Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2008, 14:53:19
vam vam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 7
Implicit

S-au facut speculatii pe marginea acestei carti si ma gandeam ca poate cineva stie clar care este istoricul acestei carti, cand a fost ea scrisa, de catre cine si cand a fost exclusa de biserica dintre cartile sfinte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2008, 15:25:03
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Intereseant!:)La intrebarea asta poate isi face mila de noi un Preot sau un Teolog! ...daca or fi printre noi pe acest forum!:)
Pái, daca e apocrifa inseamna ca e balast si n-are rost sa-ti pierzi vremea citind-o, ca tot fara de folos ramai... !!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2008, 15:32:16
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vam
S-au facut speculatii pe marginea acestei carti si ma gandeam ca poate cineva stie clar care este istoricul acestei carti, cand a fost ea scrisa, de catre cine si cand a fost exclusa de biserica dintre cartile sfinte.
poi a fost scrisa, in secolul I i.Hr., deci cel mult trebuie sa faca parte din canonul cartilor, Vechiului Testement sau macar dintre cartile anaghinoscomene, dar avand in vedere faptul ca Enoh a trait inainte de potop, putin probabil daca nu imposibil sa fi scris o carte, distanta intre personajul biblic Enoh si cartea care ii este destul de mare(cateva mii de ani) deci mult mai sigur este faptul ca cineva pt a oferi o oarecare autoritate cartii a pus-o pe seama lui Enoh(la fel cum s-a intamplat cu evangheliile apocrife, care pt a capata autoritate au fost puse pe seama unor apostoli, desi ele au fost scrise la 2-3 secole dupa ce apostolii nu au mai fost p-acilea pe pamant)
Si nu Biserica a exclus-o dintre cartile sfinte, caci dupa cum am spus in cel mai bun caz trebuia sa faca parte din canonul vechiului testament, care canon nu l-a format Biserica ci s-a format in sinagoga Biserica preluandu-l de acolo.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2008, 15:46:51
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

*cartea care ii este atribuita
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2008, 16:13:37
iar_vali iar_vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

am citit cateva capitole din cartea lui Enoh
ea inca se afla in Biblia Ortodoxa Etiopiana, fiind acceptata de BOE ca si carte canonica.(astia au o religie mai aparte, cercetati)
nu stiu cat e de divina
subiectul cartii:
Enoh este trimis de Dumnezeu sa prooroceasca impotriva ingerilor cazuti(din Genesa 5,cred).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2008, 16:42:08
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iar_vali
am citit cateva capitole din cartea lui Enoh
ea inca se afla in Biblia Ortodoxa Etiopiana, fiind acceptata de BOE ca si carte canonica.(astia au o religie mai aparte, cercetati)
nu stiu cat e de divina
subiectul cartii:
Enoh este trimis de Dumnezeu sa prooroceasca impotriva ingerilor cazuti(din Genesa 5,cred).
etiopienii is ortodocsi copti care au obtinut autocefalia fata de Patriarhia copta din alexandria prin 1935
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2008, 16:45:06
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de Dacian
Intereseant!:)La intrebarea asta poate isi face mila de noi un Preot sau un Teolog! ...daca or fi printre noi pe acest forum!:)
Pái, daca e apocrifa inseamna ca e balast si n-are rost sa-ti pierzi vremea citind-o, ca tot fara de folos ramai... !!
nu tot ce-i apocrif e rau uita-te de exemplu la cartile anaghinoscomena de la sf VT
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2008, 13:22:40
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Am citit o parte din ea, sincer mi s-a parut mai mult o harababura, dar are si cateva chestii extrem de intrigante.
Partea pe care am citit-o se refera la caderea ingerilor. Povestea e altfel decat aia clasica pe care o stim: Dumnezeu trimite oamenilor un grup de ingeri numiti "veghetori", condusi de Samyaza sau Semiaza, pe care unii il identifica cu Satan. Lor le cam plac fiicele oamenilor, asa ca se tin de nebunii cu ele, iar rezultatul este o rasa de uriasi, numiti nephilim, care faceau numai rele.
Pe deasupra, veghetorii mai dau omului si tehnologia: prelucrearea metalelor, armele, cosmeticele, etc.
In consecinta, arhanghelii ii reclama sus. In consecinta, veghetorii sunt aruncati nu stiu unde, uriasii sunt exterminati. Aici, parca imi amintesc ca sufletele uriasilor morti devin demoni, dar nu sunt sigur, asta nu am putut sa verific pe internet si nu am cartea la indemana.
Ceea ce mi s-a parut interesant este similitudinea cu mitul lui Prometeu, titanul care da oamenilor focul (=tehnologia) si e pedepsit de Zeus. Alt aspect interesant este prezenta uriasilor, atat de universal prezenti in toate mitologiile.
In mitologia greaca, intalnim gigantii, fiii lui Uranus, care se revolta impotriva zeilor olimpieni. Sunt invinsi si aruncati intr-o lume subpamanteana, ca si veghetorii.
Adevarul este ca, daca o civilizatie superioara extraterestra ar trimite colonisti pe pamant, iar ei s-ar incrucisa genetic cu pamantencele si i-ar initia, neautorizat, pe oameni in tainele tehnologiei, oamenii primitivi EXACT asa ar descrie lucrurile, cum e in cartea asta. Ma rog, o simpla supozitie, intarita si de universalitatea acestui mit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2008, 18:14:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ce am gasit despre Cartea lui Enoh in Hronograful lui Gheorghe Chedrinos, hronograf pe care-l citeaza destul de des Parintele Cleopa:


<br><br><br><br>
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.12.2008, 22:55:15
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Daca doreste cineva sa citeasca cartea lui enoh,o puteti descarca de aici:
http://www.2shared.com/file/4452512/...lui_Enoch.html
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 16:38:02
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Enoh gavriil Generalitati 11 10.05.2010 15:08:45