Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2008, 00:51:18
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Credeti ca aratarea dragostei sta in cuvinte? Dar daca intre cei 2 soti a fost o perioada mai proasta cateva luni, sa zicem ca au fost si certuri si reprosuri, credeti ca cei 2 isi vor mai putea reveni dn acest "stres"? Vor mai putea simti ei acel lucru ce i-a legat in urma cu cativa ani? Oare daca unul dintre soti e mai tacut ar putea deveni o pr pt celalalt si din cauza asta sa nu mai fie aceasi legatura intre ei? De ce nu putem sa tragem linie si s-o luam de la capat si sa ne dam atentie unul altuia, nu neaparat prin multe vb sau discutii ce fac mai mult rau? Eu cred ca practica e cea mai sigura cale de a arata cat de mult il iubesti pe cel de langa tine.
Parerile voastre care sunt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2008, 00:53:18
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Desi probabil ca am devenit obositor de prezent: cred ca cuvintele mint, sau în cel mai bun caz sunt inutile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2008, 01:10:40
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

asta tot incerc sa inteleg de ce oamenii au nevoie de atatea vb si gesturi pt a-si arata dragostea. Bine, e normal ca din dragoste vin si unele gesturi si e normal. Dar la ce folosesc vb dulci? Nu ajunge un simplu "te iubesc"? De ce e atat de greu sa traim o viata simpla si sa intelegem ce e aia DRAGOSTE? Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2008, 02:47:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???
:dozingoff: cum vine asta?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2008, 02:50:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Desi probabil ca am devenit obositor de prezent: cred ca cuvintele mint, sau în cel mai bun caz sunt inutile.
:) Draga Traditie, stai linistit ca nu esti obositor... in privinta cuvintelor, eu una cred ca ele sunt necesare, macar din cand in cand; ca si gesturile de tandrete.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2008, 11:54:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???
:dozingoff: cum vine asta?!
mirela, nu te supara, tu te faci ca nu intelegi ce a spus parascheva? Uite eu am inteles: adica ea vorbeste de o sotie care manifesta tandrete fata de sotul ei, dar sotul ei nu isi da seama de asta pentru ca e orbit de convingerile sale, ba mai mult, ca o si face prefacuta, contrazicand-o ca ea nu este tandra. Ce nu ai inteles din toata treaba asta? Ca eu fiind baiat, si tot am inteles. ;)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2008, 14:01:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragostea, cel mai complex si inaltator sentiment. Daca nu ar fi existat , trebuia imediat inventata si drept vorbin nimic nu mai era la locul lui de nu era ea, dragostea. Sa avem dragoste pana-n ultima suflare a noastra aici in asta lume secatuita de pacate si fara de legi. Unde credinta si dragoste nu e, nimic nu e. Cat privesc cuvintele, ele trebuiesc rostite cu patos si tarie cand vine vorba de ea, suprema dragoste. Cearta, necazurile, raceala , vorbele dure , apar cand dragostea paleste din lipsa de iubire, pentru ca iubirea sufleteasca intareste si hraneste dragostea ce dainuie. Cand punem mai presus iubirea de arginti, iubirea si grija celor materiale, iubirea sufleteasca slabeste si dragostea se risipeste. Ce-i de facut in asta situatie ? Aplicarea zicalei, "cel mai destept cedeaza"si in acest fel reconcilierea aparuta, face posibila renasterea sentimentelor pierdute in beneficiul tuturor. Iubitiva si traiti in drgoste pan la sfarsit !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2008, 14:14:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Parascheva,
Sotzul tau e strain/occidental, nu-i asa?
Daca e asa , sa stii ca trebuie de dimineata pana seara sa-i arati dragostea mai intai in cuvinte, ca ei nu inteleg altfel.

Tu esti mai flexibila, ai trece cu usurinta peste cearta fara multe vorbe, el insa are nevoie de comunicare...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2008, 15:16:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
mirela, nu te supara, tu te faci ca nu intelegi ce a spus parascheva? Uite eu am inteles: adica ea vorbeste de o sotie care manifesta tandrete fata de sotul ei, dar sotul ei nu isi da seama de asta pentru ca e orbit de convingerile sale, ba mai mult, ca o si face prefacuta, contrazicand-o ca ea nu este tandra. Ce nu ai inteles din toata treaba asta? Ca eu fiind baiat, si tot am inteles. ;)
multumesc de explicatie, stefane, sa stii ca eu chiar nu intelesesem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2008, 15:43:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

multumesc de explicatie, stefane, sa stii ca eu chiar nu intelesesem.
Mirela de fapt eu nu "m-am prins", ca acum cred altceva, cred faptul ca tu ai inteles din prima ce a vrut sa spuna parascheva, iar eu nu am fost in stare sa observ asta, si am luat in serios ce ai postat. Daca este asa, ma scuzi pentru interventia mea inutila, iar daca a fost cum am crezut eu, postarea mea sa fie bine primita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PATRU ZILE DESPRE DRAGOSTE: Drăgănescu - Oașa - Ponor - Prislop - Făgăraș laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 03.09.2011 23:56:10
Despre dragoste si alti demoni ... mihai anton Pocainta 5 16.04.2010 15:51:06
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 02:03:48
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45
despre dragoste si alti demoni andreeea Generalitati 18 04.06.2008 12:14:25