Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2009, 17:25:09
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biblia spune ca nu esti intelept cand te compari cu alti oameni

Fiecare dintre noi avem o chemare inca dinainte de a ne naste
Majoritatea crestinilor habar nu au care le e chemarea lor in viata pentru ca nu au incercat s-o caute pe ea si pe Dumnezeu in intimitate si din aceasta cauza multi nu-si gasesc drumul in viata,se multumesc cu ce le cade in plasa,viata lor e in ceata si plina de confuzie
Acet lucru este valabil inclusiv in cariera noastra profesionala
Multi incearca sa devina "ca vecinu,sau doctori,avocati,economisti,profesori,ingineri,etc" dar ei nu realizeaza ca ei nu sunt predestinati de Dumnezeu catre aceste cariere
Ce ar fi daca toti am fi economisti,politicieni etc ? Sau ce ar fi daca am fi toti mecanici,tamplari,instalatori ? Cine ar mai face celelalte treburi ?

Daca destinul tau e sa fii gunoier,atunci trebuie sa fii cel mai bun gunoier pentru a fi exemplu pentru ceilalti
Daca destinul tau e sa fii electrician,atunci trebuie sa fii cel mai bun electrician pentru a fi exemplu pentru ceilalti colegi
Daca destinul tau e sa fii tamplar,atunci trebuie sa fii cel mai bun tamplar,etc...

PENTRU CA DUMNEZEU ARE NEVOIE SI DE ACESTIA PE ACEST PAMANT

Si toti acestia oriunde ar lucra sau ce profesie ar avea trebuie sa fim misionari la locurile noastre de munca pentru acei colegi care nu au ajuns la cunoasterea lui Dumnezeu
Daca ar fi numai pastorii si preotii in Biserica sa aduca mesajul lui Dumnezeu multi ar ramane rataciti si osanditi pentru ca ei au ales sa traiasca separati de Dumnezeu,prin urmare trebuie adevaratii crestini trebuie sa reprezinte o mica biserica la locurile lor de munca,nu doar pastorii si preotii pot aduce mesajul Evangheliei lui Hristos
Chemarea suprema a unui crestin nu este sa ajunga preot,pastor,patriarh,etc ci sa ajunga sa-L cunoasca pe Dumnezeu in intimitate,sa-I afle secretele


Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Pai daca ar fi asa, de ce mai trebuie sa fie judecata daca Dumnezeu e autorul netrebniciei omului. Nu omul si-o face cu mana sa? Nu omul alege intre bine si rau? Judecata nu ar mai avea nici un sens daca toti am fi predestinati. Iar Judecata ARE sens pentru ca omul e pe deplin raspunzator de ceea ce este si ceea ce face.
Judecata are sens in contextul predestinarii noastre

Cei care se vor mantui
NU VOM FI JUDECATI PENTRU FAPTELE CE LE-AM FACUT
VOM FI JUDECATI IN FUNCTIE DACA NE-AM INDEPLINIT DESTINUL PT CARE AM FOST CHEMATI

Ati mers pe linia destinului vostru predestinat de Dumnezeu ? sau ati ales calea voastra proprie ?

Last edited by somasema; 13.10.2009 at 17:38:57.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2009, 18:21:55
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Judecata are sens in contextul predestinarii noastre

Cei care se vor mantui
NU VOM FI JUDECATI PENTRU FAPTELE CE LE-AM FACUT
VOM FI JUDECATI IN FUNCTIE DACA NE-AM INDEPLINIT DESTINUL PT CARE AM FOST CHEMATI
Cum nu?

13. Și marea a dat pe morții cei din ea și moartea și iadul au dat pe morții lor, și judecați au fost, fiecare după faptele sale. (Apocalipsa cap. 20)

Ultima ta intrebare nu ti se pare ca elucideaza misterul cu predestinarea?
Cum poate un om sa aleaga altceva cand Dumnezeu a ales in locul lui? Pai de alegea Dumnezeu in locul nostru toti eram sfinti acum!
Iar menirea omului una este, de aia s-a si scris o Evanghelie si nu 10000.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2009, 16:53:27
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
I don't get it, care-i scopul intrebarii?
Pai daca ar fi asa, de ce mai trebuie sa fie judecata daca Dumnezeu e autorul netrebniciei omului. Nu omul si-o face cu mana sa? Nu omul alege intre bine si rau? Judecata nu ar mai avea nici un sens daca toti am fi predestinati. Iar Judecata ARE sens pentru ca omul e pe deplin raspunzator de ceea ce este si ceea ce face.
Nu neaparat. Mai scotoceste ca se pot gasi 'n' alternative
Bun.
Pentru că sîntem pe un topic despre Apocalipsă voi continua cu exemple de aici.
Înaite de asta trebuie să lămurim niște aspecte, care ar fi:

Eu consider că REVELAȚIA este DICTATĂ de DUMNEZEU.


Apoc.1:1 Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,

Întrebarea mea este:

Cum consideri Apoc.? Ca o profeție cu efect imedeat, pentru vremurile de atunci, sau cu efect peste timp, de ex. vremurile noastre sau după noi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2009, 18:35:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu exista predestinare. A fi de acord cu predestinarea, inseamna a sustine ca Dumnezeu i-a predestinat pe unii spre fericire, iar pe altii spre osanda. Daca ar fi asa, am mai avea un Dumnezeu nedrept.

E gresita afirmatia ca vom fi judecati in functie de implinirea destinului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2009, 18:35:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Apocalipsa este o carte plina de taine si de intelesuri.Cred ca cuvintele adresate lui Ioan de catre Mantuitorul Iisus vorbesc de la sine : "Scrie, deci, cele ce ai văzut și cele ce sunt și cele ce au să fie după acestea."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2009, 20:03:08
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu exista predestinare. A fi de acord cu predestinarea, inseamna a sustine ca Dumnezeu i-a predestinat pe unii spre fericire, iar pe altii spre osanda. Daca ar fi asa, am mai avea un Dumnezeu nedrept.

E gresita afirmatia ca vom fi judecati in functie de implinirea destinului.
Te rog să-mi răspunzi dacă Biblia minte.



Romani 9:10 Ba mai mult; tot așa a fost cu Rebeca. Ea a zămislit doi gemeni numai de la părintele nostru Isaac.
Romani 9:11 Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, - ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -
Romani 9:12 s-a zis Rebecii: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic",
Romani 9:13 după cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât."
Romani 9:14 Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Romani 9:15 Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Romani 9:16 Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2009, 00:02:25
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Bun.
Cum consideri Apoc.? Ca o profeție cu efect imedeat, pentru vremurile de atunci, sau cu efect peste timp, de ex. vremurile noastre sau după noi?
Nu stiu sa iti dau un raspuns sigur la intrebarea asta pentru ca eu nu am prea inteles Apocalipsa, dar merg pe mana Sfintilor Parinti care zic ca Apocalipsa se plaseaza intr-un viitor apropiat noua. Se poate desfasura si pe o mai lunga perioada de timp bine stiut fiind faptul ca pentru Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi dar avand in vedere situatia actuala din zilele noastre cam prea mult se aseamana cu scenariul Apocaliptic (semnul fiarei, iubirea multora se va raci, razboaie si cutremure pe alocuri)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2009, 12:37:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Te rog să-mi răspunzi dacă Biblia minte.



Romani 9:10 Ba mai mult; tot așa a fost cu Rebeca. Ea a zămislit doi gemeni numai de la părintele nostru Isaac.
Romani 9:11 Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, - ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -
Romani 9:12 s-a zis Rebecii: "Cel mai mare va fi rob celui mai mic",
Romani 9:13 după cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât."
Romani 9:14 Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Romani 9:15 Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Romani 9:16 Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă
Pai nu este contradictie. Eu trebuie sa fac o distinctie clara intre prestiinta si predestinare. Dumnezeu prestie insa nu predetermina- Sfantul Ioan Damaschin- este un topic pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2009, 12:59:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pai nu este contradictie. Eu trebuie sa fac o distinctie clara intre prestiinta si predestinare. Dumnezeu prestie insa nu predetermina- Sfantul Ioan Damaschin- este un topic pe aceasta tema.
Unii au impresia ca Dumnezeu este o entitate care asteapta sa treaca timpul, sa vada ce se mai intampla...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2009, 13:34:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pai nu este contradictie. Eu trebuie sa fac o distinctie clara intre prestiinta si predestinare. Dumnezeu prestie insa nu predetermina- Sfantul Ioan Damaschin- este un topic pe aceasta tema.
Se pare ca nu vrem sa intelegem acest lucru. Dumnezeu nu are preferinte atunci cand iubeste. Nu se intampla ca unuia sa-i intinda mana si altuia nu. Tuturor ne intinde mana, numai ca doar unii ii raspund.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 22:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 17:07:36
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 13:05:58
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 01.06.2008 00:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 11:40:27