Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2010, 14:45:00
anna 11 anna 11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Mesaje: 1
Smile buna

Trebuie sa gasesti un duhovnic bun!
cineva care sa te asculte si sa nu te judece ci sa te ajute sa nu mai faci! sentimentul de vinovatie care il ai in fata lui Dumnezeu crezi ca nu este vazut de Sus?! eu cred ca da!
Lupta-te cu ispita ca de la gand pana la fapta este o distanta!
Pana dai clik pe net la un site xxx gandeste-te cum o sa te rusinezi cand trebuie sa te spovedesti! Lupta_te cu tine insuti cu instinctele spre pacat!
Sexualitatea este o problema in zilele noastre, eu vad asta cum s-au inmultit posturile tv pe aceasta tema...etc! Ispitele sunt mari, si tot cel celupta pana la sfarsit in vremea de azi va fi mai bun decat Sfintii Mucenici de demult!
Curaj! cu frica nu rezolvi nimic!
eu sunt o fricoasa dar ma lupt in fiecare zi cu neincrederea mea!
Pe curand cu vesti bune!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2010, 16:31:55
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei Vezi mesajul
IdYahoo ...am mai spus pe undeva ca nu exista pacat! ...fiecare om are o parte buna si o parte rea ..ca sa se creeze un echilibru perfect trebuie sa ne acceptam aceste 2 parti si sa le folosim in favoarea noastra. Gandeste-te ca nu exista bine fara rau , sau lumina fara intuneric , sau iubire fara ura , placere fara durere, etc ...Raul si binele trebuiesc privite din punct de vedere personal( nu din punctul de vedere al oamenilor sau al unui zeu!) e ca si gustul de exemplu mie mi se face rau de la inghetata si colegului mei ii face bine ca se racoreste ...deci binele si raul trebuie privit din perspectiva ta! Poti spune adevarul sau poti minti ...important este ca tu sa stii adevarul si sa nu te autoamagesti. Pe cei dragi si pe cei ce te iubesc niciodata sa nu-i ranesti...ei trebuiesc tinuti aproape. Iar daca cineva te loveste , atunci ii poti face rau ..trebuie sa le platim oamenilor cu aceiasi moneda ..nu sa ne lasam calcati in picioare! E ceva de genul "Ofera-le celorlati ce iti ofera si ei tie". Dar daca cineva iti va gresi sa nu cauti sa-l condamni pe el , ci pe tine...pentru ca tu l-ai lasat sa-ti greseasca. Sex-ul nu este pacat , este ceva natural , normal , este o placere ...de ce sa te abtii de la o placere..daca nu-ti face rau? Tu trebuie sa faci ceea ce vrei cu viata ta , sa nu te lasi condus de nimeni pentru ca esti o fiinta cu vointa libera !!!
Aceasta este cea mai satanica postare de pe acest forum!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2010, 17:19:54
FilipS FilipS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Idyahoo Vezi mesajul
Buna ziua. Am apelat la aest forum pentru ca am nevoie de ajutor, este foarte grav. Simt ca sufletul meu este pierdut. Sa va spun cate ceva despre mine: sunt o femeie rea la suflet cred, am facut foarte mult rau oamenilor din jurul meu, uneori cu era intentie, alteori din nepasare, alteori fara sa vreau. Am ranit foarte m,ulti oameni, mi-am batut joc de oamenii care au tinut la mine si i-am alungat din viata mea, gandindu-ma ca nu am nevoie de ei. Sunt o mare pacatoasa mai ales in ale sexului. Nu vreau sa intru in amanunte pentu ca nu vreau sa smintesc pe nimeni. Asa ca am sa spun despre asta doar atat: nu am pe nimeni, nimeni nu vrea sa se apropie de mine, dar nici eu nu las asta, si astfel, sunt multe ispite cum ar fi filmele xxx pe internet. I-am promis de multe ori lui Dumnezeu ca am sa ma las de acest pacat, asa cu faramita aia de credinta pe care o am in mine si mi-am cerut iertare, dar de fiecare data am luat-o de la capat. Mai am foarte multe pacate cum ar fi cea a minciunii, pacat care exista la mine inca de acnd eram mica, nu e zi sa nu mint. Nu trebuie sa am vreun motiv anume ca sa fac asta, mi-a intrat in obisnuinta sa mint si o fac uneori fara sa imi dau seama, de la lucruri marunte, pana la lucruri importante. Si mai am foarte multe pacate, dar acestea cred eu ca sunt cele mai grave pentru ca sunt vechi, au devenit o rutina in viata mea. Eu vreau sa ma spovedesc, dar nu vreau sa ma duc la preotul meu duhovnic. Nu ma intelegeti gresit, este un om bun, dar nu simt sa imi mai deschid sufletul in fata lui. Mereu m-am dus la preoti diferiti pentru ca mereu mi-a fost rusine de pacatele mele si mi-am tot schimbat duhovnicii. La fel si acum,. o sg data m-am dus la acest preot si acum iar vreau sa ma duc la altcineva pentru ca mi-e prea rusine. Mi-e rusine rau, chiar si de dvs , dar diferenta e ca dvs nu ma cunoasteti, nu sitit cine sunt, nu m-ati vazut niciodata si de aceea imi e mai usor sa cer ajutor aici, pe acest forum.
Vreau sa scap de ele ! Nu mai pot, am sufletul greu, vreau sa o iau pe calea credintei dar imi este foarte greu. Inainte nu eram asa, era o fata cuminte, dar acum am ajuns de ultima speta. Mi-e rusine de mine, si nu vreau sa ajung sa ma urasc desi uneori mi-o spun. Vreau ca Dumnezeu sa ma ierte, vreau sa ma schimb sa ma fac buna, sa fiu sincera, sa am si eu credinta si sa imi simt sufletul ca un fulg. Mi se intampla numai rele si trec printr-o perioada foarte grea, si relele astea cred ca sunt pedeapsa de la Dumnezeu pentru tot raul pe care il fac. Am nevoie de ajutor ! Dati-mi va rog, un sfat, nu radeti de mine, nu aruncati cu piatra in mine, va rog, am nevoie doar de intelegere (
Pai cred ca e bine daca te spovedesti asa in mare (desfranare ,perversiuni, am facut rau altora, mi-am batut joc de ei) (cam cum ai facut aici, nu trebuie sa detaliezi cum desfranezi). Eu am gasit un preot care nu imi cere detalii (desfranarea e tot desfranare nu trebuie sa pui filmul) si nu face spovedanie in public (cum am vazut ca se mai intampla la unii ) si am ramas la el . Daca gasesti un preot care iti da si canonul in forma rugaciunii (rugaciunile de dimineata si seara, vreun canon de pocainta) cred e gresit sa pleci de la el. Important e sa nu renunti la spovedanie si sa iti gasesti un duhovnic "stabil".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.02.2010, 18:32:07
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit e f simplu

e foarte simplu ,si se rezolva,...fapte bune, nu vorbe !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.02.2010, 18:48:24
danacami danacami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 1
Implicit

Te felicit si eu sunt la fel de pacatoasa ca si tine am gresit foarte mult fata de copii si fata de sot si fata de familie dar nu am avut atata curaj ca sa spun te rog frumos daca vrei putem vorbii nu am cu cine vorbii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2010, 11:29:54
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit un sfat

Idyahoo....eu poate ca voi fi mai taioasa...dar eu una....in locul tau asa as proceda.......
Cati ani ai?...ai familie?daca raspunsul la ultima intrebare este nu(adica nu ai copii si sot)......taie raul din radacini...si ca sa nu-l mai repeti fii ca Maria egipteanca..ia-ti lucrurile si du-te in manastire....sau pe aproape.In lume dusmanul este puternic si viclean si te fura de la toate lucrurile la care vrei s apui inceput bun...si daca vezi ca nu et poti abtine sa nu le ami repeti e clar ca te biruie si ai nevoie de o sustinere foarte mare....i-ati un duhovnic si incearca sa ramai prin preajma.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2010, 11:52:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai uitati-va la data la care a fost postat primul mesaj pe topic si cate postari are persoana in cauza.

Cred ca e destul de evident ca acum nu prea mai e pe aici sa va citeasca sau sa va raspunda.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2010, 12:41:55
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit buna

Aveti dreptate...ma iertati
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2010, 13:36:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-am pentru ce :)
Era un sfat.

Oricum postari din astea mai scot la suprafata discutii vechi, unele interesante..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2010, 16:10:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariasimarta Vezi mesajul
Idyahoo....eu poate ca voi fi mai taioasa...dar eu una....in locul tau asa as proceda.......
Cati ani ai?...ai familie?daca raspunsul la ultima intrebare este nu(adica nu ai copii si sot)......taie raul din radacini...si ca sa nu-l mai repeti fii ca Maria egipteanca..ia-ti lucrurile si du-te in manastire....sau pe aproape.In lume dusmanul este puternic si viclean si te fura de la toate lucrurile la care vrei s apui inceput bun...si daca vezi ca nu et poti abtine sa nu le ami repeti e clar ca te biruie si ai nevoie de o sustinere foarte mare....i-ati un duhovnic si incearca sa ramai prin preajma.Doamne ajuta!

Si de ce tocmai manastire? Acolo nu i-ar fi greu? Eu zic sa se casatoreasca, dar oricum nu mai este pe forum...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37