Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2011, 00:38:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackmetal_15 Vezi mesajul
Mie imi place foarte mult sa am parul lung , dar tatal meu nu ma lasa sa il am , deoarece cam dupa 6 luni ma obliga sa ma tund. El asociaza rockul cu satanismul si el fiind credincios nu ma lasa . eu as vrea sa`mi las parul vreo 2 ani sa`mi creasca lung dar nu pot reusi deoarece el ma obliga. cum l`as putea convinge ... ps am 16 ani ..
Mai întâi, tatăl dv are, în mare măsură, dreptate. Mai exact, pe de o parte, muzica în sine nu este un lucru rău, deci să asculți muzică nu este păcat în sine, în același fel în care beția este păcat în sine și desfrâul este păcat în sine. Pe de altă parte, muzica înseamnă un anumit mesaj cu care adesea o identificăm. Pentru ce nu vă plac manelele ? Sunt convins că nu aveți nimic împotriva melodiilor din manele, nici a ritmului lor șerpesc. De fapt, nu vă plac pentru că nu vă place mesajul pe care ele îl transmit. Nu vă plac versurile lor agramate, nici gherțoii care le cântă, nici stilul în care se ascultă și, de fapt, nu vă plac nici oamenii care le ascultă. Vi se pare că manelele fac apologia unor non-valori, că iau dragostea mult prea în ușor, că elogiază puterea banului și a pumnului și, hotărât lucru: nu ați vrea să fiți ca maneliștii. Dacă fiul dv ar asculta manele și numai manele ar avea în cap, ați privi acest lucru cu durere și cu multă îngrijorare. Din dragoste pentru copilul dv, i-ați cere să nu mai poarte tricoul răsucit peste burtă, să renunțe la ghiulul din aur cu chihlimbar, să șteragă textul "Tanța, sex numai cu tine" și să-și taie scurt unghia de la degetul mic. Prin urmare, există o legătură de nedesfăcut între muzica propriu-zisă din manele și ceea ce transmite această muzică, până acolo încât nu poți să asculți prea mult timp manele fără să te faci manelist. Dar, dacă ați fost de acord cu mine până aici, de ce nu vedeți o lege mai generală în acest lucru ? De ce să fie asta valabil la manele și să nu fie la muzica rock ? Putem disocia melodia (admirabilă din punct de vedere strict componistic) al melodiei "Highway to hell" cu mesajul pe care îl transmite ? Și, de când eram eu puști și îmi dădeam casetofonul la maxim să ascult "Highway to hell" și "Hells Bells" ori "Back in black" au apărut altele și mai dihai. Pe vremea mea nu apăruse, încă, M. Manson. Ca el vreți să fiți ? Este el, de fapt, un model mai atrăgător decât Jean de la Craiova ?

Pe urmă, până la majorat, sunteți sub ascultarea părinților dv. Limita ascultării este păcatul. Dacă ei vă cer să furați, atunci abia să nu ascultați de ei, ci de Dumnezeu, care spune să nu facem asta. Acuma: când v-au cerut să vă tundeți, v-au cerut să faceți ceva care este păcat ? Nu ? Înseamnă că trebuie să îi ascultați. Dacă e foarte important pentru dv, puteți să încercați o negociere. Dar, ultimul cuvânt, lăsați-l lor !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.02.2011 at 00:44:39. Motiv: stilistică
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2011, 00:45:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb mesaj nesincer (ca stil de a scrie)

Citat:
În prealabil postat de blackmetal_15 Vezi mesajul
Mie imi place foarte mult sa am parul lung , dar tatal meu nu ma lasa sa il am , deoarece cam dupa 6 luni ma obliga sa ma tund. El asociaza rockul cu satanismul si el fiind credincios nu ma lasa . eu as vrea sa`mi las parul vreo 2 ani sa`mi creasca lung dar nu pot reusi deoarece el ma obliga. cum l`as putea convinge ... ps am 16 ani ..
Nu stiu de ce simt miros de troll sau de persoana care nu stie cum sa se distreze pe seama credinciosilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2011, 03:13:53
MayaRobert MayaRobert is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Întâi de toate, tu vrei să te apropii de Dumnezeu? Tu vrei să scapi de muzica rock?
Nu inteleg, daca nu scapi de muzica rock nu te poti apropia de Dumnezeu? Cred ca este gresit sa spui asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.10.2011, 14:01:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MayaRobert Vezi mesajul
Nu inteleg, daca nu scapi de muzica rock nu te poti apropia de Dumnezeu? Cred ca este gresit sa spui asta.
Cred ca ar trebui sa incerci sa te apropii cat mai mult de Dumnezeu si te vei convinge daca muzzica rock este daunatoare sau folositoare, odata ce ajumgem sa-L cunoastem mai bine pe Dumnezeu multe dinrtre intrebarile noastre isi gasesc raspuns in dragostea Lui nemarginita fata de creatie.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2013, 13:13:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

La treaba cu muzica rock e mai complicat, deoarece exista o gramada de subgenuri ale muzicii, si tot rock le zice. Acum depinde si ce fel e rock ascultam (vb la modul general).

Eu de exemplu nu suport rock-ul cu lyrics-uri satanice sau care aduc blasfemie lui Dumnezeu, desi nu sunt crestina prea practicanta.

Sunt si subgenuri ale muzicii rock (la care chiar nu le stiu numele) care chiar au melodii cu versuri de bun simt. Multe exemple am gasit in melodiile celor de la Bon Jovi. da, e rock clasic cica, ar tot rock este. Si mai sunt.


In fine, ideea cu parul... depinde si cum iti "aranjezi" parul. Sincer, nici eu n-as fi de aco ca baitul meu sa aiba parul lung atata timp cat si-l aranjeaza ca cei din curentul "emo" sau aca nu si-l spala/ingrijesc.
In ce categorie intri aici?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii Vs Iubirea vietii mele ! dorul3tz Generalitati 30 22.01.2009 17:30:54
Parintii eduardd Pocainta 15 14.11.2008 00:05:05
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 16:30:21
parintii chiar cred k tot ce fac e bine? ioanhodean Generalitati 2 01.09.2008 23:12:25
parintii ne vor binele... c-antonia Intamplari adevarate 17 19.05.2008 18:55:31