Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.04.2016, 15:18:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Toata lumea de zburleste ca de ce se construieste aceasta catedrala, dar de ce aceleasi persoane nu se sesiseaza la fel de sonor ca acusi se ridica moscheea? de ce???
Au murit stramosii nostri pentru credinta si noi ce facem ... ??
Ce, e prima moschee din Romania?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.04.2016, 15:24:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Oare cate spitale s-ar construi/moderniza cu banii de tigari? :)
Dar cate catedrale se puteau construi cu banii de stadioane, borduri, strazi astfaltate prost si des, etc?

Numai cu "privatizarea" RAFO, PSD a dat o gaura de cateva sute de milioane de dolari.
Si "privatizari" din astea au fost cu sutele.

Furturi de la buget, confirmate de Curtea de Conturi - miliarde de dolari.

Probabil cam toata datoria publica a Romaniei daca nu mai mult, sunt bani disparuti in buzunarele politicienilor.

Nu pensiile, catedralele, etc. sunt problema Romaniei, ci coruptia sistemului.

De ce nu o sa vedem un cantecel al 'vedetelor" noastre despre asta? Simplu, pentru ca sunt rotite din "sistem" iar sistemul face tot ce poate sa deturneze atentia de la adevarata problema: el insusi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.04.2016, 15:32:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu pensiile, catedralele, etc. sunt problema Romaniei, ci coruptia sistemuluii.
Eu cred ca nici macar coruptia nu este problema principala. Cred ca mentalitatea este problema principala, coruptia este efectul.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.04.2016, 17:38:42
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Adevărat problemă este că numeni nu mai crede că Dumnezeu preferă +lomnul+ și +spațiile mici+ (cerul gurii smerite).

Dacă romînii de sus pînă jos și de peste tot ar avea dreaptă credință atunci România ar fi cea mai frumoasă Catedrală a lumii..nii strălucitoare.

Fără iubire curată și multă pentru Dumnezeu și aproape, la nimic nu ne folosește, nici catedrala și nici orice altceva inclusiv SMERENIA.

Lepădarea de credință vine din interior... atunci cînd îți vine să minți sau să spui adevărul ca să pîrăști dîndu-te de mîncare spurcată, căci prin asta nu vrei altceva decît se te lauzi cu toate păcatele pe care le faci cu grozăvie ca să te vezi ca un berou falnic ce se mîndrește cu răutatea sa pe care cu prostie și absurditate o slujește ca să sfideze cu obrăznicie și batjocură pe Dumnezeu.

Mîntuirea vine de sus prin sfinți.

Dumnezeu iubește adunările frățești ale sfinților și nu pe cele ale oamenilor egoiști și deșerți, foarte iubitori de bani și de mărire mincinoasă de sine.

Eu aș fi vrut să facem cea mai mare catedrală a creației și în ea o catedrală mai mică a omenirii și în ea o catedrală mai mică a creștinătății și în ea o catedrală mai micuță a ortodoxiei și în ea o catedrală și mai micuță a iubirii curate și sfinte, catedrala Credinței.

Atunci da. Ar fi fost ceva măreț pentru Dumnezeu. Așa am impresia că va fi ceva tot pentru sistemul justițiar securisto-mafiot și pentru politrucii marionete care slujesc la comanda generalilor trădători și plini de privilegii. N-aș vrea să cobesc, ci deie Dumnezeu să iasă ceva bun pînă la urmă.

Last edited by Trimisul; 15.04.2016 at 17:50:00.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.04.2016, 18:48:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu cred ca nici macar coruptia nu este problema principala. Cred ca mentalitatea este problema principala, coruptia este efectul.
Mentalitatea e aceeasi peste tot: putere, bani si orice pentru a-i obtine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.04.2016, 19:11:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mentalitatea e aceeasi peste tot: putere, bani si orice pentru a-i obtine.
Este adevarat, Apostolul Ioan, in prima sa epistola, spune ca ,,toata lumea zace in cel rau". Cum intelege fiecare sa-si traiasca viata este judecata lui cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.04.2016, 20:15:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar cate catedrale se puteau construi cu banii de stadioane, borduri, strazi astfaltate prost si des, etc?

Numai cu "privatizarea" RAFO, PSD a dat o gaura de cateva sute de milioane de dolari.
Si "privatizari" din astea au fost cu sutele.

Furturi de la buget, confirmate de Curtea de Conturi - miliarde de dolari.

Probabil cam toata datoria publica a Romaniei daca nu mai mult, sunt bani disparuti in buzunarele politicienilor.

Nu pensiile, catedralele, etc. sunt problema Romaniei, ci coruptia sistemului.

De ce nu o sa vedem un cantecel al 'vedetelor" noastre despre asta? Simplu, pentru ca sunt rotite din "sistem" iar sistemul face tot ce poate sa deturneze atentia de la adevarata problema: el insusi.

Normal ca problema Romaniei este coruptia sistemului...

Numai ca "vedeatele"astea nationale au uitat de unde au plecat ,sunt genul de parveniti care s-au vazut cu saci de bani peste noapte iar moralitatea nu este punctul lor forte. Oameni ai lumii!
Plus ca ii avantajeaza sa stea la umbra politicienilor si nu in fata lor,adica impotriva -doar politicienii au painea si cutitul,de ce sa-i supere? Sa-si piarda ei traiul dupa pofta inimii?

Oricum,mie nu mi-au placut nicioadata vedetele altora;sunt ale altora pt ca nu sunt ale mele;nu eu le-am ajutat sa prospere si nici nu le-am cumparat gunoaiele sau le-am oferit audienta.
Mai prost este ca trebuie sa traiesc cu alegerile prostimii,adica a majoritatii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.04.2016, 12:36:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Total de acord cu dumneavoastra!

Marile probleme de astazi din Romania nu sunt generate de constructia acestei catedrale, ci sunt generate datorita coruptiei generalizate, dar si a dezbinarii dintre romani.

Ma indoiesc ca cei din trupa Taxi chiar inteleg ce inseamna smerenie, si au compus aceasta melodie doar ca sa se incadreze intr-un anumit curent, raspandit din pacate astazi in mass-media din Romania!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.04.2016, 12:38:00
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Total de acord cu dumneavoastra!

Marile probleme de astazi din Romania nu sunt generate de constructia acestei catedrale, ci sunt generate datorita coruptiei generalizate, dar si a dezbinarii dintre romani.

Ma indoiesc ca cei din trupa Taxi chiar inteleg ce inseamna smerenie, si au compus aceasta melodie doar ca sa se incadreze intr-un anumit curent, raspandit din pacate astazi in mass-media din Romania!
Exact, niste aglutinati infami.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.04.2016, 16:51:31
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Exact, niste aglutinati infami.
Atâția oameni de bună credință care mărturisesc întrun cîntec despre smerenie foarte simplu că Dumnezeu preferă lemnul și spațiile mici să fie niște infami aglutinați?

Păi dacă n-ar fi fost așa cum cred ei se mai năștea El oare preasmerit dintr-o mică (12-15 ani) fecioară preacurată într-o peșteră, un staul unde se țineau vitele? Și ar mai fi lucrat El împreună cu bătrînul și dreptul și feciorelnicul Iosif tîmplarul pentru a avea ei toți ce mînca și a mai da și la alții? Și s-ar mai fi lăsat El răstignit pe lemn și băgat în mormîntul strîmt din stîncă pentru ca să ridice Dumnezeu păcatele oamenilor pentru jertfa Lui? Și ar mai fi revenit dintre morți la apostoli după înviere prin ușile încuiate a treia zi după scripturi întro odaie de mansardă dintro casă oarecare sărăcăcioasă dacă nu ar fi preferat spațiile mici?

Așa că nu poți acuza niște artiști celebri că Îl cunosc pe Dumnezeu și știu unde Îl găsesc deobicei.

Asta nu înseamnă că Dumnezeu nu ar merge și la Catedrala Mîntuirii Neamului dacă L-ar chema cineva acolo, ar merge sigur, dar nu-L cheamă nimeni și atunci preferă Lemnul Crucii și spațiile gurii mici.

Acela este Dumnezeu, Păstorul cu Crucea și care ascultînd de Dumnezeu ne învață să facem CIOCUL MIC cînd e vorba să ne certăm ca proștii între noi știind că cearta asta rea vine de la satana ca să facem dezbinare între frați... adică defapt ajungem ca orbii conduși de orbi să ne dezbinăm de Dumnezeu pentru niște pre-judecăți de valoare foarte crude finalizate prin niște cuvinte grele ce par foarte drepte de parcă ar sluji credinței.

Cine suntem noi să judecăm păcătoșii? Oare nu pentru ei a venit Hristos trimis de Tatăl?

Deci și noi dacă suntem creștini ar trebui să preferăm +Lemnul și să ținem ciocurile cît mai mici!

Last edited by Trimisul; 21.04.2016 at 17:50:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare