Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.11.2012, 18:38:44
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Astazi la servici mi-am dat seama ca imi stresez colegii.
Am foarte mare exigente uneori sau de mai multe ori pe plan profesional.
Nu mi-a raspuns cineva la e-mail, mi-a sters un act normativ dintr-un tabel desi trebuia sa fie acolo, etc...Pentru unii lucrurile care mie mi se par banale cer un efort mai mare..pe care eu nu il constientizez intotdeauna (poate nu e vorba de desteptaciune dar au un stres asociat cu realizarea lucrului respectiv pe care eu nu il am). Unii sunt neatenti, nu citesc toate e-mailurile (mi se intampla si mie intr-o perioada sa ma intrebe sefa daca am vazut unele e-mailuri pe care fie nu le citeam, fie pt ca erau interpretate ca "de ignorat" intr-o perioada de stres din cauza tezei de master la care lucram).
Dar ma deranjeaza teribil cum vad ca nu avem rezultate..fie nu merge Internetul, fie lumea este plecata in delegatie, fie nu este intelegere, fie nu sunt bani si nu se pot plati unele servicii, etc.
Si cel mai rau este ca ajung sa ranesc verbal colegii, in contextul cand si eu am fost intr-o perioada in aceeasi situatie...Si nu pot evita sa nu-mi placa la servici...parca ma lupt cu morile de vant si mai e si vina mea ca nu sunt intelegatoare.
Ma deranjeaza mai mult lucrul nefacut decat buna intelegere intre colegi?...Altfel nu imi explic de ce sunt critica la adresa altora.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.11.2012, 18:55:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Tomita !

Tomita , sunt ispite , asa ne calim , ne trezim , caci altfel de ar merge totul lin si perfect , am dormita , ne-am plictisi , am lenevi , ne-am crede deasupra tuturor , deasupra lui Dumnezeu , ne-am trufi , am trai intr o betie a "inteligentei" noastre continuu .
Cel mai bine , si sa dai slava , ca nu esti multumita de ceea ce faci , dar sa incerci sa nu ranesti , pe cat posibil , pe colegul , prietenul , fratele tau , dar oricum sa nu apuna soarele peste mania ( supararea )ta . Un nu hotarat ranchiunei , caci aceasta ranchiuna usuca in timp sufletul , te macina definitiv , te sinucizi , lent dar sigur . In rest , sa multumesti ca n-ai ispite mai mari , si sa te bucuri ca le ai pe acestea , si ca nu ai fost uitata . . . , e semn bun . Exzisti . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.11.2012, 20:01:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Astazi la servici mi-am dat seama ca imi stresez colegii.
Am foarte mare exigente uneori sau de mai multe ori pe plan profesional.
Nu mi-a raspuns cineva la e-mail, mi-a sters un act normativ dintr-un tabel desi trebuia sa fie acolo, etc...Pentru unii lucrurile care mie mi se par banale cer un efort mai mare..pe care eu nu il constientizez intotdeauna (poate nu e vorba de desteptaciune dar au un stres asociat cu realizarea lucrului respectiv pe care eu nu il am). Unii sunt neatenti, nu citesc toate e-mailurile (mi se intampla si mie intr-o perioada sa ma intrebe sefa daca am vazut unele e-mailuri pe care fie nu le citeam, fie pt ca erau interpretate ca "de ignorat" intr-o perioada de stres din cauza tezei de master la care lucram).
Dar ma deranjeaza teribil cum vad ca nu avem rezultate..fie nu merge Internetul, fie lumea este plecata in delegatie, fie nu este intelegere, fie nu sunt bani si nu se pot plati unele servicii, etc.
Si cel mai rau este ca ajung sa ranesc verbal colegii, in contextul cand si eu am fost intr-o perioada in aceeasi situatie...Si nu pot evita sa nu-mi placa la servici...parca ma lupt cu morile de vant si mai e si vina mea ca nu sunt intelegatoare.
Ma deranjeaza mai mult lucrul nefacut decat buna intelegere intre colegi?...Altfel nu imi explic de ce sunt critica la adresa altora.
Multe persoane deosebit de inteligente si creative pot fi si foarte neatente.
Atentia nu este un atuu al desteptaciunii sau al coeficientului de inteligenta,asa cum unele persoane care au obsesia controlului,ar dori sa creada.

Depinde cum esti si tu in relatia cu tine insati...Esti la fel de intransigenta si cu tine atunci cand gresesti sau uiti ceva?Daca ai o relatie mai blanda si relaxata cu tine,atunci ar trebui sa ai si vizavi de ceilalti aceiasi atitudine.
In cazul in care,esti la fel de critica si cu tine atunci cel putin esti sincera si esti doar obsedata de controlul asupra echilibrului.
Numai ca daca esti intelegatoare cu tine si dura cu greselile altora,este un aspect clasic cu care ne-am obisnuit toti:ipocrizia.

Pentru mine,conteaza foarte mult intelegerea si acceptarea la locul de munca,o atmosfera prieteneasca in devafoarea unei ostile,de continuua sicanare,razbunare si razboi al orgoliilor.
Dar,o sa mai treaca apa pe Dunare pana cand voi avea acea atmosfera mult visata la jobul meu.

Un verset foarte preferat de mine este Marcu 4,24:"Cu ce masura masurati cu aceeasi vi se va masura".

PS-daca ai suparat,mahnit sau ranit pe cineva,eu zic ca este destul de grav...Nu stiu ce inseamna cand zici"mi-am stresat colegii",dupa mine inteleg ca i-ai repezit,le-ai cerut socoteala si le-ai facut reprosuri pt lucruri pe care au uitat sa le faca,sau le-au facut in mod gresit.Esti investita cu aceasta autoritate peste altii,sau ai facut-o in mod gratuit"din dragoste pt lucrurile bine facute"??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.11.2012 at 20:07:33.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.11.2012, 20:20:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Tomita, stii cum e, unii de abia asteapta sa plece de la serviciu ca sa ajunga acasa, altii regreta ca trebuie sa plece de la serviciu ca sa mearga acasa. La mine in birou e urmatoarea vorba printre colegi: hai sa ne intelegem si sa facem ce depinde de noi pentru ca lumea sa se simta bine in orele astea pe care le petrecem impreuna! Nu stim noi ce ii asteapta pe unii acasa si sa isi faca nervi aiurea si din cauza colegilor de munca...
Pe de alta parte, daca esti sef, cu siguranta ca trebuie sa ii pui la punct pe oameni cand gresesc! Dar daca acestia iti sunt doar colegi, cred ca nu ar trebui sa faci exces de zel si sa le spui ce sa faca, sa nu se iste aiurea niste antipatii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.11.2012, 20:35:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pe de alta parte, daca esti sef, cu siguranta ca trebuie sa ii pui la punct pe oameni cand gresesc! Dar daca acestia iti sunt doar colegi, cred ca nu ar trebui sa faci exces de zel si sa le spui ce sa faca, sa nu se iste aiurea niste antipatii.
N-ai sa vezi sef iubit de toti , si apoi antipatia e relativa , se naste in mintea noastra , prin ganduri negative , si nu numai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creativitatea ortodoxiei Mihailc Despre Biserica Ortodoxa in general 24 20.11.2013 08:03:53
Cantarile Ortodoxiei cristiboss56 Rugaciuni 79 12.09.2013 23:02:06
Duminica Ortodoxiei costel Diverse Sarbatori 4 21.03.2013 09:59:32
Frumusetile ortodoxiei Hartford Generalitati 4 05.10.2009 21:39:45
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50