Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2009, 16:15:35
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit Apocalipsa

CARE ERAU NUMELE CELOR 12 APOSTOLI AI MIELULUI?
Zidul cetatii avea douasprezece temelii si pe ele erau cele douasprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2009, 12:49:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Matei 10
2. Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, și Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu și Ioan fratele lui;
3. Filip și Vartolomeu, Toma și Matei vameșul, Iacov al lui Alfeu și Levi ce se zice Tadeu;
4. Simon Cananeul și Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut.

Acestia au fost cei 12 apostoli,dar Iuda si-a pierdut slujirea, ascultand de Satana care i-a pus in minte sa-L vanda pe Hristos.Iisus a zis si el:Nu v-am ales eu pe voi?Si unul dintre voi este drac.Asta cand vorbea despre apostoli.

Fapte 1
16. Bărbați frați, trebuia să se împlinească Scriptura aceasta pe care Duhul Sfânt, prin gura lui David, a spus-o dinainte despre Iuda, care s-a făcut călăuză celor ce L-au prins pe Iisus.
17. Căci era numărat cu noi și luase sorțul acestei slujiri.
18. Deci acesta a dobândit o țarină din plata nedreptății și, căzând cu capul înainte, a crăpat pe la mijloc și i s-au vărsat toate măruntaiele.
19. Și s-a făcut cunoscută aceasta tuturor celor ce locuiesc în Ierusalim, încât țarina aceasta s-a numit în limba lor Hacheldamah, adică Țarina Sângelui.
20. Căci este scris în Cartea Psalmilor: "Facă-se casa lui pustie și să nu aibă cine să locuiască în ea! Și slujirea lui s-o ia altul".
(...)25. Ca să ia locul acestei slujiri și al apostoliei din care Iuda a căzut, ca să meargă în locul lui.
26. Și au tras la sorți, și sorțul a căzut pe Matia, și s-a socotit împreună cu cei unsprezece apostoli.

dar... Pavel a devenit de asemenea apostol, si inca printre cei mai roditori, fiind numit si apostolul neamurilor;

Din cauza faptului ca Matia nu e mentionat prea des , si pentru ca Iisus a zis despre Pavel Acesta-Mi este vas ales, este considerat Pavel intre cei 12, chiar el insusi intitulandu-se apostol al lui Hristos prin vointa lui Dumnezeu.De asemenea si Barnaba este socotit printre apostoli.Si apostolia aceasta cred ca este o Taina.Cei unsprezece se stiu sigur, dar cel de-al 12-lea parerea mea e ca e o Taina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2009, 16:44:56
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Asta inseamna ca nu stie nimeni care este al 12 apostol?
Iuda nu poate sa fie?
Oare sar mai fi putut face sacrificiul fara (apostolul ,ucenicul)Iuda?
In evanghelii se vorbeste de multi ucenici(apostoli)dar cei 12 se pare ca sint mai presus de toti si sint cei mai apropiati de ISUS iar asta arata ca eii ar fi apostolii MIELULUI.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2009, 17:13:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Asta inseamna ca nu stie nimeni care este al 12 apostol?
Iuda nu poate sa fie?
Oare sar mai fi putut face sacrificiul fara (apostolul ,ucenicul)Iuda?
In evanghelii se vorbeste de multi ucenici(apostoli)dar cei 12 se pare ca sint mai presus de toti si sint cei mai apropiati de ISUS iar asta arata ca eii ar fi apostolii MIELULUI.
Iuda a fost inlocuit de Matia. Iuda este acum in imparatia intunericului, pe cand ceilalti ucenici sunt in slava Lui Dumnezeu.

Iuda nu a fost predestinat sa tradeze. El a fost chemat sa fie Apostol, dar a ales calea gresita. Si chiar daca a pacatuit grav, ar fi putut sa se pocaiasca, insa a deznadajduit. Gandeste-te ca Petru a comis-o si el foarte grav, pentru ca L-a vazut pe Dumnezeu-Fiul pe Muntele Taborului in Omul Iisus Hristos si cu toate acestea s-a lepadat de trei ori DE INSUSI DUMNEZEU! Dar nu a deznadajdiut - si asta e morala pentru oricine a cazut in pacate mari.

Da, Jertfa s-ar fi putut implini si fara tradarea lui Iuda. Citeste in "Jertfa si rascumparare" de Parintele Galeriu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2009, 12:50:04
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iuda a fost inlocuit de Matia. Iuda este acum in imparatia intunericului, pe cand ceilalti ucenici sunt in slava Lui Dumnezeu.

Iuda nu a fost predestinat sa tradeze. El a fost chemat sa fie Apostol, dar a ales calea gresita. Si chiar daca a pacatuit grav, ar fi putut sa se pocaiasca, insa a deznadajduit. Gandeste-te ca Petru a comis-o si el foarte grav, pentru ca L-a vazut pe Dumnezeu-Fiul pe Muntele Taborului in Omul Iisus Hristos si cu toate acestea s-a lepadat de trei ori DE INSUSI DUMNEZEU! Dar nu a deznadajdiut - si asta e morala pentru oricine a cazut in pacate mari.

Da, Jertfa s-ar fi putut implini si fara tradarea lui Iuda. Citeste in "Jertfa si rascumparare" de Parintele Galeriu.
De unde stii tu ca Iuda este in infern?Poate ca a fost salvat de ISUS cind a coborit in iad sai scoata pe Adam si Eva.Sa stii si tu Iuda reprezenta lumea in care venise MANTUITORUL iar asta inseamna ca era predestinat ca sa tradeze pentru ca lumea era de asa natura (ispititoare).Cati oameni buni nu au cazut in deznadejde iar pentru ca nu au putut suporta sau omorit.E un pacat greu atunci cind iti iei propria viata dar oare nu poate DUMNEZEU sa erte acest pacat eu cred ca poate(daca un om poate ierta atunci cu mult mai mult poate DUMNEZEU).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2009, 18:09:50
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
De unde stii tu ca Iuda este in infern?Poate ca a fost salvat de ISUS cind a coborit in iad sai scoata pe Adam si Eva.Sa stii si tu Iuda reprezenta lumea in care venise MANTUITORUL iar asta inseamna ca era predestinat ca sa tradeze pentru ca lumea era de asa natura (ispititoare).Cati oameni buni nu au cazut in deznadejde iar pentru ca nu au putut suporta sau omorit.E un pacat greu atunci cind iti iei propria viata dar oare nu poate DUMNEZEU sa erte acest pacat eu cred ca poate(daca un om poate ierta atunci cu mult mai mult poate DUMNEZEU).
Nici eu nu cred că Iuda va fi pedepsit cu iadul veșnic. Într-o bună zi lumea va înțelege predestinarea. Oare Iisus nu a fost predestinat? Dacă nu atunci profețiile VT ce valoare au, că tocmai cum o să se întîmple cu El descriu. Este o întreagă "poveste" de înțeles.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2009, 21:38:04
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Cel care si-a luat singur viata nu va fii iertat in veci .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2009, 11:02:12
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Cel care si-a luat singur viata nu va fii iertat in veci .
Chestia asta, în mod normal, ar trebui să se aplice și celor care ucid.
Evrei au PARTICIPAT la uciderea lui Iisus. Vor fi iertați?!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2009, 19:41:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Nici eu nu cred că Iuda va fi pedepsit cu iadul veșnic. Într-o bună zi lumea va înțelege predestinarea. Oare Iisus nu a fost predestinat? Dacă nu atunci profețiile VT ce valoare au, că tocmai cum o să se întîmple cu El descriu. Este o întreagă "poveste" de înțeles.
Explica-ne si noua mai pe intelesul nostru.... unde reiese in biblie ca exista predestinare?
Iisus nu a fost predestinat, proorocii stiau dinainte ceea avea sa faca El. E o chestie ce tine de liberul arbitru.
Daca n-ar mai fi fost libera alegere, eram niste marionete.

Last edited by zoridezi; 11.10.2009 at 19:46:23.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2009, 11:24:27
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Explica-ne si noua mai pe intelesul nostru.... unde reiese in biblie ca exista predestinare?
Iisus nu a fost predestinat, proorocii stiau dinainte ceea avea sa faca El. E o chestie ce tine de liberul arbitru.
Daca n-ar mai fi fost libera alegere, eram niste marionete.
Dragu/l/a meu/mea,
Imaginează-ți că nu ar fi existat nici o scriere. Mă refer la VT. Deci Dumnezeu , creatorul suprem ar fi avut altfel de plan de mîntuire prin fiul său Iisus. Acesta s-ar fi născut și în adolescență ar fi avut numai VIZIUNI, ar fi AUZIT VOCI, etc. VOCEA, pe care numai El ar fi auzito iar fi spus într-o anumită ZI: "FIULE, TU PE MINE MĂ CAUȚI"!
Cum ar fi procedat Iisus? Cum ar fi încercat să transmită mesajul oamenilor?

VT, care scrie despre acțiunile care trebuiau să se întîmple cu El este ÎNDREPTARUL acestora. Tot odată este un TESTAMENT, deci CONDIȚIONARE, care trebuia urmat cu sfințenie, fără comentarii și cîrtire, tocmai pentru a se respecta planul Tatălui ceresc.

Vezi bine, că printre mesajele transmise omenirii prin Iisus este și acela de TRIMITERE a Duhului Sfînt. Dacă știi cîte ceva din Scripturi, acestea descriu la fapte despre ...Pogorîre. Doar atît!!!!!! Nu descriu cînd și cum Duhul va lua FORMĂ pentru a PUTEA VORBI!!!! Așa cum spune Iisus în următorul verset:
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.

Ai auzit VREODATĂ Duhul Vorbind? (de regulă cei care îl aud sînt considerați...nebuni!!!!)

Deci Iisus TREBUIA să îndeplinească CONDIȚIILE unui TESTAMENT tocmai pentru a merita CUNUNA ÎMPĂRĂȚIEI. Asta cei? Nu-i PREDESTINARE?

Dacă tatăl tău î-ți lasă o moștenire , cu condiția ca atunci cînd a dai mai departe să aibă de jur împrejur un...gard, nu-l construiești? Nu ești tu oare cel...PREDESTINAT să-l construiască? Ia mai gîndeștete.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 12:05:58
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27