Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 27.01.2011, 10:50:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Arsenie Boca sustinea ca SIDA a fost introdusa artificial la noi prin intermediul vaccinurilor. Nu gasesc citatul.
O fi ... nu stiu asta.
Dar in ce an spunea asta? Din cate imi amintesc, dansul a murit in 1989.
Asadar nu trecerea la capitalism ne-a adus SIDA, nu mai vorbim de cancer.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 10:51:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Implicit

Comunismul a atentat la atributul fundamental al fiintei umane construita dupa modelul divin, anume LIBERTATEA.

Ceva asemanator, dar mult mai grav, se va intampla si in preajma sfarsitului lumii acesteia, cand oamenii isi vor vinde LIBERTATEA in schimbul supravietuirii.

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 11:02:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
Comunismul a atentat la atributul fundamental al fiintei umane construita dupa modelul divin, anume LIBERTATEA.

Ceva asemanator, dar mult mai grav, se va intampla si in preajma sfarsitului lumii acesteia, cand oamenii isi vor vinde LIBERTATEA in schimbul supravietuirii.
Nu pot sa contest ca va fi asa.
Suntem din ce in ce mai supravegeati. Camere de luat vederi peste tot, sateliti, urmarirea prin GPS, prin telefonul mobil, folosirea cardurilor, etc.
Dar comunismul ne-a luat orice libertate fara sa aiba nimic din toate astea.
Acum, cel putin, ti se aduce argumentul securitatii. Si vedem cu totii ca au dreptate.
Nu au trecut decat doua zile de la atentatul din Moscova cand au murit 35 de oameni.
Asa cum ai spus si tu, vom fi obligati sa alegem intre supraveghere si siguranta. Nu noi ca persoane, noi ca natiuni.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:08:26
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Cum mai spunea cineva, pe omul Nicolae Ceausescu nu pot decat sa-l plang, dar asta nu pentru comunism ci pentru naivitatea si prostia de care a dat dovada. Nu era pregatit sa fie presedinte.
Comunismul (sau ideologia care a stat la baza comunismului) a fost de mult planuit, mult inainte sa stim noi ce e comunism, si bineinteles nici nu a murit si nu va muri niciodata (asta pana la a doua venire a Mantuitorului), ci se va perfectiona, isi va schimba forma si numele, devenind in final (probabil...) New-Age sau New World Order. Daca intemeietorii si sustinatorii de-a lungul timpului au fost in proportie considerabila persoane inclinate spre satanism sau ocultism (unii cu buna stiinta altii din naivitate) atunci e clar cine e tatal comunismului.
Ca a fost bine sau rau asta esimplu de spus: intotdeauna mai bine era mai demult, cu cat ne apropiem de sfarsit cu atat va fi mai rau, sau asa am inteles apocalipsa "daca nu ar fi scurtat Dumnezeu zilele acelea nu ar mai fi rezistat nici un suflet pana la sfarsit".
Vechi 27.01.2011, 12:17:11
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 30.08.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cancerul si SIDA nu au intrat in Romania dupa 1989. Din pacate, erau aici de multi ani.
Iar saracia, prostia, ruinarea tuturor valorilor, dar mai ales indobitocirea, erau aproape politica de stat in comunism.
Este foarte grav ca uitam ce viata grea am avut atunci.
Dar si mai grav este ca am uitat cum a fost cand traiam lipsiti de aproape orice libertate.
acum se culeg roadele comunismului. nesimtirea si proasta educatie e la rang de cinste. toparlanul din fundul rapii ce a crescut in boscheti a ajuns orasan cu profesionala cu nota 2 la admitere acum nu se mai duce la tara la munca ca e domn cu meserie . si nu poa sa mai traiasca fara apa curen si vc in casa iar sapa nu mai e de nasul lui ca de e domn.cancerul si sida e de la mancarea sanatoasa si sistemul medical de atunci .medicii faceau injectii cu ace nesterilizate ca nu era curent si etuva de sterilizare nu mergea in ghetourile in care si astazi se vad ,iarna se acopereau caloriferele cu paturi sa fie mai cald lumina erea cu program ,apa cugea numai 2 ore dimineata si seara ,daca nu opreai apa nu aveai de mancare si vc,mancare cu portia,daca nu te saturai rabdai benzina 10 litre pe luna si lista continua cu binele comunist .la conducere erau numai inculti si parveniti dar cu origine sanatoase ,adica betivi si puturosi
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:19:20
cristian67
Guest

Implicit interesant,nu?

Citat:
Arsenie Boca sustinea ca SIDA a fost introdusa artificial la noi prin intermediul vaccinurilor. Nu gasesc citatul.
Un articol de Ștefan Doru COPOȚ
Încercând să ajut o fetiță cu SIDA prin anul 2000 am aflat un adevăr extrem de incomod.
Prin anii 91-92-93, prin vaccinuri venite din afară au fost infectați o mulțime de copii din orfelinatele românești astfel că aveam cei mai mulți copii cu SIDA din Europa în acea perioadă (dar fără să avem adulții infectați ).
Situația s-a aruncat în cârca sistemului medical, deși era o tâmpenie pentru oricine gândea cât de cât, pentru că nu avea cum ca personalul sanitar să fi fost normal să zicem până în anul 1992, pentru ca apoi să se tâmpească brusc, rezultatul fiind infectarea a mii de copii.
Cine crede că problema sterilizării instrumentarului medical a apărut când a apărut SIDA, nu are cunoștințe minime medicale. O problemă mult mai grea cu care se confrunta sistemul medical înainte de apariția SIDA era HepatitaB. Virusul hepatitei B este mult mai rezistent decât HIV-ul (acesta din urmă murind și dacă este expus la lumină timp de 30 minute). Pentru Hepatita B se făceau sterilizări ale seringilor timp de 30 de minute la temperatura de fierbere a apei, iar HIV-ul nu ar fi avut nici cea mai mică șansă.
Și de ce toate aceste urmări ulterioare puse pe seama practicii incorecte? Simplu. Pentru bani… Atunci am aflat că un bolnav de SIDA costa Statul Român cam la 1000 de dolari pe lună. Se poate înmulți cu câți bolnavi erau atunci, cu 10 ani durata medie de supraviețuire și se va constata un beneficiu financiar foarte bun.
Atunci, întâmplător, am avut și informații pe filiere foarte scurte de la medici din sistem care
după ce au vaccinat orfanii cu vaccinuri primite de la ajutoare au constatat la câteva luni o creștere a incidenței HIV cu aproximativ 50% din cei vaccinați”.

Tonomatele de presă au împiedicat mediatizarea celeilalte fețe ale mitului SIDA

„Au fost și câțiva răzvrătiți în rândul medicilor care se știau curați și care au pus întrebări, dar care au fost repede potoliți de cei din minister. Când am aflat, plin de mânie, am apelat la o cunoștință, care era ziarist și i-am propus ca eu să aduc dovezile medicale și el sa scrie un articol zguduitor. M-a dezamăgit total, spunând că nu interesează pe nimeni. Mai târziu am aflat ca el era scriitor la comandă, că scria doar ce îi permiteau stăpânii și el știa clar că asta nu se va publica niciodată. M-am dezumflat și eu și am mai răspândit informația doar printre cei mai apropiați. Dar informația asta se știe în sistem și chiar și pe un forum cineva s-a exprimat foarte clar în acest sens. Probabil și de aceea vaccinul anti cancer uterin a fost un eșec așa răsunător pentru că informațiile au circulat.”

Afacerea SIDA, made in US Army

Institutul Național de Cancer (INC) din SUA și alți 37 de parteneri și-au avut locația la Fort Detrick, Maryland, aici fiind unul dintre laboratoarele principale al armatei americane, unde s-au efectuat diverse experimente și unde a fost conceput și virusul ce provoacă SIDA. Inițial s-a crezut că virusul a apărut la maimuțe, dar adevărul nu este acesta. Într-unul dintre articolele publicate în Online Journal un cercetător român stabilit în occident a arătat că doctorul Robert Strecker a dezvăluit că virusul SIDA a fost într-adevăr „marfă” de INC în colaborare cu Organizația Mondiala a Sănătății (OMS), „marfă fabricată” în laboratorul din Fortul Detrick, Maryland. Din 1970-1974, acest laborator a început să facă parte din unitatea armatei specializată pe viruși și microbi letali, cunoscută și sub numele de Unitatea de Operațiuni Speciale. După 1974, această unitate a primit numele de Institutul Național pentru Cancer (INC). Conform cercetătorului Wiliam Cooper, fost ofițer în serviciul secret al marinei americane, această inițiativă a fost supravegheată de CIA având numele de cod MK-NAOMI. Doctorul Strecker a descoperit un grup de cercetători ruși și japonezi care au fost interogați cu privire la unele experimente în acest domeniu realizate de ei, când au fost reținuți pe timpul celui de-al doilea război mondial. Doctorul Strecker a descoperit că șeful echipei care a preparat virusul SIDA a fost Doctorul Robert Gallo, care ulterior a pretins că a descoperit virusul. Doctorul Gallo și echipa sa au creat virusul SIDA combinând virusul leucemiei la bovine și un alt virus de la ovine, injectându-le ulterior în țesuturi umane. Ambii viruși luați separat nu erau letali pentru oameni, deși erau pentru animale, dar combinați provocau un proces ireversibil. În ziua de joi, 1 decembrie 2005 în presa românească apăruse informația conform căreia profesorul american Robert C. Gallo, pe atunci în vârstă de 67 ani, medicul care „a descoperit” virusul HIV care provoacă boala SIDA, anunțase cu o zi în urmă că a reușit să fabrice un vaccin anti-SIDA. Gallo a făcut această comunicare cu ocazia unei festivități care a avut loc la Universitatea Bar Ilan din Israel, unde i s-a decernat „Premiul pentru cea mai de vârf realizare științifică”. La acea vreme, vaccinul a fost testat pe iepuri, câini și pe cinci maimuțe, rezultatele fiind extraordinare. Din păcate însă, probabil din interese financiare considerabile, știrea despre acel vaccin a rămas doar știre. Nimeni nu mai spune nimic de acest lucru, în schimb statele afecate de acest flagel născut în laborator, continuă să cheltuiască sume imense pentru așa-zise tratamente și medicamente produse tot de marile laboratoare americane.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:31:09
Pantsless Pantsless is offline
Banned

Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu sincer sunt comunist inrait. Normal ca sunt adeptul lui Ceausescu,doar nu o sa le tin partea masonilor si jidanilor!
Din cate vad in poza aia de la avatar nici tu n-ai prins prea bine vremurile alea, vorbesti aiurea. Simpla idee de a fi sclavul propriei tari e impotriva firii. Si daca mai spui ca esti si credincios, parca dumnezeu iti daduse liberul arbitru. Unde el ala in comunism, care controleaza totul? Sa stea oamenii la randuri interminabile pentru niste oua... E strigator la cer. O singura viata ai, si aia e controlata de altii.
Ah, c-ai sa-mi spui: da ma da toata lumea avea loc de munca. Vai de ei, munceau ca terminatii si nu aveau nimic. Ai sa spui ca unii oameni traiesc mai prost acum decat atunci. N-are nicio treaba cu: comunism vs capitalism, uite-te in alte tari democratice care o duc bine. Nu lua romania ca exemplu cand faci referinta la democratie/capitalism.
Tu ai vazut cat rahat au trebuit sa inghita oamenii din timpul comunismului? Cantece despre savantul de renume mondial (HAHAHAHAHAHAA) Elena Ceausescu, poezii despre asta si el... Ma apuca diareea cand ma gandesc.

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
26 ianuarie 1918 se naste cea mai controversata figura a ultimilor 200 de ani.dupa cum se vede inca mai curg lacrimi la mormantul lui,au inceput din ce in ce mai multi tineri sa-l vada pe ceausescu ca un salvator al tarii.
Iti spun eu de ce... E o chestie psihologica. Cand o duci rau, esti in stare sa spui: "mai bine era <atunci>"; la necaz omul uita cat de rau a fost inainte si cumva incepe sa vada partile pozitive ale acelui lucru din trecut, le uita pe cele negative; si asa schimba realitatea, se cufunda intr-un subiectivism extrem. De aia exista si vorba: "ai grija ce-ti doresti", pentru ca s-ar putea sa nu fie asa bine.
Pai tu nu-ti dai seama cata lume s-a bucurat ca a murit un om... Au cantat cantece de fericire. Crezi ca le-a placut in comunism? Unii au suferit, marii pupincuristi care nu o duceau asa rau.

Rau a fost si atunci, rau e si acum. Dar comunismul nu e solutia, e o ingradire a drepturilor firesti ale omului; a avut NISTE parti bune, dar repet: nu asa se traieste.

Si din cate stiu, spre exemplu, nici nu aveai voie sa mergi noaptea pe strada in grupuri mai mari de X persoane. Da' ce suntem, animale? sa ni se spuna cand si cum iesim la plimbare? Sa mi se opreasca curentul electric noaptea? Eu n-as putea omora oameni, dar un dictator care face posibil asa ceva - l-as omora cu mana mea daca as putea.

Last edited by Pantsless; 27.01.2011 at 12:35:55.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:36:21
crestinOrtodoxa
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu sincer sunt comunist inrait.
Nu-ti e un pic jena asa sa spui asta cand te gandesti la oamenii aia, ELITA adevarata a tzarii care a pierit in inchisori si a suferit prin munti si-n exil pt ca au crezut in poporul roman si-n libertate religioasa si nu numai?...

Comunismul mai mult decat orice ne-a distrus spiritul... ne-a distrus adevarata elita si-a lasat doar lichelele sa iasa-n fatza. Si tot aia au ramas in fatza si dupa revolutie...

mai grav decat jugul e obisnuinta cu jugul...
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:42:07
Pantsless Pantsless is offline
Banned

Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Implicit

Poftim cultura:
http://www.youtube.com/watch?v=HQrM-KboZeQ

Erau pusi copii sa-i pupe in cur pe aia 2, sa nu crezi ca cineva canta de placere. Le spuneau parintii: "fa mai asa vrei sa ma bage in puscarie?"
E normal asa ceva? Atata ipocrizie... Sa controlezi omul cu 'frica'. Sa-l tratezi ca pe un animal doar pentru ca iti permite sistemul. Asa o bataie de joc...
Si atata iti trebuia sa spui ca nu-ti convine ceva, ca aia era. De la putere nu-i puteai scoate, oricum faceau ce vor. Vroia un popor intreg sa scape de ei, si nu puteau. UN POPOR INTREG! SI NU AVEAU CE FACE. Asa cum ai o cireada de vaci controlata de vreo 3 cowboy.

Asta ridici tu in slavi, nea' Raoul? Iti doresc, nu altceva, dar sa ajungi in comunism si sa simti pe pielea ta chestiile astea.

Last edited by Pantsless; 27.01.2011 at 12:45:59.
Reply With Quote
Vechi 27.01.2011, 12:44:50
crestinOrtodoxa
Guest

Implicit

Ceasusescu-ura sau lacrimi?

raspunsul meu ar fi: nici ura nici lacrimi. MUNCA PENTRU SCHIMBAREA PT CARE S-AU SACRIFICAT SI-N CARE AU CREZUT MARTIRII !!!!!

Si ca sa citez un martir... "SA NU NE RAZBUNATI!"... nici ei nu au vrut sa simtim ura.

Last edited by crestinOrtodoxa; 27.01.2011 at 12:49:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... eodor nastasa Generalitati 15 12.09.2014 12:35:56
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 17:03:38
L-au deshumat pe Ceausescu sergiu Generalitati 37 27.07.2010 21:01:13
15 IANUARIE.Se naste o stea iulyaan Generalitati 50 15.01.2009 10:08:54