Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.05.2009, 16:40:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Exista conceptia tinerilor c-or sa mearga la slujbe cand vor iesi la pensie. Se pare ca atunci e prea tarziu pentru a mai putea sta in capul oaselor sau in picioare pret de cateva ore.

Pina atunci vor fi peste tot bancute ca la Sirbi, Macedonieni, Greci, numai la noi si la rusi inca se mai sta doua ore in picioare. Saracii oameni cu varice ii termina aceasta tortura.

Deja vad ca multe biserici sunt pline de scaune pe ambele parti, si foarte bine, trebuie sa ne gindim la batrini
Saracii vin si rezerva locurile unii pentru altii, apar discutii, ... trebuie rezolvata aceasta problema cu o reorganizare masiva a interiorului bisericii CU BANCI pentru toata lumea

...asta nu este off topic deoarece tot despre ortodoxul de ocazie este vorba care CLAR nu vine si din ACEASTA cauza!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.05.2009, 16:50:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Crezi???
Eu cred ca ortodox de ocazie este mai rau decat un ateu. Ca un ateu poate sa se trezeasca la viata intr-o zi!!!
Dar un ortodox de ocazie spune : Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie.
Si nu stie ca este ticalos si vrednic de plans si sarac si orb si gol!!
Cita intelepciune, poate ne spui si noua cum de reusesti sa citesti tu mintile credinciosilor de ocazie? esti sigura ca asta le trece lor prin minte?

De ce crezi ca nu stie ca este ticalos, nevrednic, sarac, orb, ignorant, samd in sinea lui, de ce neaparat trebuie sa frecventeze biserica mai des daca nu poate? Poate nu toata lumea are predispozitia necesara sa bata metanii si sa arate TUTUROR cit de mult regreta ca este orb si ticalos si o face in intimitatea lui si in jurul lui ...prin FAPTE, iar la Biserica mergi cind poti, mai ales pentru Taine
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.05.2009, 16:50:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pina atunci vor fi peste tot bancute ca la Sirbi, Macedonieni, Greci, numai la noi si la rusi inca se mai sta doua ore in picioare. Saracii oameni cu varice ii termina aceasta tortura.

Deja vad ca multe biserici sunt pline de scaune pe ambele parti, si foarte bine, trebuie sa ne gindim la batrini
Saracii vin si rezerva locurile unii pentru altii, apar discutii, ... trebuie rezolvata aceasta problema cu o reorganizare masiva a interiorului bisericii CU BANCI pentru toata lumea

...asta nu este off topic deoarece tot despre ortodoxul de ocazie este vorba care CLAR nu vine si din ACEASTA cauza!!!
Am intalnit o biserica unde erau banci mobile care stateau ascunse undeva in timpul slujbei si care erau scoase cand incepea predica de sfarsit. Care banci erau folosite si in serile catehetice. Si era plina biserica de oameni, dar nu pentru banci veneau, ci pentru preot...

Suntem ortodocsi de ocazie majoritari pentru ca astfel de preoti realmente interesati de mantuirea parohiei lor sunt pe cale de disparitie din pacate.

Mi-e rusine mie de indiferenta lor. Nepasare la extrem. Popi, nu preoti. Si am curaj s-o spun oricand, sus si tare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.05.2009, 16:53:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Problema dezbatuta nu se reduce numai la frecventarea bisericii. Am avut in vedere faptul ca pentru multi dintre noi a fi ortodox se reduce la o simpla afirmatie: "Sunt ortodox." Acest aspect declarativ nu este de ajuns. Este datoria tuturor ortodocsilor sa cunoasca ce presupune acest lucru si ce implicatii decurg de aici. Ortodoxia (dreapta credinta) presupune inainte de toate ortopraxia ([SIZE=-1]practica dreptei credinte[/SIZE]). Inteleasa astfel, ortodoxia nu poate fi doar o doctrina, la care noi aderam sau nu, ci un mod de viata conform cu valorile moralei crestine.

Chiar daca pare, subiectul nu este propus dintr-o perspectiva fariseica, spre a ne judeca semenii. Subiectul explica, mai degraba, inadvertenta dintre problemele majore ale societatii in care traim (crime, violuri, coruptie etc.), si acel procent de peste 86% ortodocsi declarati. Cred ca altfel ar arata o societate formata din crestini, daca fiecare dintre noi am incerca, inainte de toate, sa fim bineplacuti lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.05.2009, 17:11:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cita intelepciune, poate ne spui si noua cum de reusesti sa citesti tu mintile credinciosilor de ocazie? esti sigura ca asta le trece lor prin minte?

De ce crezi ca nu stie ca este ticalos, nevrednic, sarac, orb, ignorant, samd in sinea lui, de ce neaparat trebuie sa frecventeze biserica mai des daca nu poate? Poate nu toata lumea are predispozitia necesara sa bata metanii si sa arate TUTUROR cit de mult regreta ca este orb si ticalos si o face in intimitatea lui si in jurul lui ...prin FAPTE, iar la Biserica mergi cind poti, mai ales pentru Taine
Da, Andrei, imi sustin punctul de vedere! Ortodoxul de ocazie este f bine descris in urmatorul citat pe care TU NU L_AI RECUNOSCUT!!! (De aceea nu ai inteles punctul meu de vedere).

"14. Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
15. Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi. " (Apocalipsa cap. 3)
Este un text care ma infioara de cate ori il citesc!

(Eu inteleg f bine ca tu imi platesti aici politze pt afirmatiile mele de pe topicul New Age si cel impotriva religiei musulmane!)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.05.2009, 17:49:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(Apocalipsa cap. 3)
Este un text care ma infioara de cate ori il citesc!

(Eu inteleg f bine ca tu imi platesti aici politze pt afirmatiile mele de pe topicul New Age si cel impotriva religiei musulmane!)
Pai Anna daca te infioara poate nu ar trebui sa ti-l faci text de capatii, mai ales ca este aproape ignorat complet de Biserica, este ca o sperietoare care nu-si are locul deoacamdata sau vreodata, prin rugaciunile noastre fierbinti... sa speram ca in VECI nu se va infaptui.... Noi oamenii avem nevoie de lucruri constructive, iubitoare pentru a scapa de mizeria din jur, de toleranta, bunatate, ajutor reciproc, cultura civilizatie si MAI ALES entuziasm IN CEEA CE FACEM, nu uriciuni, trompete prevestitoare de rau si alte nenorociri...de astea suntem satui
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.05.2009, 18:26:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai Anna daca te infioara poate nu ar trebui sa ti-l faci text de capatii, mai ales ca este aproape ignorat complet de Biserica, este ca o sperietoare care nu-si are locul deoacamdata sau vreodata, prin rugaciunile noastre fierbinti... sa speram ca in VECI nu se va infaptui.... Noi oamenii avem nevoie de lucruri constructive, iubitoare pentru a scapa de mizeria din jur, de toleranta, bunatate, ajutor reciproc, cultura civilizatie si MAI ALES entuziasm IN CEEA CE FACEM, nu uriciuni, trompete prevestitoare de rau si alte nenorociri...de astea suntem satui
Nu este un text ignorat de Biserica!
Nu poti sa negi anumite lucruri pentru ca ar "perturba" starea noastra de liniste si iluzoria noastra stare de bine!!!
La asta se refera citatul dat de mine: la o falsa stare de bine, la amortirea credintei, la lipsa de ravna!! A zis Sf. Apostol Pavel: cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.
Multi care stau la caldura si cred ca vor intra in Imparatie.. au cazut deja! Sunt cei orbi si goi (la care faceam referire)

Reiau citatul (pentru ca tu l-ai ignorat complet si te-ai legat de altceva.. nici nu stiu ce! Ca ce scrie in Biblie se va implini)
"14. Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
15. Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi. " (Apocalipsa cap. 3)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.05.2009, 18:36:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu este un text ignorat de Biserica!
Nu poti sa negi anumite lucruri pentru ca ar "perturba" starea noastra de liniste si iluzoria noastra stare de bine!!!
La asta se refera citatul dat de mine: la o falsa stare de bine, la amortirea credintei, la lipsa de ravna!! A zis Sf. Apostol Pavel: cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.
Multi care stau la caldura si cred ca vor intra in Imparatie.. au cazut deja! Sunt cei orbi si goi (la care faceam referire)

Reiau citatul (pentru ca tu l-ai ignorat complet si te-ai legat de altceva.. nici nu stiu ce! Ca ce scrie in Biblie se va implini)
"14. Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:
15. Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi. " (Apocalipsa cap. 3)
Vezi, tu ma mustrai pe mine pe alt topic si faci, aproximativ, aceasi greseala, sa-i zic asa.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.05.2009, 18:46:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu poti sa negi anumite lucruri pentru ca ar "perturba" starea noastra de liniste si iluzoria noastra stare de bine


La asta se refera citatul dat de mine: la o falsa stare de bine, la amortirea credintei, la lipsa de ravna!!


A zis Sf. Apostol Pavel: cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.
Ce este rau in a incerca sa te simti cit mai bine, chiar si usor iluzorii(care-i problema?) de a te bucura de viata, opusul starii de frici paranoice nejustificate si inghititul gunoaielor sfirsitului lumii care se vintura ca frunza-n vint pe internet?

Daca asta este alegerea ta , stai in depresie si plinge-ti soarta de a te naste acum "spre sfirsitul lumii, ...nu are cine sa te scoata din starea asta decit tu

Eu stau neclintit in pacea mea insa altii stau neclintiti in nebunia lor paranoica fanatico religioasa si se cred binecredinciosi
Nu sunt sigur ca relizezi despre care amortiti in cedinta vorbeste Pavel in adresarea lui....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.05.2009, 19:11:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce este rau in a incerca sa te simti cit mai bine, chiar si usor iluzorii(care-i problema?) de a te bucura de viata, opusul starii de frici paranoice nejustificate si inghititul gunoaielor sfirsitului lumii care se vintura ca frunza-n vint pe internet?

Daca asta este alegerea ta , stai in depresie si plinge-ti soarta de a te naste acum "spre sfirsitul lumii, ...nu are cine sa te scoata din starea asta decit tu

Eu stau neclintit in pacea mea insa altii stau neclintiti in nebunia lor paranoica fanatico religioasa si se cred binecredinciosi
Nu sunt sigur ca relizezi despre care amortiti in cedinta vorbeste Pavel in adresarea lui....
Andrei, iar nu ma fac inteleasa!
Da, starea de bine pamantesc este ILUZORIE!!! Pentru ca este la ani lumina distanta de trairea duhovniceasca AUTENTICA la care ar trebui sa ajunga orice crestin!!!
Dar chiar si asa tristete-veselie... La ce bun sa te bucuri daca traiesti departe de Dumnezeu??? Mai bine sa ne plangem in tristete pacatele, nu???

Eu nu iti inteleg punctul de vedere Andrei! Amesteci lucrurile si fara suparare , ai o perspectiva contaminata de new age!
Ortodoxul traieste pentru mantuire. Acesta este scopul vietii lui!!!
Aceasta credinta nu ma face fanatica religioasa! Ce folos daca traiesc bine si ajung in iad??!!! Da cred in Iisus Hristos, da, ajut alti oameni, ma rog etc.... Este suficient??
Iisus a spus: Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este. (Matei, cap 5).
Eeee, eu sunt departe de desavarsire! Cu cine ma compar eu?? Cu omul de alaturi? Pai de ce?? Iisus este modelul nostru!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00