Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2011, 12:36:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Si eu am avut experiente de genul, am gasit raspunsuri la exact intrebarile care le aveam; nu mai zic de glasul Lui Dumnezeu prin preotul duhovnic...
Da, intr-adevar, Dumnezeu ne vorbeste prin oameni!:)
Aceasta este de fapt cunoasterea lui Dumnezeu din imprejurarile concrete ale vietii, este o cunoastere existentiala. Daca a binevoit Dumnezeu sa ni se descopere printr-o fata umana, in urma intruparii, de ce sa nu se descopere mai departe prin semenii nostri?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2011, 14:30:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am observat ca Dumnezeu ne vorbeste prin gura copiilor, dandu-ne raspunsuri simple la problemele care ne macina. E logic la urma urmei, doar copiii sunt sfintisorii Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2011, 14:36:27
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am observat ca Dumnezeu ne vorbeste prin gura copiilor, dandu-ne raspunsuri simple la problemele care ne macina. E logic la urma urmei, doar copiii sunt sfintisorii Lui.
Mi-ati amintit de ceva...legat de copii.Fratele meu e micut,iar cand erau inundatiile acelea in tara, in timpul verii, el tot spunea sa ne rugam...sa nu vina apa peste noi.
Acesta era rostul rugaciunii pe care l-a perceput:).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2011, 15:48:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am observat ca Dumnezeu ne vorbeste prin gura copiilor, dandu-ne raspunsuri simple la problemele care ne macina. E logic la urma urmei, doar copiii sunt sfintisorii Lui.
De aici si vorba "adevaratul parinte a unui adult, este copilul"..:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu vrea sa omoram oameni? rightful8912 Din Vechiul Testament 52 22.11.2010 08:20:23
Diavolul lucreaza prin oameni ,feriti-va ! elenavioletacocos Secte si culte 39 17.10.2009 22:11:28
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06