Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2011, 19:05:31
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Ambele parti par de vina !

Eu unul cred, ca ambele tari sunt de vina pentru situatia actuala,dezamagitoare !

Romania e prea bleaga,si nu face nimica ca sa strige mai tare si sa se zbata,pentru a atrage atentia marilor puteri occidentale,asupra acestei probleme si a incerca-forta o unire dupa modelul celor doua state germane din anii 90 !

Rusia,e prea puternica, si are un cuvant prea greu de spus( prin gaze ) la nivelul Ocidentului,ca sa nu fie bagata in seama !

Moldovenii sunt in mare parte, cred, spalati pe creier,sau pur si simplu fara o cultura nationalista !

De fapt romanii in general nu sunt un popor nationalist,si nu au acest instinct,nici acasta valoare promovata ,deoarece ei nu au avut in istorie niodata un imperiu !
Romanii nu au avut niciodata o istorie mare ca stat modern !!!
Nu ne putem compara, nici macar in vis cu ungurii,polonezii, grecii austriecii,nemtii,sarbii,slovacii,dpdv al nationalismului !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2011, 19:08:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Altii ne conduc...
Si nu stiu daca, fiind pusi in situatia reala de a alege, am desfasura manifestatii in strazi si slogane curajoase ca noi suntem frati si tot felul...

Dar ar fi interesant de urmarit si asa ceva.
cred ca am fi uimiti de cati ar raspunde apulului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2011, 19:15:05
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca am fi uimiti de cati ar raspunde apulului.
Ca in filmele indiene:)):)).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2011, 19:25:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca am fi uimiti de cati ar raspunde apulului.
*apelului...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2011, 08:41:05
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai noi am fi in stare sa cedam Ardealul daca ne-ar da bani pt un nivel de trai mai bun si voi vreti lupta pentru unire?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2011, 12:05:38
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Dragilor, moldovenii, in cel mai rau caz, sunt induhovniciti cu un duh foarte lumesc, ce bate dinspre rasarit. Comunismul de dupa independenta nu le-a fost impus, ei l-au votat de fiecare data. Si romanii au facut la fel dupa 1989, ar fi absurd sa-l acuzam pe Iliescu ca a furat alegerile din 1992, cand o tara intreaga l-a votat desi chemase minerii sa rupa niste spinari de studenti si intelectuali.

Asa suntem noi, asa sunt si ei - niste oameni slabi care simt permanent nevoia unui tatuc dur, care sa bata cu pumnul in masa, un pater patriae.

Continuati sa credeti in teoria conspiratiei, cum ca alegerile au fost furate si ca sondajele sunt masluite. Eu raman la parerea mea, aceea ca moldovenii, intr-o proportie covarsitoare, nu dau doi bani pe Romania, placandu-le mai mult de Marele Popor Prieten.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 17.05.2011 at 12:08:26.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2011, 12:23:01
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dragilor, moldovenii, in cel mai rau caz, sunt induhovniciti cu un duh foarte lumesc, ce bate dinspre rasarit. Comunismul de dupa independenta nu le-a fost impus, ei l-au votat de fiecare data. Si romanii au facut la fel dupa 1989, ar fi absurd sa-l acuzam pe Iliescu ca a furat alegerile din 1992, cand o tara intreaga l-a votat desi chemase minerii sa rupa niste spinari de studenti si intelectuali.

Asa suntem noi, asa sunt si ei - niste oameni slabi care simt permanent nevoia unui tatuc dur, care sa bata cu pumnul in masa, un pater patriae.

Continuati sa credeti in teoria conspiratiei, cum ca alegerile au fost furate si ca sondajele sunt masluite. Eu raman la parerea mea, aceea ca moldovenii, intr-o proportie covarsitoare, nu dau doi bani pe Romania, placandu-le mai mult de Marele Popor Prieten.
Chiar sînt curios pe ce bază emiți așa ipoteze. Sînt basarabean, cînd văd oameni cu tot felul de "părerea mea" ca ale dumitale (a părea - a se năzări, a se năluci), mi se face exact cum descrii mai sus. Clevetirea e păcat, iar tăcerea e de aur.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/

Last edited by r.D.Andrei; 17.05.2011 at 12:25:29.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2011, 13:56:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.D.Andrei Vezi mesajul
Chiar sînt curios pe ce bază emiți așa ipoteze. Sînt basarabean, cînd văd oameni cu tot felul de "părerea mea" ca ale dumitale (a părea - a se năzări, a se năluci), mi se face exact cum descrii mai sus. Clevetirea e păcat, iar tăcerea e de aur.
Cand zic ca "moldovenii nu-si doresc unirea", nu ma refer la intreaga populatie - orice om bine-intentionat si cu un mimimum de cunostinte intelege asta. Cat despre ce vezi dumneata zi de zi, am mai mare incredere in sondajele facute aparent prin metode stiintifice, decat in anecdotele dumitale.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2011, 15:10:26
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dragilor, moldovenii, in cel mai rau caz, sunt induhovniciti cu un duh foarte lumesc, ce bate dinspre rasarit. Comunismul de dupa independenta nu le-a fost impus, ei l-au votat de fiecare data. Si romanii au facut la fel dupa 1989, ar fi absurd sa-l acuzam pe Iliescu ca a furat alegerile din 1992, cand o tara intreaga l-a votat desi chemase minerii sa rupa niste spinari de studenti si intelectuali.

Asa suntem noi, asa sunt si ei - niste oameni slabi care simt permanent nevoia unui tatuc dur, care sa bata cu pumnul in masa, un pater patriae.

Continuati sa credeti in teoria conspiratiei, cum ca alegerile au fost furate si ca sondajele sunt masluite. Eu raman la parerea mea, aceea ca moldovenii, intr-o proportie covarsitoare, nu dau doi bani pe Romania, placandu-le mai mult de Marele Popor Prieten.
Exact !
Cum ar fi sa faci parte dintr-un mare imperiu,care a stapanit din europa pana in caucaz,si mai stapaneste si azi ?!
Cum ar fi sa faci parte dintr-o tara care cand bate cu pumnul in masa tremura restul lumii la propriu ???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.05.2011, 15:20:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dragilor, moldovenii, in cel mai rau caz, sunt induhovniciti cu un duh foarte lumesc, ce bate dinspre rasarit. Comunismul de dupa independenta nu le-a fost impus, ei l-au votat de fiecare data. Si romanii au facut la fel dupa 1989, ar fi absurd sa-l acuzam pe Iliescu ca a furat alegerile din 1992, cand o tara intreaga l-a votat desi chemase minerii sa rupa niste spinari de studenti si intelectuali.

Asa suntem noi, asa sunt si ei - niste oameni slabi care simt permanent nevoia unui tatuc dur, care sa bata cu pumnul in masa, un pater patriae.

Continuati sa credeti in teoria conspiratiei, cum ca alegerile au fost furate si ca sondajele sunt masluite. Eu raman la parerea mea, aceea ca moldovenii, intr-o proportie covarsitoare, nu dau doi bani pe Romania, placandu-le mai mult de Marele Popor Prieten.
Republica Moldova e locuita de foarte multi rusi care au colonizat aceasta provincie dupa deportarea moldovenilor in Siberia.
Un sondaj in acesta tara nu reflecta in mod corect dorintele ,nazuintele romanilor de acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 13:32:28
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28