Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2013, 22:42:38
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Relatiile de iubire

Intr-o relatie de iubire cei 2 parteneri trebuie sa aibe firi opuse? sau la fel? de exemplu calm cu agitat sau calm cu calm? mi-ar placea daca mi-ati expune pareri ale preotilor ,calugarilor, psihologilor etc
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 03.09.2013 at 23:18:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2013, 23:22:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Intr-o relatie de iubire cei 2 parteneri trebuie sa aibe firi opuse? sau la fel? de exemplu calm cu agitat sau calm cu calm? mi-ar placea daca mi-ati expune pareri ale preotilor ,calugarilor psihologilor etc
Mai degraba opiniile oamenilor. Ce iti pasa daca un psiholog iti spune ca ar trebui ca partenerul sa fie intr-un fel daca tu tii la cineva si te intelegi cu persoane respectiva, daca poti convietui cu ea? Conteaza experienta fiecaruia. Se pot intelege si oamenii cu firi foarte diferite si oamenii "identici".
Preotul nu este "consilier de planificare familiala". Preotul are, pe langa rolul de a fi "intermediarul" prin care se revarsa harul, rolul de indrumator pentru cresterea duhovniceasca a credinciosilor. Singura parere pe care o poate exprima este ca partenerul sa fie o persoana credincioasa. Atat.
Restul trebuie sa descopere fiecare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde