Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2008, 16:11:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kora
Iar aura sfintilor este tot energie , a dragostei, deci, evident buna, crestina....Bioenergie buna exista?!?
nu orice om are aureola sfintzilor cum te face dracul sa crezi ca oriceom are haloul al ci omul are energie omeneasca asha cum au animalele, bioenergie plina de pacate cum au tozt bioenergoterapeutzii ashtia plini de libidoshenie... shi masaje shi scarboshenii... e un schimb scarbos de energii omeneshti fara nici o vindecare... doar sfintzii au primit Harul shi darurile vindecarilor shi aureola respectiva... dracul te invatza sa crezi ca oriceom are asha ceva ca sa nu mai fie nevoie de sfintzenie shi sa ai impresia falsa ca este asha dat la oriceom... minte dracul... cu bioenergiile lui cu tot... asha cum te molipseshti de boli asha te molipseshti shi de ingamfari energetice... sau de akedie shi bunastari... ale mancarii,tzigarii, desfranarii sau pe scurt ale cafelei shi betziei... adica toata razvratirea gLumei gLumii...
  #22  
Vechi 31.07.2008, 16:55:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Conceptia de bioenergie provine din parerea gresita dogmatic conform careia Dumnezeu cand l-a creat pe om l-a creat asa cu niste "energii ascunse".
Cand spune la facere ca Dumnezeu a suflat peste om pentru a-i da viata este vorba de un act care are inceput dar nu se termina.
Si nu trebuie sa se inteleaga ca o suflare asa materiala ci lucrarea de viata facatoare si celalte lucrari prin care Sfanta Treime tzine sufletul dar si trupul.
Sufletul uman ca si ingerii nu au existenta vesnica prin sine ci sunt tinutzi in existentza de lucrarea Sfintei Treimi de fiinta facatoare.
Prin lucrarea de viata facatoare a Sfintei Treimi ne sunt tzinute in viatza trupurile ,animalele si plantele.
Prin lucrarea de fiinta facatoare sunt tinute in viata de catre Sfanta Treime sufletele oamenilor si ingerii (si ingerii cazuti normal).
Este foarte clar ca daca Dumnezeu ar dori ar putea sa intrerupa viata oricarei fapturi rationale - adica a oricarui inger sau om.
Asa ceva nu s-a auzit sa fi facut Dumnezeu pana acum.
De ce ?Pentru ca ne iubeste pe totzi.

Mai pe scurt omul nu poate exploata asa lucrarile Sfintei Treimi (traduse nefericit in romana ca energii ca se pot confunda cu lumina,caldura etc) si nu le poate folosi.
Se poate impartasi de ele.
Sfintii si cei mantuiti se impartasesc de cea mai inalta lucrarea a Sfintei Treimi numita har care este lucrarea mantuitoare.
Aratat este ca nu le poate folosi prin faptul ca sfintii pentru a face o minune il rugau pe Dumnezeu sa o faca oricat de sfinti erau.
De aceea se si spune ca ce poate face Dumnezeu poate face si Maica Domnului cu rugaciunea.
Cum stim Dumnezeu asculta si dansul pe cine asculta de el.
Cum Maica Domnului niciodata n-a iesit din cuvantul Dansului normal ca o asculta la tot ce ii cere.
  #23  
Vechi 02.08.2008, 23:29:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bate_vantul
Parintii mei au o prietena care practica asa ceva. Nu stiu ce face ea cu bio-energia, dar vreau sa stiu daca este ok cu biserica, si sa intreb ce sunt alea. Nu am gasit surse in alte parti, asa ca va intreb pe voi.
boienergia este o bataie de3 vint satanica ,ce sub nume ca iti da energie ,adica puteri sporite ale corpului ,ca sa invinga boala ,de fapt ti-o ia ,caci satana este lipsit de energie si o fura de la oameni prin uneltele sale ,boienergeticienii.Fugi cit poti de asa pesudovindecare ,ca dracul iti da cu deget si-ti ia apoi cu toata mina!
  #24  
Vechi 06.08.2008, 15:30:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai soro Sofia si omul si ingerii nu pot folosis "energiile" (adica lucrarile) Sfintei Treimi.
Energiile (adica lucrarile) Sfintei Treimi sunt impartasabile dar nu sunt folosibile.
Este o absurditate aceasta teorie si este yoghista - cu energiile Sfintei Treimi vazute ca niste energii asa ca lumina sau caldura.
Daca isihastilor li se arata Dumnezeu in chip de lumina (slava lui Dumnezeu) asta nu inseamna ca slava lui Dumnezeu este lumina...
Vedetzi in legatura cu aceasta predica Sfantului Maxim Marturisitorul referitoare la schimbarea la fata.


Am scris mai devreme cat se poate de clar - de aia se zice ca ce poate face Dumnezeu poate face si Maica Domnului cu rugaciunea - pentru ca daca Maica Domnului cea mai indumnezeita faptura creata - nu poate sa foloseasca niciuna din energiile Sfintei Treimi (si aici trebuie evitate blasfemiatoarele teorii catolico-yoghisto-masonice cu Maica Domnului) asupra altcuiva - ca de aia se si roaga pentru cineva ca Dumnezeu sa il ajute pe acela.

Apoi daca cea mai indumnezeita faptura -Maica Domnului nu poate sa foloseasca asa energiile Sfintei Treimi ci trebuie sa se roage - niciuna din fapturile create nu poate folosi lucrarile Sfintei Treimi.
Satana nu fura energie de la suflete - asta e o erezie pura.
De ce i-o fi zicand inselator?Sau barfitor?
Pentru ca specialitatea lui este sa insele , sa dezbine etc.

Si aceasta nu o face prin cine stie ce energii negative (alta absurditate) nu are vreo
aura negativa ci o face prin simpla convingere.
Adica vine si prin dialogul cu sufletul convinge sufletul de diverse neadevaruri.
Si omul purcede la a actiona cum crede el in minte...
Ca omul prin minte poate intra in dialog si puterile ingeresti , si cu puterile diavolesti,si cu ceilalti oameni si Sfintii chiar cu Dumnezeu si cu ceilalti Sfinti si Maica Domnului.
Aceasta este de fapt rugaciunea - un dialog cu Dumnezeu , sau cu Maica Domnului sau cu Sfintii sau cu ingerii.
Toate teoriile astea noi yoghiste legate de rugaciune sunt absolut absurde.


  #25  
Vechi 26.02.2009, 05:02:12
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Aura, meridiane energetice, bioenergie, sunt chestii care exista si functioneaza. Cu toate astea sfintii parinti ne invata ca atunci cand avem o problema trebuie sa apelam la Dumnezeu. Iisus, care daca ar fi sa-l categorisim l-am pune ca cel mai evoluat din punct de vedere al cunostintelor, ne-a invatat ca tot ceea ce facem sa facem prin Dumnezeu Tatal.

Se pune intrebarea, de ce Iisus vrea sa o luam pe ocolite in loc sa ne invete cum sa ne controlam energiile? De ce sfintii parinti, care sunt convins ca pot vedea aura din moment ce fac minuni imposibil de contestat, nu spun nimic despre aura si despre manipularea energiilor?

Un raspuns concret ar fi greu de dat din moment ce un raspuns rational nu se gaseste nici in biblie nici in spusele sfintilor parinti. Totusi, putem vedea tendintele si sa tragem o concluzie. Stim ca in urma cu ~7500 de ani pacatul a intrat in om. Odata cu pacatul a aparut si moartea. Odata cu pacatul, natura umana a inceput sa se degradeze - ceea ce se poate vedea clar daca ne uitam la cei 960 de ani care i-a trait Matusalem, cei 120 de ani care sunt limita de viata de dupa potop, si cei 70-80 de ani care sunt limita de viata in zilele noastre. Ceva ne denatureaza, ne duce spre o moarte sigura, iar daca ne punem sa cautam sursa tuturor problemelor ajungem la creatie si la izgonirea omului din Eden, ajungem la momentul in care pacatul a intrat in om.

Deci, pacatul asta, e ceva ce lucreaza in noi pe termen lung, ceva ce nu scapam. E ca un virus. E ceva ce ne afecteaza pe noi si ii afecteaza si pe urmasii nostrii. Presupunand ca invatam dintr-o scoala mistica sa folosim bioenergia, cat bine vom putea face cu aceasta energie avand in vedere ca energia folosita va fi amestecata cu virusul spiritual care il avem in noi?

Faptul ca Iisus ne-a invatat sa apelam la Dumnezeu Tatal si ca sfintii parinti ne indeamna acelasi lucru nu e o chestie de moft. E spre binele nostru sa apelam la Dumnezeu cand avem probleme, sa apelam la singurul care e pur si fara de pacat. E singurul mod in care putem face un bine fara a avea si efecte secundare negative.
  #26  
Vechi 19.07.2009, 15:32:38
mozarttt mozarttt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 5
Implicit hello

si io am facut trb cu bioenergiile la niste prietene si mi-a mers...treaba e cat se poate de simpla:lucrezi ori cu energia divina ori cu energia lu'dracu.eu persoanl lucrez cu energia divina;explicatia e urmatoarea:cand pun mana pe un asa-zis pacient...energia iubirii curge prin mainile mele si daca persoana respectiva careia ii fac tratament e deschisa catre iubire si catre credinta automat primeste energia divina de la mine,pentru ca eu o primesc de la dumnezeu.e simplu
  #27  
Vechi 19.07.2009, 15:56:23
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce primesti tu de la Dumnezeu? Esti vreun sfant cumva? Te rog eu,lasa-ne cu astea.
  #28  
Vechi 19.07.2009, 16:24:35
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu ai de unde sa stii daca e energie divina sau demonica.
Chiar daca o simti ca fiind alba sau aurie sau ce culoare asociezi cu divinul, este o inselare a mintii si a simturilor sufletului de catre satana.
  #29  
Vechi 19.07.2009, 18:04:51
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mozarttt Vezi mesajul
si io am facut trb cu bioenergiile la niste prietene si mi-a mers...treaba e cat se poate de simpla:lucrezi ori cu energia divina ori cu energia lu'dracu.eu persoanl lucrez cu energia divina;explicatia e urmatoarea:cand pun mana pe un asa-zis pacient...energia iubirii curge prin mainile mele si daca persoana respectiva careia ii fac tratament e deschisa catre iubire si catre credinta automat primeste energia divina de la mine,pentru ca eu o primesc de la dumnezeu.e simplu
Esti sigur ca e de la Dumnezeu? Daca e de la diavol? Eu stiu ca Biserica Ortodoxa nu e de acord cu bioenergia. Bioenergia nu este o stiinta. E o practica vrajitoreasca.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...ioenergie2.htm
Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #30  
Vechi 19.07.2009, 19:51:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Nu stiti ca... Voi nu sunteti ai vostri?

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Esti sigur ca e de la Dumnezeu? Daca e de la diavol? Eu stiu ca Biserica Ortodoxa nu e de acord cu bioenergia. Bioenergia nu este o stiinta. E o practica vrajitoreasca.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...ioenergie2.htm
Doamne ajuta!
1 Corinteni 6, 19: "Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că [COLOR=DarkRed]voi nu sunteți ai voștri[/COLOR]?"

Oameni buni, singurele calitati pe care le avem si sunt in intregime ale noastre sunt: ratiunea, vointa si sentimentele. Pe acestea le avem daruite de la Dumnezeu, bineinteles, si le putem folosi spre bine sau spre rau.

Insa trupurile noastre, ei bine trupurile nu sunt ale noastre. Le-am inchiriat de la Dumnezeu pentru o perioada, pe gratis, in dar, si le folosim ca suport pentru suflet. Acel suflet care are calitatile enumerate mai sus. Orice am face cu trupul este consecinta a libertatii si gandirii noastre proprii, insa se face prin lucrarea Lui Dumnezeu.

Deci cum ar putea afirma un crestin ca vindeca boli? Cum ar putea oricine spune ca tamaduieste prin punerea mainilor cu de la sine putere bioenergetica nevazuta si metafizica? Prin modificarea aurei energetice sau in orice alt fel? Fals, nonsens.

Singur Dumnezeu face minuni, El vindeca ranile, El tamaduieste bolile, El ne face sa existam si sa functionam. NOI NU PUTEM FACE NIMIC SINGURI! Izvorul vietii este Duhul Sfant, El este sursa existentei creatiei la orice nivel, micro si macro-cosmic. Trebuie sa ne fie foarte clar, Hristos ne spune simplu: "[COLOR=DarkRed]Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot[/COLOR]?" Luca 12, 25

A, bineinteles ca mai exista cineva care s-a amestecat in treburile lumii acesteia si care are cunostinta clara a realitatii in care fiintam, acesta fiind diavolul. Pai normal ca stie foarte bine cum suntem construiti, cum este sufletul nostru, cum sa se infiltreze in gandurile noastre fara ca noi sa-l depistam... Si iata ca pe ici pe colo si-a gasit recruti dornici de imbogatire si de faima lumii nebune, pe care i-a instruit si care ii servesc in scopul aparent al binelui si al vindecarilor. Dumnezeu l-a lasat sa-l amageasca pe om, dintru inceput, si omul a cazut in capcana. Asa si acum, ii da voie demonului sa intervina si sa-i fraiereasca ignoranti folosindu-se de maestrii Reiki, de vrajitori si de babele descantatoare...

Si uite asa religiile orientale indeosebi supramaresc iluzoriu puterea omului, a sinelui insului, ego-ul, in detrimentul Lui Dumnezeu, care l-a creat pe om in scopul de a-L descoperi, de a-L cunoste si de a locui in el ca intr-un templu. Iata cu demonul a facut tot posibilul sa sa-L scoata pe Dumnezeu din mintea si din inima omului, folosind minciuna si falsul, ca sa se autointroneze ca dumnezeu in om. Cu voia omului, bineinteles. Si cu falsele promisiuni de bine in timpul vietii... Si iata unde s-a ajuns: la pacalirea credulilor care incearca sa descopere supranaturalul in bioenergii, vraji, descantece, stupizenii babesti de origine pagana...

Doamne pazeste-ne de toata minciuna si de cel care ne vrea ai lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare