulcanilor degaja lava,cenusa si caldura,cum pot reduce acestea temperatura atmosferica?Incalzirea globala e un proces independent de activitatea noastra si de poluare.Sa fim seriosi,era glaciara a fost declansata de aerul conditionat din preistorie?Acestea sunt lucruri care trebuie sa se intample si nu le putem opri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2010, 17:04:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
demografia devine un blestem la neamurile pagane..Si se vede ! China si India pierd lumea prin demografie !
!
Deci sa faci copii citi da Domnul este "pagin", sa-i omori este dovada de necredinta, atunci cum este bine?
Infrinare?, tu glumesti?, ce infrinare? de la a procrea? Tu ai prietena/sotie?..stii oare despre ce vorbesti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2010, 20:06:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu inmultirea populatiei duce la incalzirea climei ci arderea prea multa de benzina,motorina etc.
Un mare procent din emisia de CO2 e din circulatia avioanelor,din circulatia masinilor etc.
Apoi se desfriseaza padurile irational si padurea reimprospateaza atmosfera si asta iar nu e datorata neaparat cresterii populatiei.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
se poate depasi durerea singuratatii doar cu proactivitate? Luca2011 Generalitati 9 18.08.2012 19:30:12
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48
Puterea Domnului ma poate salva? Loryb Generalitati 27 03.11.2008 22:19:34
Slujba de canonizare de la Salva Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 0 06.08.2008 23:13:39