Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2009, 03:24:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit preotul caterisit

ce se intampla cu preotii caterisiti, pot ei sa-si faca biserica "pe cont propriu"?

ce valoare, daca se poate spune asa, au slujbele facute de ei?

ce se intampla cu credinciosii care frecventeaza biserica unui asfel de preot, constienti sau nu de statutul lui?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2009, 12:03:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu daca au voie sa-si deschida biserica. In general nu stiu daca preotul isi face biserica, sau i se da de la patriarhie.
Din cate am inteles preotii caterisiti au voie sa tina slujbe de inmormantare in cimitire si crematorii.
In rest nu stiu.
Trebuie sa fi facut ceva f.grav pentru biserica daca au fost caterisiti si un preot trebuie sa fie un model pentru credinciosi.
Acum nu stiu in acest model de credinta cum este cu partea de pocainta si iertare: poate fi iertat un preot caterisit, daca vrea sa se pocaiasca si sa se indrepte? Sau nu mai are voie niciodata, la fel ca si re-casatoria.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2009, 12:38:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul caterisit devine mirean. Nu mai poate savarsi nici macar o singura slujba.
Acela este dator cu pocainta pentru faptele ce au dus la caterisirea lui si cu ascultarea de Biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2009, 13:00:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Caterisirea este un act juridic prin care preotul este oprit de la slujire. Chiar daca prin caterisire preotul nu pierde harul preotiei, acesta nu mai are binecuvantarea ierarhului locului pentru savarsirea sfintelor taine sau ierurgiilor.

Preotul caterisit trebuie sa ramana in comuniune cu Biserica si sa fie in continuare sub ascultarea ierarhului locului. Daca el continua, sub o forma sau alta sa slujeasca, o face rupt de Biserica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2009, 02:30:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Trebuie sa fi facut ceva f.grav pentru biserica...
da, am citit ca in tinerete a fost acuzat de sodomie/pedofilie, si-a recunoscut vina si a fost condamnat de legea civila, precum si caterisit de biserica greaca. si se pare ca au avut dreptate, pentru ca dupa 30 ani a recidivat. cu toate astea slujeste in continuare in biserica proprie si se numeste pe sine episcop.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2009, 10:09:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nimic nu trebuie sa ne mire, de aceia trebuie sa ai incredere si in tine, pentru a nu te lasa manipulat si coordonat intru totul de biserica, care are si ea cusur ( slujitorii ei ) . Trebuie cu mare luare aminte caci, mai ducem si copii nostri acolo...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2011, 15:56:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ce se intampla cu preotii caterisiti, pot ei sa-si faca biserica "pe cont propriu"?

ce valoare, daca se poate spune asa, au slujbele facute de ei?

ce se intampla cu credinciosii care frecventeaza biserica unui asfel de preot, constienti sau nu de statutul lui?
Nu pot sa-si faca o biserica ortodoxa paralela cu cea din care a fost caterisit. Au fost cateva cazuri cand, stilistii, din dorinta de a se extinde au dat bani pentru ridicarea unor locasuri de cult in care sa slujeasca aceste persoane caterisite.

Unirea cu Hristos trebuie sa se faca si in adevar, ori cel caterisit este cazut din adevar. Asa ca nu vad ce binecuvantare poate aduce o slujba savarsita de un preot caterisit.

In vechime exista chiar o randuiala liturgica pentru caterisire.
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...lor-95953.html

Daca s-ar mai face acest lucru, cred i-ar ajuta mai mult pe credinciosi in a nu mai lua seama la vorbele si cu atat mai mult la actele celui caterisit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2011, 16:13:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ce se intampla cu preotii caterisiti, pot ei sa-si faca biserica "pe cont propriu"?

ce valoare, daca se poate spune asa, au slujbele facute de ei?

ce se intampla cu credinciosii care frecventeaza biserica unui asfel de preot, constienti sau nu de statutul lui?
Liturghia rămâne valabilă. Preoții caterihiți ar putea și ei sluji, dacă li s-ar lipi buzele, ca să nu dea sfaturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2011, 16:37:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Liturghia rămâne valabilă.
Eu nu cred acest lucru. In trimiterea pe care o faceam la articolul de pe acest site (caterisirea clericilor), reiesea ca episcopul ii lua potirul si vesmintele, semn ca el nu mai poate sluji. De aici reiese ca o astfel de liturghie nu e valida.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2011, 17:32:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Din moment ce este caterisit...nu mai are dreptul sa slujeasca....imi dicteaza ratiunea...Insa la mine in oras, exista de ex. un preot greco-catolic care desi caterisit, oficiaza liturghii intr-un pod....Personal am avut o experienta nefasta cu dansul cu multi ani in urma...Preconizasem ca nu va sfarsi preot slujitor fiind si nu m-am inselat...Dumnezeu sa-l ierte si pe mine ca am povestit acest aspect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58